Šta je novo?

SSD, Interni i/ili Eksterni HDD - sugestije

nenad89

Cenjen
Učlanjen(a)
19.09.2012
Poruke
64
Poena
160
Planiram kupovinu novih harddiskova, hteo bih SSD za sistem i HDD za storage, jedan od 6-8 tb-a (privatni torent trackeri sve vise "zahtevaju" da drzite fajlove dok ne vratite ratio ili barem skupite to odredjeno vreme drzanja, sto je po 300 + sati npr., sve vise je svega po 1080p kao standard, igre nove su 100 gb i vise...).

E sad, moja poslednja kupovina HDD je bila pre 7 godina, tako da sam malo vise ispao iz price.

Hteo bih SSD, jer radim na jednom laptopu sa SSD, jako mi se svidja koliko brze dize sistem, imam i osecaj da radi jako dobro. Hteo bih jedan SSD, ali nisam pametan sad - da li vredi uzimati SSD vise od 1 tb ili dovoljno npr. 500 gb... Pitam zbog igrica, jer bih ih drzao, a posto su danas sve nove i po 100 gb skoro, sto ce vrv postati standard, ne znam da li da uzmem manji SSD i koristim ovaj stari trenutni od 2 tb za drzanje igrica i druge potrebe.

Sto se tice HDD, uzeo bih 8 tb ili mozda 6. Video sam da su eksterni sad jeftiniji (?) na itsvet ali opet, koristio bih taj interni "aktivno"...

Sta bi bile Vase sugestije ? Plan bi mi bio da se sve koristi duze od 5 godina, tako da je u pitanju dugorocna kupovina, iako je trenutno skupo...
 
Na prvo pitanje o SSD u,mislim da je bolje da uzmeš jedan od 500 GB zbog cene. Neke igrice ima smisla instalirati za SSD neke ne. Što se tiče HDD za storige igrica, torenta, i drugih stvari, ja sam za sebe uzeo NAS. Može i polovan, neki sa dve fijoke za HDD. O NAS u možeš da se raspitaš u temi o NAS u. Što se HDD tiče po meni je bolje da se za početak kupi jedan od 4 TB WD Red, opet zbog cene, a kasnije po potrebi dokupi još jedan. Tvoj stari HDD možeš da iskoristiš za instalaciju igrica kojima ne vrši posao SSD. Jako bitno je da ne žuriš sa odlukom i da se dobro raspitaš.
 
Ja umam 750Gb WD black, pa sam uzeo WD Gold 2TB zbog brzine, pouzdanosti i tisine za torrente, pa sam onda dodao eksterni MyBook 4TB i mogu ti reci da je taj eksterni i vise nego dobar za to. Imam neki prastari 500GB WD eksterni i radi fenomenalno uz padabje milion puta sa stola i bacakanje vec 10 godima, njega vise ne koristim, jer je postao prespor, BR 4k filmovi imaju prevelik bandwith za njega.
Sada bih uzeo 1 8GB ili 2 4GB ta externa i to bi bilo to.

Takodje, znaj da su solidno sporiji eksterni, posebno od nekih ozbiljnih HDDova, poput WD Gold, pa cak i od Black...meni za sada za torrente ne smeta, fino je i sto ako neces da se zezas sa share-ovanjem prekp mreze, uzmes i samo utaknes hdd u tv i gledas sve sto si skinuo...

Imam SSD 250Gb za sistem, 256+500Gb za igre i planiram jos minimum jedan 500Gb za igre, jer bas kao sto ti kazes, mnoge igre igram periodicno, dugo su na disku, a treba staviti nove, pa treba i te kako vise od 500Gb za to.

Greska je jedino sto sam uzeo Nvme za sistem, jer mi jede terabajte 10x vise od ovih za igre, a znamo da Nvme nema dug vek trajanja.
To bih ti preporucio da izbegnes, jer sa prelaska sa standardnog 256 pro 850 Samsunga, na fazon 4, 5 puta brzi Nvme Samsung 960 evo, nikakvu prednost nisam primetio.
Nista nisam video da je specijalno brze u Windowsu, pa mislim da je to ipak za ljude koji rade nesto specificno i koji ce u tim programima iskoristiti tu brzinu.

Moja trenutna dilema je da li uzeti interni ili externi SSD, Samsung T5 Type C mi se jako svideo, a i da ne moram da teglim MyBook , nego ovo u dzep.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@nenad89 Ako imas novca uzmi odma 1TB SSD ako pokusavas ustedeti uzmi od 500GB pa kao sto Xeroj rece razdeli igre izmedju ssd-a i hdd-a.
Gledaj ssd sa vise godina garancije, ne manje od 3g i neka najskuplji koji ces gledati bude neki Samsung EVO a najjeftinji neki sa 3-5g garancije iz srednje i vise klase drugih proizvodjaca. Obavezno upitaj za savet ovde ili jos bolje u temi "Best buy SSD - preporuka".
Hdd nemoj najskuplje samo jer su skupi, trazi neki sa 3-5g garancije, vise njih je dobro, ja evo zbog cene uzeo dva od Seagate, jedan crkao i madjarska garancija od 2g vratila pare, pa uzeo WOLF seriju (vidi kod mene pod "moja masina"), ima jos jedna Segate serija neserverskih hdd da je dobra a pristupacna, od wd neki RED (ali cuo sam da sad helijum stavljaju samo u 10TB modele pa su ovi manji nepotrebno topliji)...
Pitaj kad proberes neki model od 8TB ovde i u nekoj temi o hdd-ovima da li valjaju modeli koje zagledas...

Razmisli zbog cene o Segate BaraCuda Pro i Segate BaraCuda.

BarraCuda Pro Hard Drive 8 TB (ST8000DM0004) ima 5g, a BarraCuda Hard Drive 8 TB (ST8000DM004) ima 2g garanciju.

https://viphouse.rs/racunarske-komponente/hard-diskovi/seagate/st8000dm0004/product/124680
https://viphouse.rs/racunarske-komponente/hard-diskovi/seagate/st8000dm004/product/128188
 
Poslednja izmena:
Lepo je imati HDD od 8 TB, ali zbog cene je neisplativo po TB. Zato sam i predložio kombinaciju NAS i HDD od 4 TB. Isto će da mu radi posao samo će manje da košta.
 
Nazad
Vrh Dno