Šta je novo?

HP ProBook 455 G1 ne vidi ruter

SlobaL

Cenjen
Učlanjen(a)
29.10.2012
Poruke
659
Poena
195
Moja oprema  
Laptop
MacBook Air M1 2020
Mobilni telefon
iPhone 13
Dotični laptop imam zadnjih 6 godina i nikad nisam imao posebnih problema sa povezivanjem na bežične mreže. U sebi ima Ralink RT3290 karticu koja podržava samo 2.4 GHz wireless. Problem je nastao kad sam nabavio Asusov ruter RT-AC51U kao bih pokrio stan sa 2.4 i 5 GHz signalom. Svi uređaji koje imam (Toshiba Satellite C55, 2 mobilna telefona, 2 tableta, Android TV Box, Chromecast i Desktop preko wireless kartice), kao i praktično svako ko je došao u stan i pokušao da se nakači na ruter to bez problema mogu. Jedini problem je sa HP ProBookom koji uopšte ne vidi ni 2.4 i 5 GHz wireless signal od rutera ali zato vidi sve komšijske. Kada nakačim neku D-Linkovu nano wireless karticu preko USB-a mogu se povezati na net. Nije mi jasno u čemu je problem ili negde ja grešim.
 
Dotični laptop imam zadnjih 6 godina i nikad nisam imao posebnih problema sa povezivanjem na bežične mreže. U sebi ima Ralink RT3290 karticu koja podržava samo 2.4 GHz wireless. Problem je nastao kad sam nabavio Asusov ruter RT-AC51U kao bih pokrio stan sa 2.4 i 5 GHz signalom. Svi uređaji koje imam (Toshiba Satellite C55, 2 mobilna telefona, 2 tableta, Android TV Box, Chromecast i Desktop preko wireless kartice), kao i praktično svako ko je došao u stan i pokušao da se nakači na ruter to bez problema mogu. Jedini problem je sa HP ProBookom koji uopšte ne vidi ni 2.4 i 5 GHz wireless signal od rutera ali zato vidi sve komšijske. Kada nakačim neku D-Linkovu nano wireless karticu preko USB-a mogu se povezati na net. Nije mi jasno u čemu je problem ili negde ja grešim.
Proveri sledeće
Da li je u podešavanju wireless kartice u device manager-u
Podešen opseg kanala od 1-11 pa to promeni na 1-13 jer moguće da je router na 2.4 otišao na 12 ili 13 kanal a to dosta HP-a u zavisnosti od zone pri instalaciji postavi da je opseg 1-11.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
@poolmaker
Naravno da je uključeno. Imam dve mreže ASUS (2,4 GHz) i ASUS_5G (5 GHz). Toshiba laptop je samo na 2,4 GHz, kao i Andoroid TV Box, oba tableta i ženin mobilni i svi ga vide i bez problema se kače. Ruter sam već resetovao na fabrička podešavanja, ali bez ikakvog uspeha.
@kepa
To je problem. Podesio sam ruter da je na fiksnom kanalu, na primer 6, i tada ga laptop vidi i povezuje se. Jedini problem je kako podesiti drajver na opseg od 1-13 jer nema te opcije u device manageru. Radije bih da ruter sam izabere kanal jer je i ovako velika gužva za kanale u zgradi.
 
Poslednja izmena:
Na HP laptopu

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Zahvaljujem članu kepa što me je uputio u pravom pravcu.
Nažalost, u Windowsu drajver od bežične kartice nema u naprednim opcijama mogućnost promena opsega kanala, niti ima svoju kontrolnu aplikaciju kojom bi se to moglo uraditi. Sveznajući Google takođe nije bio od velike pomoći. Nakon malo čačkanja po registry-ju i .inf fajlovima drajvera, pronašao sam rešenje. U registry grani HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0004 postiji stavka CountryRegion koja je bila postavljena na vrednost 0 što je obuhvatalo kanale 1-11. Stavljanjem vrednosti 1 postavlja se opeg kanala 1-13. Nakon restarta kompjutera, laptop je konačno video ruter i može se normalno kačiti na net.
Ako nekome zatreba moguće vrednosti CountryRegion su:
0 (1-11)
1 (1 - 13)
2 (10 - 11)
3 (10 - 13)
4 (14)
5 (1 - 14)
6 (3 - 9)
7 (5 - 13)
 
Obično taj poznati problem kod HP-a može da se promeni u device manager-u ali ako su i to izbacili onda znači stvarno ... [emoji23]
Bitno da radi [emoji854][emoji4]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno