Šta je novo?

Problem sa HDD posle nestanka struje

ale

Slavan
Učlanjen(a)
11.12.2010
Poruke
1,995
Poena
265
Jutros posle jednog nestanka struje, pri paljenju racunara doceka me sledeca poruka:




Ostavio sam, i zatim je pocelo kao neko prebrojavanje fajlova. Uplasio sam se, pa sam restartovao racunar i na sledecem pojavljivanju iste poruke samo sam uradio skip, i sistem se normalno podigao.
Udjem u Sentinel, i tamo me doceka sledeca poruka:







Interesuje me, da li da ipak ostavim da odradi sve sa prve slike, ili da nastavim sa `preskakanjem`? Da li je ovo znak da je hard ostecen?
 
Možda nije ništa ali za svaki slučaj uradi skeniranje diska iz Command prompt-a (desni klik, Run as admin) sa:

chkdsk /r c: (c: zameni sa slovom diska)

Da li u S.M.A.R.T.-u javi neki problem? Vidi i sa HDtune-om.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: ale
Pa ima nekih problema, chkdsk će popraviti ako se može... Ne mora biti hardverski kvar, možda samo u zapisu.
 
Poslednja izmena:
Pa završi checkdisk, ako ga prekineš može još gore da napravi, ne treba ga nikada prekidati. Kada se naglo isključi disk dok nešto piše po njemu, moguće je da neki fajlovi postanu nečitljivi. To ne znači da sam disk nije u redu, samo nešto u file system-u (soft error) što checkdisk može da popravi mad neki fajlovi mogu da budu nepovratno oštećeni. U tom slučaji naći ćeš fajlove "found.000, 001, 002 itd". uglavnom je jakoteško izvući neštp smisleno iz njih pa možeš slobodno da ih izbrišeš.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: ale
Zavrsen checkdisk, ali nisam uspeo da uhvatim sliku, posto se prozor brzo zatvorio. Da li je negde sacuvan log?
 
Uradi ručno iz windows-a pa će ostati prozor sa rezultatima. Takođe pogledaj root folder na C:. Ako nema "found.000" onda je sve bilo u redu.
 
Zavrsen checkdisk, ali nisam uspeo da uhvatim sliku, posto se prozor brzo zatvorio. Da li je negde sacuvan log?
Log ti ostaje u event viewer-u. Druga stvar - ako disk ima oštećenja (a Sentinel prijavljuje Bad i weak sektore) prvo backup bitnih stvari pa onda chkdks. Razlog više - chkdsk radi sa data loss-om. Ako nešto ne može da popravi on obrise.

To što Sentinel prijavi 5 Bad blokova znači da su to blokovi koji su prijavljeni kao loši prilikom pokušaja čitanja fajlova. Može da ih bude mnogo više, ali da fajlovi sa tih lokacija nisu čitani pa greška nije otkrivena.

Tako da backup prvo, a onda test vendor alatom - SeaTools, WD Diag ili nekim drugim. Victoria je isto dobra.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: ale
Ne mogu da pronadjem taj root folder :trust:

Moram uskoro uraditi backup podataka, pa cu onda proveriti i sa nekim od tih programa.
 
"root" folder je glavna C:\ particija.
 
Onda ništa loše nije našao, sve je u redu.
 
A ima li nešto u event viewer-u?

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Izvinjavam se sto tek sad odgovaram. Ima neka greska, ali ne kada me struja zezala, vec kasnije kada je sve bilo ok.

 
Nazad
Vrh Dno