Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Cekaj onda 1004, mozda to pomogne.

Danas sam testirao stabilnost, i stigao sam do 16-19-20-28-48 CR1, naravno 3800. To je 100% stabilno za sada.

tRFC je drugaciji kod bdie, i to je najveci razlog nestabilnosti, makar za moj Hynix. Meni npr je sad 504, lat 65.5 aida, a na 480(van njegovih okvira) nije stabilan bez dodatka napona, sto mi se ne radi kao sto sam ti rekao.

Tebi bi trebalo da bude 150-160x3600/2000=270 do 288. Ne mogu da se setim gde sam video da je za bdie 150-160, za hynix cdie je 260-280, ali kod mene bi bilo 260x3800/2000=494 do 532. Moze naravno preko ovih vrednosti, ali ispod nema sanse bez napona koji me nerviraju.

Pokusaj olabavi cas, ali pogodi prvo tRFC, pa kreni odatle. Zadaj mu napon do kojeg bi najvise isao(za 3800 ti treba 1.42-1.45v, sa 1.4v nista ne mozes da postignes), pa vidi dokle i kako moze.
Do 1.45v je meni ok za 24/7, preko toga ne. Kada imas vec kitove koji rade na 1.45v out of the box bdie, nema razloga da bi tvom nesto bilo na istom naponu.

A moguce i da je do ploce, tj. biosa iste. Kod mene je bezmalo sve otkljucano, sve mogu da podesim kako ja hocu. Fale neke postavke naravno, sto se i ocekuje od b450 ploce, ali na to ne mogu da uticem. Nista od glavnih podesavanja, ali eto.

Inace, kada stavim c15, on cita u cpu-z c16, i kada stavim 1T, gear down je na auto blokiran-disable.

Kada budem imao viška nekog keša, naručiću Patriot Viper ali B-die, da se malo igram sa Samsungom, da vidim koliko je on raspoložen.
 
Poslednja izmena:
settings.png


Ovo je full stable, mrzi me vise da pokusavam, nece ispod 65, bilo stabilno ili ne.
 
Neko kupi racunar da ga koristi, sta znam, za igre, zabavu, produktivnost. Koja je svrha natezanja te memorije do besvesti kad znate da preko 3200MHz dobijate par procenata u sintetici, u realnom radu nista?
 
Neko kupi racunar da se igra sa njim kao sto kazes,u sta spada i zatezanje, klokovanje i slicno, a neko da mu samo radi ili pak sluzi da se hvali drugarima.
Ja ne osudjujem one koji su kao ti, kojima je bitno samo da radi.
Racunar nisam kupio da ga gledam, nego da izvucem maksimum iz njega do napona za koje ja mislim da su odgovarajuci.
Sve sto zatezem, klokujem, je ispod domena ''max safe'', tako da jedino sto mogu da izgubim je vreme potrebno da sve namestim kako mi odgovara.
A to da li razlike ima ili nema, vec sam ranije rekao, nebitno je 1% ili 10%, razlike ima i to nije isto.
Ako je ti ne vidis, ne znaci da je ja ne vidim, makar ona bila i 1%.
 
Pa kod mene jw uvek bilo traženje nečeg boljeg, kao klinac sam prepravljao i "poboljšavao" igračke, posle trotinet i bicikl pa motore, "abartovao" automobile, ceo radni vek proveo usavršavajuči industrisku proizvodnju. Moglo bi se reći da mi je to "u krvi". Kompjuteri su toliko fleksibilni da je teško odoleti.
Sve što je masovno proizvedeno kao rezultat je neka sredina, kako je neko drugi zamislio da meni treba pa ja moram tome da se prilagodim a ne obrnuto. E, pa cvrc Milojka, kod mene to ne prolazi, uvek sam bio buntovnik.
 
Poslednja izmena:
Shvatam to i razumem. Ali svaki overclock donosi vece zagrevanje i neminovno kraci vek komponenti. Ako je to ubrzanje tipa 20% onda ima smisla, ako je manje, cemu?
Moj stav je ako ti treba bolje i brze, kupi. Kupiti nesto za odredjeni novac i pokusavati da od toga napravis 3 puta skuplju stvar je nerealno.
 
Težnja za perfekcijom ? Osim toga, OC ne mora da znači više napone i temperaturu, kod mene se pokazalo da mogu sa manjim naponom i s'tim nižim temperaturama da postignem bolje performanse nego što automatska podešavanja u BIOS-u daju.
Penzioner, vremena na pretek pa što da ne ?
 
Poslednja izmena:
Ko ti kaze da skracuje vek komponenti? Dok su naponi u domenu sigurnih, nema degradacije.
Brze i bolje? Nema razloga da dam 200e za b-die(sada manje, hteo da zamenim, ali nije se dalo), kada od 100e mogu da napravim isti kit. Nije bukvalno isti, jer taj od 200e ima vise prostora od za dalje zatezanje, sto je normalno.
Vece zagravanje? Ako ga ostavim na def, nista da ne pipam, zagreva se vise, kako idle, tako i load, jer daje vece napone nego sto treba(pricam za cpu).
Sto se memorije tice, odnosi se isto kao za cpu, ima maksimalan siguran napon za 24/7, i to je to. Do tog napona guras, zatezes koliko mozes, pa kako ti bude.
Kupi brze, bolje? Meni ni ovo ne treba realno, kupio sam cisto da imam i da se igram na svoj nacin. Ubrzanje je preko 15% kada saberes cpu,ram,gpu.
Na kraju krajeva, nebitne su pare, bitno je igranje, sto u mom slucaju znaci zatezanje, klokovanje i slicno.
Meni bi i taj Aegis vrsio posao, ali njega ne bih imao volje da pipnem, zato sam i dao 30e vise za bolje, sto ne znaci da treba da dam 100e jos na to, jer je razlika izmedju mog zategnutog i tog od 200e zategnutog nekolio %.
Sa bdie bih mozda dobio c15 na 3800, preko ne bih ni isao zbog IF, tako da ne vidim poentu, osim da kupim da se igram, tj. zatezem.

Sada cu da obalim svoj kit na 3000, da vidimo razliku, samo me latency interesuje, nista vise.
Untitled.png
Evo 3200, ''c14'', pa vidi da li ima razlike.


@CountMike
Moze ispod 65, mora cpu na 4.4. Sa PBO jos gore nego ovako na 4.2.
 
Poslednja izmena:
Da menjamo naziv teme u " memorija za ryzen OC"?

...A3...
 
OC spada u nameštanje a ovo je thread o memoriji tako da nema razloga da se menja ime, manj' ako neko hoće da pokrene novi thread SAMO za OC Ryzen memorije ?
 
Slažem se sa ovim overclockerima. Svak ima pravo da koristi svoju opremu na svoj način, ugrožavalo je to ili ne. A kupovati 200% skuplje samo radi veće brzine - tek to je bzvz. I ja volem da se zezam sa overclockom, samo sam u zadnje vreme zanemario zbog problema u porodici, pa mi nije do toga. Overclock je stvar pomeranja granica, kao i nauka. Nikad ne bismo imali sve ovo što imamo da neki ljudi (naučnici) nisu bili zadovoljni postignutim i želeli brže, bolje, više... od onog što imaju.

Zato, momci, samo napred, dajte mu ga "to the final frontier"! :D (Star Trek rulez)
 
Zna se ko je overkloker ovde, a to sigurno nisam ja, a ni Mike.
Moja definicija overkloka, i nekoga ko samo ubode i vozi, nikada nece biti ista.
Ovo sto Mike i ja radimo, svodi se pod zatezanjem masine, shvatili vi to tako ili ne.
Oni koji jure svetske rekorde, to su overklokeri, a to je skup sport, koliko sam cuo, cak i preskup, a ne dobijas nista od toga osim osvojenih komponenti, koje ostavljas, jer ce ti trebati za sledece takmicenje.
 
Poslednja izmena:
Mozes ti da definises kako god hoces, ali cim ides iznad deklarisanog od proizvodjaca, to je OC, bilo i bice.
Ako je memara na 3600 a dignes je na 3800 i reci da nije OC jer isto ti to ne smatras je glupost.
Lepo sam pitao da li treba menjati naslov zbog vas i eventualno ostalih, meni je svejedno.
 
Overclock, kažem ja. Ma anarki1302 je staaara overklokara.... :D Samo se pravi da nije. ;)
 
Koliko ja znam, sve preko JEDEC-a se smatra overklokom. Samim uključivanjem xmp-a si overklokovao svoju memoriju, tako da 200mhz preko toga ne može biti overklok, jer je memorija već overklokovana.
Tako da u principu dobijaš overklokovan proizvod, iz koga možeš ili ne možeš da izvučeš još više, zavisno od primerka.
Za procesore važi tvoje pravilo, za memoriju ne, jer recimo svaki 9900k ima sc boost 5ghz, I tu nema odstupanja od pravila, dok B-die recimo varira, pa imaš memorije na recimo 3600, 4000, 4400 itd, tako da referentna vrednost zavisi od kvaliteta čipa.
Imaš 3 velika proizvođača memorija (Samsung, Hynix, Micron) koji svoje čipove prodaju po JEDEC standardu, dok prodavci memorija (Kingston, G.Skill itd) binuju te iste čipove, pa ih prodaju po brzinama koje čipovi mogu da izvuku.
 
Poslednja izmena:
Prvo je bitno da sve radi po propisu i kako je obećano. posle toga je sve bonus, zvao se to OC ili ne. Kome je šta potrebno i koliko ko ume i može, to je individualno. Dobro je videti i rezultate nečijeg OC-a jerbo sve to može da pomogne sa problemima prilikom "običnog" nameštanja.
 
Zato ja samo podrazumevam pod overklokovanjem i overklokerima one koji jure rekorde, jer za njih max safe limit napona ne postoji, nego vozi Miško dok ne rikne ili pak dok se ne obori rekord.
Sve do max safe napona, za mene su obični korisnici, u koje i sam spadam.
 
Poslednja izmena:
Neznam tu ploču ali probaj stari trik, stavi AXMP/DOCP na 300 i samo memoriju na 3200 i možda sa malo višim naponom (1.35v).
 
Ako se dočepam uskoro neke Crosshair ploče, probaće se Galax HOF ram na njoj, da vidim može li u AIDA da se izvuče tamo nekih 63,62ns. :D
 
Sta mislite o Kingston Fury/Predator 2x16GB (3200MHz, CL16) u kombinaciji sa B450 Tomahawk i R5 2600(x)/R7 2700 ili R5 3600? Pretrazio sam temu ali ne nadjoh ovakvu kombinaciju.
Ploca je stigla i tu nece biti izmena, za cpu cu se potruditi da bude 2700 ili bar 3600 ali me najvise zanima kako ''saradjuju'' ploca i memorija.
 
Kod mene je radila punom parom i na x370 i 1700x pošto je izašao dobar BIOS, nema razloga da ne radi na b450 i 2600/3600.
 
Ja koristim tu memoriju trenutno na x570 i 3600, sve je radilo iz prve bez petljanja

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Za vikend sam uzeo PATRIOT 16GB Viper 4 Blackout DDR4 3200MHz PVB416G320C6K, na mašinu iz potpisa.
Radi odlično, povoljna, fino izgleda - preporuka od mene.
 
@hvs

Imam Predator 3333mhz 2x8GB i Tomahawk B450 sa R5 3600 - sve fercera bez problema. Go for it.
 
@Gedora i ostali, hvala.

jurodivi, prilicno sadrzajan video ali 60min+.. ako si preslusao sve to, da li navodi nesto za MSI B450 i 2x16GB (vs 4x8GB), sta je bolja opcija za Tomahawk plocu?
 
Nazad
Vrh Dno