Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Da, nećeš ni primetiti razliku. Ako radi ok tako, uživaj.
 
Sad bas vrtim testove, posto sam namontirao novi cooler, pa provjeravam dokle moze CPU, ali primjetih da nece da digne windows nakon sto restatujem racunar. Kada ugasim i upalim, ide normalno... To se desava cim upalim xmp, nebitno na koliko MHz setujem RAM.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
I ja sam imao problema sa upaljenim XMPom i memorijom na 3200, koja je super radila bez istog.

Na kraju se ispostavilo da je jedan modul bio felerican, G.Skill RipJaws.

Nakon reklamacije i zamene, sve radi super sa XMPom na punoj brzini.

Proveravao sam sa memtest.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Malo sam ishitreno pisao prethodno... Prije popunjavanja svih RAM slotova znao sam da bi moglo biti problema, samo je pitanje na koliko MHz ce raditi normalno. Testirao sam XMP sa pocetnih 2133MHz i radi, tako da sam dizao do 2666 da boot-uje normalno, preko toga upali svaki 2. ili 3. put. Onih 3000 je bio "srecni" boot bez testiranja, tako da cu se izgleda ipak morati zadovoljiti za 2666 MHz.
 
^ koji cpu, mb i ram su u pitanju?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Konfiguracija iz potpisa.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Uradi update biosa na posljednji pa onda ucitaj Xmp, trebalo bi da moze bar na 3000MHz, mada ni 3200MHz ne bi trebao biti problem.
Iznad 3200MHz i 4 stapa rama vec ide malo teze, ali se moze namjestiti.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Batali XMP, koristi "DRAM Calculator for Ryzen"...
 
Moram i ja da probam taj calculator za moj problem, pisao sam ranije, drzim ko tenkre na 2400MHz Trident Z RGB 3200MHz na MSI B450M Gaming Plus ploci i R5 2600. Cime moze da se iscita koji su cipovi?
 
Potrazi na youtubeu Dram calculator, ide jos jedan program gde iscitas i eksportujes sve parametre za dram, gde ih importujes samo. Zaboravio sam ime...

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk
 
3600 for sure. Mala razlika u Cl-u a velika u frekvenciji. Kod mene taj isti Kingston radi na Cl16
Uzeh na kraju Kingston DDR4 8GB HyperX Fury 3600Mhz Non-ECC CL17 DIMM 288-Pin 1.2V 1Rx8 (HX436C17FB3/8)

Za XMP neće ni da čuje bar ne u kombinaciji slotova 1 i 3, sad sam probao 2 i 4 i podigao mi je Profil 1 na deklarisanih 3600Mhz (vidjeću je li stabilno). Ono što me kopka je što prijavljuje Cl18, a XMP profil je podešen kao Cl17 ( DDR4-3600 CL17-21-21 @1.35V ) ?

Untitled.png
 
Poslednja izmena:
Prokleti G.Skill i kad sam ga uzeo, za DIE kaze:
"DRAM Die Revision / Process Node: N/A / Not determined". Samsung je memorija.
Kacim dole full report.
Odradio sam preko reporta pa ubacio u kalkulator, stavio B-DIE cisto da vidim sta ce da izracuna:


Kako sad da znam koji je Die? Da probam sa ovim?
 

Prilozi

  • G.Skill F4-3200C16-8GTZR.zip
    3.1 KB · Pregleda: 11
Pa zasto iscitava da je Samsung onda? Posto je Ryzen 5 2600 da ga bar namestim da radi na 2933MHz koja je njegova zvanicna podrzana brzina za RAM? Ranije sam pisao, ni 2600MHz ne radi kako treba, moze da radi danima i onda samo crnilo.
 
Zato što jeste Samsung ali ne B-die, aman. Nije B jedini čip koji Samsung proizvodi...
 
Pa znam, ali ovako nista ne mogu da uradim onda. B-Die sam stavio samo bezveze da vidim sta izracunava, nisam nista podesavao niti ulazio i BIOS, jasno je da ovo nista ne vredi.
 
Isključi opciju "gear down mode", kada je ova opcija uključena moguće je samo postaviti samo parne latencije...
Tokom testiranja u Memtestu javlja kako treba tako da mislim da je sve ok. Btw, prošao test nakon 3.5h bez grešaka mada će najbolji pokazavatelj biti igre. Uglavnom uspio sam namjestiti XMP da radi kako treba (bar za sada na deklarisanih 3600Mhz, fora je bila samo promijeniti slotove tako da probajte...

755d5b64b4881a322a54ed850640b8e9.jpg


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pročitaj uputsva za ploču, uvek piše koji slotovi za koju kombinaciju memorija. Poslednjih godina je najviše A2 i B2.
 
Da, u A2 i B2 i radi kako treba, nisam znao za tu "caku", vodio sam računa samo o dual channelu. Tnx!

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Uradi update biosa na posljednji pa onda ucitaj Xmp, trebalo bi da moze bar na 3000MHz, mada ni 3200MHz ne bi trebao biti problem.
Iznad 3200MHz i 4 stapa rama vec ide malo teze, ali se moze namjestiti.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Pokusacu to prvo, zadnji bios kod mene je cinimi se verzija iz Novembra, poslije toga koliko vidim 2x je bio update.

Batali XMP, koristi "DRAM Calculator for Ryzen"...

Ako XMP ne upali, hoce li praviti problem sto mi Thaiphoon Burner pokazuje da su parovi plocica RAM-a razlicitog Manufacturer-a i koji odabrati u DRAM Calculator-u?

1.JPG2.JPG
 
Prokleti G.Skill i kad sam ga uzeo, za DIE kaze:
"DRAM Die Revision / Process Node:N/A / Not determined". Samsung je memorija.
Kacim dole full report.
Odradio sam preko reporta pa ubacio u kalkulator, stavio B-DIE cisto da vidim sta ce da izracuna:


Kako sad da znam koji je Die? Da probam sa ovim?

Setio sam se, skini Thaiphoon Burner, on ti ocitava sve detalje memorije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@goranagf

Jos nismo naisli na slucaj da Ryzen 3xxx + B450 ili bolji chipset na Agesa 1.0.0.6 sa 4 stapa ne radi na bar 3000/3200MHz (kako sam vec i napisao). Ako i tada ne radi, potrebno je posebno istetirati module, da se utvrdi da su 100% ispravni. Ako jesu, onda se radi manuelno podesavanje uz pomoc Typhoon Burner-a i Ryzen Dram calculator-a.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala! Javljam rezultate nakon flash-a.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
A ok, nisam video attachment.

Kod mene na RipJaws V 3200 CL 16 lepo ocitao Samsung B die.

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk
 
Pise samo Samsung. Probao ova podesavanja, nije hteo da se ukljuci. Onda sam stavio rucno na 3200MHz, SOC voltazu mu smanjio na ovu sto predlozio 1.0125 (on stavlja na 1.15) i ovo drugo VDDP na 0.900. Prosao Memtest (mada je prolazio i ranije sta god da mu stavim dal rucno dal XMP), pustio Cinebench R20 par puta, sve ok za sada. Videcemo. Ploca i memorija se ne vole ocigledno.
 
Ljudi koju memoriju kupiti za nadolazeci Ryzen ?

Imam jos jedno pitanjce da li je dovoljno 2x8Gb ili ipak treba ici na 2x16Gb? Namena PC je standardno : net, filmovi, gejming ...
 
Nazad
Vrh Dno