Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Pa to što si naveo je razlika - latencije. Te sekundarne 19/19 20/20...

Da li će moći na 3600 zavisi od memorijskih čipova najviše
 
@NS_320
Jel vrede ove latencije razlike od 20ak evra? Deluje beznacajno a sa druge strane i nije neka velika doplata zato me i interesuje da li ima jos neke razlike koje ja ne vidim tipa da su ove single rank/dual rank ili da se bolje klokuju neke itd..
 
ako ti treba 128GB slobodno je uzmi. Ja imam 3466 MHz i to sa Crosshair VIII radi bez i jednog problema.
Uzecu 128GB 3600 za mesec dana.
 
Pa to što si naveo je razlika - latencije. Te sekundarne 19/19 20/20...

Da li će moći na 3600 zavisi od memorijskih čipova najviše
Vredi - smešna je razlika a moguce da su bolji cipovi sto ti je bitno za oc...

99.99% sam siguran da su svi 32GB moduli dual rank
 
E da - pošto ćeš koristiti sva 4 slota na matičnoj svakako će moduli raditi u dual rank režimu 😁
 
Zna de zeza sa 4 štapa što se tiče brzine rama,pa i xmp..
 
^ ispada dok ne kupim i zabodem, necu znati da li ce i kako radi :D
 
^ ispada dok ne kupim i zabodem, necu znati da li ce i kako radi :D
Upravo. Izgleda da je malo lutrija, ali ako je neka memorija na QVL, kapiram da je manja verovatnoća da će biti nekih problema.
 
^ ispada dok ne kupim i zabodem, necu znati da li ce i kako radi :D
Potrudi se pa nadji neku memoriju sa Samsung B-die čipovima, ili Micron E-die.

To ti je nabolje za overclock, B-die nijansu bolji ali i skuplji, E-die jeftini i "nova zvezda" memorijskog neba 🤣

Koliki ti je budzet i gde kupuješ?
 
Trenutno je naci bilo sta od vecih memorija teza prica
Oko 2 nedelje u Srbiji ne postoji 128gb kit da se kupi, niko ne zna kad ce da se pojavi niti po kojim cenama
Po oglasima i nema neki izbor a cene su otisle 150-200e na gore za 2 meseca.
Budzet oko 800-900e a kupujem gde ima (madjari verovatno)
 
Ima na stanju kod ugara fury 3200 cl16,predator 3600 cl18..
Ne bi ja puno bacao para na skuplje memorije,pitanje je šta ćeš da dobiješ na kraju.
Koji cpu ide uz to?
 
Trenutno je naci bilo sta od vecih memorija teza prica
Oko 2 nedelje u Srbiji ne postoji 128gb kit da se kupi, niko ne zna kad ce da se pojavi niti po kojim cenama
Po oglasima i nema neki izbor a cene su otisle 150-200e na gore za 2 meseca.
Budzet oko 800-900e a kupujem gde ima (madjari verovatno)
Jel baš moraš kit da kupiš? Koji je razlog? Ja sam pazario 4x16 koji nisu u kitu uopšte - sve fercera na XMP profilu bez štucanja. A i generalno to praktikujem zbog garancije da pazarim zasebne jedinice. U slučaju da ti ode jedan štap iz kita, moraš ceo kit da vratiš, a ovako izvadiš samo onu koja ne radi i cepaš dalje dok je na servisu ili čekaš novu.
 
Uzimam najverovatnije 3200, prevelika je razlika za 3600mhz. Cpu je 5950x
Kit je iz razloga da smanjim mogucnost da zajebava xmp ali u pravu si za to sto se tice garancije i vracanja :)
 
Trenutno je naci bilo sta od vecih memorija teza prica
Oko 2 nedelje u Srbiji ne postoji 128gb kit da se kupi, niko ne zna kad ce da se pojavi niti po kojim cenama
Po oglasima i nema neki izbor a cene su otisle 150-200e na gore za 2 meseca.
Budzet oko 800-900e a kupujem gde ima (madjari verovatno)
A što ne bi uzeo indetična 2x64gb kita? Mizerne su sanse da ne radi kako treba... Ako hoces da budes siguran kupi online pa mozes da vratis
 
^Ne znam ni ja, stekao sam utisak da je prilicno zeznuto da memorija radi "kako treba" pogotovo kada su u pitanju ovako veliki moduli pa nisam hteo da rizikujem sa 2x64kitovima a kod nas vracanje moz misliti kako radi :unsure:
 
Da li moze od verzije biosa zavisiti bilo sta vezano za xmp? I dalje imam problem sa prosle strane ovog topica i nema sanse da resim.. Komp se periodicno posle boota sam od sebe ugasi pre ulaska u windows ili odma izbaci blue screen pri ucitavanju samog windowsa. U slucaju kad se to ne desi i kad se sve podigne normalno, sve radi kako treba i nikad ne puca u igrama kasnije i slicno.. Nemam ideju sta bih jos mogao da pokusam, ali sam probao sa novim biosom pa cu videti kako radi na istim tajminzima i voltazi.
 
Da, naravno, največi razlog za promenu BIOS-a jeste za poboljšanje rada sa memorijom.
 
Moram da ozivim ovu temu jer imam problem oko memorije... Ako neko zna da mi pomogne jer stvarno vise ne znam sta da mu radim... Ryzen 3600, Asus Rog Strix b450 f gaming, 16 giga hyper x na 3200. Problem je sto naravno nece da radi na 3200, najvise sto sam mogao je 3000 mhz, Apdejtovao na najnoviji bios 4602, i dalje isti problem, restaruje sto puta ugasi komp i vrati na 2400mhz... Vise nem ideju sta da mu radim. Bem ti rajzen,
 
Koja su ti podesavanja za tih 3200?
 
nisi jedini, ja sam digo ruke od ove moje. deklarisana je na 3000 (crucial sa micron e), medjutim, od nje sam ocekivao da moze bar 3600. probao sam da ukucam rucno podesavanja za 3600 profil mece komp da se ugasi. reset biosa na mojoj ploci je toliki pain in the a, da sam ga uradio jednom i digo ruke, vozim je na 3000, pa sta sad...
 
malo napon memorje do 1.4v, malo vsoc do 1.1v, nije na odmet pokusati.. slicno meni bilo na obicnom r5 1600 sa hyperx 3000mhz, uz podignute napone stabilizovalo se..
 
Da ozivim malo temu.

Imao sam do skoro problem sa Kingston Renegade 3600MHz da nije htela da mi radi na AsRock X570S na preko 3000MHz, ni da bootuje. Mislio sam da je felericna memorija.

Stigla danas G.Skill 4000MHz CL18, radi bez problema i na deklarisanoj brzini, i na 3600MHz CL16.

E sad dolazi plot twist, na drugom racunaru Kingston memorija radi na deklarisanoj brzini, 3600MHz CL16, samo sa DOCP (XMP) profilom ukljucenim, a ploca je Asus Prime B550M-A.

Ispada da je samo bila neka nekompatibilnost izmedju AsRock ploce i Kingston memorije..

Edit:

Biosi najnoviji stabilni, naravno.
 
Poslednja izmena:
Taj Renegade na B450 Tomahaw MAX sa AGESA 1.2.0.6c se isto tako ponašao, radila samo na 3000MHz, kao da je neispravna.
Noviji bios, AGESA 1.2.0.7 sve radi bez greške.
 
Nazad
Vrh Dno