Šta je novo?

Računar za igre <1200e

arcibalde

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2010
Poruke
5,933
Poena
405
Pozdrav, trebao bih da uzmem komp koji bi služio za zabavu. Budžet je limitiran na 1200e ali šta god da može da se uštedi dobrodošlo je. Imam osmišljenu konfiguraciju pa bih je podelio sa vama da vidim da li sam se negde zeznuo i naravno ako neko ima bolji predlog neka slobodno napiše.

CPU - R5 2600 - 15.762(KP)
MB - MSI B450-A Pro - 10.415(radnja)
RAM - G. Skill Aegis 2x8Gb 3000Mhz - 7.906 (KP)
HDD - Toshiba P300 1Gb - 4339(radnja)
SSD - Crucial MX500 500Gb - 8720(radnja)
PSU - Seasonic Focus Plus Gold 550W - 10.620(KP)
MONITOR - AOC 24V2Q - 15650(radnja)
GPU - RX 5700 - čeka se nereferentni
CASE - MS Industrial Cyclops V - 2864(radnja)
COOLER - LC  CC  120 - 2533(radnja)

To bi bilo to.
 
Zameni kuciste i uzmi Fractal Meshify C, nemoj da se zezas sa tom kantom od kucista u toj vrhunskoj konfiguraciji :)
 
Mene je konf iz potpisa kostala oko 650e bez monitora naravno. Mix kp i domace radnje
2600x sa lc cc120 rgb coolerom
B450 tomahawk
2x hyper x predator 8 gb rgb =16gb ddr4
Gtx 1060 6gb (polovna)
Nzxt h500 kuciste
Seasonic 520 w evo edition bronze 80+
Kingston a1000 240 nvme
Jos sam u toj ceni ubacio i custom sleeves, i dva dodatna venta na kucistu ukupno 4 plus na cooleru peti..

Fali mi hard to cu kupiti ovih dana.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Prve tri stavke su best buy realno i tu mislim da nema sta da se raspravlja, nisi pogresio, kao i napajanje koje je odlicno i vredi te pare.

Predlozi
SSD - ADATA ASX8200 512gb NVME umesto MX500 za 10400din: https://ssd.userbenchmark.com/Compa...X8200-Pro-NVMe-PCIe-M2-512GB/m418385vsm634807
Za kuciste se slazem sa ivanom. MS iako solidan value je ipak kinez. Pleksi stranice su mi uzasne, svakako bi morao da mu dokupljujes ventove, to ti je jos 2000din...
Ja bih dodao parice i uzeo Meshify C ili NZXT H500, daleko kvalitetnija i lepsa kucista, sa po dva pristojna venta.
Kuler uzmi RGB verziju, realno 500din razlike za crni hladnjak i vent koji svetli uopste nije mnogo, narocito ako se uzima kuciste sa providnom stranicom.
Nisam ispratio uopste taj 5700, ali racunaj da 1080ti ima u domacoj garanciji za ~400e, sto je mislim osetno jeftinije.
 
1080ti što sam ja našao u Bg ima za 585e, da nekome dajem pare bez da dođem i proverim lično kartu nema šanse.

Iskreno kućište mi je poslednja rupa na svirali, ionako ima da čuči ispod stola, žao mi je što nema normalnu metalnu stranicu nego to providno sranjce ali šta da se radi. Da mogu da dam eto 5k više (ako računamo i 2k za ventove) dao bi na nešto drugo (verovatno neku svetleću tastaturu, tu mi RGB ne smeta :D)
Odo da proverim taj NVMe SSD... Zar se oni ne greju više od sata ssd?

edit: eh 1.5k je skuplji, u suštini gledao sam šta je najbliže EVO 860 dobio odgovor da je to ovaj Crucial i izabrao ga bas zbog toga što je jeftiniji 1500din od Samsunga. Vidim da je ovaj NVMe brži ali ne verujem da će mi to baš toliko značiti za igranje. U svakom slučaju hvala na predlogu.
 
Poslednja izmena:
Mozda nema trenutno 1080ti, velika je potraznja, ali svako malo se pojave na oglasima. Pa ako svakako neces kupovati odmah, isprati malo, pa ako naleti naleti. Ima cesto i 1080 za ~300e fazon.

Sto se tice kucista, nije to bas tako, kutija ispod stola. Meni npr mnogo znaci kad kuciste ima donji filter koji se vadi spreda, jer ako kuciste stoji na podu, a filter je pozadi, da bi ga izvukao moram da otkacim skoro sve kablove i izvucem kuciste, a posle sve to vracam. Racunaj da ces ga imati 3-4 godine, da filter cistis jednom mesecno, pa ti preracunaj koliko samo taj "feature" vredi.

Pleksi prozor je takodje bas djubre, uvek ce ti biti prasine na njemu, a nema sanse da ga ne izgrebes pa ne znam kakvu svemirsku krpu da koristis. Uz to, losija kucista su po pravilu i bucnija jer vise prenose vibracije (meni je Black Widow osetno glasniji od Meshify C, sa istim ventovima, iako ima i vratanca i tapacirane stranice).

I na kraju krajeva, skuplje kuciste ce i posle 3-4 godine, kad ga budes prodavao, vise da vredi. Isto vazi i za SSD i za kuler. Tako da to nisu pare potrosene u pravom smislu reci, vec zarobljene, kad budes prodavao to jednog dana, povratices skoro celu razliku.
 
Poslednja izmena:
A i ta jeftinija kucista mogu, posle nekog vremena ili odma da krenu da pulsirajuce tandrcu/zvrce sto prouzrokuje misao da ga mlatnes sekirom.
 
1080ti što sam ja našao u Bg ima za 585e, da nekome dajem pare bez da dođem i proverim lično kartu nema šanse.

Iskreno kućište mi je poslednja rupa na svirali, ionako ima da čuči ispod stola, žao mi je što nema normalnu metalnu stranicu nego to providno sranjce ali šta da se radi. Da mogu da dam eto 5k više (ako računamo i 2k za ventove) dao bi na nešto drugo (verovatno neku svetleću tastaturu, tu mi RGB ne smeta :D)
Odo da proverim taj NVMe SSD... Zar se oni ne greju više od sata ssd?

edit: eh 1.5k je skuplji, u suštini gledao sam šta je najbliže EVO 860 dobio odgovor da je to ovaj Crucial i izabrao ga bas zbog toga što je jeftiniji 1500din od Samsunga. Vidim da je ovaj NVMe brži ali ne verujem da će mi to baš toliko značiti za igranje. U svakom slučaju hvala na predlogu.

Moj entry level nvme kingston a1000 240 lgb ne prelazi 35 stepeni.. a platio sam ga 40e... neki kazu da je los neki ne meni je dobar, ako lova nije problem uzmi samsung


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
edit: eh 1.5k je skuplji, u suštini gledao sam šta je najbliže EVO 860 dobio odgovor da je to ovaj Crucial i izabrao ga bas zbog toga što je jeftiniji 1500din od Samsunga. Vidim da je ovaj NVMe brži ali ne verujem da će mi to baš toliko značiti za igranje. U svakom slučaju hvala na predlogu.
Ne bacaj novac na "brzi" SSD.
 
Asrock Steel Legend mi je preskup, ako MSI stvarno ne sredi bios za 2 godine uzeću b550 ili pitajbogašta tada bude bio best buy.
Ljudi razumem ja vas za kućište ali dajte predlog od čega da odlomim taj novac? Lošija grafička, proc, da izbacim hdd ili ssd, jeftiniji 720p monitor, šta? Razumem ja vas, voleo bih takvo kućište ali kada ženče kaže uštedi maksimalno ovo je rezultat. *mjau**mjau**mjau* nisam pametan odakle da stvorim taj novac a da ne upropastim preformanse.
 
Ako je za igranje, monitor valjda treba da ima prioritet? I grafa koliko moze.
HDD ti nije ni neophodan odmah, kada je 500gb SSD.
A ovi sto zele da placaju izgled.. :)
 
Kuciste je sasvim ok za te pare, sluzi za ono sto je namenjeno. Jedino za pocetak sto mozes izbaciti HDD. Ali brzo ce ti se napunitti tj SSD od 500gb. Tako da ces svejedno morati uskoro kupiti dodatni HDD ili SSD.
Jedino da umesto HDD uzmes 1Tb SSD mozda, tu je negde oko 15k 1TB Samsung 860 QVO. Ne znam kakvja je razlika izmedju njega i 860 evo. Neko ko se bolje razume neka potvrdi ako je doabr izbor taj samsung od 1tb umesto 1tbHDD i 500gb SSD.
Ili umesto HHDD da dodas za neki bolji monitor, ako postoji mogucnost u okviru budzeta.
 
Pa volim ja neku seriju, film da pothranim na hdd a s' obzirom da su igre sada blizu 100gb taj ssd neće dugo da traje. Zato i kažem, nemam sta da izbacim za kućište a da aktivno ne upropastim preformanse ili komfor. Ako krene da tandrče izlepicu ga sunđerima i ćao :D

Doduše ako ne bude nekih rx5700 modela oko 50.000 možda i budem imao za kućište sa nekom slabijom i jeftinijom grafikom :d
 
Niko nije rekao da treba da se uzima bilo sta losije od ostslih komponenti zbog kucista, gde je 1200e za konfu, tu je bar 50e za kuciste a ne za plasticnu kantu koja ide u konfe do 50k dinara.

Uostalom videces i sam koliko si pogresio, budes li na kraju uzeo to kuciste i pakovao sam komponente u njega.

Generalno, to kuciste nije toliko lose samo po sebi, ali je u odnosu na ostatak konfiguracije uzasno, ne moze se Porsche spakovati u sasiju od Juga.
 
Poslednja izmena:
Niko nije rekao da treba da se uzima bilo sta losije od ostslih komponenti zbog kucista, gde je 1200e za konfu, tu je bar 50e za kuciste a ne za plasticnu kantu koja ide u konfe do 50k dinara.

Uostalom videces i sam koliko si pogresio, budes li na kraju uzeo to kuciste i pakovao sam komponente u njega.

Generalno, to kuciste nije toliko lose samo po sebi, ali je u odnosu na ostatak konfiguracije uzasno, ne moze se Porsche spakovati u sasiju od Juga.
Dobro bre sad i ti pa ne uzimam 3900x, x570 Perverziju, vodeno hlađenje i 2080ti SLI. Eno otišla cena memoriji gore :( SAD je Aegis 85e i to još i nema kit nego jedan stick.


A sta ces onda sa igrama, da prebacujes back/forth sa/na HDD ili deinstall/reinstall?
Ne ali želim imati taj komfor da ako treba nešto da skinem imam mesta gde da stavim.
 
Tehnički u pitanju je kućište koje bih uzeo ali pri tome izgubio hdd a to mi se ne radi uprkos razumnom ubeđivanju poštovanih forumaša. Nije stvar u žuljanju već u limitu. Jel staju sve komponente unutra - staju, jel ok provetrenosy sa 2-3 P12 venta unutra - jeste, jel donji filter na retardiranom mestu - mooožda, jel ružno - hehe, jel će da propeva - možda, da li vrši funkciju kao i skuplje kućište - da. Eto to je neka moja logika kojom se vodim.
 
pa nije samo jel ruzno ili ne, materijal je jako bitan, jel se secas ranije ona kucista iz gotovoih konfiguracija koliko su bila toplija jel su bila od nekih tankih limova i nisu bila dobro provetrena, ne pricaju ti ljudi za dzabe, ja sam uzeo H500 koje nema bas dobru vetilaciju tj nema dobar intake vazduh ali zato super izvlaci, kuciste je masivno i ne greje se ni trunku, ima kaljeno staklo. Ja sam isto gledao u mojoj konfi od 600-700e kuciste max do 30-50e sve preko bi bilo overkill za moj budzet ali ipak sam na kraju presekao i uzeo bolje kuciste ODMAH! a 240gb necu popuniti sigurno bar mesec dana, a ako za mesec dana ne mozes da ustekas 50e za hard disk ne bih rekao onda da treba da dajes 1200e za konf. kapiras sta hocu da ti kazem? kupi prvo osnovne stvari u koje spada dobro kuciste, a za 2-3 nedelje na kvarnjaka kupi hard, to je bukvalno jedan rucak. Ne ulazim u tvoje finansije ali neko ko nema bas ne sklapa konf od 1200e...

kupi bre 240 gb za sistem i instaliraj programe i jednu igricu koju najvise igras i za 2-3 nedelje kupi hard na kvarnjaka da niko ne zna :D Takodje mislim da ne treba 50% budzeta dati na grafiku koliko god da gledas YT i citas, 90% nema ni priblizno tako dobre grafike vec su to samo reklame, no nebitno, svaki AAA naslov ce da ti radi na grafici od 300e nema potrebe za grafom od 500-600e, POSTO si sam rekao da ne kupujez AZDAJU od 3900x... isto tako ti ne treba ni grafa toliko skupa i bas naj naj novija.....

Ja sam uzeo 240gb i stavio jednu igru koju najvise igram, kupicu hard kad budem imao i kraj nisam opterecen, ali zato imam kuciste kakvo sam hteo i koje mi se svidja po svemu na stolu.
 
Poslednja izmena:
^ne bih se slozio, i to ja ne vidim dobro, pa znam da ne treba da se igra na non-native rezoluciji. A onda slabija grafa (neke naslove naravno...) ne moze na vise od Low, i uzitak je nikakav.
Nemam pojma koja grafa je za koju igricu ni priblizno (ni da li treba 7800GT ili 1080ti, da, grafe od 12godina razlike..), ali ovo iz prvog pasusa su neke osnove za vecinu ljudi.

Izgled kucista ostavimo OPu, njegov je izbor. Za provetrenost je nesto drugo, za igranje itekako treba da uzme u obzir.
 
Hoces da kazes da sa proslogodisnjim modelom graficke karte od 300-350e ne mozes da se igras lepo i u high podesavanjima? dajte ljudi molim vas, pa niko ne bi imao pc niti bi se igrao da je tako mozda 5-10% ljudi kupuje grafike od 500-1000e... da je pametan kupio bi polovnu 580 sa 8 gb sa garancijom i dovidjenja, za godinu i po, dve opet neku noviju polovnu i caao...
 
Hoces da kazes da sa proslogodisnjim modelom graficke karte od 300-350e ne mozes da se igras lepo i u high podesavanjima? dajte ljudi molim vas, pa niko ne bi imao pc niti bi se igrao da je tako mozda 5-10% ljudi kupuje grafike od 500-1000e... da je pametan kupio bi polovnu 580 sa 8 gb sa garancijom i dovidjenja, za godinu i po, dve opet neku noviju polovnu i caao...
Ja mogu da se igram i sa integrusom na 3632QM :) Jer igram SC2 i Warcraft 3, koji mogu i na jos matorijim grafickim da rade.

Ali ima druga koji se zali da na 1080ti ne moze da igra na High, na FullHD. No clue sta igra, a i da mi kaze zaboravio bi do sutra (jer toliko "igram" razlicite igre).

U prevodu, zavisi sta igra. Mozda moze i on sa integrusom da prodje, mozda ni 2080 nije dovoljna. To on mora sam da proceni koje igre igra i koliko su zahtevne.

EDIT: Moja zadnja 3 kucista, dok nisam presao na laptopove skroz, su bila otvrena jednu stranicu, i stajala potpuno zaklonjena malo duzim stolnjakom :D
 
Poslednja izmena:
Grafa ima jedan, meni bitan parametar, to je najjeftinija grafička koja daje u 1% min 60fps@1080p na max settings. Nema veze što je nova, da 580tka to može uzeo bih nju.

To za kućište što si napisao da je tanji lim i da se greje i da je neprovetreno, zato sam i gledao koje kućište ima napred mrežicu i mesta za dve 12tice. Jedna pozadi i eto ti provetrenosti. Kakvo god kućište da uzmeš komponente će da odaju istu količinu toplote i ako imaš dovoljan broj ventilatora da uzimaju i izbacuju vazduh neometano neće biti nikakvih problema. Da ima problema kao Black Widow u kojem se kako vlasnici kažu krčkaju komponente (ne ulazim u to da li je do onih škrga napred ili ljudi nisu stavljali dobre ventove) ali ako su meni temp komponenta iste i u tom od 25e i u onome od 100e, hehe.

Svako od nas gleda na stvari drugačije, meni na primer kako nešto izgleda ne igra nekakvu ulogu dokle god vrši svoju funkciju dok će neko pre da ulaže u RGB ram, trake, ventove i najšljaštaviju ploču.
 
Ja tebe u principu rauzmem, funkcija ispred forme i to je ok, ali onda uzimas grafu od 450e za 1080p 60 ili 75fps gaming, koji bi obavila ona upola jeftinija (1070 sa oglasa, sa garancijom za 200-220e). Tu ne vidim bas nikakav rezon. A vamo stedis relativno zanemarljivu sumu na cenu cele konfiguracije i pitas odakle da prebacis... Pa sa grafike npr. Ok, jednog dana ces uzeti bolji monitor, pa ce trebati i bolja grafika, ali do tad ce taj kostati 5700 bar upola manje nego sad sto bi platio.

Inace, imas i opciju kupovine kvalitetnijeg kucista na oglasima. Ja sam svoja zadnja cetiri kucista (FD Arc mini, NZXT S340, MS Black Widow, FD Meshify C mini) uzeo bukvalno nova bez garancije ili kao nova na oglasima za 30-40% nizu cifru nego u radnji, a kad su mi dosadila ili sam im nasao mane otisla su lagano za iste pare. Jedino sto ti ne ide u prilog jeste sto je sad mrtva sezona, ljudi su po odmorima, retko ko se bavi menjanjem hardvera...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno