Šta je novo?

C64 Quick Data Drive

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Danas sam došao u posed novog novcatog Quick Data Drive-a za C64!

Pošto sam hteo da vidim kako QDD radi, izvadio sam ga iz kutije i prikačio na C64. Već sam pročitao uputstvo, pa sam znao da vafere treba malo tresnuti o sto, da se traka slegne (to piše u zvaničnom uputstvu!) Posle treskanja, ubacio sam onaj sa OS-om u drajv, pritisnuo shift+run/stop... i ništa se nije desilo. Posle još par pokušaja, rešio sam da otvorim drajv da vidim da nije kakva gumica u pitanju (ipak je to matoro). Tri šrafa sam bez problema odvio, četvrti nikako... Napravili su nešto sa duplim šrafovima (jedan ulazi u drugi), i onaj drugi se je neprestano proklizavao i nikako nisam mogao da otvorim. Posle jedno 10 minuta zezanja, probao sam da zaglavim nešto ispod i konačno uspeo da odšrafim prokletinju. Otvorio sam mehanizam i otkrio da unutra nema nikakvih gumica. Onda sam detaljnije pregledao vafer i video da su gumice u njemu...

q1.jpg q2.jpg

Posle 20-tak minuta kopanja po net-u, nađem na nekom nemačkom forumu da je neko okačio program koji se nalazi na originalnom vaferu, prebacim to na sd2iec i spremim se da konačno vidim kako radi... Probao sam da pročitam direktorijum vafera sa OS-om, opet ništa. Onda sam otvorio kesicu sa durgim vaferom, istreskao ga po stolu, ubacio unutra, pokrenuo format, drajv je malo zazujao i posle oko minuta tišine, program izbaci da se uređaj ne odaziva. izvadim vafer i vidim da je pokidao traku. Grrrr...

q3.jpg

Ubacim ponovo prvi vafer unutra, probam da izlistam direktorijum još jednom, čuje se neki čudan zvuk. Opet ništa ne izlistava, izbacim vafer napolje i vidim da je sažvakao traku. Grrrr x2

q4.jpg

Posle ovog jedino što mogu da zaključim je da su ovi vaferi pouzdani koliko i zx mikrodrajvovi. "Smooth and reliable" MY A**! :) (jedan od natpisa za drajv)

No, ne žalim kupovinu, svakako je spravica koju sam odavno hteo da imam u kolekciji. Možda nađem kakav ispravan vafer za njega, ko zna...

P.S. Zna li neko kako da probam da popravim vafere?

P.P.S. I nisam jedini sa ovim problemom, evo fotografije sa jednog sajta:

DSCF0068.JPG
 
Evo još jednog natpisa sa kutije:

"Hours of work could be lost in second... Record and protect your programs and data on Data Drive"

Hahahahaha... :)
 
Posteno da kazem nisam ni znao da ovakvo nesto i postoji za C64 ali ima mane kao i sve sto je vezano za traku.Cim nema veliku rotirajucu glavu pravi probleme sa trakom. Jos ako je brzo onda je i kuso. Problem sa tim mrsenjem mora da postoje kombinacija nekih frikcionih parova koji namotavaju i vuku traku,neki od srafova bi trebalo da su precizno stegnuti kao na autu kilo kljucem. Mislim da je to bio slucaj sa tim duplim posto ima u masinstvu cesto slicnih resenja koja sluze za osiguravanje namestene pozicije.
Ovo te sada vraca u vreme audio kaseta i njihovog odmrsavanja i sastavljanja kada se pokidaju. :(
Po meni trebalo bi mehanicki deo uredjaja otvoriti i ocistiti sto bolje ,kao i mehanicke delove vafera.
 
Po meni trebalo bi mehanicki deo uredjaja otvoriti i ocistiti sto bolje ,kao i mehanicke delove vafera.
Sam uređaj sam otvorio odmah nakon prvog pokušaja učitavanja. Unutra nema nikakvih gumica, samo motor koji direktno naleže na gumicu u vaferu i glava. Oba sam očistio alkoholom pre daljih pokušaja. E, sad, sa vaferima je druga priča. Onaj kod kojeg je traka samo pukla možda i namestim, ovaj drugi kod kojeg je izvukao dosta, ne znam. Čime da zalepim traku, pošto je jako uska?

Uzgred, sa audio kasetama u komodor kasetofonu nikada nisam imao problema za zamršavanjem, nikada mi nije izvukao traku za nekih 15-tak godina aktivnog drndanja! :)
 
Zanimljiv uredjaj, bilo bi interesantno videti da li stvarno postize te brzine za ucitavanje i snimanje. Inace ja sam lepio traku iz audio kaseta 80-tih obicnim OHO lepkom :) Drzale su se samo sto sam mogao da koristim deo pre ili posle te "zakrpe". Verujem da bi radilo i sa Sinteleonom ali opet pitanje je kako ce hemikalije u lepku da reaguju sa trakom...
 
Zanimljiv uredjaj, bilo bi interesantno videti da li stvarno postize te brzine za ucitavanje i snimanje. Inace ja sam lepio traku iz audio kaseta 80-tih obicnim OHO lepkom :) Drzale su se samo sto sam mogao da koristim deo pre ili posle te "zakrpe". Verujem da bi radilo i sa Sinteleonom ali opet pitanje je kako ce hemikalije u lepku da reaguju sa trakom...
Ček samo... zar se nije audio traka lepila sa lakom za nokte? :)
 
Poslednja izmena:
Audio kasete sam ja sastavljao selotejpom, izvuces traku i nalepis na lepljivu stranu selotejpa drugu stranu trake onda sto bolje nanisanis da pase po pravcu. Dobar plasticni lenjir postavis po ivici trake i ostrim nozem,skalperom odstranis visak. Ponovis i za drugu stranu. Kaseta radi k'o nova sem ako nije previse osetljiv okidac za autostop kada naidje sastav. Normalno prespoj se jasno cuje kad naidje :). cini mi se da su danasnji selotejpi jos bolji za ovo od onih starih,tanji su podosta.Ako je za utehu neka vajda i od stednji u industriji :)
Stvarno ne pamtim da mi je kasetofon za racunare ikada unistio kasetu, medjutim popularni FIRST i LEVIS kasetofoni iz tog doba su zvakali uveliko pa se radilo svasta i ispravljanje trake ,sastavljanje...
Inace bas nisam ni shvatio najbolje princip po kome radi ovaj vafer kao ni mikrodrajv.Ne kapiram kako vuce traku ako mota samo jedan kotur?
 
Nazad
Vrh Dno