Šta je novo?

Uparivanje ram memorije

Miki_

Cenjen
Učlanjen(a)
25.02.2017
Poruke
1,344
Poena
125
Da li ima veze ako stavim ram od 4gb a u racunaru imam 2gb
Mislio sam da kupim samo 2gb da budu uparene 2x2gb ali imam samo 2 prazna slota.
 
Kupi paket na kp 2x4 mem koju ploca podrzava i miran si.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Skupo mi je to.
Nebi da ulazem toliko u racunar,dovoljno je i 4gb ali mi je bezveze da popunim i drugi slot a da imam samo 4gb
Najvise bi mi odgovaralo da kupim ram o 4gb ali nisam siguran kako ce raditi u paru 4 i 2gb
 
Najverovatnije ce raditi normalno u single channel modu.
Naruci online pa ako ne radi, imas 14 dana da vratis bez obrazlozenja.
 
Ma radice u dual vrv samo sto ce ako ti je nova brza raditi na vrednostima one sporije tako je meni bilo. Imao sam 4 gb i ubacio stap od 8. E sad dal ce biti tebi tako bas ne moze niko da garantuje


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne kupujem nove komponente iskljucivo samo polovne,tako da nebih mogao da vratim.

Ja sam pre mislio da svoj prodam i ubacim od 2x4gb na 1666mhz,i ako podrzava samo do 1333mhz ali planirao sam da taj ram iskoristim za kasnije drugi racunar.
Samo sto nema nista od toga,ram je preskup cak i polovan tako da sam odustao od tog plana. U ostalom za 2,3 godina ce svakako biti smesno da koristim i dalje DDR3
Kupio bih lepo od 4gb pa kako mi bude.
Samo da ne bude nekih problema.
Videcu mozda kupim i samo 2gb pa valjda ce biti neke promene sa 2 na 4gb sta znam.
 
Ne kupujem nove komponente iskljucivo samo polovne,tako da nebih mogao da vratim.

Velika greška. Na KP i ostalim sajtovima tog tipa cena polovnih je skoro ista kao ili malo manja nego novih. Pre kupovine dobro se informiši. Garancija na nove je najčešće 10 godina.
 
Tako su jos 2011 godine govorili da je 4GB minimum za normalan rad.
Sa 4GB cu verovatno imati bolje performanse ali sa 8GB nema sanse,bez ssd dzaba 8gb za "normalan rad"

Na kp moze se pronaci i za 700din od 2gb tako da je to jako povoljno.
Sad sam bas gledao cene,ispod 1700din nema 2gb da se pronadje.
 
Ja sam u lap topu imao 2 giga ddr3 i dodao sam 4 giga u drugi slot. Radi sasvim normalno u dual chanel - u.

Sent from my MotoG3 using Tapatalk
 
Ne znam videcu sta cu da radim,svakako o novom ne razmisljam a i nemam novca. Jedino od kineza da kupim trecu mogucnost ne vidim.
 
Izgleda da cu se odluciti za kupovinu od 2GB ,ima da se pronadje povoljno a neko poboljsanje sa 4 na 8gb sigurno necu da osetim,i onako racunar ne opterecujem toliko.
 
Ja trenutno koristim 10gb Rama sa 4 štapa, od kojih su 2 na 1333mhz, 2 na 1600. Jedino ova dva na 1333 su cl9 1.5v, dok je jedan 1600 c11 1.5v, četvrti je isto c11 ali 1.65v.
I sve to radi bez problema na 1333mhz c9 1.5v.
Ovo što ja imam nema veze sa vezom, ali opet radi bez problema, tako da možeš da kupiš šta hoćeš.
Ako hoćeš 4gb da kupiš, gledaj samo da je isti proizvodjač, nebitno ako je brzina viša i ako je latency viši, sve to može da se ispegla.
 
Tesko da cu da pronadjem od istog proizvodjaca,moja je neka leva marka nikad nisam naisao na oglase,ali zato radi 5 godina aktivno bez problema.
Ako mi izadje nesta povoljno od 4GB kupicu ako ne onda samo od 2GB
Meni je problem sto imam samo 2 slota i sada ako popunim i drugi onda necu moci kasnije da dokupujem jos.
 
Ako kupujes na KP, gledaj da prodavac bude iz tvog mesta.
Pa se dogovori sa njim, ako je moguce, da mu vratis memoriju ako ne bude radila zajedno sa tvojih 2GB.
 
Juče sam na poslu na postojećih 2x4 GB dodao 1x8 GB DDR3. Uredno je prepoznao 16 GB ali u toku narednih par sati sam imao dva BSOD (koje ranije nikad nisam imao).

Da li bi moglo pomoći ako probam module staviti u druge slotove? Čitao sam da to može pomoći.

CPU-Z kaže da je sada:

Slot 1: prazan
Slot 2: 4 GB
Slot 3: 8 GB
Slot 4: 4 GB

Pa možda da 8 GB stavim u slot 1. Da li tako nešto može pomoći?

Dalje, čitao sam ako ploča podržava podešavanja za memoriju da tamo pokušam uskladiti, ali zar to ploča ne radi sama? Jer ne znam tačno šta tu da podesim, mada ionako bih morao da vidim da li ploča ima bilo šta od tih mogućnosti.

Postoji li način da se utvrdi da li je problem sama memorija, ili samo ploča ne može da radi stabilno sa drugačijim modulima (a da bi na drugoj ploči to radilo)?
 
Nobrainer...

Ispravnost/kompatibilnost memorije (sa plocom) se radi preko vise programa, po meni je najjednostavini Windows Memory Diagnostic. Dva kruga odradi i za 10-tak minuta si siguran da je memorija ispravna i kompatibilna sa maticnom plocom.

Ubacis taj modul od 8GB da radi sam u ploci.
Ako ne prodje test, sve je jasno.
Ako prodje test, onda se verovatno ne slaze sa druge dve memorije.
Onda probaj da im menjas mesta na ploci, isprobaj sve varijante...
 
Već je tako, prijavljuje da radi dual channel i kada sam dodao 8 GB, ali dual channel je manje važan od stabilnosti. Ne vrijedi mi ni 16 GB ni dual channel ako ću povremeno imati BSOD. Probaću sutra na poslu da modulima promijenim mjesta, pa da vidim kako će raditi. Probaću i taj Windows Memory Diagnostic.
 
Ne treba mu memtest, dovoljan je i ovaj Windows Memory Diagnostic program.
 
Pa ovako, pokrenuo sam taj Windows Memory Diagnostic samo sa tih novih 1x8 GB, prošlo je.
Promijenio sam raspored modula sa svih 16 GB - test prošao.
Koristio sam računar ali je opet bio BSOD nakon 3-4 sata. Poruka je "IRQL NOT LESS OR EQUAL".
Neki tekstovi za tu poruku između ostalog kažu "This error can also be caused by a damaged motherboard or a bad RAM module."
Onda sam pokrenuo MemTest86, ja ne znam koliko on inače radi, i da li ima kraja, ja sam ga držao pola sata (duže baš i ne mogu, na poslu mi je to) i nije bilo nekih grešaka. Ne znam koliko je tačno ali neko je negdje napisao "90% of the time, if the RAM has a problem, memtest will find it within 10 seconds, 99% of the time, one pass will be enough to find the issue."
Sad sam izvadio starih 8 GB i ostavio samo 8 GB novih, pa ću da vidim kako će se ponašati.
 
Kada budes vadio memorije, ajde slikaj sve module ili napisi tacne oznake i tako ce se sve odgonetnuti. Ovako, nista spec ne znamo, osim 2x4 + 1x 8 Gb.
Plus, plocu na koju to sve ide. Hvala.
 
Pa ovako, pokrenuo sam taj Windows Memory Diagnostic samo sa tih novih 1x8 GB, prošlo je.
Promijenio sam raspored modula sa svih 16 GB - test prošao.
Koristio sam računar ali je opet bio BSOD nakon 3-4 sata. Poruka je "IRQL NOT LESS OR EQUAL".
Neki tekstovi za tu poruku između ostalog kažu "This error can also be caused by a damaged motherboard or a bad RAM module."
Onda sam pokrenuo MemTest86, ja ne znam koliko on inače radi, i da li ima kraja, ja sam ga držao pola sata (duže baš i ne mogu, na poslu mi je to) i nije bilo nekih grešaka. Ne znam koliko je tačno ali neko je negdje napisao "90% of the time, if the RAM has a problem, memtest will find it within 10 seconds, 99% of the time, one pass will be enough to find the issue."
Sad sam izvadio starih 8 GB i ostavio samo 8 GB novih, pa ću da vidim kako će se ponašati.

Memtest ostaviš da vrti preko noći. Za 8gb mu treba oko sat vremena za 1 pass. Neki put se greška javi tek nakon 2-3 (tipa zagreju se čipovi, ili je neka memorijska lokacija kao weak sector na disku pa čas radi čas ne radi...).

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
CPU-Z kaže da je ploča Hewlett-Packard 18E4 (na njoj je i7-4770).

Za ovih novih 1x8GB kaže da je Kingston PC3-12800 (800 MHz).
Part number: 99U5471-054.A00LF (ovo može da se nađe na google)
Serial number: 8A3F7E18


Inače taj modul ima osjetno manju visinu od ovih drugih, ali se uredno instalira. Ne znam kakav je to format, ista dužina ali manja visina. Ovaj gore njen "part number" može da se nađe na google, kažu da postoji taj "LOW profile DIMM stick" ali da radi uredno.


Na ova stara 2x4GB modula piše da su Hynix 2Rx8 PC3-12800U-11-12-B1.

Sad imam samo ovu novu 1x8 GB u Slotu #1, ostali slotovi su prazni, a upareni slotovi su 1-3 i 2-4 (crna i bijela boja). Čisto da vidim kako se ponaša sam taj novi modul koji je unio nestabilnost. Ako bude radilo stabilno onda nije do modula već do veze između njega i ostalih.
 
Nazad
Vrh Dno