Šta je novo?

Novi komp

woxer

Poštovan
Učlanjen(a)
04.01.2016
Poruke
325
Poena
80
Hocu da uzmem novi komp, i trebaju mi vasi saveti. Komp ce biti za igre, do nekih 70k ako moze i manje. Sastavio sam ovako nesto.(sam sam sastavljao nisam neki strucnjak, pa ne zamerite ako se nesto ne poklapa, zato sam i dosao po savet)



Procesor:
Kod:
https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Procesori/AMD-Ryzen-5-3600-6-cores-3-6GHz-4-2GHz-Box-80496120-oglas.htm?nbsCurrencyFrom=EUR&


Ram:
Kod:
https://www.kupujemprodajem.com//Kompjuteri-Desktop/RAM-memorije/-AKCIJA-Najveci-izbor-Kingston-DDR4-8GB-81193430-oglas.htm?filter_id=414062717

Sa tim sto bi dodao jos jedan slot za mesec, dva



Graficka:
Kod:
 https://www.emmi.rs/grafičke-kartice-(vga)-amd-radeon-rx580-xfx-8gb-oc+-gddr53xdp-hdmi-d-dvi-d-256bit-rx-580p8dfd6.11.html?productId=60840&utm_source=eponuda.com&utm_medium=product_price_click&utm_cam


Maticna:
Kod:
 https://www.emmi.rs/matične-ploče-(mb)-gigabyte-am4-b450m-s2h-ddr4-sata3-glan-71-usb-31.11.html?productId=79643&utm_source=eponuda.com&utm_medium=product_price_click&utm_campaign=Eponuda.com&code=ced5


I sad najveci problem napajanje, mislio sam ovo

Kod:
https://www.jakovsistem.com/napajanja/od-500w-do-1000w/chieftec-apb-500b8-500w-3xsata-2x4pin-atx-20-4pin-ps2

ili ovo

Kod:
https://www.gigatron.rs/napajanja/lc-power_napajanje_500w_lc500h-12_v2.2_12cm_fan-30403?utm_source=eponuda.com&utm_medium=product_price_click&utm_campaign=Eponuda.com&code=b571

Da li bi bilo dovoljno, ne zanima me OC, sve bi bilo kako je fabricki.



Da li bi mi trebali dodatni kuleri, ventilatori?

I da, ovo sto nije u emmi shop-u bi uzeo za kes, a iz emmi-a bi uzimao na rate.
 
Ja bih pre isao na R5 2600 ustedis jedno 50e, i taman uzmes jos neki SSD 240gb za sistem i ono osnovno, i naravno neko kvalitetnije napajanje FSP npr. RAM uzimaj da bude oko 3000 MHz.
 
Koje kućište? Jedan napred da usisava i jedan da nazad izbacuje je dovoljno za takve mašine.

Kontam da bi uzeo nesto najjeftinije, nije mi toliko bitno, izgled itd. Mislio sam TOWER MS Industrial. A sta kazes za konfiguraciju?

Ja bih pre isao na R5 2600 ustedis jedno 50e, i taman uzmes jos neki SSD 240gb za sistem i ono osnovno, i naravno neko kvalitetnije napajanje FSP npr. RAM uzimaj da bude oko 3000 MHz.

Pa ssd svakako planiram da uzmem. Sto se tice procesora, voleo bi jaci, i sto sam gledao 3600 je dosta bolji, ali nisi jedini koji me savetuje da uzmem ipak 2600.
 
Poslednja izmena:
nije to tolika razlika pogotovo tebi. i ja sam se na kraju odlucio za 2600x i sacuvao pare, da sam jos bio malko pametniji uzeo bih 2600, ali luda glava, svakako sacuvao sam i u toj varijanti u tom trenutku 70e
 
Moja preporuka(70k=593, ajde recimo 600e konfa)
CPU: r52600----125e, ne treba ti ''X''
PLOCA: MSI B450-A PRO----oko 80e
RAM: G.SKILL 16GB Aegis DDR4 3000MHz CL16 KIT F4-3000C16D-16GISB---------------oko 70e
SSD: KINGSTON A400 250GB ------cena oko 29e, ima kod nas u E za 30e
HDD: to dodaj kroz koji mesec, SSD je bitnija stavka
PSU: antec vp700p------skoro 9000 u E, da ima 550w(ista oznaka, samo umesto 700 je 550) rekao bih da uzmes to ali nema, sto se tice kod komsija SEASONIC FOCUS PLUS GOLD 550w oko 80e
KUCISTE: To mozes neki MS INDUSTRIAL da uzmes, za kes odlicna kucista, ima da biras za 20-30e. Napajanje sto dolazi uz odredjene modele, ukoliko ti se oni svidjaju, da izvadis i da prodas nekom za office ili slicno.

To dodje oko 410 kod komsija, ostaje ti oko 190e za grafiku.
Moj predlog je da nikako ne kupujes novu grafiku kod nas, ali nikako, jer su cene idi begaj. Drugi predlog je da juris 580 8gb polovnjaka SA GARANCIJOM preko godinu dana, a njih bi trebalo da ima za oko 150e laganeze na kp.

Razlika izmedju 2600 i 3600 je 90e, ima kod nas u E 3600 za 215e.

Ako bi uzeo njega, ostaje ti 100e za polovnu grafu, a tesko da nadjes 580 8g za te pare sa garancijom. Za 150e imas sa garancijom od preko godinu dana nekoliko oglasa. Ovde moras da imas malo strpljenja, da pretrazis sve, uvek ima nesto povoljno. Modela sa 4gb ima od 120, cak i manje. Meni iskreno, ako se igras na 1080p, 4gb je sasvim dovoljno.

Napomena: Nikako, ali nikako ne uzimaj napajanje tipa LC, jer je to dres. FSP koliko sam cuo, sva ta niza klasa je dres takodje, dok su samo skupa HYDRO uradjenja odlicno. Mogu i neku drugu preporuku da nadjem, ali treba mi vremena, ne mora ni Antec ni Seasonic.

Cene su kod komsija, osim onih naznacenih.

Po meni, ovde imas 3 opcije:
1. 2600+polovna grafa, ima cak i da ti ostane za izlazak.
2. 3600+polovna grafa, moras malo da dodas kesa.
3. 2600+nova grafa iz E, to je knap cena, mozda 10e gore dole, ako si bas navalio da kupis novu, mada je ne vidim svrhu.


EDIT: ploca u E, ako bas mora, Gigabyte AM4 B450M GAMING, ista cena kao gore navedena.
 
Poslednja izmena:
Kod madjara kod koga sam otkrio kako računa cene, pitao za nekoliko stvari, uvek ista formula, može da bude 1-2e gore dole, to je to.
Formula: cena u forintama/100*37/srednji kurs evra*0.9
Što dođe da je njegovih oko 11% od povraćaja PDV-a(ako je PDV 21%).
Primer:
30000 forinti/100=300*37=11000 dinara*90%=9900 dinara/srednji recimo 118~84evra.

Naravno, sve komponente su sa ip, tako da ukoliko cene odstupaju od formule, nešto nije u redu, tj. počeo je da uzima više od 11%.
Najpoznatiji F uzima malo više, ali zato F daje garantni list, dok ovaj ne daje ništa, sve preko serijskog broja. Ima preko 1500 pozitivnih, tako da ne verujem da je prevarant.

Ipak, neka budu te cene što si ti rekao, moguće da sam ja skratio po evro ili dva, na brzinu sam računao.
Tvoje cene kod F?

Da ne bude zabune, ukoliko moder smatra da ovim postom reklamiram bilo koga, neka brise, jer mi ne pada na pamet da popijam kaznene, jer meni ni iz dzepa ni u dzep, nego samo sastavljam po provaljenoj formuli za jednog madjara, a ima ih mnogo.
 
Poslednja izmena:
Anarki, molim te procitaj pravila...
I da hoce neko da te kazni, nema nikakvog osnova za to jer se kosi sa nacelnim pravilima bencha.

Da pojasnim, pravilo kaze:

Pozivanje na domaće firme van "Market" dela foruma se smatra reklamom, a reklama se na Benchmarku placa. "Šta da kupim" podforumi treba da odgovore na pitanje "šta da kupim?", a ne "koju firmu bih da reklamiram?".

Znaci ako spomenes tu i tu imas to i to po toj ceni, sve ok.
Ako ides u svaku temu i forsiras jednu firmu, smatra se reklamom.


...über rimini 7
 
Poslednja izmena:
Kod madjara kod koga sam otkrio kako računa cene, pitao za nekoliko stvari, uvek ista formula, može da bude 1-2e gore dole, to je to.
Formula: cena u forintama/100*37/srednji kurs evra*0.9
Što dođe da je njegovih oko 11% od povraćaja PDV-a(ako je PDV 21%).
Primer:
30000 forinti/100=300*37=11000 dinara*90%=9900 dinara/srednji recimo 118~84evra.

Naravno, sve komponente su sa ip, tako da ukoliko cene odstupaju od formule, nešto nije u redu, tj. počeo je da uzima više od 11%.
Najpoznatiji F uzima malo više, ali zato F daje garantni list, dok ovaj ne daje ništa, sve preko serijskog broja. Ima preko 1500 pozitivnih, tako da ne verujem da je prevarant.

Ipak, neka budu te cene što si ti rekao, moguće da sam ja skratio po evro ili dva, na brzinu sam računao.
Tvoje cene kod F?

Da ne bude zabune, ukoliko moder smatra da ovim postom reklamiram bilo koga, neka brise, jer mi ne pada na pamet da popijam kaznene, jer meni ni iz dzepa ni u dzep, nego samo sastavljam po provaljenoj formuli za jednog madjara, a ima ih mnogo.

Aj posalji pp od tog tvog sto uzimas kod njega
 
Sve sam ti objasnio u poruci, kao i da nisam kod njega jos uvek nista uzimao, cekam novu turu rama, jer nema nista sto je meni interesantno.
 
Narucio sam
ryzen 5 2600
gtx 1060 6gb
LC Power LC600H-12
Uzecu jos
AM4 B450M-HDV
120GB Kingston A400
DDR4 8GB 3200MHz CL17 Kingston HyperX Fury Black
I planiram neki hdd

Koje bi mi najjeftinije kuciste bilo dovoljno da smestim sve ovo?
 
Neki MS Industrial sa mrežastom prednjom stranicom, da ventilatori mogu da uvlače vazduh unutra...koštaju nekih 25-30€. Cyclops V, recimo...
 
Poslednja izmena:
Imas na oglasima dosta dobru ponudu:
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?452809-LC-CC-120-CM-Q300L-LC-Ring-Ventovi

Racunaj da bi te MS industrial kuciste izaslo tih 25-30e, plus ti treba 15ak za bar 2 ventilatora, to je vec 40e, a ovde bi dobio 4 dobra/lepa venta, odlican CPU kuler i mnogo bolje kuciste/lepse kuciste.
A mozes da zamolis decka da ti da i bez kulera, al sa njim bi mogo i da klokas :smash:

Minus je sto je taj LC od 600w koji si uzo ogavan, pa ima da kvari estetiku :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno