Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Nista klokovanje , treba za render, samo da je stabilno!Nema gejminga , gura Cinema 4d i unreal engIne 4!
 
Mislim da bi trebalo staviti u prvi post ili kao sticky da Ryzen 3xxx + Agesa 1.0.0.4b biosi nemaju apsolutno nikakvih problema sa bilo kojom memorijom, bukvalno za 99.99% modula samo upalite Xmp i to je to.
Cisto da se smanje konstantna pitanja koju memoriju kupiti, jer je rasprostranjeno misljenje da moras birati module i gatati hoce li to raditi ili ne.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Posebno na X470 i X570 pločama.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Koliki procenat Ryzena 3000 zapravo moze da izgura 1900Mhz na infinity fabric-u?
Mislim da mogu da nateram ovaj moj dual rank 2x16GB ram na 3800Mhz. 3600Mhz je bilo bez vecih problema na 16-21-21-42 1T.

Kad sam probao 1900Mhz Fabric dobijao sam randomaticne BSOD-ove.
 
Mislim da može uz malo štelovanje napona SOC i napona za ram. Probao sam na B450 i na X570 ploči. Možda sam imao sreće, ali nisam problema imao da namestim to.
 
Nasao sam i narucio neki mix memorija u dve ide CORSAIR 64GB Vengeance LPX DDR4 3000 CMK64GX4M2D3000C16, a u tri ide G.SKILL 64GB Trident Z RGB DDR4 3200MHz F4-3200C14D-64GTZDC, t je sto je!
 
Malo se igram... Ovo vozim na 1.45V i SOC 0.05V.
Gde je na tomahawk maxu tRFC? Ne mogu da ga nadjem... Da li se zove drugačije?
 

Prilozi

  • mem oc.jpg
    mem oc.jpg
    410.8 KB · Pregleda: 132
3200.JPG

Najnize sto sam uspeo da spustim na 3200mhz 1,35v

14-10-13-12-26-38-252 (od bitnih latencija)
 
Dajte malo AIDA memory benchmarka, da vidimo skorove :)
 
Da li će HyperX Predator 2666 CL13 HX426C13PB3/8 raditi na nekoj B450 ploci (Asus B450-k Prime) u kombinaciji sa Ryzen 1600? Za tu memoriju piše sledeće:

Intel XMP 2.0 (automatic overclocking)
Optimized for Intel 100, 200 series and X99 chipsets
 
Poslednja izmena:
Radiće, samo vidi da je ubrzaš malo. Ili nabavi bržu.
 

Prilozi

  • cachemem.png
    cachemem.png
    92.5 KB · Pregleda: 109
Mislim da je moguće.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
To je to za Zen+.
 

Prilozi

  • cachemem.png
    cachemem.png
    92.1 KB · Pregleda: 103
Nema mi neke poente ovo aida testiranje jer varira po +-150, a latencija za skoro 1 al ajde. Procenutalno to i nije neka promena

2.JPG

edit: kad stavim cpu na 4.25ghz dobijem oko 62ns latenciju
 
Poslednja izmena:
Što veći cpu takt, manja ta latenca.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Ih, pa valjda znam za toliko :D cisto onako napomenuh

62.2ns.JPG

ovo je bilo sa 14-13-13
 
Poslednja izmena:
cachemem.png

Evo i od mene, prednost dual ranka. Mada ga je mnogo teze naterati na vise frekvencije na Ryzenu.

Sto se tice cache-a, da serija 3000 ima drasticno bolje resen cache stoga toliko bolje performanse.
 
Pokušavam da nađem neki uporedni test 2 x 8GB na 3200Mhz vs. 2 x 8GB na 2666Mhz iste memorije sa Ryzenom 3200G i nalazim samo testove kad su igrice u pitanju.
Kolika je razlika kad se računar ne koristi za igrice, niti za bilo koji posao gde je grafika bitna?

Kolika je verovatnoća da će dva modula istih specifikacija raditi dobro u paru? Šta je prednost 2 x u kitu u odnosu 2 x odvojeno? Kit je prošao neki test, a za dva odvojena modula nema garancije da će raditi dobro u paru?
 
Pokušavam da nađem neki uporedni test 2 x 8GB na 3200Mhz vs. 2 x 8GB na 2666Mhz iste memorije sa Ryzenom 3200G i nalazim samo testove kad su igrice u pitanju.
Kolika je razlika kad se računar ne koristi za igrice, niti za bilo koji posao gde je grafika bitna?

Kolika je verovatnoća da će dva modula istih specifikacija raditi dobro u paru? Šta je prednost 2 x u kitu u odnosu 2 x odvojeno? Kit je prošao neki test, a za dva odvojena modula nema garancije da će raditi dobro u paru?

Razlike u standardnom koriscenju van gejminga ce biti akademske, realno neprimetne.

Za uparene module - morao bi da budes ogroman baksuz da dva (potpuno ispravna) modula istih specifikacija ne rade u paru. Za jedan od racunara u kuci sam uzeo svojevremeno modul od 4GB Kingston HyperX 2400, a skoro godinu dana kasnije jos jedan sa istim oznakama. Rade u paru, naravno, bez ikakvih problema iako sam sasvim slucajno utvrdio posle nekog vremena da jedan ima Hynix a drugi Micron cipove.
 
Adata 2400mhz

Dugo nisam pisao na benchu, a i mnogo se manje igram sa hardwerom.

Kad sam kupovo pre vise meseci Ryzen i plocu odlucio sam se za Ryzen 3600 i ASRock B450 Pro4.
Ploca zbog solidnih karakteristika i povoljne cene. A vec imam ASRock za Intela i pokazoa se OK.

Naisao sam na povoljno polovnu memoriju Adata 2400Mhz 2 x 8GB, najobicnija.
U pocetku sam probavao overklok memorije i dosao do 2800Mhz na 16-17. Preko 2800Mhz nije htela ni makac.
Sve dok nisam procitao da bi trebalo da koristim slotove 2 i 4 za memoriju jer su bolji za klok.
A memoriju sam drzao u 1 i 3. Promenio sam slotove i probao opet.
Nisam od onih koji ima zivaca da cacka mnogo. Memorija je proradila na 16-17-17 isto kao na 2800 i na 3200Mhz. Voltaza 1.35.
Butuje se i na vise od 3200 na nekim slabijim setovanjima ali 3200 mi je sasvim ok.
Nisam jos uvek dodatno pokretano Ryzen kalkulator da mozda izvecem jos neki %. Sad stoji sve na auto sem tih glavnih tajminga 16-17-17-17.
Stavio sam i hladnjake mada mislim da nema preterane potrebe.

poz
 

Prilozi

  • memorija.PNG
    memorija.PNG
    295.9 KB · Pregleda: 91
Poslednja izmena:
da li ima nekih boljih low profile RAM-ova u 2x4 pa da uzmem 4x4 da popunim sva 4 slota na Mortar Max najvrv za najbolje performanse, za sad sam našao samo nove Crucial Ballistix 2x8 3600 16-18-18 sa Micron Rev. E i HyperX Fury 3466 16-18-18 sa Samsung B-die, isto 2x8, mslm može i 2x8 što se mene tiče neke ali da su dual rank, ne single rank, da bi mi radile kao sva 4 slota popunjena jer uzimam 3rd gen ryzen
 
Uzmi 2x8, to je optimalno.
Taj Crucial je dobar.
Kingston 99% nije Samsung B, pogotovo sa tim latencijama...
Ja bih uzeo taj Crucial 3600 CL16 i probao da smanjim latencije, mada je dobar i sa tim default XMP profilom.
 
Opet ja sa problemom na MSI B450M Gaming Plus ploci i memorijom. Imam G.Skill Trident Z RGB
DDR4-3200MHz CL16-18-18-38 1.35V
16GB (2x8GB).
Ako setujem rucno na 3200 ili 3000MHz desava se kad se ukljuci komp da zarcni ekran i moram da restartujem na dugme i posle kad ucita Win radi ceo dan bez problema, igre i sve ostalo. Sad sam setovao na 2933MHz i evo radi ok vec danima, nije se desavalo. Ryzen 5 2600 je u pitanju. Pre ove sam imao Aegis na 3000MHz i isto se ponasalo setovano profilom ili rucno na 3000MHz a isto radilo ok na 2933MHz.
Dakle ocigledno je problem na relaciji ploca procesor, neko podesavanje je potrebno a posto se ne bavim overclock-om ne znam sta da probam. Nije mi nesto ni bitno, ne koristim ga za nista zahtevno, klinac koristi za skolu i igre ali me nervira jer sam sklapao druge iste racunare sa Tomahawk plocom i Gigabyte S2H i svima radi bez problema rucno ili preko profila na deklarisanim vrednostima a mene ovo zeza.
 
Koja je verzija biosa?

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Možda glupo pitanje, ali da li je ploča postavila napon odgovarajući? Poigraj se sa SOC naponom malo, dodaj ga. Pomaže pri OC-u rama.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
jeste B-die, video sam na QVL-u od nekog brenda koji pravi ploče da su B-die ti novi Fury, stari 3466 su bili Micron Rev. M sa labavim tajminzima i to na 1.2V, ali novi su B-Die, predpostavljam da će onda i biti Crucial, ništa drugo nema da se nađe low profile da valja
 
Nazad
Vrh Dno