Šta je novo?

Što jeftinija konfiguracija

Nikola2307

Poštovan
Učlanjen(a)
01.10.2015
Poruke
491
Poena
70
Hteo bih da prođem što jeftinije, računar bih koristio najviše za "surf" (30+ otvorenih tabova ponekad), ostalo mi je manje bitno. Jedino što znam je da bi mi trebalo minimum 8 GB rama.

Jel bi moglo da se sklopi nešto zadovoljavajuće do 20000 recimo?
 
https://www.kupujemprodajem.com/Kom...gb-ram-79443983-oglas.htm?filter_id=449621516 ili nesto slicno, dodas 4gb rama (1500din) i SSD od 120/240gb i izadje te 80-100e ukupno u zavisnosti od kapaciteta i da li kupujes nov ili polovan ssd.

Dobijes tihu, jeftinu i kompaktnu masinu, vise nego adekvatnu za to sto tebi treba. Inace sam i sam do skoro posedovao jednu takvu i super me je sluzila bas za tu namenu.

Jedine objektivne mane su nedostatak hdmi (imas DP>HDMI adapter za neku sicu na KP/aliju) i nedostatak usb 3 portova (resava pci-e > usb 3.0 low profile kartica od 5 dolara).
 
Poslednja izmena:
https://www.kupujemprodajem.com/Kom...gb-ram-79443983-oglas.htm?filter_id=449621516 ili nesto slicno, dodas 4gb rama (1500din) i SSD od 120/240gb i izadje te 80-100e ukupno u zavisnosti od kapaciteta i da li kupujes nov ili polovan ssd.

Dobijes tihu, jeftinu i kompaktnu masinu, vise nego adekvatnu za to sto tebi treba. Inace sam i sam do skoro posedovao jednu takvu i super me je sluzila bas za tu namenu.

Jedine objektivne mane su nedostatak hdmi (imas DP>HDMI adapter za neku sicu na KP/aliju) i nedostatak usb 3 portova (resava pci-e > usb 3.0 low profile kartica od 5 dolara).

Slažem se. Ovo je sto puta bolje od sklopljenje mašine. Ja sam od jedne takve, dosta slabije, napravio mulitimedijalnu stanicu koja mi služi da muziku, filmove i surf.
 
Moj savet: polovna masina do 100 a drugih 100 na SSD od 120GB i 8GB RAM-a.
Ne isplati se kupovati novo ispod 500€.
Ima starih a dodrih masina do cifre 200€ po oglasima.
Be vredi garavcija od 2-3 god. kad je masina prespora.
 
Pre neki dan se po ko zna koji put uverih. Gotova mašina, čovek ne može da je proda i ja je rasparčam da prodam u delove. HDD je repariran, a matična polu ispravna. Neće da joj radi integrisana grafika. Tako da Nikola, kao što je @rev rekao. U ostalom tako skockanu brend mašinu ćeš uvek moći da prodaš po približnoj ceni po kojoj si je i kupio. O kvalitetu nema potrebe da govorim.
 
Mora biti minimum 25k da bi komp radio normalno narednih par godina, ovi dual core su za kantu odavno.
U sustini, moze sve to sto tu stoji, osim da se doda jos 4gb rama i procesor da ide Ryzen 3 2200G, sto zajedno nosi jos ~7k dinara.
Evo kako sam ja to uklopio i ispod toga nikome ne bih preporucio ni da razmislja o novom kompu i da baca pare.
Moze da iskombinuje, pa ustedi jos 1000 dinara na toj Geil memoriji, umesto KG Fury recimo i to je to...

1.png
 
fd44448d51a8e6c5b0347114cd449a9f.jpg


Ram 55e 2x4 3000 cl 16
Maticna 97e b450 tomahawk
Cpu 110e ( 2400G)
Sad kupio za caleta, vidi cene u radnji pa onda mi reci dal je vredna ta ljubav, ustedeo sam jednu ovu maticnu lagano


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da ne bih otvarao novu temu pošto je došlo promene plana, naslov bi svejedno bio isti:
Što jeftinija konfiguracija za surf + korišćenje Altium Designer-a, s tim što sada imam grafičku (gtx 1060) i napajanje (čini mi se da je Raidmax 1300w, proveriću sutra tačno ako je bitno uopšte).

Da li su i dalje aktuelne ove predložene komponente iznad, ili bi nešto trebalo da se promeni?


Sad kupio za caleta, vidi cene u radnji pa onda mi reci dal je vredna ta ljubav, ustedeo sam jednu ovu maticnu lagano

Kakva su ti iskustva sa reklamacijama na KP?
 
Poslednja izmena:
Naravno, ti znas najbolje svoju racunicu i potrebe.
Ja sam ti napisao predlog imajuci u vidu ono sto si naveo u pogledu tvojih potreba tj, za sta nameravas da koristis racunar.
Iz te perspektive gledano, ne treba ti tako jaka grafika, niti napajanje od 1300w.A po cenama na KP ti mozes da prodas tu grafiku i napajanje i za te pare da kupis komp koji sam ti predlozio i da ti ostane para da ubacis i SSD. I dobijas brand masinu za poprilican broj narednih godina.....
S obzirom da je naslov tvoje teme "Sto jeftinija konfiguracija" meni ovo deluje kao dobitna kombinacija.
Ali naravno, to je samo moj krajnje dobronamerni predlog, a ti razmisli pa sam odluci sta je za tebe najbolje.
 
Verujem da je to možda i najbolji predlog, ali u tom slučaju moram da izgubim malo vremena na prodavanje komponenata, i plus kupujem računar bez garancije. S tim što bih 1060 morao da prodam sigurno za nekih 20k manje u odnosu na kupovnu cenu.

Takođe, Altium je poprilično zahtevan program:

Recommended System Requirements
Intel® Core™ i7 processor or equivalent
16GB RAM
SSD
High performance graphics card (supporting DirectX 10 or better), such as GeForce GTX 1060/Radeon RX 470
Dual monitors with 2560x1440 (or better) screen resolution
 
Ne kaže koji i7 ? Ima ih raznih gneracija, od onih starih trocifrenih do 9e generacije. Ako je pre 9xxx onda izgleda da je to posao za Ryzen 3700x.
 
Da ne ispadne da te ja sad nesto ubedjujem...... konfiguracija koju sam ti preporucio ispunjava Minimum System Requirements za Altium Designer(cak je i dosta iznad tog nivoa), pa u skladu sa naslovom tvoje teme, "Sto jeftinija konfiguracija", je bio i moj predlog.

https://www.altium.com/documentation/altium-designer/altium-designer-system-requirements

E sad, ako imas dovoljno para za konfiguraciju koja ispunjava Recomended System Requirements, i jos novu sa garancijom, onda kupuj u skladu sa finansijskim mogucnostima, ali to je vec neka druga prica.
 
Poslednja izmena:
Ma nije mi bitno da maksimalno ispoštujem ove preporuke, pošto i neka malo starija i malo manje zahtevnija verzija programa može da mi radi posao. Samo sam hteo da ukažem na to da GTX 1060 nije baš toliki overkill.

Ovo su npr. minimalni zahtevi:
Intel® Core™ i5 processor or equivalent
4GB RAM
Graphics card (supporting DirectX 10 or better), such as GeForce 200 series/Radeon HD 5000 series/Intel HD 4600

Išao bih na nešto između, tako da bude najbolji odnos cena/performanse za izabrane komponente.

Znači grafičku imam, treba mi preporuka za sledeće:
best-buy i5 ili i7 procesor
RAM
Matična
SSD (mislim da ima posebna tema za njih, pa ću svakako pogledati tamo)
 
S obzirom da se kao minimum GPU navodi Intel HD 4600, pretpostavljam da je potreban CPU i5 ili i7 barem cetrvrte generacije ili noviji.
Kada se odlucis za procesor izaberi odgovarajucu maticnu plocu, a u odnosu na nju odgovarajuci RAM. SSD barem 250GB, po mogucstvu 500GB. Moze tu sada svasta da se iskombinuje, ali to moras sam odluciti pre sve ga u odnosu na budzet.
E sad, ako mozes, sto rece CountMike, neki Ryzen 5 bi jako lepo sve to podrzao.....
 
Poslednja izmena:
U prethodnom svom postu nisi napisao da želiš polovno, niko od nas ne čita misli kolega. Izaberi sam koji ti se svidja od i5 polovnih, 4 gb rama je dovoljno a ssd ako želiš obično i njih imaju isti ti prodavci (oni koji rade naveliko).
 
Nazad
Vrh Dno