Šta je novo?

iMac crko hard, ili?

oogabooga

Slavan
Učlanjen(a)
20.10.2003
Poruke
2,883
Poena
390
iMac mid 2010, danas u po rada, otkazao poslusnost, mogao sam samo da mrdam strelicu, koja se pretvorila u onaj sareni kruzic koji se besomucno vrteo i vrteo. ugasim ga na dugme, posle boot linija dosla na 3/4 i tako stojao zaglavljen dugo. ponovo ga ugasim, i kad ga upalim, krene da bootoje i negde na 1/3 linije se ugasi, i sad tako stalno.
usao u meni sa CTRL+R, pokrenuo disk utility, i posle first aid, dobio ovo:

t8.jpg

crko hdd?
 
uradio u disk utilitiju restore, kao proslo sve ok, first aid pokazao da je sve kao ok, i sad posle restarta, boot linija isla po sata i stoji vec sat vremena zakucana na kraju......

t9.jpg
 
Najverovatnije hdd.
 
uspeo sam nekako da obrisem i preformatiram hdd, instalirao je high sierru preko dva i po sata, i udjem sad u sistem, ali je polu neupotrebljiv, malo malo pa zakucava sa vrtenjem tog kolor kruzica.......
 
ubacio sam novi sata disk. i sad problem: na original hardu ima neki 9-pinski konektor koji je povezan sa macom,a na ovom drugom nemam taj konektor, cemu to sluzi:

133.jpg

povezem drugi hard bez tog konektora, palim imac, da li drzao cmd i R, da li option, uvek dobijem blinkajuci folder sa znakom pitanja:

134.jpg

jedino par puta mi je u nekom ludilu ponudio da izaberem wifi mrezu, ulogujem se i i onda mi ponudi internet recovery, krene da vrti globus, i napise mi sledecu poruku:

"apple com support -2100F"

gde gresim?

hvala
 
Taj konektor je za temperaturni senzor. Moraćeš fan control da instaliraš. Cmd+ R ne radi jer nemaš recovery particiju. Moraš da držiš option+cmd+R
 
option je "alt" jel tako? evo drzim i tu kombinaciju, ali nista, zavrti mi prvo globus i trazi da se konektujem na wifi i onda proba da krene i opet poruku onu dobijem?
 
Pram reset
 
proslo mi je sa shift+opt+cmd+R, povezao se na net i sad nesto skida......
 
dosli smo do ovoga, i sad neznam kako to da resim?

135.jpg

pod erase mi nudi samo windows fat i mac journaled i journaled extended?
 
Vratiš se na disk utility i formatiram na mac OS X journal ali i da bude mislim master boot
 
To ali imaš još jednu opciju možda na security ali mislim da će ti to biti dovoljno.
 
nece. i dalje isto dobijam kad preko ovog odradfim. sta bi trebalo u security da uradim?
 
Daj sliku.
 
pod security imam samo klizac, levo fastest, i desno secure sa 7 passova
 
https://support.apple.com/en-jo/HT208496

Ova scheme opcija:

f1206cd7032900a35a37be8789f2c973.jpg
 
ma sad sam sve zeznuo..... nemam te opcije na slici, pokrenuo sam ono secure sa 7 passova, medjutim, posto sam video da ce trajati sto godina ugasio sam ga, i sad sta gid da drzim prilikom paljenja, izbaci posle nekog vremena crni ekran i pise "missing operating system....", sta sam uspeo da ubijem?
 
Verovatno ništa. Možda imaš neki drugi problem.
 
Option ti ništa ne znači. Prikaže ti particija. Moraš da se vratiš u disk utility u Recovery particiji
 
pa nesto sam zeznuo sa onim pokusajem brisanja, evo sad sam se preko shift-opt-cmd-R ponovo povezao na net i nesto sad vuce, videcu kad dodjem do disk utility sta ce da mi nudi
 
ucitao sam ponovo, i opet nece da krene install sa istom porukom. a evo sta imam pod security na erase:

138.jpg139.jpg140.jpg
 
Sad ti ne vidi hdd. Možda nisi lepo povezao.
 
nesto on tu ne obrise dobro, posle 100 brisanja, kad stisnem OPT, on opet vidi taj HDD kao "windows", iako sam ga preimenovao 20 puta i obrisao
 
vidim da moze da se pristupi i terminalu iz tog menija, jel ima neka komanda da se obrise i formatira iz terminala?
 
Pa kad nisi uspeo iz disk utility -a gde je mnogo prosto brisati disk teže će ti biti iz terminala. Goggle nađi komandu
 
diskutil list, je video disk0 od 500gb i jos nekih disk01-disk19 , 19 particija po 2mb. nemam pojma sad sta sam ukucao, ali je izgleda obrisao disk0, i evo sad bez disk utility pokrenuo instalaciju i sad je video disk ovako i pokrenulo se:

141.jpg
 
proslo je, instalirao je high sierru iz prve sad. nego, nasao sam drugi hdd gde sam zabio onaj temperatura senzor konektor. ali fan za HDD konstantno shiba na 6300 obrtaja, pa kontam da nista nisam postigao sa tim sto sam pronasao taj hard......
kako ovo da eliminisem?
 
Nazad
Vrh Dno