Šta je novo?

C2D E8500 - na koliko radi?

Učlanjen(a)
02.03.2005
Poruke
1,437
Poena
350
Molim za pomoć, zanima me na koliko radi procesor koji sam ugradio u HP Compaq DC7800 USDT (Ultra Small Desktop)? Dolazi fabrički sa ugrađenim C2D E6550, koji radi na 2.33GHz, ali sam ga zamenio sam E8500 na 3.16GHz, bar bi tako trebalo da bude. Po uputstvu, ploča podržava ovaj CPU, i kad sam ga ugradio, prolazi sve provere i uredno prijavljuje 3.16GHz.

Međutim, rekao bih po rezultatima, a i brzini, da će to pre biti 2Ghz, kao što pokazuje screenshot. Ako je to istina, šta može biti problem? Izgleda mi da je multi zakucan na 6x, umesto da varira od 6 do 9.5. Čipset na ploči je Intel Q35, i radi sa 2x2GB DDR2, i SSD-om od 240GB.

Svaka pomoć dobrodošla :smash:
 

Prilozi

  • e8500.PNG
    e8500.PNG
    288.5 KB · Pregleda: 166
  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    90.3 KB · Pregleda: 147
Koliki takt CPU-Z i Task manager prijavljuju kada je 100% opterećenja?
 
Jel mozes u biosu da postavis mnozioc 9x ?
 
po svemu što vidim u tim programima, rekao bih 2 GHz. Čak i SuperPi rezultat mi deluje kao nešto što bi postigao da radi na 2 GHz....
 
po svemu što vidim u tim programima, rekao bih 2 GHz. Čak i SuperPi rezultat mi deluje kao nešto što bi postigao da radi na 2 GHz....
 
Proveri i power settings da ti nije na power saving.
 
Pogledao sam power settings i namerno sam podigao min power state na 100%, i dalje je isto. Ima li još nekih ideja gde da tražim rešenje problema?
 
Onda procesljaj podesavanja u biosu ili reset kao sto rece poolmaker.Ja sam imao isti ali sa E8400 ali nikad takav problem.A u power settings stavi na high performance.Pogledaj koju verziju bios-a trazi taj procesor.
 
Za taj DC7800 Ultra Slim treba CPU Microcode update sp51245.exe i FW update sp73582.exe da bi 45nm procesori radili kako treba.
 
Lep nekro :) ali da, deluje da je resenje update biosa, cudi me da se niko nije setio toga
 
Pa da ali zato sto je tema takva da je od koristi onima koji bi mogli naleteti na isti problem sa tim hardverom. Nije striktno nesto sto bi se moglo desiti samo postavljacu teme. Da posluzi i pomoge i jos nekom ako bude u slicnoj situaciji. Bolje nego otvaranje nove teme kad ne nadje resenje medju postojecim postovima a nije siguran do cega je.
 
Zdravo i hvala na sugestiji, BIOS je takođe poslednji available za ovu mašinu, tako da mislim da sam i ta 2 patch-a instalirao.

Da li može da ima veze što je napajanje slabije od predviđenog - uređaj sam dobio sam napajanjem od 120W, dok uz njega ide 135W?
 
Da krenemo od ovoga,

Zameniti CMOS bateriju na ploci ispravnom. Velika sansa da je prazna i da pravi problem. Uraditi to dok je raskacen sa AC mreze. Sacekati neko vreme pre stavljanja nove baterije da bi se resetovala podesavanja na fabricka.
Dodatno uraditi Clear CMOS.
BIOS -> File -> Default Setup -> Restore Factory Settings as Default -> Apply Defaults and Exit

Da li je proverena/stavljena/zamenjena pasta za CPU?

Proveriti da li je max CPU u aktivnom power profilu u Win na 100%. Ako nije setovati.

Instalirati HWMonitor, drzati ga otvorenog i pratiti preko njega trenutne, min i max frekvencije. Takodje ispratiti i zauzece procesora koje mora da bude 98-100% kasnije pri stres testu. Takodje ispratiti i temperature u slucaju da se CPU pregreva i throttle -uje i spusta frekvencije zbog toga.
https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

Uporedo, pokrenuti neki stress test. Ne taj Super Pi. Po onom grafu on nije opteretio procesor koliko treba. Najverovatnije je limitiran sporom memorijom a cije specfikacije nisu navedene u postu.

Stres test moze i iz tog CPU-Z (Bench -> Stress CPU)

ili skinuti jos bolje npr. Prime95 i pokrenuti neki njegov predefinisani torture test, npr. small FFT.
https://www.mersenne.org/download/

Tokom stres testa pratiti uporedo podatke u HWMonitor -u.


U slucaju da i dalje nikad ne prelazi 2GHz:

Da li su instalirani drajveri za plocu/cipset? Instalirati ako nisu.
Otici u BIOS i setovati Power -> OS Power Managment -> Runtime Power Managment na Disable (sa def. Enable), Idle Power Saving na Normal (sa def. Extended).

U slucaju da i to ne daje rezultate, pomocu sp42251.exe flesovati ponovo i Microcode (sp51245.exe) i BIOS (sp73582.exe) u slucaju da je sa starom verzijom microcode -a ili je BIOS koji je na njemu corrupted ili neka modovana verzija.
 
Mozda svez os resi stvar ali tesko tu vrv *mjau**mjau**mjau**mjau*o micro code u biosu. Probaj u biosu da iskljuvis c1e i eist ako imas tih opcija u biosu
 
Ne postoji isturena opcija za C1E i EIST u dc7800 usdt biosu i ne moze se time resiti problem. OS moze da napravi razliku ali pod uslovom koji su gore navedeni kao i u slucaju da ne stoji ono u bios sys infu kao sto mu stoji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno