Šta je novo?

Eksterni hard disk

Potreban mi je savet,treba mi hdd za Mi box S,koristio bih za elementum.Bio bi stalno uključen te me interesuje da li je bolja varijanta externi hdd ili hdd+fioka?Ne bih voleo da je 3,5 nemam više gde da uključim bilo šta.Kapacitet od 1TB,mislim da više ne treba.Imao sam ranije WD My passport i brzo je crkao.Nakačio sam ga na računar i torrentovao na njega i ode.
Slično pitanje sam postavio na drugoj temi i očigledno omašio jer niko ne odgovara,nadam se da će neko to obrisati a da me ne kazni:sceptic:

Iz nemam pojma kod razloga, nama u firmi je tih fabričkih externih pocrkavalo neobično mnogo u poslednje vreme. Stariji modeli rade i dalje lepo.
Sa druge strane, obični 2.5" po laptopovima nisu crkavali uopšte.

Stiče se utisak da proizvođači u te eksterne trpaju poslednje đubre koje siđe sa proizvodnih traka.

Dalje, od tih pokojnih externih, većina je tako urađena da je celokupna elektronika, i ova za HDD i ova za USB->SATA konverziju, urađena na jednoj ploči, te nema nikakve zamene, ili probanja diska u drugom rack-u.

Dojmim se da je bolje posebno uzeti običan 2.5" HDD, i posebno neki HDD enclosure, dobiće se veća pouzdanost, a i u slučaju crkavanja celog paketa, lakše je probati HDD uz drugi hardver.
 
Zahvaljujem na pomoći,tako ću i da uradim.:Klanjanje
 
Oni gumirani Transcend eksterni hdd imaju gar. 3g. i kod njih se vadi hdd iz kućišta, tako da je kućište+hdd, elektronika je odvojiva i ja sam u potrazi za nekim rešenjem.
 
Poslednja izmena:
D,ti gumirani Transcend-i, je bilo da se kupe samo enclosure. Kupio ja davno. Dobri su, ali je i cena bila jaka.
 
Samo da javim,bilo je kilavo u nabavci,tamo ima ono,tamo nema ovo,prelomio sam i kupio WD Elements pa nek traje dok traje.Hvala na pomoći svima.
 
Poslednja izmena:
Šta je pouzdanije za čuvanje podataka, eksterni hard disk ili blu-ray diskovi?
 
Dobar blu-ray je pouzdaniji.
Eksterni HDD-i, u poslednje vreme, prilično su loši. Kod nas u firmi, poslednje generacije, dosta ih je pocrkavalo. Starije generacije su bile pouzdanije. :(

Ali mana bly-ray diskova jeste što se jednom upisan podatak ne može update-ovati.
Na HDD-u, podatke možeš kasnije menjati.

Dakle, zavisi šta bekapuješ. Da li ti trebaju periodični bekapi (tada je najbolji neki HDD), ili želiš da imaš kopiju zauvek zamrznutih podataka (tada je najpogodnija optika).

Ja sam npr. porodične fotografije još ranije snimao na DVD. Onda se ispostavilo da stalno ažuriranje tih diskova dovodi do totalne zbrke šta je gde i na kojem od njih.
Na HDD, fotografije su složene po događajima, temama, i ta arhiva se sa vremena na vreme sređuje. Na jednom upisanim diskovima, mogu biti poslagane samo vremenski.
Na kraju, odustao sam od optičkih diskova, i sve te bitne podatke imam na HDD u računaru, na NAS-u i na externom HDD. Kopije se periodično prave na sva ta tri mesta.

...

Što se tiče eksternih diskova, i lošeg iskustva sa njima, spominjao sam već da je možda bolje kupiti standardni 2.5"HDD, i externi case za njega, nego fabrički upakovan eksteni HDD. To radi pouzdanije, i lakši je eventualni servis.
Najnoviji fabrički eksterni diskovi, elektronika za USB to SATA, i elektronika samog diska su jedno, i ako tu nešto crkne, nema mogućnosti da se sam disk proba bez case-a, u računaru.
...ne tvrdim da su svi fabrički takvi.
 
Poslednja izmena:
Da li blu ray rezači/čitači zahtevaju neku posebnu konfiguraciju računara ili laptopa da bi mogli da funkcionišu ili je svejedno?
 
Najnoviji fabrički eksterni diskovi, elektronika za USB to SATA, i elektronika samog diska su jedno, i ako tu nešto crkne, nema mogućnosti da se sam disk proba bez case-a, u računaru.
...ne tvrdim da su svi fabrički takvi.

Ja se sa ovim nikada nisam sreo niti je moglo da mi padne na pamet da je moguce na tako nesto glupavo naleteti, a otvarao sam predhodnih godina vise raznih modela. Bas pre koji dan sam otvorio Apaccer AC233 2TB zato sto mu se razjebao USB micro B slot na njemu i ponovo normalno izvadio (u ovim slucaju WD) disk.

Jel mozes da ostavis koji su to tacno modeli "gde je sve izvedeno zajedno"?
 
Dva WD u firmi. Ne znam tačno koji modeli. Mogu proveriti. Ali uglavnom ovi najnoviji.
 
Da se ne bih nešto zaje6ao hteo sam da pitam pre kupovine, da li mislite da je umesto USB-a / flasha bolje uzeti neki ovakav enclosure i recimo Samsung 970 EVO? Koristio bih ga kao klasičnu USB memoriju
 
@NShappy
Ja imam Apacer 1TB sa onim glupim duplim konektorom, kupio 2015-te, pocela da prekida a nema 50 sati rada jer je koristim samo za backup podataka klijentima kad donesu nesto na servis. Nasao drugi kabl i radi super, znaci da ce pre kabl da zeza jer se konektor rasiri i ne hvata kontakt dobro. A pazio sam je, u kucnim uslovima bez pomeranja kada je prikacena i opet se zeznuo kabl.
To je onaj crni model, ne znam da li je SATA unutra.
 
@NShappy
Ja imam Apacer 1TB sa onim glupim duplim konektorom, kupio 2015-te, pocela da prekida a nema 50 sati rada jer je koristim samo za backup podataka klijentima kad donesu nesto na servis. Nasao drugi kabl i radi super, znaci da ce pre kabl da zeza jer se konektor rasiri i ne hvata kontakt dobro. A pazio sam je, u kucnim uslovima bez pomeranja kada je prikacena i opet se zeznuo kabl.
To je onaj crni model, ne znam da li je SATA unutra.

Hehe, naravno da se prvo posumnja na kabel.
Nije to. Probano sa više kablova. Baš su crkli.
 
Šta je pouzdanije za čuvanje podataka, eksterni hard disk ili blu-ray diskovi?

Blu-ray bi trebalo da je značajno pouzdaniji. Ako ništa drugo, otporan je na pad sa stola, prosipanje kafe i grmljavinu. Vodi računa da koristis HTL diskove, a ne LTH diskove posto HTL koristi neorganski premaz koji je značajno dugotrajniji. LTH koristi organske premaze i propada kao većina DVD-R. HTL je sivkasto-bronzane boje, a LTH vuče na ljubičasto, kao DVD.
 
Kameni blu-ray, za razliku od "kamenog" DVD-a skoro i da nema razloga kupovati. "Kameni DVD" tj brend M-disc se od ostalih DVD-jeva razlikovao upravo po tome sto ga nije cinio organski premaz, vec druga hemija koja teze propada. Zbog toga je za podrsku DVD M-disc-a bio potreban specijalan rezac sa posebno podesenim laserom. Obican Blu-ray HTL je u startu napravljen od slicnog materijala kao i DVD M-disc i zbog toga prakticno nema potrebe ulagati u njega. Jedino ako zelite kvalitetan medijum koji nije prepakovani Ritek. Inace LTH blu ray je kasnije napravljen kao jeftinija varijanta i ne podrzavaju ka svi rezaci.

To sto je 100GB je druga prica. To je BDXL format sa tri sloja i postoji i u "kamenoj" i u obicnoj varijanti. Postoji jos i BDXL četvoroslojni od 128GB.
 
Da li su to WD elements? Vidjao sam takve, bas se kvare.
Moj je Apacer AC233, ne mogu da nadjem da li je SATA hard disk unutra.

Apacer AC233 2TB sam licno otvorio pre koju nedelju i izvadio disk normalno kao sto sam naveo. Kupljen je jesenas, znaci novija serija USB 3.1.
 
Poslednja izmena:
Uglavnom proizvođači hard diskova (WD, Seagate/Maxtor/Samsung, Toshiba) prave prenosne HDD-ove sa "custom" elektronikom, a ostali samo proizvode svoju fioku i stavljaju obične hardove.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk
 
Blu-ray bi trebalo da je značajno pouzdaniji. Ako ništa drugo, otporan je na pad sa stola, prosipanje kafe i grmljavinu. Vodi računa da koristis HTL diskove, a ne LTH diskove posto HTL koristi neorganski premaz koji je značajno dugotrajniji. LTH koristi organske premaze i propada kao većina DVD-R. HTL je sivkasto-bronzane boje, a LTH vuče na ljubičasto, kao DVD.
prema ovome, LTH je svetliji (liči na CD), HTL je tamniji
http://vinpower.eu/mailings/en/1505-HTL-LTH.html
https://zigsow.jp/item/256924/review/242944
http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=31:25880:1504#1504
 
Poslednja izmena:
Hmm, moguce. Zapravo, nemam nijedan LTH kod sebe da proverim jer sam ih bas zbog toga izbegavao. Ali u svakom slucaju, posto je za LTH potrebna posebna podrska, na samom disku bi trebalo eksplicitno da pise kad je LTH. Ako ne pise nista, trebalo bi da je HTL. U svakom slucaju ImgBurn moze da procita tip diska, pa proverite pre arhiviranja.

https://a.allegroimg.com/original/1...YTY-VERBATIM-BLU-RAY-BD-R-x4-25GB-cake-25-LTH
 
A koji bi drugi inace pakovali u prenosno kuciste PATA, SCSI, SAS?

evo pogledao sam sad tacno model:

WD20SPZX-22CRATO

Jok, Bigfoot nabili unutra :D Znam da je mozda SATA, ali nisi nigde konkretno napisao da nije USB zalemljen na plocu hard diska, nadam se da se sad razumemo ;)

Uglavnom proizvođači hard diskova (WD, Seagate/Maxtor/Samsung, Toshiba) prave prenosne HDD-ove sa "custom" elektronikom, a ostali samo proizvode svoju fioku i stavljaju obične hardove.

Thanks, logicno da ovi sto ne prave hard diskove nece da prave te USB interfejse mada uvek mogu da uzmu OEM i da lepe samo ime.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno