Šta je novo?

Koji monitor najmanje steti ocima (tj poboljsanja izmedju panela)

dule020

Slavan
Učlanjen(a)
11.10.2013
Poruke
1,023
Poena
245
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7800X3D i H100i V2
Matična ploča
ASUS ROG Crosshair X670E HERO
RAM
2x16GB CL30 G.Skill 6000MHz
GPU
Asus Strix 3080 White V2 LHR
Storage
SSD: 250GB 850Evo M2: 1TB 970Evo M2: 2TB 980Pro
Zvuk
Logitech G633
PSU
Corsair RMi 1000
Kućište
CoolerMaster H500P
Monitor
LG 34UC79G 21:9 2560x1080 144Hz
Miš & tastatura
Logitech G502 i G815
Mobilni telefon
Samsung S23 Ultra
Pristup internetu
  1. Optički internet
Citajuci ovu vest na Benchmark-u ( https://www.benchmark.rs/vesti/lg_o...maju_negativan_uticaj_na_zdravlje_ociju-80827 ) dosao sam do zakljucka da vise ni monitor covek ne moze da kupi a da se pre toga dobro ne informise sta i kako i koje su razlike izmedju generacija tj panela i sl. :d
Dakle znam da za sada OLED monitora nema nigde (barem ja nisam naso) a i ako ima vrv su papreno skupi, pa me zanima neka blaza solucija... Imam monitor iz 2009 god (24" Samsung sa svim mogucim prikljucima 1ms itd) dobro me sluzi i sve to ali kada provodim za njim vreme "susi" mi oci nenormalno, dok na poslu nesto mladji Benq 22" uopste ne pravi taj problem kod mojih ociju, doduse mladji je 3-4 godina samim time je i nesto poboljsano, a i sa strane ima cak i Low Blue Light stiker... Definitivno je unapredjenje u odnosu ono sto imam kuci ali ne znam sta i nasta da se obrati paznja :)
Znam da postoje razne vrste kao npr LCD, LCE, IPS, TV, PVA, VA i Plasma a moje pitanje glasi sta je najbolje ovako za mene kao korisnika koji bi posle 10 godina hteo da upgrade-je ovu stvar :D
A i isto mislim da bi trebali malo da pridamo znacaj ovoj temi jer uglavno ljudi najmanje menjaju kod nas monitore (uglavnom samo kompnete na racunaru) a to nam je ulaz tj prikaz u taj nazovimo digitalni svet :D

Vec neko vreme mi je zelja da uzmem IPS LG 34UM69G koji je kao moj 24" samo x2. Pa me interesuje kakav je IPS panel, ima li napretka i sl. Ko se razume u ove stvari bio bih mu zahvalan na nekakvom pojasnjenu izmedju svi ovih panela i tehnologija koje primenjuju prilikom izrade istih :)
 
Treba da bude Flicker free+Blue light filter. Tip panela nije bitan. Većina novijih monitora ovo ima ali ne svi, napr HP-ovi monitori koje sam gledao (HP 24f/27f) nisu flicker free iako imaju blue light filter i imaju lepu sliku. Takve ne bih razmatrao jer mi je flicker free tehnologija najvažnija stavka kod monitora.
Na poslu sam dobio jedan Benq sa VA panelom i flicker free plus blue light filter i više mi se oči ne umaraju. Mogu da me zabole ledja od sedenja ali ne i oči, ma koliko dugo sedeo za kompom.
Od (LED) TV-a znam jedino da Sony primenjuje flicker free tehnologiju, ostali ne.
 
Ne znam za panele i ostalo ali znam da u Nemačkoj u svakoj kancelariji u banci, advokatakoj ustanovi i svim ostalim većim uglednijim firmama koriste EIZO u ubedljivo najvećem broju.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pa sta kazete? Sta mi preporucujete? Da bude budzet do 300e?
Ovaj LG sto sam naveo ima Flicker Safe, da li to ima veze sa Flicker free? Blue Light filter vrv nema, premda cini mi se da ima u podesavanjima, a ako nema ne znam koliko pomaze F.lux?
 
Poslednja izmena:
Svaki blue light filter radi na istom principu, bio on hardverski (naocare), softverski u monitoru ili softverski u operativnom sistemu, nema nikakve razlike izmedju ta tri. Bilo koji flicker-free IPS koji se po ostalim specifikacijama i ceni uklapa i to je to.

Za 230e mozes uzeti 32" 1440p IPS 75Hz FreeSync monitor, AOC Q3279vwfd8.
 
Mnogo mi je veliko 32". Najvise bih voleo da uzmem 21:9 (to mi je zelja) nego me buni to da li ima nesto da mi ne "cepa" toliko oci. Odustao bi i od 21:9 ako nema nesto barem za oci. Znaci da sam ok i sa LG-om po pitanju flicker-free/safe? Kazu da svi monitori koji koriste DC su uglavnom flicker-free.. Ne znam koliko to ima veze sa time
 
Poslednja izmena:
Uzeo 32" Prezadovoljan... Definitivno upgrade u odnosu sta sam imao :) Preporuka svima za ovaj monitor :) Hvala svima koju su mi barem malo pojasnili sta i kako :)
 
Ma jeste u odnosu na 24" :D Mozda je bolje da sam uzeo 29 ali mi je zelja bila 34 i ne bih ga menjao za nista :) Sledeci bice neki isto 34 ali zakrivljen i vecom rezolucijom a moze i Hz premda zadovoljan sam i sa 75 :)
 
Nazad
Vrh Dno