Šta je novo?

Servis za staičku IP adresu

marantz

Slavan
Učlanjen(a)
29.11.2008
Poruke
680
Poena
320
Imam nekoliko računara na udaljenim lokacijama. Uglavnom su u pitanju ne-statičke IP adrese.

Pitanje: da li postoji neki servis koji bi komunicirao (nešto kao kod Teamviewer-a) fiksne IP adrese međusobno i da ne moram da brinem, ako se IP adresa na nekom od računara izmenila od strane provajdera? Kapiram da je to zapravo neki VPN servis, ali koji i da li ima nešto drugo osim toga?

Opcija uvođenja statičke IP adrese ne postoji na svim lokacijama, pa mi treba nešto uniformno i jednostavno?

Da napomenem da na par računara treba da bude neka server-like aplikacija, pa mi zapravo zato i treba fiksna adresa (u klijent mora da se upiše tačna IP adresa, nema servis preko clouda i sl.)
 
Poslednja izmena:
To se zove Dynamic DNS, imaš puno servisa koji to rade, neki od njih su besplatni ali povremeno treba obnavljati pretplatu (recimo mesečno). Registruješ se na sajtu, pa u podešavanjima rutera se aktivira DDNS. Proveri samo koje servise tvoj ruter podržava. Ja koristim konkretno noip.com. Uglavnom, izabereš neki domen, i onda pinguješ ruter preko domen.hopto.org, dakle ne koristiš više ip adresu. Nije ništa komplikovano, za par minuta se podesi. Jedino može da se desi da kasni par sati do osvežavanja DNS servera, ne znam koliko ti je bitno da imaš 100% vremena raspoloživo sve.
 
Kupiš najjeftiniji mikrotik koji možeš da pronađeš (npr mAP lite), ukačiš ga u udaljenu mrežu i koristiš njihov DynDNS servis

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ili skines klijenta za windows/linux i ne kupujes nista...

Obe varijante padaju u vodu ako te provajder postavi iza CG-NAT-a. Tada mora VPN do provajdera koji nudi javnu rutabilnu adresu i dozvoljava konekcije u suprotnom smeru.
 
Nazad
Vrh Dno