Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Ako pare nisu problem 2x16.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
@goranagf

Jos nismo naisli na slucaj da Ryzen 3xxx + B450 ili bolji chipset na Agesa 1.0.0.6 sa 4 stapa ne radi na bar 3000/3200MHz (kako sam vec i napisao). Ako i tada ne radi, potrebno je posebno istetirati module, da se utvrdi da su 100% ispravni. Ako jesu, onda se radi manuelno podesavanje uz pomoc Typhoon Burner-a i Ryzen Dram calculator-a.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Flesovan bios na zadnju verziju (Agesa 1.0.0.6), testirani oba para stapova sa XMP-om na 3200MHz i radi bez problema. Takodje svaki par izvrtio po ~2h na MemTest-u i sva 4 stapa u ploci vrtili test cijelu noc (preko 8h), bez greske.
Sva 4 stapa ne mogu dalje od 2733Mhz uz XMP. Preko toga isti scenario kao prije, bootuje svaki 2. ili 3. put.
Ne znam da li moze biti do toga sto su razliciti proizvodjaci memorije i sta odabrati onda kao Memory Type u Dram Calculatoru. Gore sam vec kacio screenshotove iz Thaiphoon Burner-a.
 
Sa različitim memorijama ništa nije sigurno 100% čak ni sa istim proizvođačem, zato se i prodaju u setovima od 2 ili 4 štapa. U DRAM calkulatory probaj prvo sa podatcima jednog set pa onda drugog ako prvi zakaže.
Za DRAM pcb revision, stavi "Bad bin"
 
Probah sinoc sa DRAM calculatorom, prepisah sve vrijednosti i nema sanse da boot-uje. Pokusao sa vrijednostima oba rama iz Typhoon Burner-a.
Na kraju odradim clear CMOS, kontam zadovoljicu se i sa prethodnih 3733, ali ne znam sta mi bi da odaberem XMP i 3000MHz, kad ono - radi. 3200 - radi. :trust:
Pomislih da nema veze sa manualnim OC-om CPU-a, ovaj put poslje clear CMOS-a je bio na defaultu, ali ne, vratih core volt fiksno na 1.275, mnozilac 42x i ide bez problema.
Stvarno ne znam zasto XMP nije radio prvi put nakon flesovanja bios-a.
 
Kao sto rekoh, u 99.99% slucajeva radi Xmp sa Agesa 1.0.0.6. :). Ako budes imao nekih nestabilnosti, obavezno vratiti cpu na default.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Dobro veče forumaši :)
Upao sam u rebus šta odabrati od komponenti da sklopim Ryzen, što više gledam i upoređujem manje mogu da se odlučim šta kupiti.
Najviše se vrtim oko memorije. Najverovatnije kupujem MSI B450M Mortar i Ryzen 2600/3100,... kućište bez svetlećih reklama. :) RGB mi jedino lepo izgleda na memoriji.
Prvu memoriju koju sam istrazivao je Gskill F4-3000C16D-16GISB 2x8 GB za oko 8k ako je još uvek ima negde.
A druga je HyperX HX432C16PB3AK2/16, 16GB DDR4 3200MHz za oko 10k.(i to je neka gornja granica koju bih platio) (jedino se ova uklapa do 10k a da je RGB)
RGB Predator :) , svašta je pisano, i radi i ne radi, na MSI sajtu pise da radi. Pa da priupitam i za Vaše mišljenje?
Samo domaće radnje.
 
HyperX Fury ti je sigurna, citaj ranije kako se ja namucih sa G.Skill na MSI B450M Gaming Plus ploci, tek sad sam namestio (valjda, posto evo radi tri dana bez problema) posle godinu dana da radi na 3200MHz. Prvo sam imao Aegis na 3000 pa sad Trident Z RGB na 3200 i obe zezale isto, do skora drzao na 2400MHz.
 
Eyo konfa iz profila sve super radi memorija na 2933, dirao napone ne dirao imam problem da random cold boot mi prijavljuje 8 od 16gb. Gigabyte software vidi oba stika kao i cpuz tada kad win ne vidi...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
@Qoozma

Imaš b450 Strix ploču malko skuplju. Pre bih to uzeo nego tu Mortar baš zbog podrške za memoriju.

@Marko_ Cold boot je izgleda special feature, mogao sam držati 2x8Gb na 3600Mhz, al od kad uzeh još jedan kit ne mere preko 3200Mhz. Nemoj iskljucivati na duze vreme iz struje komp, iz nekog razloga bios pobrljavi pa moras čupati bateriju i jovo nanovo.
Na 3000Mhz nisam imao nikad problem, samo geardown mode disable i šljaka.
 
Nemam ja nikakav problem da zabode ili nesto, samo resetujem win i pojavi mi se drugih 8gb. Svi programi vide 16 ali windows 8 kad se to desi...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Evo sta sam podesio:

Memorija fiksno na 1.35V (mada je i XMP profil stavlja na toliko), SOC napon na 1.0125V (na Auto je stavljao na 1.15V) i VDDP na 0.9V, ovo je sve calculator predlozio na osnovu da su Samsung cipovi dok se ne zna koji je die. Za sad radi.
 
Moze li mala pomoc ako sam pogodio temu. Sasvim slucajno sam video na task manageru da memorija radi na 2133.
1.jpg
RAM u kompu je Corsair Vengeance 2x8 gb 3200 Mhz.

Jel ovako treba da bude ili moram da menjam nesto u BIOSU? Ploca je Gigabyte b450 aorus elite
 
Trebas u bios-u ukljuciti XMP i podesiti na 3200MHz
To kod tebe je default te memorije.
 
Nasao u biosu i promenjeno je. Mada mi je neko vreme posle toga izbacilo blue screen sa kernel security check failure..
Jos radi memory dijagostiku al verujem da je to u pitanju ova promena

Edit: Nasao hardverske probleme pa sam morao vratiti podesavanja


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ili da proba flash biosa prvo, kod mene je upalilo.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Bios je updejtovan sigurno na zadnju verziju. Videcu sa ovim kalkulatorima dal ce sta moci ako nista ostavicu ovako kako jeste, nije mi smetalo do sada u radu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pogledaj kako sam ja podesio, verovatno te napon za RAM zeza.

Probacu tako, skinuo sam i dram ryzen kalkulator ali nisam bas siguran oko dosta ovih polja. Sutra se nadam da ce stici i kuciste da premestim sve pa onda polako da vidim za sva podesavanja


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bios je updejtovan sigurno na zadnju verziju. Videcu sa ovim kalkulatorima dal ce sta moci ako nista ostavicu ovako kako jeste, nije mi smetalo do sada u radu
Sent from my iPhone using Tapatalk
Prebaci u drugi i četvrti slot da budu ram moduli (ako već nisi), meni je to riješilo problem. U prvom i trećem slotu XMP nije htio da sarađuje nikako, ram je deklarisan na 3600Mhz a radio je jedino u drugom XMP profilu na 3000Mhz. Sad radi i prvi profil na 3600Mhz, probao sve moguće testove i igre.
 
Prebaci u drugi i četvrti slot da budu ram moduli (ako već nisi), meni je to riješilo problem. U prvom i trećem slotu XMP nije htio da sarađuje nikako, ram je deklarisan na 3600Mhz a radio je jedino u drugom XMP profilu na 3000Mhz. Sad radi i prvi profil na 3600Mhz, probao sve moguće testove i igre.


Prebacio ali opet isto, izbaci gresku kada ukljucim xmp profil. Moracu malo vise da se igram sa podesavanjima preko ovih programa


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kakva je situacija za OC sa Crucial Ballistix E-die cipovima, konkretno 32gb modeli? (ali ne lt sport )

Da li je neko imao iskustva sa njima i da li je bolje uzeti recimo 32gb 3000mhz cl15 (koji su po perf. tu sa cl16 3200mhz) i pokusati sa klokom na cl16 3600 ili je pak bolje odmah u startu uzeti cl 3600mhz (pa mozda i njih kasnije kloknuti)?
Da li ima li nekih alternativa u tom segmentu?
 
Sport LT se više ne pravi, ako se dobro sećam, zamenio ju je "obični" Ballistix. Svi oni imaju Micron-E die, sad je samo pitanje lutrije sa binovima.
Ja bih uzeo taj obični Ballistix (osim ako hoćeš RGB) na 3600 16-18-18 pa koliko ga utegneš...

Alternative su ti Patriot, G.Skill i Kingston sa Hynix-CJR ali oni imaju za nijansu slabije latencije (17-19-19), mada svi su tu negde i sa performansama i cenom...pa kako ti se zalomi.
 
Hvala. Normalan mi treba, zbog kulera mogu samo do 40mm da ubacim
 
Ja poručih MSI X470 PRO MAX, treba mi full atx .
Baš me zanima kako će da se bori sa 4x8Gb 3600Mhz.
Gigabyte B450M Aorus ne mere preko 3200Mhz.
 
Poslednja izmena:
Čisto sumnjam da će biti bolje sa ovom, zbog 4x8 konfiguracije, a i Zen+ memorijski kontroler je slabiji od onih u 3000 seriji...
 
Crucial Ballistix 32GB (2x16, 40mm) 3200mhz cl16 94e na Amazonu(de), isti kit samo 32GB RGB je 124e... Odlicna cena za 32GB, jeftinije i od krs Corsair lpx varijante.
Ja ugrabih non-rgb kit. Ko ima familiju ili je u EU nek narucuje odmah, jeftinije od ovoga tesko da ce skoro, ako i bude za BF ali sumnjam.


+edit

Non-RGB varijanta planula, ostala samo RGB verzija za 124e
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno