Šta je novo?

Memorija za Ryzen

A sta vam to znaci da li memorija radi na 3200, 3400 ili 3600mhz?.....koliko % se takva ubrzanja memorije vide u realnom radu i igrama?
 
Zavisi od software-a. recimo igre koje štucaju sa sporom memorijom živnu itekako sa bržom a i sam Ryzen radi bolje sa bržom memorijom. Intel ne reagje toliko.
 
Stvarno zavisi od softvera...u većini slučajeva nema primetne razlike, kod malog broja programa i igara ima.
Inače, i Intel već nekoliko generacija ima benefita od brže memorije, zato i postoje XMP profili...
 
Pa sad...izmedju recimo 3200 i 3400 nema razlike, ali izmedju 3000 cl16 i recimo 3600 cl14 moze u nekim stvarima da bude povece razlike. Recimo, u mnogim igrama minimalni FPS moze da bude i 10+% veci, average 5-7%. To je dobitak kao da si overklokovao grafiku da joj dusu izvadis.
 
Tu je i razlika u ceni a tih 5-7% se realno svede na nekoliko frejmova...pa ko voli (jedan od razloga što više nisam zagrejan za OC bilo čega, dobija se premalo u poređenju sa pre nekoliko godina i više).
3600 C14 je Samsung B-die koji košta poprilično više od 3000-3200 C16 za mali dobitak, ako uopšte dobiješ nešto pošto zavisi od programa/igre. Te pare bih radije uložio u nešto opipljivo, veći SSD, bolje napajanje, kuler...
Ako čovek uopšte pita kakva je razlika između 3200, 3400 ili 3600 Mhz, po svoj prilici niti će se zamlaćivati overklokom i tweakovanjem niti će primetiti razliku, primetiće cenu. Shodno tome i preporuke...ja bih rekao da jednostavno uzme ono šta je jeftino i ima dobru garanciju, radiće posao. Nekom ko je verziran, verovatno bih rekao nešto drugo...
 
Poslednja izmena:
Ja ispod 3200MHz Cl16 (još bolje CL14) nebih preporučio za novije Ryzen-e, jednostavno se ne isplati škrtariti na memoriji. Treba imati balansiran system.
 
Tu je i razlika u ceni a tih 5-7% se realno svede na nekoliko frejmova...pa ko voli (jedan od razloga što više nisam zagrejan za OC bilo čega, dobija se premalo u poređenju sa pre nekoliko godina i više).
3600 C14 je Samsung B-die koji košta poprilično više od 3000-3200 C16 za mali dobitak, ako uopšte dobiješ nešto pošto zavisi od programa/igre. Te pare bih radije uložio u nešto opipljivo, veći SSD, bolje napajanje, kuler...
Ako čovek uopšte pita kakva je razlika između 3200, 3400 ili 3600 Mhz, po svoj prilici niti će se zamlaćivati overklokom i tweakovanjem niti će primetiti razliku, primetiće cenu. Shodno tome i preporuke...ja bih rekao da jednostavno uzme ono šta je jeftino i ima dobru garanciju, radiće posao. Nekom ko je verziran, verovatno bih rekao nešto drugo...

Ne znam bas, min fps od 10-12% se itekako oseti, a i da nadogradis karticu za toliko performansi moras da das vise nego za memoriju.
 
Jel tih 10-12% na R7 3700X ili i na R3 2200G?

Jel tih 10-12% na RTX2080 ili i na GTX1060?

Jel tih 10-12% generalizovanje ili.....
 
Poslednja izmena:
Da bi tih 10% izašlo na više od jednocifrenog broja frejmova, treba da izvlačiš 100+. Ako već izvlačiš 100+, tih 10 extra nećeš ni videti golim okom, a kamo li jednocifreni dobitak koji je više verovatan. Zato kažem da je razlika marginalna. Cifre su čudo kad ih pročitaš na ekranu, heh...
To je i razlog što mi je overklok grafika bezvezan, recimo, u gro slučajeva se cimaš i dižeš temperature za nešto što ćeš videti samo na benchmarku...davno su prošla vremena kad je to vredelo, osim ako imaš shit od kartice (koja svejedno neće trpeti overklok).

Takođe, koliko sam video, ima baš malo igara gde razlika između RAMa značu nešto, mnogo manje od suprotnog. Zato treba juriti konkretne igre i testove za njih...

Plus, ako govorimo o 3200 c16 i 3600 c14, kao što si pomenuo, razlika u ceni uopšte nije mala. Prvu možeš naći za ispod 100 evra, druga je Samsung B i košta bar duplo više. Za tu razliku možda i možeš da uzmeš bolju grafiku, ili prosto druge stvari koje sam pomenuo...mnogo bolje ulaganje nego par do 10 fps. A ako porefimo 3200 c16 i sporiju memoriju od potonje (da bi umanjili taj faktor razlike u ceni), tek onda nema smisla jer je eventualni dobitak još manji...
 
Skoro svaka 3600 c16 i mnoge 3600 c17 mogu da se zategnu na c14 na 1.45-1.5v. A nisu bitno skuplje od 3000 memorija,20e mozda
 
Pa, sad...ne bih rekao. Ne može svaka i one koje imaju više šanse za to koštaju više od tih 20 evra preko. A 1.45-1.5 je Samsung B teritorija, srećno s guranjem te voltaže u nešto drugo i da to radi stabilno...
Ti si imao ludu sreću da ti je upao Samsung u seriju koja je "po tradiciji" Hynix C i uspeo si da je iscediš...mnogi neće biti te sreće.

Osim toga, kao što možeš da zatežeš 3600 memoriju, možeš i 3000-3200, i opet smo na nuli...

I, opet, sve to za marginalni dobitak. Bla. Sve sam više u taboru "kupi jeftino, uključi XMP, dodaj voltažu koliko je bezbedno za taj model, probaj malo da utegneš i vozi"...ič me ne privlači da se mlatim satima da cinculiram zarad nečeg što ne mogu da primetim bez štoperice ili benchmark ekrana. Nekad se isplatilo, više ne...
 
2700X Memory Scaling Gaming Performance Compilation (3200XMP/3200CL12/3466CL14/3600CL14), mozda je bilo, ali hajde da okacim jer ima nekih zgodnih informacija o skaliranju sa solidnim brojem igara na jednom mestu, uz napomenu da nema konkretnih brojki vec samo procenti (i potpuno se slaze ma jurodivijem da to moze da dovede do pogresne percepcije).

E sada, da li OC ili ne... ko ima vremena i zelje da jos nesto nauci, go for it :)

Dugo vec imam Hyper X 2x8GB 2666 kit (Micron B die), koriscen na Intelu tri godine, a u poslednjih 6 meseci na 1600x. U pocetku sam razmisljao da uzimam nesto brze, ali sam u par klikova podesio 3000 C14 (nisam sredjivao subtiming-e) na 1.35V i ne diram. Da, sigurno mogu da navucem na 3200, verovatno i nesto vise, ali me iskreno mrzi jer necu nista epohalno dobiti (racunar u dnevnoj sobi, koristi se kao HTPC i za povremeni gejming na 1080p 60Hz televizoru).
 
Pa, sad...ne bih rekao. Ne može svaka i one koje imaju više šanse za to koštaju više od tih 20 evra preko. A 1.45-1.5 je Samsung B teritorija, srećno s guranjem te voltaže u nešto drugo i da to radi stabilno...
Ti si imao ludu sreću da ti je upao Samsung u seriju koja je "po tradiciji" Hynix C i uspeo si da je iscediš...mnogi neće biti te sreće.

Osim toga, kao što možeš da zatežeš 3600 memoriju, možeš i 3000-3200, i opet smo na nuli...

I, opet, sve to za marginalni dobitak. Bla. Sve sam više u taboru "kupi jeftino, uključi XMP, dodaj voltažu koliko je bezbedno za taj model, probaj malo da utegneš i vozi"...ič me ne privlači da se mlatim satima da cinculiram zarad nečeg što ne mogu da primetim bez štoperice ili benchmark ekrana. Nekad se isplatilo, više ne...

Ma ne zaebavaj, gomila hynih CJR memorija na 3600mhz 16gb kosta po 100e, 3000-3200 je do 20e jeftinije, baci pogled na itsvet (sad sam gledao kingston, rekoh mozda se promenilo nesto za ovaj mesec sto nisam pratio cene, deluje mi da je ram malo pojeftinio). Sve te memorije rade na 1.35v, svaka moze da se zategne malo bolje uz malo visu voltazu. Ne mora 1.45 nek bude 1.42, ali za hynix je do 1.45v sigurno. Ne isplati se uzimati te 3000mhz za tako malu razliku u ceni jer su losiji bin, a i brate mili, memorija se uzima jednom, ne menja se kao cpu ili grafika kad izadje jace. Isplati se dati 10-20e preko
 
Poslednja izmena:
HyperX Hynix

Evo jos jednog primera "sporije" memorije.
U pitanju je Kingstone HyperX 2133. Sa Hynix cipovima.
Radi stabilo sa solidnim tajmizima na 3600Mhz na 1.39V.
Ryzen 3600 i B450.
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    39.2 KB · Pregleda: 140
  • Capture14.PNG
    Capture14.PNG
    132.9 KB · Pregleda: 155
Baš lepo utegnuta, prosto neverovatno da 2133 deklarisana memorija ide na 3600 i to C14... Samo govori koliko se napredovalo, jer tako nešto je čini mi se bilo nezamislivo pre godinu-dve...

Da podsetim, u početku b-die je bio najviše tražen ne samo zbog brzine, već i zbog kompatibilnosti sa Ryzen CPU-om i B350/X370 pločama. U to vreme, sva ostala memorije je bila lutrija da li će raditi i koliko muke će trebati da se namesti da radi stabilno.

Danas, Ryzen 3 i novije ploče sa ispoliranim BIOS-ima trpe sve memorije (kao i intel)...
 
Baš lepo utegnuta, prosto neverovatno da 2133 deklarisana memorija ide na 3600 i to C14... Samo govori koliko se napredovalo, jer tako nešto je čini mi se bilo nezamislivo pre godinu-dve...

Da podsetim, u početku b-die je bio najviše tražen ne samo zbog brzine, već i zbog kompatibilnosti sa Ryzen CPU-om i B350/X370 pločama. U to vreme, sva ostala memorije je bila lutrija da li će raditi i koliko muke će trebati da se namesti da radi stabilno.

Danas, Ryzen 3 i novije ploče sa ispoliranim BIOS-ima trpe sve memorije (kao i intel)...

Upravo tako. Vise puta dokazano da jedan isti hardwere moze radi bolje i brze kako vreme odmice i sazreva znanje i tehnlogija koja ga koristi. Mada cesto nije u interesu potrosackog drustava da se koristi staro koje radi ko novo :)
 
Tu je i razlika u ceni a tih 5-7% se realno svede na nekoliko frejmova...pa ko voli (jedan od razloga što više nisam zagrejan za OC bilo čega, dobija se premalo u poređenju sa pre nekoliko godina i više).

Samo jedan kratki izlet u off. 1997 ili 98 sam imao čuveni Celeron 300A (postavljao se u slot, kao, na primer, grafička karta danas) na nekoj ABIT matičnoj. On je radio na 266 Mhz, a bez problema se (i dodatnog hlađenja) overklokovao stabilno na 450Mhz. Vlažni san tadašnjih overklokera.
Mada sam ga brzo utopio i prešao na AMD K6-2...

Danas je sve to izgubilo čar i potrebu...
 
Moj slucaj, racunar radi stabilno bez overclock-a kada je memorija na 2133MHz i napon je na Auto 1.2V. Sad sam ukljucio A-XMP na 3200MHz i on sam setuje na 1.35V:

Racunam da tako i treba ali tako i zeza sa onim povremenim gubitkom slike. Probao sam profil 2933, rucno 3200 i 2933 i isto je, ne zeza samo kad je iskljucen OC. Sta mi je ciniti? Posto je RAM u zatvorenom kucistu a RGB je da je prodam i uzmem Fury lepo.
Edit: konacno nesto konkretno, uspeo da izazovem gasenje racunara, napajanje je problem. Neko matoro je Delta ali je 700W pa nisam sumnjao u njega jer igre rade bez problema a memorija je izazivala samo crn ekran i nakon restarta je radio danima. Sad sam pustio OCCT Power test i odmah se skroz ugasi i ne moze da se ukljuci bez vadjenja iz struje. Javljam kad zamenim.
 
Poslednja izmena:
Samo jedan kratki izlet u off. 1997 ili 98 sam imao čuveni Celeron 300A (postavljao se u slot, kao, na primer, grafička karta danas) na nekoj ABIT matičnoj. On je radio na 266 Mhz, a bez problema se (i dodatnog hlađenja) overklokovao stabilno na 450Mhz. Vlažni san tadašnjih overklokera.
Mada sam ga brzo utopio i prešao na AMD K6-2...

Danas je sve to izgubilo čar i potrebu...

Kao sto mu ime i kaze, celeron 300a je radio na 300mhz :)
 
Update, nije napajanje :D Prokleti OCCT ima neki bag, probao drugo napajanje, isto, probao graficku na drugi komp isto, mislio sam da je ona. Skinuo stavio Furmark i sve ok, bez problema. Inace je napajanje Delta mrcina od 750W, iz Acer Predatora iz 2009-te, jeste matoro ali su voltaze ok (imam tester ali bez opterecenja). Sad stavio memoriju profil na 3200MHz pa kako hoce, eno klinac cepa igre. Dal se ne mirise G.Skill sa ovom plocom dal sta je, ne znam. Otisao u Power Plan, nema Amd Balanced profila :( Ovo je ko skrivena kamera :D
Da mu se zavrsi skola pa da uradim nov sistem, mozda i za vikend, sve mi mirise i da on nije kako treba.
 
Amd Balanced profil dolazi sa čipset drajverima.
 
Znam, pa instalirao sam ga kada sam uradio sistem letos, nije bilo Feature update-a i samo ga odjednom nema. Klinac koristi taj komp za skolu i igre pa nisam svaki dan na njemu. Sad profil na 3200MHz pa da vidim koliko ce da izdrzi.
 
Instaliraj najnovi čipset drajver sa AMD sajta mada je i "običan" Power Saving plan dovoljan, 5% minimum i 100% maximum CPU state radi istu stvar.
 
Da, instalirao zadnji cipset sa AMD sajta juce i stavio 5%. Inace zadnji AMD drajver mi pregazi i vrati drajver za grafiku iz 2019 kad instaliram cipset drajver pa sam posle morao rucno da vracam zadnji, softver je isti. Totalno su konfuzni sa cipset drajverom.
 
A što ne bi? Obe su kingston. Šta bi tek rekao tek o ovoj kombinaciji?
 
Jel zna neko, da li je koji slucajem u ovoj memoriji b-die chip, ne mogu da nadjem info na netu?
CMW32GX4M2C3200C16W

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Sa tim latencijama sigurno nije.
 
Nazad
Vrh Dno