Šta je novo?

Niskobudžetni flegšip telefoni?

R1A1

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
23.09.2015
Poruke
244
Poena
20
У поплави нових модела телефона, са различитим хардвером и ценама, понекад је тешко рећи шта би био најбољи избор у односу цена/квалитет.
Такође, која је цена нискобуџетна а које телефоне можемо сврстати у "флагмане"?
По некој слободној процени, то је телефон до 400 евра а да има под хаубом топ процесор и осталу пратећу електронику која му може омогућити скор на тесту у топ 20?
Прошле године xiaomi je са моделом poco f1 први понудио телефон у тој категорији "нискобуџетни флагман".
Имао сам јуче прилику да видим сличан пример компаније Vivo са моделима IQOO (Snapdragon 855) IQOO NEO (Snapdragon 845) са амолед екранима у којима је сензор отиска прста. Први има и NFC и батерију од 4А а други је без NFC али са батеријом од 4,5А. Има ту још неких детаља па сам поставио поређење та два Vivo са Poco.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9613&idPhone2=9750&idPhone3=9293#*,*,global

Има сигурно још таквих модела али ја сам се оградио на ова два, јер сам имао прилику да их видим а имам Poco па сам могао у визуелно да их упоредим.
 
Poslednja izmena od urednika:
Super mi ovaj IQOO , ne znam koja mu je cena
 
Ove godine Xiaomi je to uradio sa modelom k20 pro(Mi 9T Pro).
 
Super mi ovaj IQOO , ne znam koja mu je cena

IQOO je oko 400€ a IQOO NEO oko 250€ (cene na aliju).

Ove godine Xiaomi je to uradio sa modelom k20 pro(Mi 9T Pro).

Da, ovaj model spada u tu kategoriju. Isti sam video ali nisam imao prilike da ga lično probam. Čuo sam da mu je ta slide kamera malo problematična. Navodno, u džepu ume sama da se aktivira?
Koliko je to tačno, ne znam.
 
Ako je Telefon zakljucao ne bi se smela sama od sebe aktivirati...
 
Ako je Telefon zakljucao ne bi se smela sama od sebe aktivirati...
Verovatno da bi tako trebalo. Sad sam pogledao puni pregled o tom telefonu na ruskom, i tamo se upravo žale na to da se kamera sama aktivira u džepu:
https://www.youtube.com/watch?v=dqG_nrNJ-AE
Možda je to bio bug u prvoj verzijin fw-a, što ne mogu proveriti. Bez obzira na to, telefon spada u kategoriju jeftinih flagmana.
 
Stvarno ne znam kako se moze aktivirati kamera u dzepu? imam mi9t kad se setam po dvoristu nosim ga u dzepu i jos se ni jednom nije aktivirala popap kamera a da je sam nisam aktivirao. Ne da se nije aktivirala nego se nije aktivirala ni zadnja kamera, tj kamera apk.
 
Verovatno dupli klik na power button, ali ne bi smeo da je pali zbog proximity senzora
 
Evo još jednog interesantnog modela telefona sa procesorom Snapdragon 855, Lenovo Z6 Pro, i koji se može kupiti na aliju za 43.000 dinara (slanje besplatno).
https://www.aliexpress.com/item/400...chweb0_0,searchweb201602_1,searchweb201603_60
Kao i ZTE Nubia Red Magic 3 Mobile Phone za 42.000 dinara, takođe besplatno slanje u Srbiju.
https://www.aliexpress.com/item/330...5.0&pvid=a63df3ce-9217-4020-a9b6-f5a530648d58
Kineske telefone tipa: Doogee, Oukitel, Blackview, Umidigi i slično ne ubrajam u telefone vredne pažnje jer retko da dobijaju ispravke ili bilo kakvu podršku.
U kineske telefone vredne pažnje ubrajam: One, Vivo, Xiaomi, Zte, Lenovo, Meizu, Huawei i Oppo.
 
A kakve su kamere (glavne) tim svim pobrojanim modelima, kakve fotografije snimaju (danju), kvalitet, a kakve su nocu u slabijem osvetljenju?
 
Iste ili slicne kao i na telefonima sa slicnim specifikacijama.
 
Realno, prvi pravi low budget flaghship posle LG Nexus 5 je Pocophohe F1, svi ostali su ok, ali nedostupni opstoj populaciji, tako da, dzbaba dobar odnos cena/performanse/zoftver ali u Kini ili Indiji...
 
Oko 32%,znači oko 14000 hiljada

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Нисам знао да толико деру? Живим у Русији а овде се на онлајн поруџбине не наплаћују било какве додатне дажбине. Такође, слање у Русију је бесплатно. Ја сам већ неколико телефона наручио пријатељима и носим им кад кренем у Србију на одмор.
Разумем високу царину за производе који су конкуренција домаћим али телефони?
Штите домаћу производњу телефона?
 
Sprecavaju odliv kapitala, plus globe da uzmu vise para da se hvale kakvi su genijalci pa mogu da dignu penzije 2%. Svi do sad su bili takvi genijalci
 
Eto cak i bratskoj Rusiji se moze naruciti online telefoni bez dadzbina, ipak smo najgora drzava sto se tice drzavnih nametanja/lopovluka
 
Limit je kao 50 evra,preko te vrednosti se naplacuje carina ali su mi dva puta naplatili i ako je vrednost nekih sitnica bila 15-20 evra.Nikad se ne zna kod njih. Ne bih se usudio telefon da narucujem,ko zna koliko bi me odrali.Uvek ih kupujem na KP.
 
Poslednja izmena:
Ja sam naručio meizu mx4 i naplatili mi 450din

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Koliko sam skontao do sada iz nekog mog skromnog iskustva, apsolutno je cista lutrija na sta ce carinu naplatiti.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
A šta znači ovaj termin "flagman" - osim što glupo zvuči, nikada čuo za takav izraz kod telefona (još sa sve ćirilicom)?
 
Cuti, vidis da se niko ne buni... :D

...über rimini 7
 
A šta znači ovaj termin "flagman" - osim što glupo zvuči, nikada čuo za takav izraz kod telefona (još sa sve ćirilicom)?

giphy.gif


Нпр.
 
A šta znači ovaj termin "flagman" - osim što glupo zvuči, nikada čuo za takav izraz kod telefona (još sa sve ćirilicom)?
Danas je ne samo tehnički jezik nego i mnogo toga iz drugih oblasti zatrpano rečima, iz tzv ograničenog jezika (restricted languages).
Takve reči, poput telefon, televizor, automobil...srećeš u svakodnevnoj komunikaciji, и на ћирилици.
Колико је то оправдано, то је већ друга тема. Флагман или flagman je čovek sa zastavom a u prenosnom značenju, signal, davač znakova, javljač. Kao takav koristi se u ovoj oblasti (telefon), kao reč (termin) za određenu kategoriju telefona.
U prvom postu, naveo sam da je po mojim saznanjima niskobudžetni "flagman" signal da to nije prosto jeftin telefon nego telefon sa vrhunskom elektronikom a pristupačnom cenom.
Što se tiče ćirilice, ne vidim u tome проблем док год се све разуме. Такође, ако ти можеш писати српски латиницом, могу и ја речи из restricted languages ћирилицом (мада нешто и не обраћам пажњу када пишем). Ако ми је тастатура на ћирилици, а започео сам писање, настављам ћирилицом, као и обрнуто. Трудим се да нека имена, марке, пишем у оригиналу, подносно, изворно. И оригинал није наша треч.
 
Ništa protiv ćirilice, naravno - ne primećujem na retina ekranu razliku, kao u novinama - mozak i ne registruje koje je pismo dok se obratiš pažnju. Lično ne volim da muljam po tastaturi tako često, pa da npr. pišem ćirilicom, pa onda šaltam na latinicu da bih ispisao neki termin - malo mi je to kao Večernje Novosti ili Politika... Ali, OK. Za flagmana i dalje mislim da je bez veze :) Sada mi je još gluplje (NHF, pls) kada sam video dodatna tumačenja. Znam, naravno šta znači u engleskom, ali i dalje nisam čuo značenje te reči koje ima veze sa telefonima (ruski ne znam, posebno ne sleng).

Uglavnom da rešimo rebus to je "flegšip"? Nešto kao niskobudžetni flagship telefon tipa Poco F1 ili onaj novi Mi 9T Pro itd...
 
Pa jeste da su se reči telefon, televizor i automobil odomaćile kao domaće, ali to kreće masovnim spontanim usvajanjem stranih reči, za koje nemamo domaću.
Noviji primeri su drajver, ruter, reči koje jesmo usvojili, ali smo za tastaturu i miša smislili ili prilagodili naše reči (iako tastatura kreće od tastera, reči koja opet nije naša...)

Ali prvi si koji je ikada igde upotrebio reč "flagman" za telefon, ili bilo koji tehnički proizvod. Da sada napravimo rutinu (algoritam, program, (sve usvojene strane reči)) koje će preko Googla da pretaži upotrebu reči flagman u srpskom jeziku, verujem da ćemo naći otprilike nula primera za tehničke sprave, a pretraga će nas voditi na flegmatičnost. Flegman kao flegmatična osoba se čak koristila u našoj pisanoj literaturi.

Tako se baš ne neguje domaći jezik, što pojedinac usvoji neku nepostojeću reč, a koja se njemu dopada.

Za telefone počinjemo da usvajamo reč flegšip, a naša reč bi bila vrhunski, najbolji... Da flagship prevedemo bukvalno kao predvodnik, vodeći, nije u duhu srpskog jezika.
Retko ćemo reći da su taj i taj televizor/telefon/fotoaparat vodeći. "Koji bi bio vodeći a jeftin telefon?!?" :p

Bla.bla.bla.... Lingvisti smo svi do jednog. :p

.
.
.


Problem velikog broja tih dobrih a povoljnih kineskih telefona jeste što su nedostupni kod nas. Šta nam vredi što je povoljan u Kini. :(
Carina na telefon iz Kine je 10%, i na tu ukupnu sumu ide 20% PDV. To je tih 32%. To što neki telefon prođe bez dadžbina kod nas, stvar je sreće i lenjih i loše organizovanih carinika (sreća naša da ima još takvih :p ).

Nemojte se zavaravati da se samo u Srbiji roba NE može poručivati iz inostranstva, bez dadžina. U celoj EU će vam naplatiti carinu i porez na robu diretkno naručenu iz Kine.
Obratite pažnju na AliExpress komentarima, koliko ima poručilaca za iole vredniju robu iz Nemačke, Francuske, GB, Švedske...?!? Zanemarljiv procenat, zbog toga što i njih oderu "na granici".
Zbog čega je Rusija jedna od retkih koja za sada dozvoljava svojim građanima da poručuju štošta iz Kine bez dadžbina, nije jasno. Može se desiti da ne potraje. :(
 
Pa ne deru u smislu dranja vec npr ger do 150e se ne naplacuje nista, preko toga si pozvan na "kliring" sta i kako i na osnovu toga se odredi cifra.
Meni su na 3000+ eura naplatili 90e carinu posle razgovora i jos me pitali da li je ok :)
Tj, utvrdili su da nisam preprodavac vec je za licne potrebe.

...über rimini 7
 
Ako poručiš iz Kine u DE neku tehniku od npr. 140€, dobićeš je na kućnu adresu bez ikakvih dadžbina?
 
Nazad
Vrh Dno