Šta je novo?

Excel - formatiranje ćelije i menjanje formule u zavisnosti od dana u nedelji

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,566
Poena
665
Imam nekoliko pitanja vezana za datume u nedelji. Hteo bih da se font promeni u crveno ukoliko se uneti datum padne za vikend (ili neki drugi dan).
Dodatno bih, ako je uopšte moguće, da u zavisnosti od datuma u nedelji uradi neku dodatnu stvar.

Ukratko, evo tri pitnja:
1. Kako da datum promeni boju u crveno, ali da ostane formula u ćeliji: =IF(B10="";"";B10+34)
2. Kako da datum promeni boju u crveno ako je petak, subota ili nedelja, ali da ostane formula u ćeliji i da se menja u zavisnosti od dana?
Recimo da u ćeliji stoji sledeća formula =IF(OR(D11="";E10="");"";IF(E10="grupa A";"/";IF(E10="grupa B";D11+30;"")))
Pa ako se datum padne u petak da ispiše datum tog petka i narednog ponedeljka, ako je subota da ispiše datum narednog ponedeljka i utorka i ako je nedelja, da ispiše datume narednog ponedeljka, utorka i srede?
3. Kako da u ćeliji sa formulom =IF(OR(D11="";E10="");"";IF(E10="grupa A";"/";IF(E10="grupa B";D11+30;"")))
ispiše (crvenim fontom) taj datum plus 3 naredna dana ako je ponedeljak ili utorak, ako je sreda da ispiše datume predstojeće srede, četvrtka i petka?
 
Moram priznati da nisam baš sve shvatio šta tražiš.

Za bojenje, najlakše je koristiti Conditional Formatting.

Izabereš da radi prema unetoj formuli i onda uneseš, npr


=WEEKDAY(C3,2)>5 - za subotu i nedelju
=WEEKDAY(C3,2)=5 - za petak

Ovo je da za ćeliju C3 sako kao primer. Možeš, naravno, da obeležiš više ćelija i da primeniš na sve odjednom.

ubr, obrati pažnju na ovo 2 iza zareza. To označava da je prvi dan u nedelji ponedeljak.
 
Veliko hvala. To je dogovor koji mi treba za neke ćelije.
Za ostale stvari možda da dodatno uprostim šta želim.

1. Ako u ćeliju A1 unesem jedan datum, kako da izvedem da mi u ćeliji A2 ispiše datume koji su 30, 31, 32 i 33 dana nakon datuma iz A1?
- Dodatno, da li postoji mogućnost da izbaci vikende, ukoliko se jedan od ta 4 dana (30, 31, 32 ili 33-ći dan) padne za vikend?

2. Za neke mi treba da on preračunava datum (recimo u A1 ćeliju unesem današnji datum, a u A2 da na taj datum doda 30 dana).
E sad, ako se taj datum u A2 padne subota, ja želim da doda još 2 dana (dakle da prikaže datum ponedeljka). Taj rezultat želim da bude crvenog fonta (kako bi signalizirao da je došlo do pomeranja zbog vikenda).

3. Dodatno, ako je ćelija A2 vikend, da li postoji mogućnost da mi on ispiše +3 dana, ali da izbaci vikende?
Npr, A2 ispadne 27.07.2019. što je subota
 
1. Da ti u ćeliji doda datum veći za jedan i datum veći dva dana, između datuma " - ":
=CONCATENATE(TEXT((A1+1);"d.m.yyyy");" - ";TEXT(A1+2;"d.m.yyyy"))

Da izbaciš subote i nedelje kao kod 2. sa IFNA(SWITCH(WEEKDAY(), pa daš da sabere(CONCATENATE) prazan string (""), ako je 6 ili 7

2. Da ti doda 2 dana ako subota, tj jedan dan ako je nedelja, kod drugih dana(pon - pet) da doda 31:
=IFNA(SWITCH(WEEKDAY(A1;2);6;A1+31+2;7;A1+31+1);A1+31)

Bojenje jedino Conditional formating npr:=OR(WEEKDAY(A1+31;2)=6;WEEKDAY(A1+31;2)=7)=TRUE

3. isto kao pod 2

Ćelije treba formatirati
 
Poslednja izmena:
Ispravka kod 2.:
=IFNA(SWITCH(WEEKDAY(A1+31;2)...
 
Moram priznati da nisam baš sve shvatio šta tražiš.

Za bojenje, najlakše je koristiti Conditional Formatting.

Izabereš da radi prema unetoj formuli i onda uneseš, npr


=WEEKDAY(C3,2)>5 - za subotu i nedelju
=WEEKDAY(C3,2)=5 - za petak

Ovo je da za ćeliju C3 sako kao primer. Možeš, naravno, da obeležiš više ćelija i da primeniš na sve odjednom.

ubr, obrati pažnju na ovo 2 iza zareza. To označava da je prvi dan u nedelji ponedeljak.

Probao ove dve formule i neće. Stalno pokazuje da je formula loša.
Do čega može da bude?
 
Zameni , za ;

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Uspelo. Veliko hvala :)

@Rick
Veliko hvala i tebi. To ću pokušati da implementiram neki drugi dan :)
 
Da li može nekako da se podesi polje za štampanje excel dokumenta?

Zamisao je da jedan dokument odšampam tako da je podeljen na nekoliko strana, ali da ja definišem šta će na kojoj strani biti i da se to tako štampa bez obzira na kompjuter na kome se taj dokument otvori. Čitajte "ljudi ne znaju da podešavaju margine i ostalo, pa samo kliknu na print dugme, pa šta je bilo podešeno tako ostaje".
Pokušao sam sa definisanjem "print area", ali mi nije pomoglo (ne hvata po širini sva polja, ne znam iz kog razloga).
 
View>Page Break preview>pa podesi

Layout>podesi orijentaciju, veličinu i margine

Layout>Print titles> podesiš redove koji se ponavljaju i dole redosled štampe stranica(na dole ili na desno)

Kod one gore formula:IFNA(SWITCH(WEEKDAY(A1+31;2);6;A1+31+2;7;A1+31+1);A1 +31)

može i:SWITCH(WEEKDAY(A1+31;2);6;A1+31+2;7;A1+31+1;A1 +31) zadnji argument je default vrednost pa ne treba IFNA...

Pošto Switch radi tek od verzije 2016 i 365 može i ovako:

=CHOOSE(WEEKDAY(A1+31;2);A1+31;A1+31;A1+31;A1+31;A1+31;A1+33;A1+32)
 
Poslednja izmena:
Da pitam za jednu prostiju situaciju, ako dve ćelije treba deliti ili množiti u trećoj zbirnoj, kako da u toj zbirnoj ne dobijem izgled formule #DIV/0! već da umesto toga bude vrednost 0,00 znači da se ne vidi formula, bilo da li su ćelije koje su obuhvaćene formulom prazne ili imaju 0,00?
 
Npr =IFERROR(A1/B1;0), za decimale formatiraš ćeliju. Ako je greška #N/A onda =IFNA()
 
Hvala @Rick, da pitam još, kako zaključati celu kolonu da ne može slučajno da se uđe u ćeliju da se formula ne poremeti?
 
Da li je izvodljivo i kako, da u jednoj ćeliji u kojoj treba da bude zbir raznoranih oduzimanja i sabiranja, pr.radi, cifra koja bude upisana da ako je pozitivna bude upisana u zelenoj boji, ako pada ispod neke vrednosti da bude u naranđžastoj boji a ako ide u (-) da bude u crvenoj boji ?
 
Da li je izvodljivo i kako, da u jednoj ćeliji u kojoj treba da bude zbir raznoranih oduzimanja i sabiranja, pr.radi, cifra koja bude upisana da ako je pozitivna bude upisana u zelenoj boji, ako pada ispod neke vrednosti da bude u naranđžastoj boji a ako ide u (-) da bude u crvenoj boji ?
Preko conditional formatting-a. Pogledaj na početku teme kako sam radio za vikend. Ti samo ubaciš 3 pravila (eng. Rules) i za svako (ako je istinito/true) podesiš formatiranje kakvo želiš.
 
Nazad
Vrh Dno