Šta je novo?

1440p masina za igranje i razonodu (Komp + Monitor) 1200edo 1500e

hypn0

Slavan
Učlanjen(a)
12.05.2005
Poruke
4
Poena
301
Pozdrav drugari,

treba mi jedan dobar reality check. Zamolio bih za analizu izabranih komponenti, preporuku za alternative i eventualno izmene. Pocetni budzet je (bio) 1200e.


Prvobitno zamisljeno:

Mislio sam da uzmem skoro sve preko kp ali sam malo istrazio domace firme i cinilo mi se da komponente koje sam izabrao nisu mnogo skuplje (ili uopste) od KP trenutno a domaca garancija ipak daje mirnu savest.

Ovo je rezultat:

*Monitor Monitor 32" Aoc Q3279VWFD8 IPS 233e - radnja na E
*CPU: r5 3600 216e - radnja na e
*MOBO: MSI B450 Tomahawk 135e - derachi na G
*RAM: 16gb Crucial BLS cl16 3200mhz - 82e - VH
*PSU FSP Hydro G GOLD 750w - 118e - radnja na B
*Case: Cooler Master MasterBox MB511 RGB - 76e - radnja na B
*SSD Crucial CT500MX500SSD4 500GB MX500 M.2 TYPE 2280 83e - VH
*HD nisam mislio da uzimam u startu

Ukupno (da zaokruzim) 950e.

Za Graficku ostaje 250+ nesto preko. Opcije su bile Polovna 1070ti/1080 sa oglasa ili 1660ti 'madjarka'. Racunam da mi je ovo najlakse da upgrejdujem kasnije uz prodaju stare i doplatu za jace a da ostatak sistema u startu ne trpi.

Sad, nenadano je doslo do toga da budem u mogucnosti da osetno probijem budzet (jos sam u shoku) i ovo je momenat gde mi treba reality check. Trenutno zdravorazumski 'okvir' iznosi 1500e.

Tako da recimo, opcije za upgrade da sve ukupno bude 1500e:

*2070s sa KP, varijante od oko 550e

*Velika zelja mi je AOC CQ32G1,i oko njega sam hteo da gradim sistem, znaci prvo monitor, pa sve ostalo. Ali njega nema kod nas, cena na KP mu je oko 360e ali sam jako skeptican povodom kupovine monitora sa KP. Cena sa njime umesto Aoc Q3279VWFD8 je 1070e pa bi ostalo ~450e za grafiku, recimo 1080ti sa oglasa ili 2060super, Moooozda, MOZDA bih mogao da razbijem i kasicu prasicu za 2070s da zaokruzim tu pricu ali bi morali bas da me ubedite da je to pravi izbor. Zbog toga mi je potreban ovaj reality check, krenuo sam od 1200e.


*Da li vredi ici u startu na 3700x? Jako zelim 8c/16t procesor ali mislim da za njega JOS uvek nema realne potrebe, jedino kao future proof ali i to mi nekako nema smisla uz trenutno stanje Ryzen platforme.
Tipa, za neku godinu cu moci da uzmem ili jeftinije ili 4xxx nesto.

*32gb g.skill 3200mhz cl16 na KP 150e(!) - nisam zvao da proverim cenu i da vidim koliko se ceka ali pomisao na 32gb rama me nekako lozi :/

*da umesto Tomahawka uzmem MSI x470 gaming plus, ona je 10-15e skuplja. Mozda nesto trece? Imam utisak da je sve preko Tomahawka bacanje para.

* Prvobitno sam hteo Seasonic Focus Plus gold 750w sa KP, oko 115e, ovde moze svaka preporuka, mislim da bi ovo moglo jeftije?

*Ovo kuciste koje sam izabrao mi se svidja, deluje ok na recenzijama... ako mislite da negde moze bolje za manje, iste, slicne pare, slusam.

*SSD najmanje znam o njima, dajte opcije/ideje. 1 gb crucial mx500 m.2 ima za 123e u radnji na B. Ali uopste ne moram da bacam pare na ovo... ssd+hd je takodje u opticaju ako moze da se ustedi a da nije
preveliki kompromis sto se tice opsteg osecaja u radu.


btw,

Koji tip m.2 ssd-a da gledam!? Nikad nisam koristo ssd, a kamoli m.2



Kako bi vi ovo skockali za nekih 1200-1500e?

Vec neko vreme sam bez kompa, a pre toga dugo nisam imao 'mocan' komp pa se sad radujem kao malo dete, i dalje sam u neverici... tako da bih koliko sutra poceo da narucujem komponente kako bih sve mogao da sklopim pre godisnjeg odmora koji je za 2 nedelje. A bilo bi dobro i da se 'zagrejem' malo pa da u godisnji uletim u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* :)

Najtuznije bi bilo da sa ovakvom masinom provedem godisnji igrajuci FTL koji i na sporetu moze da radi ;s

PS

Oprostite za formatiranje, kucao sam u notepadu, ispalo je retardirano, malo sam pokusao da ispeglam ali to je to
 
- Ryzen 5 3600
- Tomahawk je super ali ne za te pare. da je 100-105e pa ajde. ovako bih ja uzeo MSI B450-A PRO za 11.200din. taj X470 gaming plus je u sustini B450 gaming plus, u principu mozes i nju (b450 verziju, x470 je bacanje para).
- obavezno uzmi 2x8gb kit, ne 1x16. Nisam siguran sta ti je najpametnije trenutno, al imas na KP ogroooman izbor u rasponu od 70 do 100e. 32gb ti za gaming apsolutno ne treba. Za 70ak eur imas aegis 3000mhz, za 98e patriot viper steel 3600mhz i mnogo toga izmedju.
- sto se tice m.2 ssd-a, NVME (pcie) A-DATA su trenutno neki best buy po tom pitanju. Imas SX8200 Pro model kao brzi i SX6000 koji je nesto sporiji/jeftiniji, ali opet bar duplo brzi od standardnog ssd-a. E sad koliko je ta razlika osetna, verovatno nije. Ja bih za gaming pre isao na malo sporiji a veci kapacitet, tako da igre mozes instalirati na SSD. 500gb SX6000 LNP je nesto fazon 8200din, SX8200 Pro je ~5800 ili ~10400 za 250/500gb. *disclamer* cene i kapaciteti su priblizni :D
- focus gold moze, al slobodno uzmi slabije, 750w je overkill za sve novije kompove sa jednom grafikom. 550/650w su 83/93eur. Cak i 550 ti lagano zavrsava posao.
- sto se tice kucista, ako ti se svidja to onda ga uzmi. meni su lepsi npr FD Meshify C i NZXT H500, ali o ukusima se ne raspravlja, a tom CM kucistu u sustini ne fali nista.

Ja bih to ovako:
Ryzen 3600 - 25500din
LC-CC-120-RGB - 3000din
MSI B450-A PRO - 11200din
2x16gb Patriot Viper Steel 3600mhz - 11500din (KP)
ADATA XPG ASX6000LNP-512GT-C - 8300din
Seasonic Focus Plus Gold - 650w - 11000din (KP)
Cooler Master MasterBox MB511 RGB - 9000din

Ukupno 79500din iliti ~675e. Racunaj da tu mozes da skines jos nekih 5k (40ak eur) ako uzmes recimo 2x8gb Gskill Aegis 3000mhz i 550w napajanje, ali mislim da bi zapravo osetio benefite od brze memorije narocito ako se odlucis na 144hz, a za ovih 10e cisto eto... Da malo mirnije spavas.

Sad za kraj ostavljam pitanje monitora i grafikee. Ako igras MP FPS igre, CSGO, PUBG, Fortnite, Overwatch i slicno, 144hz je realno "a must" za te pare. Gledaj samo da ima i freesync, kako bi dobio najbolje od oba sveta.
Za grafiku pokusaj da ulovis neki 1070/1070ti/1080/1080ti/2060/2070 na oglasima, bukvalno gde god nadjes dobar value. Cak i 1070ica koja kosta tipa 220e na oglasima je sasvim dovoljna da esports naslove gura na 144fps u 2.5k na Ryzenu 3600, a za ove AAA naslove ces svakako imati 60+ fps sto je uz freesync sasvim fino iskustvo.

Sve u svemu, prvo nadji monitor koji te zadovoljava, pa onda ostatak para sruci na najbolju polovnu kartu koju mozes da nadjes i to je to. Grafika se u principu i najlakse da promeniti, jos ako uzmes polovnu, nece ona previse izgubiti na vrednosti.

A za ovaj AOC CQ32G1, cifra je taman takva da ti se isplati da odes u madjarsku i licno ga kupis uz povracaj poreza, ako nemas poverenja u ove madjarose. Taman uzmes i ram i napajanje :D
 
Poslednja izmena:
Hvala na vrlo konstruktivnom odgovou Rev. Ja sam selja kome je istekao pasosh pre 8 godina i do sada mi nije padalo na pamet da izvadim novi, al uredno placam zeleni karton pri registraciji kola (sad mi tek dunulo iz d u g) :wall:
Kao, mozda odem do Grcke...

Kako sam stariji tako se sve manje igram (mislim, i dalje volim kao i pre 10-15-20 godina al ne postizavam, mada se trudim :D...). NEKADA, pre skoro 20 godina sam bas cepao counter strike, a onda se navukao na wow... crna rupa i tako. Sad od tog competativnog FPS-a samo Overwatch volim (filthy casual al posto sam sad vec stara 'kuka' volim da 'perem vune' i generalno se trudim - kao i u RL - da cime god se bavim budem najbolji sto mogu). Inace volim.... raznovrsne stvari. WoW, EvE Online, uf sto volim eve online..., Starcraft 2, OW, Diablo, Football Manager, Divinity: Original Sin (i te baldur's gate-esque igre), Anno, They are Billions, The Witcher, Elder Scrolls igre, Doom, Far Cry, Crysis fazon igara, Total war, Crusader Kings :D.... pa sve do World of Goo, FTL i roguelike indie naslove. U prevodu, od Silvane do Nirvane...


Da mogu sad da pozovem E npr i da porucim CQ32G1 za 360-400e, uradio bih to bez razmisljanja i onda ostatak prilagodio tome. Imao bih 2 nedelje da vidim dal nesto fali monitoru i vratim/zamenim ako treba. Ovako preko KP mi je bas frka .

Cini mi se da sam u nekom thredu video da je neko sa foruma uzeo ovaj monitor preko KP, al sad nema sanse da se setim ko i gde jer ni sam vise ne znam koliko sam topika ischitao poslednjih nedelja. A zivo me interesuje kakvi su utisci, od monitora do saradnje sa preprodavcima, tj dal proveravaju monitor pre nego ga uzmu, dal moze da se reklamira itd. Mada pu-pu, bas bi bio bedak da tek kupljen monitor posaljem nazad (desilo mi se sa TV-om iz Tehno, ali konj nije narucio telefonom nego otisao u radnju i kupio, tako da sam ga bas lepo cokio tu). Metar dana bio kod njih, vratili mi isti, odbili reklamaciju, offtopic, problem se javlja kad tv radi par sati, puknu boje, slogira se. Kada bude par sati ugasen, bude normalan pri sledecem paljenju. Ovi u servisu su ga samo nakacili, videli sve ok (posle bar 2 nedelje u skladistu) i vratili mi ga nazad. I dalje baguje al posto sam kevi kupio tv nisam se vise cimao (a trebao bih). Jedan od razloga zbog kojeg mi je frka da uzmem monitor sa KP.
 
Odlicno je to rev sastavio, samo sto je greskom stavio 2x16, a kit je 2x8, znaci 16gb sasvim dovoljno, ja porucio sinoc, a verovatno i rev.

Sto se monitora tice, tebi onda 144hz nije potreban, jer igras MMO, RPG itd. Ako samo igras overwatch, mislim da nema razloga da zbog njega bacas pare na monitor. Da hoces kompetativno da se igras, rekao bih ti da kupis Alienware 24.5'' 240hz TN i da uzivas, ali to ti nije potrebno sa obzirom na igre koje igras, i vidim da volis veliku dijagonalu.
https://www.lg.com/us/monitors/lg-34UC79G-B-ultrawide-monitor
Ima to IPS panel, 5ms gtg, cena bi trebalo da bude oko 420e kod komsija, ako si bas zapeo velika dijagonala i 144hz, ovo je UW curved 2k.

Sto se grafe, imas polovnjaka 1070ti za 250e sa madjarskom garancijom preko 10 meseci koje su rudarile, totalno nebitno, dok ako se odlucis za novu, da ne bude da sam fanboy, ali 5700 i 5700xt daju najvise, ali mora da se sacekaju AIB karte sa custom hladnjacima jer ovi referentni ne vrede nicemu. 5700xt je 405e ref model, tako da ce custom da imaju od 430 pa na gore, a 5700xt je bolji od 2070, cak blizu 2080.
Moj predlog je da uzmes polovnjaka, igras se godinu dve, pa zamenis kada zatreba. Ne vidim svrhu davanja 500e za grafiku, koja posle godinu dana vredi 300e ili manje. Ovako na 1070ti ces manje para da izgubis.
 
Da, 2x8gb sam mislio. Gledam sad za ovaj SSD, posto i ja jurim za sebe, SX6000 je dramless model i ima dosta kracu garanciju i rejtovan je za dosta manje lajftajm upisa, tako da mozda ne bi bilo lose ipak uzeti ovaj skuplji SX8200 Pro.

A za monitor, za te igre koje si nabrojao, osim Overwatcha ti nigde druge 144hz nece napraviti neku razliku. Naravno, to ne znaci da ti se sutra nece priigrati neka druga igra gde hoce... To moras sam prelomiti.
 
Složio bih se da nema potrebe da uzimaš nešto jače od B450 Tomahawk/Mortar/Gaming Plus/A-Pro za Ryzen 3600. Dokupi i neki jeftini kuler poput tog LC-a. RAM je odličan. U suštini, nema potrebe da uzimaš 32GB za igre.
Pronađi MAX verzije MSI B450 ploča jer one dolaze sa novim BIOS čipom, stare imaju premali čip pa je BIOS osakaćen.

Crucial MX500 je dobar izbor. Po meni nema potrebe da ideš na NVME ali ako imaš par hiljada da dodaš za ADATA, ok...
Ja bih svakako uzeo HDD jer mislim da pre ili kasnije zatreba. Imaš na KP Toshiba P300 3TB za nepunih 70€, za te pare odlično. Ako ti ne treba HDD, možeš svakako da povećaš SSD na 1TB, kako ti se već uklapa u budžet.

FSP Hydro G važi za dobro napajanje, mada bih ja uzeo Seasonic Focus Plus Gold čisto jer je kraći (140 vs. 170mm). 650W je više nego dovoljno, ako je doplata baš mala može i veće, why not. Corsair RMx napajanja (novije generacije) su takođe sjajna, ako ih već kupuješ na KP.

Kućište je ok, samo vidi da zaista ima mrežastu prednju stranicu. Možeš da zameniš stock ventilatore sa Arctic P12 PWM, na KP prodaju pakovanje od 5 komada za 20 i kusur evra...

Što se monitora tiče...CQ32G1 je mnogo bolji ali ako ti je tolika frka od kupovine na KP...ne znam. Moraćeš sam da vidiš.
 
Zaboravio sam u prethodnom postu, iako je 650w dovoljno, uzmi Sea F Gold 850w. Razlika u ceni 25e, a mozda ti bude znacilo u buducnosti, nikada se ne zna. Nije to 100e razlika kao nekada za 200w. Pukim slucajem zeleni, crveni, plavi krenu da se kolju oko perf, ne gledajuci potrosnju, caskom 650w bude nedovoljno. Ne kazem da ce to biti slucaj, ali 25e nije vredno razmisljanja, jer ce to napajanje najvise da se zadrzi u konfi. Kupio sam svoj Cors mislim 2011. godine, i dalje ne mrda, kao stena. Moguce da cu da ga promenim, samo zato jer nije modularno, i ako se to desi, uzecu Sea 850 gold ili pak Cors rm1000x. Ne zato sto mi treba, nego sto necu da dodjem u situaciju da zbog 200w razmisljam sta da kupim, ne sad i ne za 5 godina.
Mozdra gresim, ali cini mi se da sam procitao da je Hydro Seasonic unutra. Imas johnyguru sajt, ima na njemu testovi svih navedenih napajanja.
 
@rev

Bravo za odgovor (post broj 2). Majstorki napisano. Da iskoristim da se ubacim sa jednim pitanjem. Da li ADATA XPG ASX6000LNP-512GT-C - 8300din može da radi u mojoj mašini iz potpisa, ako se uzme u obzir da su popunjeni svi SATA slotovi. Znam da je ovo M2 i da ima mesta na poloči, ali pročitao sam negde da mora da bude slobodan makar jedan SATA slot jer ide preko te magistrale. Neka me neko ispravi ako grešim. Isto ako može na PM gde može da se kupi spomenuti M2 za te pare. Unapred hvala.
 
U uputstvu svake ploče koja ima M2 slot piše koji SATA slot se isključuje priključenjem nekog uređaja na M2 slot.

EDIT:
Al ova tvoja je izuzetak :) Nema nikakav info koji SATA slot se isključuje radi M2.
 
Poslednja izmena:
@rev

Bravo za odgovor (post broj 2). Majstorki napisano. Da iskoristim da se ubacim sa jednim pitanjem. Da li ADATA XPG ASX6000LNP-512GT-C - 8300din može da radi u mojoj mašini iz potpisa, ako se uzme u obzir da su popunjeni svi SATA slotovi. Znam da je ovo M2 i da ima mesta na poloči, ali pročitao sam negde da mora da bude slobodan makar jedan SATA slot jer ide preko te magistrale. Neka me neko ispravi ako grešim. Isto ako može na PM gde može da se kupi spomenuti M2 za te pare. Unapred hvala.

Mortar B150M ? Pise u specs da je M.2 2230 (WiFi) sto bi trebalo da znaci da ne podrzava ni sata ni nvme vec samo wifi, kao i da fizicki prima m.2 "kartice" do 30mm duzine. Ovi adata su 2280 (22mm sirina, 80mm duzina). Mozes uzeti PCIE to NVME adapter, ima ih za ~700 din na kp, na aliju verovatno upola te cene.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da sam bio u pravu. Moraću da odkačim stari SSD. MSI B150M MORTAR je super stabilna ploča, samo su dosta na njoj štedeli što se tiče SATA priključaka, konektora za ventilatore, brzine RAM a :) Takva joj je i bila cena, a ja nisam OC. tako da me nije ni zanimalo. Da li će ADATA XPG ASX6000LNP-512GT-C moći da radi u punoj brzini na mojoj ploči ?
 
Mortar B150M ? Pise u specs da je M.2 2230 (WiFi) sto bi trebalo da znaci da ne podrzava ni sata ni nvme vec samo wifi, kao i da fizicki prima m.2 "kartice" do 30mm duzine. Ovi adata su 2280 (22mm sirina, 80mm duzina). Mozes uzeti PCIE to NVME adapter, ima ih za ~700 din na kp, na aliju verovatno upola te cene.

Kasno videh tvoj post. Da li imaš neku preporuku za M.2 2230 (WiFi), ili da ganjam još jedan običan SSD. Treba mi za igrice. Ne bih da kačim adapter.
 
Kasno videh tvoj post. Da li imaš neku preporuku za M.2 2230 (WiFi), ili da ganjam još jedan običan SSD. Treba mi za igrice. Ne bih da kačim adapter.
Uh, mislim da nema tako nesto. Nije problem samo u dimenzijama nego i "keyingu", odnosno kako je sam konektor nazubljen. Taj B150M Mortar ima E keying m.2 koji je predvidjen za wifi, bluetooth i slicne m.2 module. E sad, da li postoji sansa da se nadje negde 2230 m.2 PCI-e E Key ssd, verovatno postoji ali tesko da ces ga naci kod nas, a i da nadjes pitaj boga kakve bi bile performanse i koliko bi kostao. Pritom nema garancije da ce zapravo to da radi, iako ne vidim zasto ne bi u teoriji, mada vrlo verovatno ne bi mogao da ga koristis kao boot drive. U praksi se ne bih time zezao.
 
Poslednja izmena:
A da li bi sa adapterom PCIE to NVME adapter radilo u punoj brzini ?
 
Hvala na korisnim odgovorima.
 
Evo mali update.

Imao sam jako dug dijalog sa samim sobom. Zakljucak, ovo sto cu da uradim apsolutno nije racionalno... medjutim, mislim da mi se ukazala jako dobra prilika da sebi ispunim dugogodisnji san i da bi trebao da je iskoristim. Sama pomisao da cu ispuniti sebi veliku zelju/san me uzbudjuje i cini srecnim. (kao dete... uzas.)

Anyway,

Odlucio sam da rizikujem sa ekranom. Ujutro cu da stupim u kontakt sa par likova i da vidim kako ide procedura kao i dal mogu fizicki da pregledaju monitor pre kupovine/pogledaju kako radi.

Razbicu kasicu prasicu za 2070s, vec ima 4-5 modela u rasponu od 520-550e.

Usput cu im poslati konf sa delovima o kojima smo ovde pricali i da vidim koju cenu mogu da mi ponude pojedinacno kao i dal moze da se napravi bolja cena ako bih sve uzeo od istog lika.

Svakako cu ujutro gledati da porucim delove.

Po nekom mom proracunu, radnje+kp za monitor i graficku ce biti oko 1700e (toliko o rijaliti cheku). :-D Sad ziv nisam dok ne pogledam njihove ponude i kolika bi usteda bila.

Updejtovacu kako se stvari budu odvijale
 
Evo mali update.

Imao sam jako dug dijalog sa samim sobom. Zakljucak, ovo sto cu da uradim apsolutno nije racionalno... medjutim, mislim da mi se ukazala jako dobra prilika da sebi ispunim dugogodisnji san i da bi trebao da je iskoristim. Sama pomisao da cu ispuniti sebi veliku zelju/san me uzbudjuje i cini srecnim. (kao dete... uzas.)

Razlika između dečaka i odraslog muškarca je u ceni igračaka :)

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
...Zakljucak, ovo sto cu da uradim apsolutno nije racionalno... medjutim, mislim da mi se ukazala jako dobra prilika da sebi ispunim dugogodisnji san i da bi trebao da je iskoristim...

Iskoristi priliku dok možeš. Dajem savet iz ličnog iskustva.

Takođe, nemoj da te iznenadi psihološki sindrom: pokajalog kupca. To je sasvim normalno za svakoga ko raspolaže ograničenim novčanim sredstvima pri većim ulaganjima. Proći će i nema posledica.
 
Poslednja izmena:
Verujem da je 80% nas sa foruma makar jednom u životu prošlo ovo što prolazi @hypn0. Tu ga u potupunosti razumem. Sada posle toliko godina, više me ne zanima ni O.C. ni najnovija grafika. Sada me zanima optimizacija i to na duže staze. Najbolji odnos uloženog - dobijenog. Nisam više gadljiv ni na polovno sa garancijom :D
 
Trebalo bi sa normalne oko 50-60 cm.
 
Sony, npr. daje preporuku 1.5x u odnosu na visinu monitora/televizora. Za monitor od 32" pod pretpostavkom da je visina oko 44cm to znači oko 66cm.
 
Hvala na podrsci ljudi. Evo prvi update.

Proc sam narucio, fun fact,kod nas je 30e jeftiniji nego preko.

Monitor sam nacelno dogovorio, 350e
Seasonic focus plus 750w 106e
Crucial mx500 m.2 ssd 1tb 108e

Cekam da mi ostali prodavci odgovore na upit, cisto zbog graficke pa da finaliziram.

Momci su mi ponudili 2070 super palit super x za I 562e, gamerock 579e, jetstream 583. Moram da vidim koja je najbolja, mada cekam odgovor za gigabajtov gaming oc koja je oglasena na 545e.

Ostatak konfiguracije je verovali ili ne cak i skuplji nego kod nas.

Sad cu da vidim da porucim kuciste, plocu i ram kod nas (tomahawk niko od madjara nema u ponudi)

Mada su mi ponudili g.skill 3200mhz 16gb cl16 kit f4-3200c16d-16gsxwb za 87e kao i trident z f4-3200c16d-gtzbza 97e


Dajte neke alternative za plocu, moze i neka desetina e skuplje. Ova msi b450 a pro je dosta siromasna i kod u radnji na g je 100e, nisam ni siguran da je ima.
 
Tomahawk max ce tek da stigne. Možeš umesto nje da uzmeš MSI b450a-pro ili mortar(micro ATX tomahawk u principu).
Što se memorije tiče, zaboravih da javim sinoć da je Patriot sav otišao. Max serija tek za nekih 10-15 dana. Isti djavo, samo razlika bios. Na ovim non max je onaj Lite, znači nije grafički lep, meni isti djavo iskreno.
Ono što bih ja uzeo sa sebe( kada već nema 3600 nešto jeftino a dobro), je Ripjaws V 3200 c15.
G.SKILL 16GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL15 KIT F4-3200C15D-16GVR

Cena oko 115e, možda čak i manje.

Procesori su jedina stvar koja je skuplja kod njih nego kod nas.
 
Poslednja izmena:
Ima i to, sivi bi trebalo da bude 80e, crveni 10e više ili slično. Ne znam u čemu je razlika osim u boji, nisam toliko zagledao.
Hvaljeni je bio 3200 c15 2x16 dual rank, koliko se sećam.
 
Nije, 3000 c15 je sigurno ali da, svi zabeleženi veliki klokovi su bili sa 2x16GB modulima. Za 2x8GB da li niko nije probao ili nije zabeleženo ili pak ne može ne znam.
 
Bitna napomena... Pitaj i kolika je garancija za to što uzimaš od preko i da li dobijaš neki papir. Zato što Mađari (njihovi a ne naši) neki put daju samo godinu dana kada je nabavljeno ko zna kako (iz Evrope) a 2, 3 i više godina kada je uzeto od Mađarskih veleprodaja.

Isto tako, ima prodavaca na KP koji ti dostave potvrdu iz radnje sa serijskim brojem, datumom i garantnom rokom a ima i onih koji ti daju samo reč. A ako se njemu nešto desi ti sa tom reci nemaš šta da radiš.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Carpe Diem ili ti, sto bi ova omladina rekla, YOLO.

Naruceno sve, napokon. Ukoliko ne bude bilo problema, masina bi trebala da izgleda ovako:


Monitor: AOC CQ32G1 350e (kp)
CPU: r5 3600 - 220e (r na e)
MOBO: MSI B450 Tomahawk 106e (fanta)
RAM: Crucial 16GB Ballistix Sport LT 3200mhz cl16 92e( kp)
SSD: 1TB Crucial mx500 m.2 2280 108e (kp)
GPU: RTX2070 Super OC white 581e (kp)
PSU: Seasonic Focus Plus 750w 106e (kp)
CASE: Cooler Master Master Box MB511 RGB 76e (r na b)

Total: 1639e


Dosta para za komp, ali mislim da ima jako dobar value.
Na kraju ne uzeh sve u domacim radnjama. Fanta iskopao tomahawka negde pa je to bio izbor.

E sad, da sve to stigne...
 
Nazad
Vrh Dno