Šta je novo?

Win 10 na Celeron N3060 kako ubrzati

Kluzo

Slavan
Učlanjen(a)
08.10.2005
Poruke
380
Poena
320
Treba mi savet, imam 5 laptopova koji se koriste u skoli uglavnom za net i office varijante, imaju svi windows 10 64- single language licencni sistem i sledecu konfiguraciju
Celeron N3060, 4gb rama, 500gb hdd, intel HD grafika, 15.6 dijagonala itd.
Laptopovi kao sto vidite nemaju ssd vec hdd a posto su jos u garanciji nemam mogucnost da im vadim hard i ugradjujem ssd. Pogadjate da jako sporo rade. Naravno iskljucio sam vizuelne efekte, uklonio nepotreban softver, iskljucio w. search ali to i dalje nije zadovaoljavajuce.
Imam neku varijantu windows 10 lite koju sam instalirao par puta na slabijim masinama. Interesuje me da li mogu da pregazim postojeci win sa ovom lite verzijom i da mi se windows posle nesmetano registruje.
 
Najvise se primeti ubrzanje na slabijoj masini kada iskljucis Windows Defender antivirus preko GPolicy-ja... Ne znam da li to zelis na skolskim racunarima.
 
U principu do sada je bio ukljucen Windows Defender kao zastita, mislim da ga mogu zameniti sa 360 T.Sec. Essentials koji je lagan, free je za kucnog korisnika (gde tu skola spada nemam pojma).
 
Probaj svakako prvo kako radi bez bilo kakvog antivirusa da znas da li ima smisla da ga menjas uopste...
 
Pa da, samo ne kontam zasto radi brze ako se iskljuci preko Group policy nego ovako. Koliko vidim u win 10 mora da se skine groupe policy editor pa da se njime iskljucuje.
 
GPEDIT.msc u search radi kod Windows 10 Pro. Moguće, ako je npr. Home da nema group policy editor... Preko GPEDIT-a je sigurnije, pošto kada isključiš iz samog Defendera, on zna posle često sam da se uključi posle update-a i sl.
 
Pa da, samo ne kontam zasto radi brze ako se iskljuci preko Group policy nego ovako. Koliko vidim u win 10 mora da se skine groupe policy editor pa da se njime iskljucuje.
Upali se defender kad restartujes komp naredni put i nema poente.. Takve laptopove sa tim spec prodaju sad sa SSD ne bi li ga malo ubrzao jer je uzasan taj celeronac.. To su verovatno oni Aceri sto ih ima u vise boja.

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Treba mi savet, imam 5 laptopova koji se koriste u skoli uglavnom za net i office varijante, imaju svi windows 10 64- single language licencni sistem i sledecu konfiguraciju
Celeron N3060, 4gb rama, 500gb hdd, intel HD grafika, 15.6 dijagonala itd.
Laptopovi kao sto vidite nemaju ssd vec hdd a posto su jos u garanciji nemam mogucnost da im vadim hard i ugradjujem ssd. Pogadjate da jako sporo rade. Naravno iskljucio sam vizuelne efekte, uklonio nepotreban softver, iskljucio w. search ali to i dalje nije zadovaoljavajuce.
Imam neku varijantu windows 10 lite koju sam instalirao par puta na slabijim masinama. Interesuje me da li mogu da pregazim postojeci win sa ovom lite verzijom i da mi se windows posle nesmetano registruje.

Jedina pomoc je tu ugradnja ssd-a ako hoces win 10 na tim racunarima.Bolje ih odnesi tamo gde si ih kupio pa neka ti oni ugrade barem od 120gb ssd.
Na te laptopove mozes da stavis win 8.1 koji jedini i radi kako treba.
 
Probaj da iskljucis Superfetch u servisima pa vidi da li ce biti ikakvog poboljsanja.
 
Bez SSD-a nista, moze da se krpi gasenjem Defendera, telemetrije, update-a, ali uglavnom je sve to dzaba i kad tad krece da zabada. U ovlascenom servisu mogu da ugrade SSD dok je u garanciji.

Jedino poboljsanje, a da nije SSD, jeste da se praktikuje Hibernate umesto iskljucivanja.
 
Ma ssd ce biti kad izadju iz garancije tj sledece godine koliko mi se cini i radicu ih sam, ovlasceni servis ce da ih odere. U pitanju je Lenovo inace, nije Acer. Dobrog je cak izgleda i dizajna, deluje pristojno ali ga ubija celeron, nego pre par meseci sam dobio da dodam neke programe i podesim Lenovo sa istim procsorom i hdd-om ne ssd-om i sad ocekujem da se vuce, ali ne, on radi pristojnije, jedina razlika je sto je taj laptop zena dobila kao poklon iz Engleske (mislim da tu ima necega).
 
Ako su to fabricki sistemi obavezno odradi clean install, radice bolje sigurno, meni tako uvek zivne racunar jer proizvodjaci stavljaju bloatware plus vremenom se uspori zbog update-a, Winsxs folder je sve veci itd. Clean install, podesi sve isto, pogasi servise koji ne trebaju i nekim alatom obavezno iskljuci Windows Update da ne bi usporavao vremenom. StopWinUpdates 2.5 radi i na zadnjem 1903.
 
Upravo na jednom isprobavam clean instal. Nemam vreme da isprobam neke Lite verzije sada. *mjau**mjau**mjau* kad se pazarilo da se izpruzilo jos 50e sad ne bi bilo problema.
 
Upravo na jednom isprobavam clean instal. Nemam vreme da isprobam neke Lite verzije sada. *mjau**mjau**mjau* kad se pazarilo da se izpruzilo jos 50e sad ne bi bilo problema.
Da su uzeli neki pentium Silver N5000 umesto toga za malo veci novac letelo bi u odnosu na to i samim tim trajalo duze

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Laptopovi su kupljeni u jesen 2017, tada nije bilo laptopova sa N5000, bilo je samo N4200, ali sa licencnim sistemom su koliko mi se cini su im bili skuplji.
 
Mrka kapa ti je za te procesore sve, jednostavno su spori. Dual core procesori su mrtvi, ne vredi ih više imati. Govorim i za desktop procesore.
 
Pa nije bas tako, matori E8400 ce da pojede taj Celeron, vise nego duplo je brzi. Ja koristim E6300 za video i muziku na tv kao i surf i YT, sve to radi jos uvek bez problema.
 
Mrka kapa ti je za te procesore sve, jednostavno su spori. Dual core procesori su mrtvi, ne vredi ih više imati. Govorim i za desktop procesore.
OK je DC i dalje za office rad. Do skoro je Intel i u Core i7 segmentu za laptopove imao dual core CPU (doduše sa HT) i to dobro radi. Veći problem su spore magistrale, HDD, spora grafika itd.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno