Šta je novo?

Mouse finger problem, šta nabaviti?

morbius

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
08.03.2003
Poruke
6,383
Poena
985
Već duže vremena me boli kažiprst desne ruke kada klikćem na mišu. Situacija se polako pogoršava, jer i srednji prst počinje da me boli od skrolovanja točkićem. Bol se javlja u srednjem zglobu prsta i nestaje nakon dužeg odmora od miša.

Počeo sam zbog ovoga na poslu da povremeno prebacujem miša na levu ruku. Kolega je na odmoru, pa sam se poslužio njegovim trackball-om, bolja je situacija jer mu se dugmići pritiskaju palcem i malim prstom. Video sam miš u formi džojstika kod koga se dugmiću pritiskaju palcem, ali nema skroll točkić i korisnici se žale da je jako neprecizan, što je i logično s obzirom da moraš da ga pomeraš iz ramena jer ti fiksira šaku.

Jeste li imali ovakve bolove i čime ste ih rešili? Pored trackball-a razmišljam i možda o mišu sa mekanim dugmićima, Razer navodno ima takve miševe. Možda pomažu i vertikalni miševi, jeste da su im dumići za iste prste, ali možda pritisak od prekidača ne pada toliko neprijatno preko srednjeg zgloba prsta?
 
Instaliraj Mousotron ili nešto slično i javi nam koliko klikova dnevno napraviš. Izračunao sam da u proseku uradim 6k levih i 6,7 desnih klikova dnevno i - nemam bolove. :)
Možda su "godine" u pitanju, a možda preteruješ sa "klikćanjem".:D
 
Probaj sa nekim sto modularnijim misem pa ga "steluj" prema potrebi dok ne nadjes pogodnu kombinaciju.

Probaj i sa vertikalnim misem, tezak je za privikavanje ali je navodno ergonomicniji.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Instaliraj Mousotron ili nešto slično i javi nam koliko klikova dnevno napraviš. Izračunao sam da u proseku uradim 6k levih i 6,7 desnih klikova dnevno i - nemam bolove. :)
Možda su "godine" u pitanju, a možda preteruješ sa "klikćanjem".:D

Zamor materijala, ovi prsti imaju skoro 30 godina kliktanja, plus što postoji istorija reumatskog artritisa i sa majčine i sa očeve strane.

Treba mi savet nekog ko se uspešno izborio sa ovim problemom, ne daje mi se 50+ evra na gomilu miševa dok ne ubodem jedan koji mi odgovara. Ovaj Kensington trackball koji isprobavam mi u principu završava posao, ali nije toliko zgodan za korištenje kao miš, a nema ni srednji klik.
 
Ne gine ti promena miša i navika. Shvati to ozbiljno, može da bude samo još gore...

U principu, kažu da su miševi sa trackballom najbolji za ovakvo nešto ali ti nemaš problema sa zglobom već sa prstom...Moraćeš da experimentišeš, ne gine ti. Traži među vertikalnim miševima, ipak drže šaku u prirodnijem položaju što bi trebalo da smanji napor za prste.
 
@morbius
A koji miš koristiš i kako ti uspeva da skroluješ srednjim prstom? Možda bi, kada bi videli sliku kako ga držiš, mogli da dobijemo neku ideju.

Nisam imao takvih problema, jedino su mi se prsti više zamarali kada sam koristio jednog miša koji je imao osetno tvrđe tastere sa dubljim hodom.
 
Ispostavilo se da drugi kolega takođe ima Kensington trackball koji je bio uzeo zbog bolova u ramenu, ali pošto mu je sada bolje, više ga ne koristi. Daću mu 30 evra za njega i to ću koristiti na poslu. Nije baš najzgodniji, ali dugmići se pritiskaju palcem i malim prstom, dok je domali zgodan za skrol, tako da odmaram zahvaćene prste. Nije sve idealno pošto mogu da zaboravim na mouse getures, a moraću da se naviknem i na ctrl+lmb za link u novom tabu, ali šta da se radi.

Još da vidim šta ću kući. Svi ti miševi za reumatizam koje vidim su u stvari za karpalni tunel. Najčešće ti fiksiraju šaku u srednjem položaju, ali to plaćaš time što pomeraš miša iz ramena, što tamo onda može da ti napravi bolove. Ja bih najradije neki miš sa super mekanim dugmićima i skrol točkićem. Možda vertikalni, da težina prstiju ne bi pritiskala dugmiće.
 
Ne ginu ti vezbe sto koriste kineski dota i korejski LoL Esport profesionalci, ne mogu da nadjem video od neke doktorke sto je na turniru na streamu pokazala pre nekoliko godina jednu sto navodno faker koristio (ili xiaohu iz royal iz dote) ako se dobro secam, inace bih stavio.

Uf sad ako uspem da ih objasnim lepo, ...


1. Vezba:
U sedecem ili stajacem polazaju stavis ruke u polozaj kao da hoces da koristis taj vertikalni scroll-ball mis, znaci od ramena do lakta ravno uz telo, lakat do sake 90 stepeni ugao paralelno za podom.

Zatim sa jednom prvo pa sa drugom rukom spustis palac kao da hoces sipak nekom da pokazes (ili da pripremis klinacku pesnicu za lomljenje palca xD) i obuhvatis onda drugim prstima palac (da ne prolazi kroz prste). Samo si uhvatio zadnji deo palca za kaziprstom i srednjim.

Blago spustas celu saku na dole dok moze dok ne osetis bol (stanes odma, pa vremenom vise mozes da istegnes ako uspes) i drzis tako 10-20 sekundi.

2. Vezba (odmah posle):
Pustis saku, zarotiras je kao kad bi drzao misa ili stavio na tastaturu, odnosno samo na sto.
Drugom sakom dok su ti prsti ravni u odnosu na gornji deo sake priklonis pomocnom rukom celu sako ka sebi i opet 10-20 sekundi ( i pazis da ne pritiskas ako bol osetis nego samo do njega i malkice jos.

3. Vezba (odmah posle):
Kao 2. Vezba iznad samo sto pomocnom rukom gurnes odnosno podavijes prste da ide kao tvom telu, kao laktu (odnosno da se priljube saki ako mozes to da uradis). 10-20 sekundi. Sve isto kao gore.

Ponovis ovo na drugoj saci/ruci.

Voila Sedeca vezba bez pomeranja.

Sad znam da ima slicne bez ustajanja sa stolice za lakat, ramena i vrat, ali ih ne znam, sa google-anjem mogu da se nadju sigurno, ali treba uporediti i proceniti koje su dobre a koje ne (generalno, vremenski koliko drzis itd).
 
Poslednja izmena:
Kolegi se vratio bol u ramenu, pa je morao opet da koristi trackball, a taj model više ne može da se nađe u prodaji, sledeći je skoro 100 evra, što stvarno ne želim da dam, a da prvo ne isprobam ako mi leži.

Slučajno danas naletim na vertikalni miš u tehničkoj službi i zamolim ih da mi ga pozajme da probam. I baš je onako kako sam i očekivao, dugmići su na malo drugačijem mestu, tako da pritisak pri kliktanju ne pada preko zgloba i ne pravi bol, ali miš mora da se pomera iz ramena, što je na duže staze neprijatno.
 
@morbius
A koji miš koristiš i kako ti uspeva da skroluješ srednjim prstom? Možda bi, kada bi videli sliku kako ga držiš, mogli da dobijemo neku ideju.

Nisam imao takvih problema, jedino su mi se prsti više zamarali kada sam koristio jednog miša koji je imao osetno tvrđe tastere sa dubljim hodom.

Ne znam za kolegu, ja skrolujem srednjim prstom na Logitech MX Master 2s. Ima i skrol iznad palca, ispred forward i back dugmeta, ali je znatno tezi za okretanje, tesko da moze zameniti regularan skrol. Dugme ispod palca (na kome palac lezi) ne bih predlozio da koristis za levi klik, propasce ekstremno brzo, ja ga uopste ne koristim jer je jako lose tehnicko resenje. Medjutim ima dva relativno krupna forward i back dugmeta iznad, mozda njih mozes iskoristiti za levi klik. Donje (vece) dugme sa strane mogu da dohvatim bez puno problema kada mi je palac opusten, treba ga samo malo podignuti na gore, tako da ti to mozda moze posluziti za levi klik.

Jesi li razmisljao o Apple trackpad? Ja licno nisam fan, bar ne pored misa, ali uvidjam korisnost i imam nekoliko kolega koji ga koriste. Dosta je veliki, nije potreban veliki otpor da pritisnes dugme, mislim da se podesava. On se zapravo i ne pritiska fizicki, vec imas haptic feedback kao da si pritisnuo dugme i mozes ga pritisnuti u bilo kom delu, bilo kojim prstom. Moras da se raspitas i kako radi na Windows.
 
Prvo ti treba pregled specijaliste pa tek onda ostalo (ako vec nisi).
Imao sam bolove u palcu i kaziprstu da sam jedva mogao mis koristiti, isto zglobni delovi.
Spec pregledao i napisao nalog za spec steznicu, gde ako ne pomogne mora operacija.
Bio sam skeptican jer je samo palac pokrivala ali vec posle par dana bol nestao.
8b7dae4b988aa93d822240f39d3f5d19.jpg


...riding on 720p...
 
Ne znam za kolegu, ja skrolujem srednjim prstom na Logitech MX Master 2s. Ima i skrol iznad palca, ispred forward i back dugmeta, ali je znatno tezi za okretanje, tesko da moze zameniti regularan skrol. Dugme ispod palca (na kome palac lezi) ne bih predlozio da koristis za levi klik, propasce ekstremno brzo, ja ga uopste ne koristim jer je jako lose tehnicko resenje. Medjutim ima dva relativno krupna forward i back dugmeta iznad, mozda njih mozes iskoristiti za levi klik. Donje (vece) dugme sa strane mogu da dohvatim bez puno problema kada mi je palac opusten, treba ga samo malo podignuti na gore, tako da ti to mozda moze posluziti za levi klik.

Jesi li razmisljao o Apple trackpad? Ja licno nisam fan, bar ne pored misa, ali uvidjam korisnost i imam nekoliko kolega koji ga koriste. Dosta je veliki, nije potreban veliki otpor da pritisnes dugme, mislim da se podesava. On se zapravo i ne pritiska fizicki, vec imas haptic feedback kao da si pritisnuo dugme i mozes ga pritisnuti u bilo kom delu, bilo kojim prstom. Moras da se raspitas i kako radi na Windows.

Hvala na predlozima. Taj Apple trackpad mi deluje kao skupa igračka i ne znam kako radi na drugim platformama, ali proguglaću malo šta ljudi kažu.
 
Prvo ti treba pregled specijaliste pa tek onda ostalo (ako vec nisi).
Imao sam bolove u palcu i kaziprstu da sam jedva mogao mis koristiti, isto zglobni delovi.
Spec pregledao i napisao nalog za spec steznicu, gde ako ne pomogne mora operacija.
Bio sam skeptican jer je samo palac pokrivala ali vec posle par dana bol nestao.

To je tebi druže sindrom karpalnog tunela. Meni je ovo drugačije, artritis u zglobovima prstiju. Za ostale prste nije strašno, otkad sam se prešaltao na mekane tastature više ništa ni ne osećam, ali su problem i dalje kažiprst i srednji prst desne ruke kojima klikćem na mišu. To sam udesio godinama ranije kada sam igrao MOBA igre, jako puno kliktanja. Moram ta dva prsta nekako da prištedim, kad god ih odmorim, prolazi.

Da ti pokažem šta sam do sad gledao. Ovo je taj koga koriste dve kolege na poslu, jedan zbog bolova u šaci, drugi u ramenu. U principu završava posao, jedino što su mu ti dugmići malo nezgodni, pritiskaju se palcem i malim prstom pod nekim nezgodnim uglovima.
https://www.amazon.de/dp/B002Q42S4E...d=1582824430&sprefix=trackball,aps,465&sr=8-5

Onda ima ta skuplja kombinacija, dugmići dole su levi i desni klik, mislim da bih mogao da ih pritiskam korenom šake, ali mi je malo zor da platim popriličnu kintu za nešto što ne znam koliko bi mi stvano odgovaralo.
https://www.amazon.de/dp/B00009KH63...=1582824430&sprefix=trackball,aps,465&sr=8-10

Pred tih Kensingtona imaš i Elecom modele, svi su manje više na foru ovog dole. Levi klik je na palcu, desni na domalom prstu, a i cene su im fine. Nezgodacija je to što nemaju scroll ring, već je skrol točkić na palcu, što je pretpostavljam vrlo neudobno rešenje.
https://www.amazon.de/ELECOM-Japan-...ss-Bluetooth/dp/B07ZRFZWN2/ref=dp_ob_title_ce

Na žalost, ništa od toga ne mogu da isprobam da li bi mi odgovaralo, već moram da nagađam. I najzad, ništa nije toliko udobno kao miš, zato sam prvo pitao ima li neki miš sa esktra mekanim dugmićima.
 
To sam i ja mislio, pa ipak nije.
Kad si vec probao te miseve, koliko su bolji za 3d dizajn?

...riding on 720p...
 
I sasvim slučajno nađem u Gnome accesibility opcijama Hover Click, klikne tamo gde zaustaviš kursor. Posle malo navikavanja, ovo fercera sasvim lepo.

Uzeću u nekom trenutku neki od tih fensi-šmensi skupih trekbola, ali neću da žurim jer ne znam da li će da mi zaista prija šaci i prstima, može na kraju da završi čisto kao ukras na radnom stolu.
 
Bol u prstima je srećom dosta manji sad, to sam provalio da me svake zime nešto drugo boli, bio je vrat, pa koleno, pa rame, pa prsti, videćemo šta će ove zime da dođe na red. Ali dalje čuvam prste, mekana mehanička tastatura i vertikalni miš na poslu dosta pomažu u tome. A postao sam i trackball entuzijasta, ovo je Elecom Deft nabavljen sa nemačkog Amazona, oko 40 evra sa isporukom, ali na žalost, osim atraktivnog izgleda i dobre cene u poređenju s konkurencijom, nema mnogo drugih prednosti. Elecom pravi trackball-e za male japanske ruke, nije to za moju šapu. Pored toga, ležajevi im nisu ni blizu toliko dobri kao što ima Kensington, lopta ne klizi glatko i sitna nameštanja kursora su problem. Srećom, bar libinput Linux drajver ima finih mogućnosti za ovaj miš.

Ono što bih najradije sledeće kupio je Kensington Orbit Fusion, ako cene padnu i stigne žični model. Probajte negde trackball ako budete imali prilike, neverovatno je koliko različitih bolova u ruci može da se reši tako što ne vučete miša po stolu.
 

Prilozi

  • 61XdrWN7kOL._AC_SL1500_.jpeg
    61XdrWN7kOL._AC_SL1500_.jpeg
    63.5 KB · Pregleda: 17
Nazad
Vrh Dno