Šta je novo?

amoreto

Poznat
Učlanjen(a)
06.08.2019
Poruke
0
Poena
40
Pozdrav,zanima me kakva je kombinacija ryzen 5 3600 i rtx 2070 super ventus 8gb?

ako je okej,da mi u odnosu na ove dve komponetne sklopite i ostatak delova,hvala.

edit: UZimao bih delove nove sa KP i budzet je 140-150kmaksimum. (bez kucista,to imam) nzxt h500

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Zasto mi se postovi ne pisu? Zar je moderatorima potrebno 4 sata da osobre odgovor?
Ne zuri mi se,ali danas sam slobodan i mogu da blejim po forumu,sutra radni dan pa i necu stici
ajte molim vas,ovo mi je bitno.
 
Ta cifra je 1200e.

CPU: 3600-kod nas jeftiniji malo nego kod madjara 216e
MB: MSI Tomahawk Max-114
RAM: TEAM GROUP 16GB T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz CL16 KIT TLZRD416G3200HC16CDC01----90e
SSD: 60e (modela da biraš, ima čak i m.2 za taj keš)
HDD: 60e neki 2tb model, ili pak nešto jeftiniji 1gb modeli, ima da biraš takođe
GPU: 2070 Super Ventus- oko 550e??? (Palit JetStream je oko 550e)
PSU: SEASONIC Focus Plus 750 Gold 750W-115e( 650w je oko 105, dok je 850w oko 125e)
Pošto ovde mnogi kukaju kako ne treba jako napajanje, a ja preferiram da ima minimum 30% lufta pod potpunim opterećenjem, eto izabrao sam sredinu, inace ja ne bih išao ispod 850w, jer je razlika u ceni smešna, a ko zna kada će da zatreba.

To je oko 1200e, sve cene su sa punim porezom u madjsrskoj, tako da samo može da bude ispod ovog, nekih 4%-10%.
Većina ne daje papir niti bilo šta o potvrdi kupovine, a ima i onih koji daju garantni list. Provereni stari prodavci otprilike skidaju 4%-5%, što je ok, jer makar nešto dobijaš. Račun ne daje niko, a koliko sam se raspitivao, čak i ti možeš sa serijskim brojem da reklamiraš proizvod, pu pu pu.

Monitor nikako ne može da uđe u ovu cenu, ako sam ja lepo razumeo.
Sad, ako je 140-150k budžet bez kućišta, procesora i grafe, onda može ovo i bolje, a možeš i vrhunski monitor da uzmeš.
 
Poslednja izmena:
Napajanje od 600W je sve sto je potrebno za standardnu konfiguraciju, bolje uzeti sto kvalitetnije 600W nego bacati pare na 700-800W napajanja. Cak je i 500-550W napajanje apsolutno dovoljno.

Podrazumeva se da se ne klokuje do besvesti i da se ne koriste dve graficke.
 
ta masina ce da trosi u startu oko 450w tako da je bolje da ide na sto jace i kvalitetnije napajanje.
 
Ne trosi ni blizu 450W.

Uglavnom i 300 tesko da ce da predje, osim mozda kad i CPU i GPU budu pod apsolutno maksimalnim opterecenjem.
 
Poslednja izmena:
Ono sto mnogi ovde ne kapiraju, jeste da napajanje kupis jednom u 10 godina. Zasto ne bi kupio i bio miran. Razlika je mozda 40e izmedju kvalitetnog 550-600w i 850w, dok na cenu njegove konfe to je ispod 4%, tacnije 3,5%.
Oni koji kupuju za 500e sve, njima je 40e 8%, pa to i mogu da razumem, ali ovo nikako.
Samim predlaganjem napajanja od 600w na konfu od 1200e je pokazatelj znanja ovde pojedinih, kao i stednja na memoriji za nekih 15e, gde raziika u oc potencijalu ili zatezanju memorije moze da znaci za minimum fps, veoma znacajne stvari za igranje online igara, makar sto se Ryzen-a tice.
Ako bih hteo da mu ustedim kes, to sigurno ne bi radio na napajanju, nego bih mu rekao da saceka 20 dana, kupi custom 5700xt, koji ce biti 70-80e jeftiniji od 2070S, dok oveklokom moze i da je prestigne.
30% viska je minimum koje napajanje treba da ima u odnosu na full load. Znaci ako konfa trosi 500w, treba mu minimum minimuma 650w napajanje, i to nije dovoljno, jer tih 650w je 85% efikasnost, tako da je to 550w, a ne 650w. Sa 50w viska, moze samo da se obesi sa bilo koji future upgrade, koji trosi i makar 10% vise nego postojeca konfa. A tih tvojih 600w na 85% efikasnosti, moze decko da place pre ukljucenja kompa.
Morate vi jos mnogo da citate momci, kao i da efikasnost nije ista pri opterecenju napajanja 70%, 90%, sto u prevodu znaci da napajanje ima manju efikasnost na 70% opterecenja nego na 90%, samim tim se manje muci, sto vuce manji gubitak snage tokom godina, koja je oko 5-10% pri 90% opterecenja samog napajanja. Brojke mozda nisu 100% tacne, mrzi me da trazim, odavno je bilo kada me je interesovalo sve, jer imam isto napajanje vec 8-9 godina, nigde mrdnulo nije.

Ako vam je pak ovo nelogicno, da pri manjem opterecenju ima manju efikasnost, ima Google, ima da se procita.

Load Wattage: 498 W @90% TDP
Recommended PSU Wattage: 548 W @90% TDP
Recommended Power Supply:Seasonic Power Supply Seasonic FOCUS Plus 650 Watt Platinum

Load Wattage: 510 W @100% TDP
Recommended PSU Wattage: 560 W @100% TDP
Recommended Power Supply:Seasonic PRIME FOCUS Modular 750W (80+Gold, ATX 12V)

Vidi ti to, zbog 12w ode calc na 100w gore preporuka.
[email protected] 4200mhz
2070s@po specifikaciji.

Ne daj Boze da odvalim ovaj 2070s kako treba, malo memoriju, mozda cpu jos malo gore, odmah hvatanje za glavu, i tako vi napraviste momku dodatni trosak. Nije samo jedan u pitanju, mnogi u poslednjih 30 dana su slusali price ''dovoljno je'', a bice belaje za godinu dve dana, kada napajanje pocne polako da slabi, jer ne moze da dise.


@Ivanbass
Sto ti onda imas 700w napajanje, a masina ti trosi manje nego sto ce njegova?

To podrazumevano ne pije vodu, jer nikada se ne zna, mozda sledeci procesori ne budu tdp friendly, a mozda karte odu jos nekih 20-30% sto se tice potrosnje.

EDIT:
300w? Samo Super FE je 215w, dok ce ventus da probije to lagano, pre ce da bude 250w.
 
Poslednja izmena:
Napajanje od 500-600W ce trajati isto koliko i napajanje od 700-800W, ako je podjednakog kvaliteta.

Optimalno opterecenje za napajanje je ~50% sto se tice efikasnosti, efikasnost opada pri manjem opterecenju uglavnom, pri vecem ne. Danas realno vecina konfiguracija trosi oko 300W ili manje u peak-u, tako da i kvalitetnih 450W su realno sve sto je dovoljno, kamo li 500-600W. Seasonic Focus 450W Gold ima 2x8-pin, sve je jasno.

Ja imam 700W napajanje jer se na forumu prodavalo za smesne pare (jer je jedan Molex bio ulepljen nekim lepkom, duga prica), i dalje u garanciji, zamenio sam Chieftec star 5+ godina za oko 10e doplate.

Menjao bih ga u bilo kom trenutku za Focus 450 Gold :)
 
@anarki Ja bih rekao da si ti nesto pobrkao u vezi sa tom energetskom efikasnoscu. :)
 
Napajanje moze da isporuci odredjeni broj Ampera na 12V grani, to je ono sto se gleda, sto pise u specifikaciji svih napajanja, osim mozda Kung-fu kineskih koja nisu vredna razmatranja ionako.

Komponente povuku koliko povuku, efikasnost se odnosi na kolicinu W koje napajanje povuce iz uticnice (tacnije na koliko vise ce povuci u odnosu na potrosnju komponenti).
 
Poslednja izmena:
Nece nista i nikada trositi 850W, niti ima potrebe za takvim preterivanjem kada covek pravi konfu ispod 400W potrosnje.
Sutra, sta god da uzme, nece imati potrebu za jacim napajanjem od 650W, jer sigurno nece praviti 2080ti sli, da bi bilo potrebno 850W napajanje, a potrosnje procesora se samo smanjuju...
650W naoajanje moze da fura i jos jednu 2070s i to sa rezervom snage, ali s obzirom da sli/mgpu bukvalno forsiraju da umre, nema ni poente razmisljati o tome.

Pre bih to preusmerio na jos jedan ventilator za kuciste, bolji cpu kuler, bukvalno sta god...


Vidim gore da se preporucuju jeftini hdd i ssd, a to je jako bitno.
Pa vidim i neka leva ddr memorija...(ili ja nisam upucen, da je team group neki novi premium?)

150k dinara je blize 1300e no 1200, moze tu jos malo bilje da se rasporedi lova na bitne stvari.
Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Peja
Naravno da moze u peak load-u. Uzmi napajanje od 500w npr, pusti konfu koja trosi toliko na 100%, i teraj jedno godinu dana, pa da vidimo sta ce da bude.

@john
Mozda, mozda i ne, uzmi procitaj pa mi javi. Ukoliko sam bas omanuo, ce da se izvinim.

@ivanbass
Ali chieftec ti je bio dovoljan, nema razloga da bacis 10e, mogao si gajbu piva da kupis. ;)

Load Wattage: 387 W- tvoja konfa, 5 ventova, [email protected], 470 stock, 100% TDP
Recimo da je 350w, tako da 450w je ona kategorija 30% vise.

Ja cu da budem na 500w kada sastavim konfu.

@xepoj
isto kao sto ni tvoja masina ne trosi 850w. Cuti more, gasi ti se komp cim povecas napon na jednoj karti, kako bi izjednacio napone na obe.
Load Wattage: 759 W
Recommended PSU Wattage: 809 W
Recommended Power Supply:Seasonic PRIME Ultra Gold 1000W
2070s sli

TeamGroup leva memorija? Mozda, mozda i ne, procitaj pa mi javi. ;)
Takodje vidi test ove memorije sto sam mu predlozio, pa mi reci da li je 15e u odnosu na Aegis koji nece moci da mrdne, bacenih 15e ili ne.
 
Poslednja izmena:
Ako gledas po kalkulatorima koliko koja konfa trosi i ne znas sta znaci efikasnost, nisi kompetentan da dajes bilo kakve savete u vezi napajanja, spusti loptu. Napajanje sam svakako menjao jer je bilo staro, ne zbog 100W razlike u deklaraciji.

TeamGroup jeste leva marka u odnosu na G.Skill i Corsair npr., ali kod ovih jeftinijih modela je uglavnom nebitno.
 
Poslednja izmena:
I mene zanima odgovor, ali pravi, bez google asistencije :)

...über rimini 7
 
To ti dajem primer. Ne mozes da kazes 300w, kada samo 2070s ima TDP od 215, znaci svako igranje je 215w odmah.
Neka bude da ja nisam kompetentan, terao gtx285 i q8300 sve stock na 500w bronze cooler master, riknulo napajanje posle nekoliko meseci, zato sto sam slusao znalca koji je rekao da je to puna kapa. Iako je po grani imalo dovoljno, ocigledno nije to bas tako. Kupio cors, prodisao mi komp.

Sve memorije su od istih nekoliko proizvodjaca, samo su hladnjak i bin razliciti.
Ako cemo iskreno, Cors naplacuje ime mnogo vise nego bilo ko, makar sto se memorija tice. G.Skill sa druge strane, naplacuje bin, sto je velika razlika. TG naplacuje bin takodje, samo ne koliko ostali. Sto se hladnjaka tice, nisam ljubitelj RGB-a, tako da necu nikome dati 50e vise za isti kit, samo zato sto je rgb.


@peja
% snage koje napajanje moze da isporuci pri odredjenom opterecenju, u odnosu na ukupnu snagu istog. Ako gresim, voleo bih da mi objasnis.
 
Poslednja izmena:
To Coolermaster je verovatno bilo kanta, svakako se ne gleda deklarisana snaga, nego koliko Ampera ima na 12V grani.

2070 Super i po testovima trosi ~210w pod opterecenjem, R5 3600 trosi 65-70W (full load), to je 280W, kad su i CPU i GPU u full loadu.

Ostatak komponenti nece trositi ni 50W ukupno, tako da u apsolutnom full loadu ova konfa nece preci 330W, a ovde se savetuje 700-800W napajanje i to najviseg kvaliteta, logike bez.
 
@peja
% snage koje napajanje moze da isporuci pri odredjenom opterecenju, u odnosu na ukupnu snagu istog. Ako gresim, voleo bih da mi objasnis.
Procenat snage koju vuče iz zida da bi na svojim izlazima moglo da isporuči deklarisanu snagu.

Primer: napajanje od 500W sa efikasnošću od 85%.

500W:85%=XW:100% iz čega sledi da to napajanje iz utičnice mora da povuče 588.235W da bi na izlazima dalo 500W.
 
@peja
U redu, a reci mi koliko ce to isto napajanje vremenski da izgubi na izlazima ili gde vec, ukoliko je optereceno 100%, to jest na izlazima daje 500w.
Luft pri pretpostavki da konfa trosi 500w load? Recimo da je konfa sve na def, ista konfa koju sam ja momku preporucio. Pa mi posle reci koliki bi trebalo da bude luft ukoliko momak se pozabavi klokovanjem, i koliko bi bila potrebna isporucena snaga u tom slucaju,i dodaj luft.


@Ivanbass
Nista onda, sto da momku ne preporucimo 450w, nema razloga ni za 600w.
 
Poslednja izmena:
I ja sam za to da se uzme dobro napajanje, kao i ploca (sto se ploce tice za 70-100e se moze naci relativno odlicna za bilo koju standardnu platformu i konfu), ali reci da 550-650W napajanje i to vrhunsko (tipa Focus Gold) je nedovoljno i da treba kupovati prakticno majnerska napajanja od 750-850W je preterivanje, kao sto je Xeroj rekao, moze mnogo bolje da se potrosi taj novac na neku drugu komponentu.

Edit:

Da, kao sto sam vec napisao (a mozda i nisam :D), Focus 450W Gold bi za ovo bilo dovoljno i na duze staze, 550W je optimum (ako nekad stavi npr 3700X i 2080Ti), 650W je vec overkill, sve preko je suludo.

Edit2:

Kad bi malo razmislio, shvatio bi da je tako i po tvojoj logici za 30% lufta (sto i treba postovati generalno). Ova konfa ne trosi preko 330W, dodaj 30% na 330W i dobices ~430W :)
 
Poslednja izmena:
Nemam nista bukvalno od komponeti osim navedenog monitora i kucista.

Ali za napajanje se slazem i ne bih stedeo za tih 30 posto lufta,ti makar bilo i visak

budzet ukupni je 150k,ali bih komponete slagao oko one grafe i procesroa,hvala svima na odgovorima
 
Objasnio sam za efikasnost, a za luft se slažem, + ~30% u odnosu na trenutno maksimalno opterećenje mašine, ako budžet dozvoljava.

1200e, budzet dozvolja ocigledno.
A sta je sa gubljenje izlazne snage ukoliko se napajanje koristi 100% load, neki duzi vremenski interval?

@Ivan
Razlika izmedju 650w i 750w Gold je 10e, a 20e za 850w, a ne 50e, nije ovo 2009. godina. Sta je 10-20e na 1200, ili 40e, a spreman si za bilo kakav scenario u buducnosti. Meni je nista, 40e tu ustede je nista, u poredjenju sa ustedom na 5700xt.
3700x moze da povuce i 90w, tacnije 88w, kao i svaki drugi 65w procesor. 2070 super moze da povuce i 250w, ukoliko se normalno klokne.
Poslednje, jeste li vi proroci? Znate unapred koliko ce koja buduca komponenta da ima TDP? Ako je tako, sto ne kazete odmah, da kupim 450w gold, i da budem miran 10 godina, a ne da koristim napajanje sa majonez kablovima.
Posto si tako siguran, uzecu ja 450w gold za mesecak dana, 3700x i 1070(ti), 1080(ti), nesto tako. Imacu 7 ventova, 2 ssd-a i 2 harda, i dvd rezac. Naravno, umereno cu da kloknem masinu, to znaci 1.35v za 3700x, a grafa dokle moze, memorija takodje. Ako mi crkne nesto u roku koje dobijem na napajanje, ima da dodjes iz Nis, pljunes pare za sve novo. Moze?
Da mi ne crkne komp posle 15 dana, bolje da ti dam hendikep, uzecu 550w gold. Bolje da izgubim opladu, platim rucak za 10 godina, nego da te pljujem po svetu, sto se ne drzis reci kada izgubis.
 
Poslednja izmena:
@xepoj
isto kao sto ni tvoja masina ne trosi 850w. Cuti more, gasi ti se komp cim povecas napon na jednoj karti, kako bi izjednacio napone na obe.
Load Wattage: 759 W
Recommended PSU Wattage: 809 W
Recommended Power Supply:Seasonic PRIME Ultra Gold 1000W
2070s sli

TeamGroup leva memorija? Mozda, mozda i ne, procitaj pa mi javi. ;)
Takodje vidi test ove memorije sto sam mu predlozio, pa mi reci da li je 15e u odnosu na Aegis koji nece moci da mrdne, bacenih 15e ili ne.

Moja konfiguracija trosi do 820, 830, 850W u piku, dakle skace do 850W, a napajanje je davalo i vise od toga.
I ne, ne znam o kakvom izjednacavanju napona pricas, u pitanju su 2 iste 1080ti, jedna prosto ima losiji silikon i zahteva veci napon i vent se brze vrti da bi imala isti klok na odredjenoj temperaturi.
Kada povecam voltazu na grafickoj, prelazi 850W u piku.
To ne znaci da mi stalno pod cak i 100% load-om, trosi 850W, vec je to pik do kog dolazi i kada predje, komp se restartuje.
Evo ti ispod SS od danas iz GOW4, a znaj da je bilo i vise, kako je Corsair Link pokazivao.
Svako napajanje ce moci da isporuci minimum onoliko vati na koliko je deklarisano, a vec su ti objasnili sta je efikasnost, bolje prihvati i nauci ispravno.

Sto se tice Team Group brenda, gde god da sam sada guglao, svuda se spominje kao low budget opcija, nigde se ne spominje neki kvalitet...
Primer: https://steamcommunity.com/discussions/forum/11/2579854400735990757/

Dole su ti potrosnje jednog i drugog GPU-a, a skroz desno ukupna potrosnja PC-a.
Fuel GOW4.jpg

I efikasnost na slici:
b67723bba2b78bcc14d9d393af0b8f1e.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno