Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Uzeo sam Kingston HyperX Predator 32 GB (2 x 16) 3200 Mhz CL16 RGB XMP (naziv modela je HX432C16PB3AK2/32).

Vidim da trenutni Ryzen procesori podržavaju XMP na ovom kitu, međutim, zanima me da li će
Zen 3 procesori (konkretno, naslednik od Ryzen 7 3700X) podržavati XMP ?
 
Naravno da hoće mada XMP ne zavisi od procesora nego od BIOS-a. XMP je samo instrukcija BIOS-u kako da nemesti memoriju na te i te vrednosti. Ako znaš te vrednosti (frekvencija, napon, latencije itd.) možeš i ručno da ih namestiš sa istim rezultatom.
Ako pod XMP podrazumevaš 3200MHz, ne brini, može 3000 Ryzen i preko 4000MHz ako BIOS podržava. Znači važna ti je ploča i njen BIOS a 3200MHz je igračka za sve novije ploče, b450 pa naviše, sa Ryzen 3000 ni gećine ploča sa 300 čipsetom nebi trebalo da pravi problem.
 
Poslednja izmena:
I mene zeza Gskill RipJaws na 3200, nece sa AXMP na 3200, dok na 2133 radi. Mislim da mi je jedan modul felerican, pa sam je reklamirao, i salju mi sada novi set.

Inace na Gskill sajtu ima compatibility check, i za moju pise da je kompatibilna sa B450 Tomahawk Max.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li neko poseduje Corsair Vengeance RGB Pro module i kakva su iskustva??
 
Da se pohvalim, uzeo sam još (uzeo sam zapravo 4 seta :d, pa sad imam 5 sa ovim sa srpskom garancijom iz Novi*ompa) 2x8 D41 Adata 3600 (b-die) sad za vikend za 85 jura. Bio do madjarske. Sad su 4 štapa i lepo osvetljenje :)

Pao mi je clock, pa vrv moram više struje da roknem...
 

Prilozi

  • IMG_20200825_171337.jpg
    IMG_20200825_171337.jpg
    50 KB · Pregleda: 149
Poslednja izmena:
Bio do madjarske. Sad su 4 štapa i lepo osvetljenje :)

Nice rig. Sviđa mi se ovaj slovenački CPU kuler, čuo sam samo hvalospeve o njima.

Ja, kre.ten, hteo da dam bar 15-ak hiljada za 2x8 kod nas za nešto što nije Kingston, ali SREĆOM niko nije imao ništa. A onda sam igrom slučaja na KP našao čoveka koji iz Mađarske donosi Corsair Vengeance pro RGB 3200 za 80€ po kitu od 2x8, te sam momentalno naručio dva kompleta. Još samo da ih se sutra dočepam...
 
Nije valjda artic slovenački?
 
Da napisem iskustvo sa memorijom u ovoj temi.

Uzeo sam Tomahawk Max, R3600 i Gskill Ripjaws5 3200 2x8GB. A-XMP.

Sa vremena na vreme, i to samo kada je racunar hladan i prilikom startovanja, dobijao sam blue screen Page error, proces NT.

Windows Memory Check uvek davao OK rezultate.

Skinuo sam Memtest86 i startovao sa USBa, i dobio greske.

Iskljucim XMP, i nema gresaka, ali takt 2133.

f587eb861b5c6885546607f1e0c29ce9.jpg


Pise da je Memory speed 17.51 GB/s.

Izvadim jedan modul, pokrenem memtest, i brzina se popne na 21+GB/s.

Sada izvadim taj i stavim drugi modul, brzina 12+GB/s. Znaci u proseku oko 17, kako pokazuje kombinovano.

E sada, da li je to normalno? Mislim da bi oba modula iz pakovanja trebala da budu skroz ista, a da ovaj sporiji ubija performanse.

U svakom slucaju sam reklamirao memoriju, pa cu da vidim da li ce prihvatiti.

Inace pokusavao sam nesto sa Dram calc, ali nije mi bas uspelo, tako da sam privremeno batalio.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Reklamirao sam memoriju, poslali mi nove stapove, i sada nema greske, sve radi na 3200.

Prethodna je bila felericna.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Video logo EK i nisam previše obračao pažnju, mislio sam da je njihov kuler.
 
Да ли је истина да је за 1st Gen Ryzen рам оверклок максималан 3466mhz, имам R7 1700 и терам га на @3.8ghz и Crucial Ballistix Sport LT3000 CL15 3000mhz који терам на @3400mhz 15-17CL .. Гледам можда да мало појачам рам гледајући како га терају по нету, али не знам да ли има неких проблема са лимитом код R7 1700 .. ? А по reddit-u и страним форумима не могу никако да нађем ту информацију ..

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
To je dobra brzina za prvu generaciju. Koliko će koji RAM maximalno da ide zavisi od mnogo stvari. Uglavnom, nema potrebe da se cimaš, ionako nećeš primetiti razliku.
 
Limit je uglavnom na pločama sa 300 čipsetom.
 
Moze preporuka za ram? Imam ryzen 3 1200, ploca biostar a320. Procitao sam negde da mi je najsigurnije da uzmem neki ram sa latencijom 15, jer kod vecih latencija ima mnogo modula koji se ne poklapaju sa ryzenom kako treba. Meni treba 16gb, po mogucstvu 2x8gb. Gledao sam ovaj https://www.eponuda.com/ram-memorij...s-f4-3000c16d-16gisb-ram-memorija-cena-413611 Izuzetno povoljan, al *mjau**mjau**mjau**mjau* ga latencija 16, a i video sam neki review da je on vise za intel. Ovaj mi deluje zanimljivo https://www.eponuda.com/ram-memorij...00mhz-hx424c15fb3-16-ram-memorija-cena-497925 Meni iskreno treba neki pouzdan ram koji ce raditi stabilno i bez problema. Ne planiram nikakav OC isl.
 
Imam CL22 memoriju na Ryzenu, radi odlicno. Nema nikakve logike da ce manje latencije biti kompatibilnije, stavise logicnije je da je obrnuto.
 
"Cas latency has a big factor with Ryzen RAM, CL14 and CL15 are all close to 100% compatible while CL16 can be hit and miss"
 
"Cas latency has a big factor with Ryzen RAM, CL14 and CL15 are all close to 100% compatible while CL16 can be hit and miss"

Uh, koliko losih rezonovanja u ovom postu pa to je strasno. Ajde pokusacu polako da ti ukazem na neke stvari.

1. To sto si negde nesto procitao na netu ne mora da znaci da je tacno. Na internetu ljudi cesto umeju do govore neistine :) , bilo iz namere, bilo iz prostog neznanja.

2. Treba razumeti ono sto je procitano u kom je kom je kontekstu napisano. Ne treba vaditi recenice iz konteksta.

3. Vazno je imati i dovoljno znanje stranog jezika, ako vec procitani tekst nije na maternjem.

4. Proveriti datum kada je tekst pisan, u IT sferi napredak je dinamican i stvari se brzo menjaju.

5. Obavezno potraziti i druge izvore informacija o zeljenoj temi.

itd. da ne duzim previse.

U pitanju je ovaj post koji si procitao:

Cas latency has a big factor with Ryzen RAM, CL14 and CL15 are all close to 100% compatible while CL16 can be hit and miss, they may boot but overclocking is near impossible to get stable unless you change the timing and play around with the BIOS settings.

Izbacio (zanemario) si boldovani deo. Covek kaze da se te memorije lose klokuju, a ne da nisu kompatibilne.

Ta tvrdnja je iz pocetka 2018.god. Ryzen prve generacije se pojavio u drugoj polovini 2017.god. Jos nije ni prosla godina od pojave tih procesora i prvih am4 ploca pa je moguce da je to zaista bilo tako u tom periodu. Medjutim,
mnogo vremena je proslo od tada, starije ploce su dobile novije biose i kompatibilnost i overklokabilnost je daleko bolja nego nekada.

Generalno uzevsi, memorije koje imaju nizi CL su kvalitetnije uradjene, obicno imaju i hladnjake i pravilo je da im je overklokabilnost mnogo bolja od obicnih memorija.
CL22 memorije su u principu, neki entry level, bez hladnjaka, i naravno da se nece moci mnog overklokovati.

Treba uzeti i parametar brzine odnosno frekvencije. U svako doba je mnogo bolje uzeti CL22 memoriju koja radi na 3200mhz nego CL15 memoriju koja radi na 2400 ili 2666Mhz.

Neka zlatna sredina i najpopularnija je CL16 na oko 3000mhz.
 
Cas latency je samo jedan od parametara koji utiču na performanse memorije, nije čak ni najvažnija ako ostale latencije i frekvncije nisu u skladu. Čak šta više ne reaguje svaki software isto ni na Cl ni na frekvenciju. Ima više primera na Youtube-u gde je meren uticaj memorije (Cl + frekvencije) na pojedine igre i ide od nule pa do vrlo visokih dobitaka.
Cl16 na 3000/3200 je već osrednja memorija, (dobre su sa Cl14). Kod Ryzen-a, Frekvencija IMC-a je neka granica kada brzina memorije počinje da ima sve manji uticaj na performanse.
Za Matisse, IMC je do 3200MHz i veća je razlika u performansama između 2666 i 3200 nego između 3200 i 3600MHz.
 
Hladnjaci...ne znam što se ljudi primaju na njih. Apsolutno su bespotrebni i možeš slobodno da ih poskidaš i overklokuješ memoriju bez problema. Ako ništa drugo, samo smetaju i prave zezancije sa većim kulerima. Ali proizvođači svejedno prave sve veće i veće jer im marketinško odeljenje vodi posao a ono kaže da gejmerskoj dušici više raste piša što je veći i šareniji hladnjak na memoriji (orgazam ako zasvetli)...

Jedan od razloga što volim Patriot Viper 4/Blackout RAM je što je hladnjak srednje veličine i gornji deo može da se odšrafi ako zatreba zbog nekog kulera...
 
Uh, koliko losih rezonovanja u ovom postu pa to je strasno. Ajde pokusacu polako da ti ukazem na neke stvari.

1. To sto si negde nesto procitao na netu ne mora da znaci da je tacno. Na internetu ljudi cesto umeju do govore neistine :) , bilo iz namere, bilo iz prostog neznanja.

2. Treba razumeti ono sto je procitano u kom je kom je kontekstu napisano. Ne treba vaditi recenice iz konteksta.

3. Vazno je imati i dovoljno znanje stranog jezika, ako vec procitani tekst nije na maternjem.

4. Proveriti datum kada je tekst pisan, u IT sferi napredak je dinamican i stvari se brzo menjaju.

5. Obavezno potraziti i druge izvore informacija o zeljenoj temi.

itd. da ne duzim previse.

U pitanju je ovaj post koji si procitao:

Cas latency has a big factor with Ryzen RAM, CL14 and CL15 are all close to 100% compatible while CL16 can be hit and miss, they may boot but overclocking is near impossible to get stable unless you change the timing and play around with the BIOS settings.

Izbacio (zanemario) si boldovani deo. Covek kaze da se te memorije lose klokuju, a ne da nisu kompatibilne.

Ta tvrdnja je iz pocetka 2018.god. Ryzen prve generacije se pojavio u drugoj polovini 2017.god. Jos nije ni prosla godina od pojave tih procesora i prvih am4 ploca pa je moguce da je to zaista bilo tako u tom periodu. Medjutim,
mnogo vremena je proslo od tada, starije ploce su dobile novije biose i kompatibilnost i overklokabilnost je daleko bolja nego nekada.

Generalno uzevsi, memorije koje imaju nizi CL su kvalitetnije uradjene, obicno imaju i hladnjake i pravilo je da im je overklokabilnost mnogo bolja od obicnih memorija.
CL22 memorije su u principu, neki entry level, bez hladnjaka, i naravno da se nece moci mnog overklokovati.

Treba uzeti i parametar brzine odnosno frekvencije. U svako doba je mnogo bolje uzeti CL22 memoriju koja radi na 3200mhz nego CL15 memoriju koja radi na 2400 ili 2666Mhz.

Neka zlatna sredina i najpopularnija je CL16 na oko 3000mhz.

Izgleda da sam se malo zaleteo. Mea culpa. Znaci moze i CL16. Uzeo bih onu g.skill ali na amazonu ima iskustava ljudi sa am4 plocama koji su imali probleme sa njom. Ne bih da rizikujem. Imas li ti mozda neki predlog?
 
Hladnjaci...ne znam što se ljudi primaju na njih. Apsolutno su bespotrebni i možeš slobodno da ih poskidaš i overklokuješ memoriju bez problema. Ako ništa drugo, samo smetaju i prave zezancije sa većim kulerima. Ali proizvođači svejedno prave sve veće i veće jer im marketinško odeljenje vodi posao a ono kaže da gejmerskoj dušici više raste piša što je veći i šareniji hladnjak na memoriji (orgazam ako zasvetli)...

Jedan od razloga što volim Patriot Viper 4/Blackout RAM je što je hladnjak srednje veličine i gornji deo može da se odšrafi ako zatreba zbog nekog kulera...

Jedino gde sam video poentu hladnjaka je kod stavljanja memorije u slot, siri su oko 3-4 puta nego sama memorija bez hladnjaka, tako da se lakse pritisnu i udju u slot :)
Inace se apsolutno slazem sa svime gore navedenim.
 
Да ли је истина да је за 1st Gen Ryzen рам оверклок максималан 3466mhz, имам R7 1700 и терам га на @3.8ghz и Crucial Ballistix Sport LT3000 CL15 3000mhz који терам на @3400mhz 15-17CL .. Гледам можда да мало појачам рам гледајући како га терају по нету, али не знам да ли има неких проблема са лимитом код R7 1700 .. ? А по reddit-u и страним форумима не могу никако да нађем ту информацију ..

Mislim da ima istine u tome. Na mojoj X370 ploči i sa 3200 b-die RAM-om, Ryzen 1700 je mogao 100% stabilno samo do nekih 3400MHz sa CL14, na 3600 nije hteo ni da se probudi makar opustio latencije i parametre. Samo promenjen CPU na 3900x i radi 3600 CL14 ko od šale. Dakle IMC u 3xxx je izgleda za klasu bolji od onog u 1xxx. Doduše, sada je i BIOS dosta svežiji i ispeglaniji, pa možda i to ima nekog uticaja...

Ali kao što su ti rekli, razlika recimo 3400->3600 je neprimetna osim u nekom memory benchmarku ili nekom drugom specificnom testu (winrar i sl.). U igricama i realnom radu nema razlike pa nema smisla da se zezaš. Šta ti radi, radi, i pomiri se s tim. 3400@15-17 nije uopšte loše a jednog dana kad uzmeš recimo 3xxx CPU, ima šanse da sa istom memorijom isteraš i više.
 
Kingston HyperX Fury RGB 8GB 3000MHz DDR4 Black Memory, CL15
Kingston HyperX Fury 3600Mhz Non-ECC CL17 DIMM 288-Pin 1.2V 1Rx8

Da li ići na manju frekvenciju ali niži CL ili na znatno veću frekvenciju uz veći CL? Cijena je nebitna, par eura je razlike svega...

Uzeh 3700 i B550 ploču Gigabyte B550 AORUS ELITE
 
3600 for sure. Mala razlika u Cl-u a velika u frekvenciji. Kod mene taj isti Kingston radi na Cl16
 
Zbog prirode posla, morao sam dodati jos RAM-a, i sad imam 4x16GB, ali kao sto sam ocekivao, nije htio da boot-uje, pa sam morao spustati frekvencije. Za sad radi na 3000MHz, ima li nade za vise i sta da uradim, ili da se zadovoljim s ovim? Konfiguracija iz potpisa.
 
Poslednja izmena:
Neosetna razlika.
 
Nazad
Vrh Dno