Šta je novo?

Novi procesor?

BojanaP

Poznat
Učlanjen(a)
07.07.2019
Poruke
0
Poena
40
Pozdrav, zelim malo da unapredim komp, pa me zanima koji procesor preporucujete?
Moja ploca je ASUSTeK P5KR, ploca podrzava sledece: Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 Processors
Trenutno je procesor Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 @ 2.33GHz, 2331 Mhz, 4 Core(s), 4 Logical Processor(s)
I 4gb RAM. Zanima me i da li cu ga ubrzati ako dodam jos 4gb rama?
 
Za sta koristis racunar?

Q8200 je jedan od najjacih procesora koji uopste moze na tu plocu. Ima i brzih, ali ne nesto drasticno, zamena bi te kostala i para i cimanja dok dobitak po meni nece biti vredan toga.
Sto se tice RAM memorije, 4gb objektivno jeste malo, ali ram sam po sebi nije nesto sto ubrzava racunar, samo ga usporava ako ga ima premalo :) Ja koristim 4gb rama na laptopu trenutno, nikako da nadogradim, i za office i web radi to vise nego fino, naravno u kombinaciji sa dobrim procesorom i SSD-om.
Ipak ako trenutno imas 2x2gb onda mozes dodati jos toliko ako nadjes za male pare. Ako pak imas 4x1gb onda se ne isplati, jer bi morala da bi da kupis 4x2gb, a nije isplativo ulagati tolike pare u tako matoru platformu.
Ono sto je usko grlo na tim starijim masinama su uglavnom hard diskovi. Ako se racunar cini sporim, najveca je sansa da je do toga. Ja bih na tvom mestu prvo dodao SSD i reinstalirao sistem, pa onda video sta i kako dalje.

Sto se tice upgrade-a procesora i rama mislim da je jedini ispravan savet jeste da prodas Plocu + Procesor + RAM u kompletu, a mozes i ceo racunar sa kucistem i napajanjem, dodas nesto parica i predjes na nesto novije, sa Intel Core 2nd gen procesorom i DDR3.

Ima na kupujem prodajem jako povoljnih polovnih brand masina baziranih na i5 2400 i slicnim procesorima.

Primer: https://www.kupujemprodajem.com/Kom...hinkcentre-i5-2400-4gb-ram-79443983-oglas.htm

Na to dodas jos 4gb rama (~1500din) i 120gb ssd, mozda cak i 250gb (1500-3300din, zavisnosti od kapaciteta i da li je nov/polovan) i to ima da leti.
 
Poslednja izmena:
Imam 2 harda ATA, od po 500gb i 2x2gb Rama. Sistem dignut pre 7 dana. Uglavnom radim na njemu, nista zahtevno, al opet zaglupi kad su podignuti skype, slack, torrent i chrome zajedno :/
 
Nazad
Vrh Dno