Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Nemam trenutno jos ni jednu plocu, razmatram da uzmem Tomahawk MAX (vidim da je hvalis, a sigurno si bolje upucen od mene), pa se informisem sta je bolje.
Znaci da je bolje uzeti 3200MHz CL16 nego 3600 CL18 i ako moze zategnuti jos malo latence ili frekvencu.
U pitanju su Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M2B3200C16 ili G.Skill Ripjaws V 3200MHz F4-3200C16D-16GVGB.
 
Ako uzmes Tomahawk MAX, idi na PATRIOT 16GB Viper Steel DDR4 3600MHz CL17 , taj isti ja imam. Stize mi tomahawk u petak, najkasnije subotu, javljam sve sto se memorije tice i ploce. Ako ne zuris(ionako nema Tomahawka nigde, ja se ukakio, jer sam proveravao svakih sat vremena, pa narucio, inace nestao sa stanja pola sata posto sam narucio), testiracu ja malo, pa javljam kako radi. Znam da pali xmp 3600c17 bez problema, jer marezz ima istu kombinaciju, nije se zalio do sada. Mnogo jak QVL ima Tomahawk Max, isto kao i non max, preko 100 modela rade bez da se mucis, samo ukljucis xmp.
Cene ovog Patriota je oko 100e, 2-3 evra gore dole.
 
Izvinjavam se za dupli post

Sastavih ja masinu, kada ono prc, jedan stap memorije DOA. Sledi reklamacija, nego srecom imam gde da uzmem memoriju da se snadjem dok ne dobijem sa reklamacije. xD
Em to, em sam zaboravio da nemam am4 bracket za Phanteks, pa ide na dobos. xD
 
Dupli post nije problem ako je proslo vise od sat vremena za edit.
Da li si probao da ocistis kontakt na RAM memoriji? Meni se desavalo da nova zaprljana od oksidacije i posle radi.
A za bracket, nema da se nadje za AM4? Max stigao?
 
Sve stiglo, samo cekam m2 sledece sedmice. Nema bracket jer nemam racun od kulera, a oni traze racun. Nebitno, utopicu cu ga nekom Intelovcu.

Nece Djalfe, rikno je jednostavno. Probao sam bukvalno sve slotove, ma jok.
Cim on nije odmah butovao, bilo mi sumnjivo. Pustio ga ja minut i nista, odmah krenuo u proces eliminacije stapa.
Ovo mi se nije desilo, da meni crkne stap, ali masine koje sam sklopio davno, desavalo se da King dodje felerican, a i jednom Geil Black Dragon, i to sve paketi, jedan stap DOA.
Mislim, ne brinem se nimalo, imam garanciju tako da me zabole, a od kuma cu da capim jedan Predator dok ne dodje novi kit.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ba luck. imenise to događalo ali nikada sa Kingstonom. Nadam se da češ skoro da sastaviš.
 
Sad čitam, neki lik je kloknuo Crucial Ballistix Sport LT 2x8GB 3000 CL16 na 3733MHz CL16 na 1.4V, na Asus Strix B450i ploči...mašala.
 
Na itx ploca, ili bilo kojim koje imaju samo 2 slota za memoriju, bolje su sanse za klokovanje memorije. To ne kazem ja, to kaze mali Build.
 
Drugari, treba mi preporuka za 32gb memorije koju cu upariti sa Aorus b450 M i ryzenom 2600. Jurim neku jeftiniju opciju, tako da su u opticaju Crucial Ballistix Sport LT 2400hmz ,novi xyperX fury 2400/2666 mhz ili nesto trece.

E sad, na prvom ryzenu sam imao dosta leseva koji su hteli da rade na 3000mhz cl 16, ali opet da pitam za savet, sta mi je najbolja varijanta:)
 
Poslednja izmena:
Sad čitam, neki lik je kloknuo Crucial Ballistix Sport LT 2x8GB 3000 CL16 na 3733MHz CL16 na 1.4V, na Asus Strix B450i ploči...mašala.

Može da se overklokuje to sigurno, a jer uspeva da prođe test za ram memorijiu?

test 3800MHz.png ali ne prolazim test.
 
dal uzeti 2x8 gb 2133 cl16 za po 5700 din? ili bolje neku single stap 8gb 2666 - 3000mhz? : )
 
2x 5700? Za te pare imas 16GB 3200C16
 
ne, 16gb (2x8 gb 2133 cl16 )
 
Mnogo je to sporo, bolje i single štap na 3000Mhz pa nekada u budućnosti dodati još jedan za dual channel.
 
Poručen konačno Mortar Max i sada je dilema da li uzeti Patriot Viper Steel na 3600 ili 3733Mhz.

Pošto krećem sa R5 2600X da li mi je onda najbolje da uz njega podesim RAM na 3200Mhz CL14 (ako može) pa da
posle kada pređem na noviju seriju stavim 3600Mhz CL16?
 
Uzeo na 3733Mhz pa ću da smaram ako bude trebala pomoć oko podešavanja. :)
 
Kakve su ove Adata memorije? Kvalitetne, ne...u odnosu na crucial, patriot, corsair...
 
Momci, jel valja Kingston Hyperx Predator HX429C15PB3AK2/16 2x8 GB 2933 MHz za Ryzen platformu? Jel moze neki oc?
 
Koja igra sa built in benchmarkom je dobra za testiranje uticaja memorije?

Stigao Viper Steel na 3733Mhz ali su oba XMP profila koja mi nudi Mortar bezveze pa bih večeras da se poigram sa Ryzen kalkulatorom.
 
Kako su bezveze?
17-21-21-21 je xmp za tu memoriju.
 
Koja igra sa built in benchmarkom je dobra za testiranje uticaja memorije?

Nisam lično probao, sećam se jednog članka sa nemačkog foruma ComputerBase, korisnici rado koriste benchmark iz igre AC:Origins, prilično je CPU zahtevan, a podešavanja (grafička) stave na low, da bi se eliminisao/smanjio uticaj grafičke karte.
Vide se razlike i na višim podešavanjima, ali na nižim, jako dobro skalira sa frekvencijom i tajminzima memorije.

Ovde imaš listu igara koje imaju integrisani benchmark:

Games with built-in benchmarks (link)
 
Poslednja izmena:
Kako su bezveze?
17-21-21-21 je xmp za tu memoriju.

Tako što neće da butuje ni 3466 ni 3733 CL17, doduše jednom je ušao u Win sa 3466 ali je iz nekog razloga latencija bila CL18 plus je crashovao posle.
Jedino ako je problem što nemam Ryzen 3000?

Vozim za sada ovako i ubuduće se uzdam u Dram Calculator:
Capture.PNG

@Accuphase

Hvala, taman i igram Metro Exodus pa ću da probam.
 
Poslednja izmena:
Prošle godine sam sklapao konfiguraciju poznaniku. U pitanju su Ryzen 3 2200G, Biostar B350ET2 i 2x4GB 2666MHz Kingston Fury Black CL15 RAM . Računar nije mogao da uđe ni u bios, ni ništa. Samo vrti ventilatore i na monitoru crna slika, i piše no signal. Problem je rešen zamenom memorije. Sada treba da sklapam još jednu konfiguraciju za brata, sa 2200G ili 2400G i preporučena mi je Kingston HX426C15FB/4 HyperX Fury Black memorija za Asus PRIME B450M-K matičnu ploču. Ove oznake memorije su podržane po dokumentima proizvođača matične ploče, ali ne u 2x4GB formi. Da li će ova memorija praviti problem kao prošli put ili mogu da je poručim?
Hvala unapred! Izvinjavam se što upadam kao padobranac.
 
Prva generacija Ryzen-a nije trpela neparne Cl a ta Biostar ploče i nije nešto naročito a i BIOS i AGESA su bili u ranoj fazi. To što je podržana samo na 2x4GB ne znači ništa, trebalo bi da radi bez greške na b450 pločama. Te liste podržanih memorija su samo nekih 10% testirano od svih postojećih memorija
 
@vorlon
BIOS verzija?
Ima abba za mortar max.

Meni 3600 isto steel palio kao iz topa sa profilom 1.
 
Poslednja izmena:
Samo što on ima Zen+ i sve preko 3200 je lutrija sa XMPom.
 
Pa to, bolje da se ja držim 3200 CL14 dok sam na seriji 2xxx.

Probaću da li može nešto preko sa manuelnim tajminzima kad mi bude baš dosadno, iako neću dobiti ništa u praksi.
 
3200MHz CL14 je :p za Zen + , tu ne treba dirati ništa.
 
Nazad
Vrh Dno