Šta je novo?

u cemu je uopste poenta OC u ovom slucaju?

oogabooga

Slavan
Učlanjen(a)
20.10.2003
Poruke
2,883
Poena
390
aj sad, ja ovo moram da izbacim iz sebe..... :D
u cemu je poenta klokovanja ovog procesora? da pojasnim zasto pitam..... vidim da intelove proceosre sa OC idu i preko 5ghz, sto je u odnosu na baznu frekvenciju od 3 i dalje poprilican klok, pa i da razumem to.
ali, konkretno, ovaj moj ryzen 1600X, sinoc sam se malo igrao i gledao rezultate, ako ga ostavim na defaultu, u leru radi na 2.2ghz, kad pokrenem igre, tipa bf1 i bf5 sve na ultra, radi na 3,7ghz. ako u biosu ukljucim game boost, onda konstantno radi na 3,8ghz, s tim da mu je vent od cpu kulera stalno na max. klokujem ga na 4ghz, radi. i sad, posmatrajuci fps u bf1 i bf5, znaci sve na ultra, to je toliko mizerna razlika od baznog kloka 3,7ghz do klokovanog na 4ghz, da mi uopste nije jasno zasto opterecivati i napinjati ceo komp zbog 3-5fps?
da li ja gresim negde ili sam dobro osmotrio stvari?
 
Ryzen je inace vrlo ogranicen overklokom, tako da se i ne dobija nesto puno, pogotovo na "x" procesorima. Ali sa druge strane, to nije vise cerecenje i maltretiranje sistema, licno nisam mogao da verujem da mi je 1700x @ 4ghz trosio par vati vise nego default.
Obzirom da preko 90% ne klokuje, to vise dodje kao sport nama sto naturamo mak na konac:)

Nije to sad kao u zlatno vreme klokovanja, i7 920 sa 2.6 na 4ghz, ili 2600k na 4.5ghz...
 
Poslednja izmena:
i aj sad biti pametan..... svi govore oko voltaze za cpu.... da bi mi stabilno radilo na kloknut cpu na 4ghz, voltazu moram da stavim na 1.4125V, ispodd toga radi, ali hioce da zapuca.
ako mu u biosu postavim na GAME BOOST, digne ga na 3,8ghz i voltaza je konstantno 1.375V.
a ako ga stavim na defaulte, radi na 3,7ghz, a pogledajte voltzau dok igram battlefield na koliko mu skace????? na 1.5V i vise????

voltaza.JPG

i sta sad raditi, koje mu je najbolje resenje?
 
Maksimalan klok koji se moze postici sa naponom od recimo 1.35V je najbolje resenje.
 
Ja sam BAS ZBOG TOG NAPONA koji je automataki poludeo i na stock sve radi na 1.41-1.45V morao da radim oc. Tj 4.0 mhz na 1.335V tako sam siguran da je stalno u granicama normale! Prosao je linX 20 ciklusa sa 4gb memorije i 45 min prime95 nisam imao vise vremena... temperature su do 80 stepeni u primu.. u linxu malo nize

Testiracu ga jos kuci ako moze napon jos nize ali mislim da je ok??

Sta god radio ne mogu spustiti stock napon na auto kad je... mogu ga pustiti tako da radi pa kad crkne da mi odbiju garanciju jer bi verovatno rekli da kod mene nesto ne valja i da je bio overvoltovan procesor mojom greskom ili neka moja komponenta nije valjala!
Kad spustim minimum procesor rate u ryzen profilu on se spusta na idlu na 800mhz i radi na mizerno V ali to nije resenje jer u loadu poludi opet.. a i stalno skace preko 1.4 i u idlu.. znam da to nije prosek ali ne sme procesor da ide na 1.45v na fabrickom clocku?!?
I sta drugo da radim nego da ga rucno tako gadjam ?

Memorija mi je na xmp profilu 2 skoro 3000mhz na auto 1.38V


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
u sustini mi uopste ne tereba OC jer su rezultati mizerni u odnosu na base clock, nego me buni ovo divljanje napona dok igram igre na default podesavanjima u biosu?
 
Pa eto ti razlog za cackanje, ne treba ni meni oc, ni 4mhz stalno ali ovaj visoki napon me izludi... Mislim ima opcija i offset za to, to jos nisam savladao probacu sve auto sa offsetom samo malo da prostudiram... ali definitivno napon je jako veliki da bi se ostavio na auto, ali sta ako ja dodjem sastavim konfiguraciju i ostavim sve tako.
Minimum rate procesora na 90% u ryzen balanced planu? I napon na 1.44V? Koliko ce to da traje? Jer to ok da pustim tako da radi?! Gledam naprimer da je moj cale sastavio on sigurno ne bi proveravao niti menjao nista...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
razmisljam da ga ostavim na GAME BOOST u biosu, tu je podesen na 3,8GHZ i konstantnih 1.375V, samo me nervira sto vent od CPU kulera vrti na 100% onda stalno.....
onaj program iz windowsa, ryzen master ili kako se vec zove, sam probao jos januara, instalirao i prvi put kad sam ga pokrenuo, zakuco mi se odmah na plavi ekran komp, tako da sam ga iz safe moda deinstalirao i nemam pojma ni sta ni kako u njemu jer ga nisam posle vise ni isprobavao....
 
Ne treba cackati oko OC iz windowsa to svi kazu, samo bios. Ja ciljam da je problem u onom chipset driveru... sto posto


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
izgleda sam nasao neko dobro resenje.... apdejtovao sam bios na zadnji verziju 1.90. sada, u GAME BOOST modu, kad je u leru, obara ga na 2.2GHz, u igri ga dize na 3.8GHz, a voltazu sam na drugom monitoru pratio preko hw info, u toku igranja, varira od 1.331-1.356V:

sada1.JPG

CPU u toku igre hladan 54C :D

sada2.jpg
 
A iddle V?
Sad imas onaj light bios? Crno beli? Ja sam isto update uradio ali nisam probao auto OC th game mod

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
da, neki crno beli bios.... uzas na sta lici HAHAHAHA

idle je 1.375V, cim pokrenem igru, poveca cpu clock, a obori V....

sada3.JPG
 
Poenta biosa nije da lici na nesto, sto se mene tice da su zadrzali matori plavo-beli bios, a da je maksimalno stabilan, bilo bi bolje nego ove high-res user-friendly sklopocije.

Odlicni rezultati, ne diraj nista vise.
 
nisam ga testirao sad sa P95, ali sjajno radi ovaj ' Game Boost' tj auto OC ako je stabilan, sad cu da ga pustim 30 min u p95, idem samo da mu dignem memoriju na 3000 posto sam vracao na fabriku
HWiNFO64 v6.08-3830 Sensor Status 7_22_2019 11_43_24 PM (1).pngHWiNFO64 v6.08-3830 Sensor Status 7_22_2019 11_44_08 PM.png
 
Poslednja izmena:
Poenta biosa nije da lici na nesto, sto se mene tice da su zadrzali matori plavo-beli bios, a da je maksimalno stabilan, bilo bi bolje nego ove high-res user-friendly sklopocije.

Odlicni rezultati, ne diraj nista vise.

da, i meni se cini da je sad sve super, jedino da nateram nekako ventilator od cpu kulera da se isto obori u leru, i onda je sve max :D stalno ga vrti na 1800rpm, na maxu....

sada4.JPG
 
stavi pwm u biosu system monitoring i onda ti je prvi cpu fan stavi smart control, ustvari ni ne znam da li ti je pwm... ako jeste uradi to

Aude pusti neki stress test molim te bar na kratko i javi rezultate

Meni nece ni da cuje s od stres testa.. pada odma posle 10 sekundi u bilo cemu...
 
Poslednja izmena:
ma nemam ja te stresove instalirane uopste, meni je dovoljan stres rezultat ako prezivi 2-3 sata u bf5 sve na ultra bez da zabaguje.....
 
a cekaj, jel kad stavis na auto OC kako kazes, ili GAME BOOST, jel cackas jos nesto sem toga? posto meni jasno izbaci poruku kad ukljucim GAME BOOST da nikakav vid OC ili cackanje bilo cega se ne preporucuje..... ako jos nesto podesavas, mozda ti to stvara probleme?
ja sam sinoc cepao BF1 skoro 3 sata, sve napucano na ultra, na drugom monitoru sam pratio temperature i voltazu, i mogu ti reci da sam prezadovoljan kako sad radi pod GAME BOOST-om....
 
Samo memoriju podignem, mislim glupo mi je da mi radi na 2400mhz.. nisam probao bez toga cini mi se... kako ti drzis memoriju na auto ili si je podizao?
i meni izbaci tu poruku
 
nisam je podizao, na fabrici 2667hz stoji. kazem ti, GAME BOOST ti jasno daje upozorenje da ne cackas nista kad ga ukljucis. ostavi memoriju na 2400 pa probaj onda
 
namestih i vent da menja brzinu shodno temperaturi :)
 
stavi pwm u biosu system monitoring i onda ti je prvi cpu fan stavi smart control, ustvari ni ne znam da li ti je pwm... ako jeste uradi to

Aude pusti neki stress test molim te bar na kratko i javi rezultate

Meni nece ni da cuje s od stres testa.. pada odma posle 10 sekundi u bilo cemu...

evo, pokrenuh neki prime 95, (sta god to bilo, hahahaha), evo slike.... pustio sam da vrti oko 25 minuta, samo u jednom od testova je cpu temp otisla na 84C, dok se u drugim testovima sdrzala na oko 74C.....

sada8.JPGsada7.JPG
 
Super ja cu sad da probam
Inace p95 bas opterecuje nemoj da te cudi malo visa temp
Aj vidi u biosu sta ti je ukljuceno od CPU FEATURES... slikaj samo pls
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Super ja cu sad da probam
Inace p95 bas opterecuje nemoj da te cudi malo visa temp
Aj vidi u biosu sta ti je ukljuceno od CPU FEATURES... slikaj samo pls
Sent from my iPhone using Tapatalk

Jel ti fabricki cpu cooler? Vidim tamo da ti pod cpu pise 105 stepeni da je peak bio.. ili nije lepo ocitao ili je to mnogo puno... mislim svakako Prime je nerealno opterecenje procesora


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
nije fabricki, LCP CC 120 RGB je, ali ne gledaj tu temp, vec onu ispod....
 
Nazad
Vrh Dno