Šta je novo?

Kako povećati brzinu ventilatora?

nestolex

Cenjen
Učlanjen(a)
17.08.2010
Poruke
705
Poena
180
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen7 5800X3D + LC Power CC-120
Matična ploča
ASUS TUF B550 Gaming - Plus
RAM
2x16Gb Kingston HyperX 3200Mhz CL16
GPU
AMD Radeon Dual RX 6700XT, 12Gb, 192bit
Storage
V-Nand SSD M.2 970 Evo Plus 250Gb + WD 1Tb + WD 1Tb
Zvuk
Imam
PSU
FSP Hammer 600W
Kućište
CoolerMaster MB511
Monitor
GIGABYTE 32" VA G32QC A-EK, 165Hz, 2560x1440
Miš & tastatura
Miš - Logitech G402 Hyperion Fury + Tastatura - MS Gaming ELITE C330
Ostale periferije
Gajba Piva
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G
Pametni uređaji
Xiaomi Watch S1 Active
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Pozdrav,

Uzeo sam skoro kompletno novu konfiguraciju (iz potpisa) i u kućište ubacio 5 Alexander Weiss ventilatora od 12cm.
Uradio sam flash BIOS-a (na najnoviju verziju 7B89V18, matična B450 Mortar) i posle toga dobio nov interfejs u kome nema, kao u prethodnom, da se povećava brzina ventilatora po procentima (ona kriva linija na grafikonu),
već je sada sve u rpm i vezano za temperaturu procesora.
Vraćanje na stari BIOS ne bih isprobavao pošto mi to liči na mogući "overkill", pogotovo ako ja to radim :)

Interesuje me samo (ko ima istu ploču) da li je neko povećavao brzine ventilatora (System Fan) i na koji način?
Ovi sada po defaultu rade na nekih 20% (oko 700rpm) pošto im je opseg brzine od nekih 560-1400rpm.
Hteo bih da stavim na 900-1000rpm...pokušavao ali i dalje rade kao i kada sam ih postavio.
 
Ne mozes uraditi downgrade kada jednom instaliras novu verziju. Nazalost.
Da li su ventilatori 4 i 3 pina konektori?
Ako su 4 to znaci da podrzavaju PWM.
Odes u bios i odaberes system monitoring opciju i tu ces naci ventove... eneble smart mode, auto detect i vidi kako ce se ponasati


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Softverski sa MSI Command Center, pa proveri kako crta u biosu.

Ako ko kod ove slike dole glupo je da je i temperatura i RPM na vertikalnoj osi, ako se pogledaju oni procenti desno, logičnije je da da je vertikalna procenat a horizonatlna osa temp ili?

fan_control.jpg.e4c51abf02089c9a702e3cbc7f158476.jpg
 
Ne mozes uraditi downgrade kada jednom instaliras novu verziju. Nazalost.
Da li su ventilatori 4 i 3 pina konektori?
Ako su 4 to znaci da podrzavaju PWM.
Odes u bios i odaberes system monitoring opciju i tu ces naci ventove... eneble smart mode, auto detect i vidi kako ce se ponasati


Sent from my iPhone using Tapatalk

Da, da...4pinski.

Sredio sam. Izabrao PWM mode, smart mode je bio uključen po defaultu, takođe izabrao system temperature fan control i podigao na 65% (oko 900rpm) za temperaturu od 40C.
Evo ih....vrte mnogo brže.
Malo ću da experimetnišem i da menjam od 65-75% rpm narednih dan dva, čisto da vidim kako rade i hlade :)
 
Pazi samo da ne promenis za cpu fan na system temp informaciju :) tu treba da je za procesor


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da ne otvaram novu temu,mene zanima kako SMANJITI brzinu ventilatora,posto mi se previse brzo okrecu i bucni su.....

Tj kupio sam novo kuciste SAMA Ark,totalno je COOL,osim sto su ventilatori (3 komada) dosta bucni.....imaju neke 6 pinske prikljucke,ne mogu da se ubodu u maticnu plocu,vec samo u onaj deo na kucistu....iako ima da se podesava 3 nivoa brzine ventilatora na kucistu,meni su oni svi bucni....speedfan ih ne vidi...

Zanima me da li negede na kucistu mogu da ubodem ove kulere ili da li postoji neki adapter pa da te 6pinske prikjljucke prebacim u 3 ili 4pinske koji mogu da idu u kuciste20200509_174604.jpg
 

Prilozi

  • 20200509_175343.jpg
    20200509_175343.jpg
    518.1 KB · Pregleda: 63
Baci to đubre od ventilatora i kupi od Mađara (valjda su počeli da rade) komplet od 5 komada Arctic P12 PWM PST ventova i poveži lepo na ploču koliko komada ti treba.

Mrzim kad izmišljaju gluposti sa custom konektorima i portovima...mogli su da stave normalni fan hub sa 4-pin konektorima ali ne, morali su da komplikuju...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno