Šta je novo?

1440p masina za igranje i razonodu (Komp + Monitor) 1200edo 1500e

hypn0

Slavan
Učlanjen(a)
12.05.2005
Poruke
4
Poena
301
Pozdrav drugari,

treba mi jedan dobar reality check. Zamolio bih za analizu izabranih komponenti, preporuku za alternative i eventualno izmene. Pocetni budzet je (bio) 1200e.


Prvobitno zamisljeno:

Mislio sam da uzmem skoro sve preko kp ali sam malo istrazio domace firme i cinilo mi se da komponente koje sam izabrao nisu mnogo skuplje (ili uopste) od KP trenutno a domaca garancija ipak daje mirnu savest.

Ovo je rezultat:

*Monitor Monitor 32" Aoc Q3279VWFD8 IPS 233e - radnja na E
*CPU: r5 3600 216e - radnja na e
*MOBO: MSI B450 Tomahawk 135e - derachi na G
*RAM: 16gb Crucial BLS cl16 3200mhz - 82e - VH
*PSU FSP Hydro G GOLD 750w - 118e - radnja na B
*Case: Cooler Master MasterBox MB511 RGB - 76e - radnja na B
*SSD Crucial CT500MX500SSD4 500GB MX500 M.2 TYPE 2280 83e - VH
*HD nisam mislio da uzimam u startu

Ukupno (da zaokruzim) 950e.

Za Graficku ostaje 250+ nesto preko. Opcije su bile Polovna 1070ti/1080 sa oglasa ili 1660ti 'madjarka'. Racunam da mi je ovo najlakse da upgrejdujem kasnije uz prodaju stare i doplatu za jace a da ostatak sistema u startu ne trpi.

Sad, nenadano je doslo do toga da budem u mogucnosti da osetno probijem budzet (jos sam u shoku) i ovo je momenat gde mi treba reality check. Trenutno zdravorazumski 'okvir' iznosi 1500e.

Tako da recimo, opcije za upgrade da sve ukupno bude 1500e:

*2070s sa KP, varijante od oko 550e

*Velika zelja mi je AOC CQ32G1,i oko njega sam hteo da gradim sistem, znaci prvo monitor, pa sve ostalo. Ali njega nema kod nas, cena na KP mu je oko 360e ali sam jako skeptican povodom kupovine monitora sa KP. Cena sa njime umesto Aoc Q3279VWFD8 je 1070e pa bi ostalo ~450e za grafiku, recimo 1080ti sa oglasa ili 2060super, Moooozda, MOZDA bih mogao da razbijem i kasicu prasicu za 2070s da zaokruzim tu pricu ali bi morali bas da me ubedite da je to pravi izbor. Zbog toga mi je potreban ovaj reality check, krenuo sam od 1200e.


*Da li vredi ici u startu na 3700x? Jako zelim 8c/16t procesor ali mislim da za njega JOS uvek nema realne potrebe, jedino kao future proof ali i to mi nekako nema smisla uz trenutno stanje Ryzen platforme.
Tipa, za neku godinu cu moci da uzmem ili jeftinije ili 4xxx nesto.

*32gb g.skill 3200mhz cl16 na KP 150e(!) - nisam zvao da proverim cenu i da vidim koliko se ceka ali pomisao na 32gb rama me nekako lozi :/

*da umesto Tomahawka uzmem MSI x470 gaming plus, ona je 10-15e skuplja. Mozda nesto trece? Imam utisak da je sve preko Tomahawka bacanje para.

* Prvobitno sam hteo Seasonic Focus Plus gold 750w sa KP, oko 115e, ovde moze svaka preporuka, mislim da bi ovo moglo jeftije?

*Ovo kuciste koje sam izabrao mi se svidja, deluje ok na recenzijama... ako mislite da negde moze bolje za manje, iste, slicne pare, slusam.

*SSD najmanje znam o njima, dajte opcije/ideje. 1 gb crucial mx500 m.2 ima za 123e u radnji na B. Ali uopste ne moram da bacam pare na ovo... ssd+hd je takodje u opticaju ako moze da se ustedi a da nije
preveliki kompromis sto se tice opsteg osecaja u radu.


btw,

Koji tip m.2 ssd-a da gledam!? Nikad nisam koristo ssd, a kamoli m.2



Kako bi vi ovo skockali za nekih 1200-1500e?

Vec neko vreme sam bez kompa, a pre toga dugo nisam imao 'mocan' komp pa se sad radujem kao malo dete, i dalje sam u neverici... tako da bih koliko sutra poceo da narucujem komponente kako bih sve mogao da sklopim pre godisnjeg odmora koji je za 2 nedelje. A bilo bi dobro i da se 'zagrejem' malo pa da u godisnji uletim u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* :)

Najtuznije bi bilo da sa ovakvom masinom provedem godisnji igrajuci FTL koji i na sporetu moze da radi ;s

PS

Oprostite za formatiranje, kucao sam u notepadu, ispalo je retardirano, malo sam pokusao da ispeglam ali to je to
 
Uzmi jedan hard, 3TB, neka Toshiba za 80ak evra.
Ne znam jel skidas nesto sa torrenata, ali greota da torrenti non stop koriste SSD.
Sve instaliraj na SSD, ali multimedija na obican HDD.

PS. I neka te lepo sluzi komp, stvarno je lepo sastavljen, sve je kvalitetno, a i lepo izbalansirano.
 
Poslednja izmena:
kod fante je jedan moj tomahawk koji ceka do pon za slanje :D Danas mi javio da je stigao...

vidim da ovaj case ima gore mesta za 240 vrv AIO hladjenje trebao si i to ubaciti, cisto da bude sve tip top :D
 
Poslednja izmena:
Uzecu definitivno i neki mehanicki hd za por..., ovaj, storage, multimediju. Mada imam sa prosle/pokojne masine jedan matori hd i wd externi za prvu pomoc. Ja sam inace veliki fan multimonitor setup-a pa ce sigurno u narednih mesec dva doci i onaj drugi 32" 1440p aoc sa pocetka teme. Hteo bih ja sad i zvucnike dobre (edifier1700bt cak i neke bolje ali i skuplje jbl), Sluske sa mikrofonom, hard, novog misa g pro wireless recimo, novu tastaturu od 200tinjak evra... pa i corsar 115i vodeno, al to nista nije kriticno. Ide mi i registracija u septembru (to mi je vec kriticno) pa moram i o tome da vodim racuna. A gde je obavezna pretplata na netflix, wow, eve (da treniram iako ne igram), plus cu DEFINITIVNO da se castim nekom eye candy igrom (+ par na rasprodaji...). Imam fajl u notepad-u sa igrama koje sam zeleo da igram a nisam iz jednog ili drugog razloga...

Boze, ja sam vrhunska masina za spiskavanje para... a imam i brdo iskustva xD

Bice svega... lakse mi je i mentalno i finansijski da dodajem na vec postojeci sistem nego da od jednom grunem i uzmem sve a (voleo bih).


@dusan

Ako odustanes reci da posalje meni :p
 
Update:

Proc stigao u petak pre podne, kuciste sam pokupio popodne.

Dobavljac javio da napajanje koje zam hteo nije na stanju, pa sam odlucio da uzmem isti ali jaci model (850w) uz 20e doplate.

E sad... kuciste je ok... ali sam se malo razocarao, tj ocekivao sam malo veci kvalitet. Razmisljam da ga vratim ako moze... i da na drugom mestu uzmem Fractal Design Meshify C white... na akciji je nekoj i kosta 3000din vise od ovog. Pozvacu u ponedeljak da vidim. Samo sta da kazem ljudima? Ne svidja mi se kuciste, hocu svoje pare nazad?
Inace je samo kutija otvorena, kuciste pregledano i vraceno nazad.
 
upravo to. imaš pravo na zamenu/povraćaj novca bez posebnog obrazlaganja, ukoliko si kupovinu obavio online.
imaš 14 dana da sprovedeš pomenutu bahatost.
 
@hypno

Da li si razmisljao mozda o vazdusnom hladjenju umesto vodenog, na primer Thermalright True Spirit 140 Power (ima ga kod madjara samo stoji bez power), ili BE QUIET! Dark Rock Pro 4 i 2 od 140mm Arctic Cooling P14 PWM PST napred da ubacuju i jedan ARCTIC COOLING P12 PWM PST black dole ako imas mesta umesto hard-ova (nije toliko bitno) da ubacuje isto, i nijedan da izbacuje, sa svim sklonjenim pci-e limovima kod video ulaza pozadi kod graficke.

Radi dovoljno blizu ko 115i, a tise, a izmedju 1/3 i upola cene zavisno od kog vazdusnog cooler-a.
 
Zasto ne bi imao za izbacivanje? Bilo kakva asistencija pri izbacivanju osetno smanjuje temp u kucistu jer topao vazduh ne trazi put napolje kroz rupe na kucistu, cak i da je gornji deo kucista otvoren skroz treba vremena dok se vazduh zagreje i ode gore i opet mu treba asistencija venta. Nije doboljno samo rokati vazduh unutra osim ako nije iz frizidera direktno..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@hypno
Moj predlog ti je da preskočiš tastaturu od 200e, nije vredno para,ima mehaničkih odličnih za ispod 100e. Bolje dodaj keš na cenu h115, i uzmi ek custom loop, negde je oko 300e.
 
Bilo kakva asistencija pri izbacivanju osetno smanjuje temp u kucistu jer topao vazduh ne trazi put napolje kroz rupe na kucistu


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zato sto 2-3 kvalitetna 900-1200RPM ventilatora sa dobrim statickim potiskom/pritiskom napred/dole su sasvim dovoljna. Ovo sto sam quote-ovao si u pravu i to je glavni razlog zasto treba skloniti sve pci-express limcice, da bi bilo dovoljno prostor-a da izadje topao vazduh od graficke. A vazduh od procesora ce bez problema izaci kroz prazno mesto bez ventilatora pozadi. Sa Velikim air cooler-ima NH-D15s, Dark Rock pro, Le Grand Macho RT i slicno, oni su toliko blizu zadnjeg dela kucista da ventilator za izbacivanje samo remeti airflow.

Gornji deo kucista je nebitan, i nikako ne treba biti otvoren deo blizi napred, najdalji deo pozadi da, ali deo blizi napred ce samo doprineti do toga da svez vazduh izadje pre nego sto udje u ventilator na CPU hladnjaku.

Vazduh unutra je dobro rokati onoliko koliko tog vazduh-a moze da izadje, ali ono sto ljudi previde kod ovog zakona dinamike fluida, je da ventilator nije jedini nacin da imas osiguran izlazak vazduh-a koliko ulazi, samo ostavljanjem praznog prostora pozadi ce napraviti dovoljnu povrsinu da vazduh koji je usao moze da izadje komotno, i da se ne napravi toplotni dzep i/ili vrtlog negde ispred.

Da sumiram samo 3 stvari su bitne : 1. da ne ulazi vise vazduha nego sto moze da izadje (vent nije jedini nacin da izadje komotno), 2. Da je temperatura vazduha odmah ispred prvog ventilatora na CPU hladnjaku pri ulazu u sam hladnjak ili GPU hladnjaka sto bliza temperaturi sobe 2-5 stepena. 3. Da nema previse ventilatora ili ventilatora koji ce prouzrokovati toplotne dzepove, vrtloge ili izbaciti svez vazduh pre nego sto stigne gde treba.

Na ovo dodatno korisno je zapusiti sve rupe napred oko ventilatora koji ubacuju vazduh ali ovo ne predlazem jer duct-tape, izolaciona traka remeti estetiku, i korisno je iseci rupice pozadi gde se kaci izduvni ventilator da bude skroz prazno(sa filterom za prasinu, takodje kod otvorenih limcica je koristan nekad filter zavisno od tipa graficke). Takodje jedan ventilator u sredini na hladnjacima sa 2 tornja donosi ~2 stepena losiju temperaturu i nejgovo sklanjanje najbolja je jedna od najboljih opcija za snizavanje buke.

Da se nadovezem opet na quote iznad tvoj (koji nije netacan) razlog zasto pozadi ventilatori rade dobro u uzasnim kucistima, i kada su u upotrebi losi ventilatori je zato sto je konvekcija slaba sila, i prilicno mali protok vazduha je sprecava, odnosno sprecava gomilanja toplote. Ali to je samo resavanje problema koji ne bi trebao da postoji u startu, bolje spreciti nego leciti ! :)
 
Poslednja izmena:
@Anarki

Ma da, preskocicu za sad i skupe tastature i skupog misa, to cu resavati "down the road". Opaska za njih i vodeno hladjenje je "sta bih ja voleo"... a ja bih voleo svasta nesto, pa i Natasu Bekvalac (don't ask... don't judge). Vremenom cu kompletirati setup ali ne verujem da cu raditi custom water loop, makar ne sa ovim kompom/ovoj platformi.

@dogzilla

Bice vazdusno, na procu vrv kuler koji je stigao sa njim iako imam sa prosle masine lc cc 120 (non rgb verzija). Uzecu jos 2-3 rgb venta za kuciste i to ce biti to za sad. Videcu kako se ponasa proc i do koliko boost-uje sa svojim kulerom, posle nekog vremena cu videti kako se ponasa sa ovim lc cc 120 i na osnovu toga cu videti dal treba upgrade. Mada ne planiram da drzim overklokovan proc, koliko sam ja video na GN i nema nekog smisla, ali poigracu se naravno.

@kokan

Pa nisam obavio online, telefonom sam porucio, ne znam dal se to podrazumeva? Zvali kad je stiglo, ja otisao (nisam morao, isporuka bi bila za dz), platio u keshu i preuzeo.
 
@hypn0 Ako neces previse overclock i nije ti toliko za tisinu bitno, da LC CC 120 ce raditi posao bez problema. Nvm, za riing, slep sam nisam video da si napisao RGB xD. Mislim ima odlicnih Riing 14 RGB ventilatora ali su preskupi, 6.000 din za 3 komada, ...

Thermalright True Spirit 140 Power generalno spominjem zato sto neretko kosta 40-50 evra, a u rangu je sa najboljim vazdusnim kulerima i vecinom AIO CLC zatvorenih vodenih. Jedine mane su visina ~171mm, i to sto na odredjenim maticnim pokriva prvi pci-express slot, ili kaci gornji vrm hladnjak (na malim itx-plocama koje imaju visok).

@np, da mrezice su na skoro svakom kucistu previse restriktivne, i odsrafljivanje/skidanje njih odlicno smanjuje temperaturu graficke.
 
Poslednja izmena:
Meni se opasno svidja Dark Rock TF.
https://www.bequiet.com/en/cpucooler/572
Hladjenje VRM-a reseno. xD
Performanse slicne kao D15 i DR4P.
EDIT: Nisu slicne, iste kao TTS.

@Dogzilla
TTS izgleda siromasno, ali hladi odlicno. Nije u rangu D15 i DR4P pri vecim naponima, ali je zato duplo jeftiniji. Kada kazem nije u rangu, 5-6c razlika.
 
Poslednja izmena:
@anarki1302 ne znam da li mislis na True Spirit 140 Power ili na obican (ima 2 verzije, power je sa belim ventilatorom), ali Power je monstruozno velik, kako izgleda na slikama je opticka varka, ~900 grama, 6x8mm heatpipes, ima najvecu kombinaciju heatipe-ova ima od bilo kog kulera ikad napravljenog. Velik je ko mATX maticna :) http://www.dvtests.com/thermalright-true-spirit-140-power-test-review/
 
Poslednja izmena:
Pod siromasno nisam mislio malo. Znam da je glomazno, samo ne volim ove single tower varijante. Kompatabilnost je prica za sebe.
Za pare dobar hladnjak, ali mi se jednostavno ne svidja, radije bih doplatio za dark rock tf, iako ima iste performanse, ili pak uzeo nesto za slicnu cenu, a da hladi za koji stepen losije.
Naravno, to je samo moje misljenje.
 
Odlican, ali si rekao da neces da klokujes, tako da je po meni bacanje para, makar sto se tvog slucaja tice.

https://www.lc-power.com/en/product/cpu-cooler/lc-cc-120/
https://www.lc-power.com/en/product/cpu-cooler/lc-cc-120-rgb/
https://www.lc-power.com/en/product/cpu-cooler/lc-cc-120-argb-pro/

Neka od ova tri, u principu svi isto hlade, svi momci sa foruma ga hvale, samo je razlika u estetici. Prvi je standard, drugi je crni i rgb, a treci(njega nema da se kupi u Srbiji, mozda kod komsija, nisam gledao) ima dodatni rgb na vrhu hladnjaka sa natpisom ''LC POWER'', i svetli kao bozicna jelka.

Prvi je oko 2500, drugi oko 3000 kinti kod nas. Vise nego dovoljan da hladi 3700x koji ces ionako da undervoltujes.
 
@Anarki


@kokan

Pa nisam obavio online, telefonom sam porucio, ne znam dal se to podrazumeva? Zvali kad je stiglo, ja otisao (nisam morao, isporuka bi bila za dz), platio u keshu i preuzeo.

zakon o zaštiti potrošača ovo precizira za sve kupovine koje nisu obavljene u radnji. dakle net, pouzeće, telefon , telegraf, teleprinter itd. 14 dana od kupovine je fora.
 
zakon o zaštiti potrošača ovo precizira za sve kupovine koje nisu obavljene u radnji. dakle net, pouzeće, telefon , telegraf, teleprinter itd. 14 dana od kupovine je fora.
Da, ali to važi samo kada je dostava u pitanju. S obzirom da je kolega pokupio u radnji ne važi koliko znam.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
važno je samo da je čin kupovine obavljen van radnje.

da li je preuzimanje bilo u beču, berlinu, ili beloljinu , to je za ovaj zakon nevažno.
 
Bitno je... Zato što si onda imao mogućnost pre obavljanja transakcije da se uveris u karakteristike proizvoda. A to daljinski (telefon, internet, itd.) ne možeš. Zbog toga je ostavljena mogucnost vraćanja proizvoda ako ne odgovara kada se vidi uživo nakon isporuke.

Ovo podrazumeva situaciju kada si naručio preko web Shopa npr. a plaćaš u radnji.

Ako je placeno karticom preko web Shopa a preuzeto u radnji onda verovatno ide 14 dana.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Nisam ih jos zvao, premisljam se... ali mogao bi ih pozvati, ako nista, cisfo informativno... ne radim sutra i nemam pametnija posla, pa javljam sta su rekli.
 
update:

Sve stiglo, ploca tek u ponedeljak. Tj danas (juce!?) oko 2. Nazalost radio sam popodne tako da sam komp slozio pre nepunih par sati. Utisak je... wow. *mjau**mjau**mjau**mjau*no wow.... mnogo bolje nego sto sam zamisljao. Ekran je da se SMRZNES! Savrsena dijagonala za moj nacin /daljinu koriscenja monitora. Neverovatno kakav je feeling i samo listanje foruma, kao u jbni matrix da sam usao :D Ovo je ljubav na prvi pogled i da vam priznam, bash sam se zatreskao... A sve to da nisam ni jednu igru odigrao/film pogledao. Masinu nisam jos uvek mo posteno oznijo, ali sam za sad veoma zadovoljan i mislim da ce to odusevljenje(ushicenje!?) jos samo rasti.

Kuciste sam zadrzao, odlucio sam da umesto da doplacujem za drugo kuciste preusmerim kesh i castim se dobrim mishem.

Saradnja sa 'madjarima' je bila skroz korektna.
 
Nazad
Vrh Dno