Šta je novo?

Dual monitor setup sa monitorima razlicitih rezolucija i velicina - iskustva?

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
159
Poena
180
Da li neko koristi neki dual (ili triple) setup monitora koji su razliciti po velicini i rezoluciji, da prenese neka iskustva kako to izgleda u svakodnevnom radu? Pre svega mislim na neko office koriscenje, programiranje, surf, produktivnost itd... igrice me konkretno ne zanimaju.

Ja razmisljam o sklapanju dual setup monitora za potrebe programiranja i rada kod kuce. Citajuci po internetu vidim da svi uglavnom preporucuju da to budu 2 identicna modela monitora. Znaci ista velicina, rezolucija, tip panela i da su isto kalibrisani i podeseni. Na poslu imam takodje dual setup koji se sastoji od 2 identicna monitora 24'' IPS 1080p kalibrisani na isti nacin. Kapiram da je to neka standardna postavka.

Medjutim za moje potrebe uvideo sam da mi rezolucija 1080p cesto bude nedovoljna za kolicinu informacija koja treba da mi stoji na ekranu u isto vreme, pre svega po vertikalnoj osi. Osim toga, posto mi je jedan monitor glavni a drugi pomocni vecinu vremena provedem gledajuci u taj glavni. A kada nesto treba da pogledam na sekundarnom monitoru moram da okrenem glavu i tada gubim iz fokusa glavne informacije sa primarnog monitora. To mi stvara "trenje" u radu jer kada se pogledom vratim na prvi monitor moram da trazim gde sam ono stao. Dakle generalno vise koristim prvi monitor i znacilo bi mi da na njemu uglavnom uvek imam sve sto mi treba.

Zbog svega toga sam uzeo da razmatram dual setup koji se sastoji od jednog glavnog monitora vece rezolucije (1440p ili 4k) i drugog pomocnog 1080p. Varijanta 2x1440p ili 2x4k su mi van budzeta s obzirom da gledam IPS panele. Velicine o kojima razmisljam su:
1. 27'' 1440p + 24'' 1080p
2. 32'' 4k + 24'' 1080p

Monitori verovatno ne bi bili od istog proizvodjaca ali bih gledao da oba budu IPS. Dakle zanima me da li neko ima slicnu postavku koju koristi svakodnevno i moze li da opise koje su mane ovakve neke konfiguracije?

Razmisljao sam i o jednom ultra wide monitoru ali trenutno odbacujem tu mogucnost jer mislim da mi je u radu znacajno da imam zaseban monitor kao odvojenu celinu.
 
Poslednja izmena:
Ma mogu da budu bilo kojih veličina i rezolucija, jedino u nekim slučajevima može biti gnjavaže sa različitim frekvencijama ali to je samo za igre. Ja sam jedno vreme imao i tri potpuno različita monitora od kojih je jedan bio CRT. Jedini uslov je da ih GPU podržava,
 
Mene je uvek nervirala razlika u prikazu boja na različitim monitorima u dual-triple setapima, koju nikada nisam uspeo da POTPUNO eliminišem - ali valja napomenuti da se bavim grafičkim dizajnom, i pri tom nikada nisam imao neke baš vrhunske panele niti kalorimetar. Ako ti to ne smeta, a vidim da se baviš programiranjem, samo napred - jedino ne bi bilo loše da razmisliš o pivot opciji, odnosno da izabereš modele sa VESA kačenjem - mnogi proizvođači su počeli da ovo "zaboravljaju", zbog eventualnog portrait moda koji tebi može da bude interesantan, naročito na sekundarnom monitoru.
 
Do sad si možda već nabavio monitore ali pošto nisi javio predpostavićemo da nisi.
Ja kući imam dual varijantu sa jednim 18" Samsung 730BF (1280x1024) koji sam nabavio pa možda i pre 10 ili više godina a kasnije sam uzeo i Samsung T220HD 22" (1680x1050) koji sam uzeo jer je bio na nekoj dobroj akciji a i može da radi kao televizor (naravno, tv opciju nikad nisam ni koristio <-facepalm) i pošto onaj 730BF nije vredeo puno u momentu kupovine drugog monitora a savršeno je ispravan ja sam ih spojio i koristim ih još uvek.

Meni je to sasvim OK, kao najveći nazovimo nedostatak bi naveo to što su mi postolja drugačija pa onaj manji stoji jedno 3cm ispod većeg (pričam opoziciji ekrana) i uglovi pod kojim su nagnuti su malo drugačiji jer BF nema mogućnost naginjanja, takođe osvetljenje i boje ne mogu da se nameste isto ali meni to ne smeta toliko, čak ovo za boje iskoristim ponekad da pogledam kako neki dizajn izgleda na dva različita monitora :D

Veći monitor mi je primarni ali zavisi i šta radim, za fotošop/ilustrator isl. uvek je dobro imati veći monitor pa onda jedan mora da se skuči na manjem ali ok, kad radim nešto sa tabelama onda mi je ona tabela iz koje uzimam podatke obično na manjem monitoru a ona na kojoj radim je na većem ili recimo sad kad čitam forum, surfam netom isl na manjem je YU i vrti se muzika ili neki video ili u isto vreme surfam na dve stranice isl.

Sve u svemu meni je to sasvim OK rešenje i ne bi ga menjao za single monitor.

E sad, moram da budem iskren i kažem da mi je u planu skori prelazak na 2 x 24" monitora, identična, iz razloga što bi želeo veću upotrebnu površinu (5120 x 1440px), zatim zato što želim da obnovim ove monitore koji su veoma stari a i vizuelno će lepše izgledati, i profesionalnije :)

A na dual setup sam na poslu navuko i kolegu a i direktora :D sve različiti monitori, tako nam ostalo pa reko daj da iskoristimo kad već imamo, kolega se opirao kao neće on to, navikao je na jedan bla bla i jedan dan on bio odsutan, ja uzeo lepo i dodao mu još jedan monitor (Benqu + Samsung), oduševio se :D
 
Ako ti je potreban veći vertikalni prostor (bar na jednom monitoru) možeš jedan da okreneš vertikalno, ne moraju da budu različitih rezolucija. Ovako koristim već godinama za posao, meni baš odgovara.
ApplicationFrameHost_MWIieG7ABS.png
 
Ja imam 2 monitora različitih dimenzija ali istih rezolucija (FHD), doduše razlika nije toliko velika (24" i 24.5"), stoga ni primetna. Ono što bih naglasio je da se ne opterećuješ toliko rezolucijom nego da pažnju posvetiš bezelima, odnosno manjku istih. Debeli bezeli su jedino što ti može smetati dok radiš na kompu, a pošto se baviš programiranjem, ideja koju je predložio kolega @vamosalaplaya je odlična, pod uslovom da kupiš monitor koji ima mogućnost rotiranja panela, što verujem da velika većina monitora podržava.
 
Nazad
Vrh Dno