Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Imam ja tog predatora samo je 2x8GB, 3600 Cl 16 bez problema.
 
koliko je "ok" ubaciti 4 gb i jos 8gb da li to radi stabilno? za dual kanal
 
koliko je "ok" ubaciti 4 gb i jos 8gb da li to radi stabilno? za dual kanal
Akoi bude radilo, pa još i na punoj brzini, imaće dual channel samo na 4 + 4 GB. To je vrlo mala pomoć.
 
Memorija se uzima u 2x, 2x8 i 2x16 kombinacijama, u kit-ovima ili po par istih modula.
 
@Gile
Trazi memorije bez RGB-a, jer su one u 90% slucajeva znacajno jeftinije.

Od G.Skill-a trazi Rupjaws V 3600c16-17, 3200c15, TridentZ non-rgb, to su crveno-sivi ili crno-sivi modeli, oni stariji namenjeni za z170, ali su odlicni. Ima TridentZ NEO koji je sad izasao, namenjen za Ryzen, ima modela sa normalnijim cenama, ali 3600c16 i c14 su skupe.

Od Patriota imas Vipet Steel kao sto sam ja uzeo, 3600c17, mada ti mozes da uzmes 4000c19(spustis na 3600, a ima lufta za utezanje mnogo vise nego ostali, video sam review gde je vozen 4000c16).
Od TeamGroup-a jedino jeftiniji VulcanZ koji je takodje skorije izasao, ali ne znam za brzine. Isto imaju lep luft. Imaju i Hawk (Gulftown je testirao sa nekim besnim modelom), ali je on skuplji, ali opet jeftiniji od skupih G.Skill-a.
Corsair kao i Kingston, makar sto se ovih normalnih modela sa normalnim cenama ne gledam, jer za istu cenu mozes nesto od drugih da kupis, malo brze i sa vise lufta za zatezanje.
 
^ :beer: jer cu mozda uzeti 4gb pa posle jos 8gb i da bice ista latencija tipa 15 ili 16 i brzine 3000-3200
 
Besmisleno, prodaj kasnije to i uzmi lepo 2x8GB, ne treba ti frankenstajn memorija.
 
^ svaka donacija je dobrodosla hehe :smash:
 
@Gile
Trazi memorije bez RGB-a, jer su one u 90% slucajeva znacajno jeftinije.

Od G.Skill-a trazi Rupjaws V 3600c16-17, 3200c15, TridentZ non-rgb, to su crveno-sivi ili crno-sivi modeli, oni stariji namenjeni za z170, ali su odlicni. Ima TridentZ NEO koji je sad izasao, namenjen za Ryzen, ima modela sa normalnijim cenama, ali 3600c16 i c14 su skupe.

Od Patriota imas Vipet Steel kao sto sam ja uzeo, 3600c17, mada ti mozes da uzmes 4000c19(spustis na 3600, a ima lufta za utezanje mnogo vise nego ostali, video sam review gde je vozen 4000c16).
Od TeamGroup-a jedino jeftiniji VulcanZ koji je takodje skorije izasao, ali ne znam za brzine. Isto imaju lep luft. Imaju i Hawk (Gulftown je testirao sa nekim besnim modelom), ali je on skuplji, ali opet jeftiniji od skupih G.Skill-a.
Corsair kao i Kingston, makar sto se ovih normalnih modela sa normalnim cenama ne gledam, jer za istu cenu mozes nesto od drugih da kupis, malo brze i sa vise lufta za zatezanje.

Hvala na odgovoru, jer sam na osnovu njega promenio RAM i otisao na:
https://www.gskill.com/product/165/...DDR4-4000MHz-CL19-19-19-39-1.35V32GB-(2x16GB)

Vidim da Hardware Unboxed ima lep video kako postici maksimalne performanse u odnosu na RAM podesavanja, pa cu se sa tim najverovatnije malo igrati.

TridentZ NEO jos nije dostupan :(.

Hvala jos jednom, jer si mi stvarno uticao na izbor RAM-a.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru, jer sam na osnovu njega promenio RAM i otisao na:
https://www.gskill.com/product/165/...DDR4-4000MHz-CL19-19-19-39-1.35V32GB-(2x16GB)

Vidim da Hardware Unboxed ima lep video kako postici maksimalne performanse u odnosu na RAM podesavanja, pa cu se sa tim najverovatnije malo igrati.

TridentZ NEO jos nije dostupan :(.

Hvala jos jednom, jer si mi stvarno uticao na izbor RAM-a.

Taj kit nije b-die, makar tako finder kaze.
Jedan od xmp profila je 3200c15, tako da verovatno bi mogao da se spusti jos. Najbolje je da koristis 3600 i da utegnes koliko moze, e sad to je pitanje. Nigde ne mogu test da nadjem vezan za taj kit, niti bilo sta.
Onaj sajt digitec.ch ima drugih modela tridenta i ripa, ali nema oznaka modela, tako da ne znam koji je latency.
https://www.digitec.ch/en/s1/produc...00-dimm-288-memory-6134885?supplier=406802--- ovaj jeste RGB, ali ako je c17, onda je to cena kao kingston, i on je b-die, treba ova oznaka da bude F4-3600C17D-32GTZR, ali kao sto rekoh, ne vidim nista na sajtu.

Ako nisi ogranicen na ovaj sajt, baci mi jos neke iz Svice, posto vidim da je ovo tamo, pa da pogledam sta jos ima.
Daleko od toga da moras bdie da uzmes, ali voleo bih da izaberes model koji ima makar neki test, gde se vidi potencijalni latency za neke brzine. Necu da bude kako sam ti preporucio nesto, pa posle ne bude tako.
Ja sam svoj Patriot Viper Steel uzeo na osnovu nekih ruskih testova i utisaka sa interneta, gde su ga vozili 3200c14. Moguce da ja necu biti te srece, ali ako uspem sa 3600c17 na samo spustim na c16, bicu vise nego zadovoljan, jer 3600c16 out of the box kosta duplo vise.
Tokom rada, nikakve razlike nece biti, ali ako kupujem, volim da kupim nesto sto ima potencijal da se utegne, a kosta dosta manje.
Ti imas dosta vremena da se informises, jer 3950x izlazi tek za mesecak dana, a za to vreme moze dosta da se promeni u radnjama, da dobiju jeftinije modele koje provereno imaju potencijal.
 
Poslednja izmena:
Jer ih ima od 2400 do 3466. Mož' svašta da bude. Ok je, rang jeftinijih korektnih (ali ne i najgorih memorija).
 
Poslednja izmena:
evo slike rammmm.jpg tako da na koliko je to mhz i koji cl? kontam da je 4gb?
 
Hx(HyperX )4(ddr4)21(2133mhz)C14 FBK2/8(Fury Black Kit of 2/8gb total)
 
Poslednja izmena:
2133MHz Cl14, 2x8GB po toj oznaci ali to nije ista koju si linkovao gore. Ta sa linka isto počinje sa 2133MHz i ima dva XMP profila, 2400MHz, CL 15 i drugi, 3466MHz, CL 19.
 
Slika koju je Nes postavio je 4gb 2133c14, i to je memorija sa linka koji je Džoni postavio.
Taj model ima samo jedan xmp profil, to je 2133 [email protected]
Taj model 2133 Kingston više nema u ponudi, već ima 2400,2666,2993,3200 i 3466mhz.
U svakom slučaju @Nes, taj štap ne vredi ni 20e.


Kod kingstona oznake su uvek bile najlakše za čitanje, za razliku od G.Skill-a, gde zadnjih nekoliko slova su ubica, jer imaju 700 različitih kombinacija boja.

HX(HyperX su im sve memorije sada) 3(ddr3) 4(ddr4) 3200( najviši xmp profil, kod ovog primera 3200mhz) C16 (latency), posle toga oznaka modela(FB-Fury Black, PB3 -Predator Black, PB3A- Predator Black RGB), posle te oznake stoji K2(2 štapa), ili K4(4 štapa) /8,16,32,64(ukupno rama). K2/32=2x16gb, K4/16=4x4gb
 
Poslednja izmena:
Posle gotovo godinu dana pokušaja da memoriju "nateram" da radi na 3200Mhz konačno sam uspeo, pa ne samo to, nego i da je malo doteram DRAM kalkulatorom. Sve sam to pokušavao i ranije, i to sa svim BIOSima koji su postojali. I sa konačnim i sa beta verzijama i nikako. 3133 je bilo najviše što sam izvukao, pa čak i sa većim naponima (1,39). Pre nekoliko dana sam vratio bios na verziju iz januara (koristio sam je i pre, ali nisam uspevao dalje od 3066) i sada bez problema radi na 3200 utegnut i uz napon 1,37, Radi i na malo višim brzinama, ali nisam hteo da testiram detaljno jer nije potrebno. Ne znam šta se to promenilo, zašto na istom biosu ranije nije hteo, a sada radi kako treba...pu, pu, pu da ga ne ureknem!
Nego, imam jedno pitanje: nisam bio kod kuće nekoliko dana i kompjuter je bio isključen iz struje, a kada sam ga malopre pokrenuo sva podešavanja u biosu su vraćena na početno stanje. Zašto? Sada moram sve parametre ponovo da učitavam.
 
1. Moguće da BIOS brljavi.
2. Nije to tako stabilno kao što ti misliš.

Jesu li datum i vreme bili normalni prilikom uključenja računara, tj. nisu bili resetovani na 01.01.201x?

Najverovatnije nije stabilno kao što ti misliš, jer si rekao da nisi detaljnije testirao. Blizu jeste, ali izgleda da nije skroz stabilno.
 
Poslednja izmena:
Ta podešavanja na 3200Mhz, koja sam testirao više puta bez ikakvih pronađenih problema, bila su podešena pre isključivanja računara iz struje. Nisam nešto obraćao pažnju na vreme. Sada vidim da je normalno, a ništa nisam podešavao u međuvremenu što se tiče datuma i tačnog vremena.
 
Poslednja izmena:
U međuvremenu je datum mogao da se sinhronizuje sa neta. Postoji mogućnost da baterija na ploci ne valja.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Testirao memtestom, proslo bez greske?

@doggy
Meni je prvo palo na pamet da je baterija, da jednostavno ne drzi ili da je on ispraznio. Da je obracao paznju na vreme i datum, onda bih znao.
U svakom slucaju, moze da je zameni za svaki slucaj, baterija je oko 200 dinara neka kvalitetna.
 
Poslednja izmena:
Ponovio sam malopre postupak. U biosu je pisalo da je datum 1 januar 2017. A kako se prazni ta baterija?
IMG_20190812_132449.jpg
Da, Memtest64, bez greške je prošlo
 
Treba da vidiš da zamenis bateriju. To je neka CR tipa (dugme). Pogledaj uputstvo za ploču pa je kupi i zameni. Sačuvaj BIOS podešavanja eksterno ako imaš mogućnost ili slikaj da ne moraš sve ispočetka ako se ponovo obrise zbog zamene.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
@anarki1302 2000 se i trazi na oglasu za njega :)
 
Ja ne bih dao ni 1000, da budemo nacisto, jedino ako mi bas treba da premostim nekoliko dana, ukoliko sam ostao bez memorije nekim slucajem.
Pametnije bi ti bilo da kupis nesto najjeftinije od 4gb, mucis se dok ne skupis kes za 2x8, nego da nesto uparujes sto nema smisla. Govorim ti iz iskustva, upravo imam smesnu kombinaciju, a kupio sam tako nakaradno jer nisam imao strpljenja.
 
Taj kit nije b-die, makar tako finder kaze.
Jedan od xmp profila je 3200c15, tako da verovatno bi mogao da se spusti jos. Najbolje je da koristis 3600 i da utegnes koliko moze, e sad to je pitanje. Nigde ne mogu test da nadjem vezan za taj kit, niti bilo sta.
Onaj sajt digitec.ch ima drugih modela tridenta i ripa, ali nema oznaka modela, tako da ne znam koji je latency.
https://www.digitec.ch/en/s1/produc...00-dimm-288-memory-6134885?supplier=406802--- ovaj jeste RGB, ali ako je c17, onda je to cena kao kingston, i on je b-die, treba ova oznaka da bude F4-3600C17D-32GTZR, ali kao sto rekoh, ne vidim nista na sajtu.

Ako nisi ogranicen na ovaj sajt, baci mi jos neke iz Svice, posto vidim da je ovo tamo, pa da pogledam sta jos ima.
Daleko od toga da moras bdie da uzmes, ali voleo bih da izaberes model koji ima makar neki test, gde se vidi potencijalni latency za neke brzine. Necu da bude kako sam ti preporucio nesto, pa posle ne bude tako.
Ja sam svoj Patriot Viper Steel uzeo na osnovu nekih ruskih testova i utisaka sa interneta, gde su ga vozili 3200c14. Moguce da ja necu biti te srece, ali ako uspem sa 3600c17 na samo spustim na c16, bicu vise nego zadovoljan, jer 3600c16 out of the box kosta duplo vise.
Tokom rada, nikakve razlike nece biti, ali ako kupujem, volim da kupim nesto sto ima potencijal da se utegne, a kosta dosta manje.
Ti imas dosta vremena da se informises, jer 3950x izlazi tek za mesecak dana, a za to vreme moze dosta da se promeni u radnjama, da dobiju jeftinije modele koje provereno imaju potencijal.

Ma opusteno, onaj gore kit je vec kupljen. Problem je sto vecinu kit-ova nemaju na stanju, pocevsi od tog TridentZ RGB 3600MHZ kojeg sam prvo zeleo da kupim pa nadalje, primer radi za 2 dana je HyperX nestao sa stanja, itd. itd. Jedino sto je bilo iole OK i da je bilo odmah dostupno za Shipping jeste bio ovaj GSkill na 4000 MHZ. Igre igram jednom mesecno (i to Starcraft 2, i kada izadje Warcraft Reforged), pa mi nije potreban svaki FPS. Za ono za sta ce se racunar prvenstveno koristiti, RAM utice na performanse manje od 1%. Da mi je neko pre 3-5 godina pricao da cu za odabir RAM-a ovoliko vremena potrositi, ne bih mu verovao iskreno :).
 
Nazad
Vrh Dno