Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Ti nisi čitav, daješ pola solidnog kompjutera za 32GB memorije jer svetli i ima čipove čiju brzinu nećeš ni primetiti bez benchmarkovanja/štoperice...

I što reče Splinter, ako već hoćeš 32GB uzmi 2x16...
 
Red je da uz precenjenu plocu ide precenjeni ram.. :D
 
Za plocu i OK, ima decko pare, hoce najbolje i to ima opravdanje. Ne vidim kakvu racunicu ima za ovu menjazu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
@NastyB ako već planiraš oc memorije bolje ti je 2x16 kao što kolege savetuju - stabilnije je kad imaš 2 modula umesto 4.

Svakako ti je bolja opcija prodati sve komponente pojedinačno (iako treba vremena) pa kupiti šta želiš...
 
Stigao Kingston :D
https://www.kingston.com/en/memory/search?partId=HX432C16PB3AK2/32
I dalje ne mogu da verujem da sam ga našao za te pare. A M*****r ga i dalje drži po toj ceni. Pre 3 godine sam više platio 2x8 kit :|
Default mu je 2400 MHz sa mojom pločom i procesorom, meni lično je i to dosta. Nisam se igrao sa podešavanjima, samo sam uključio A-XMP na 2933 MHz. Radi, ali nisam još istestirao stabilnost sistema
 
Ti nisi čitav, daješ pola solidnog kompjutera za 32GB memorije jer svetli i ima čipove čiju brzinu nećeš ni primetiti bez benchmarkovanja/štoperice...

I što reče Splinter, ako već hoćeš 32GB uzmi 2x16...

Ne treba nista da te cudi, pogledaj mu postove i rezonovanje iza odabira drugih komponenti u ostalim temama.
O esejima iza toga i glumatanje zrtve na forumu jer ga drugi "vredjaju i napadaju", kada u stvari pokusavaju da mu daju rezonske savete, bolje i da ne pricamo...
Ostavi ga da presipa iz supljeg u prazno, taman clanove postedis njegovih eseja i drame sa moderacijom i to je to... :)
 
Plot tvist...
Anarki fasovao perma ban zbog njega jer je doticni kolega imao emo ispade i bio "zrtva", a u stvari podjednako svojeglav... :)
Pritom je i Djuk bio u raspolozenju (kasnije u drugoj temi je rekao da je imao privatnih problema i dosta stresa tada), pa je na forumu delio sakom i kapom poene i banove i jurio po temama, kako kom se zalomilo...
Doduse nekima se izvinio kasnije, zbog "nesporazuma", barem onima koji nisu leteli... :d
 
Poslednja izmena:
Opet ja :d
Malo rendera i igranja i RAM radi stabilno na 2933MHz (CL 15-17-17-38). Čak i ovaj RGB LED radi, vidim da to zavisi od ploče. Ja na mojoj (u BIOS-u) nisam ništa oko toga podešavao. Sreća pa nemam providnu stranicu, pa mi ne smeta što sija.
Moraću članu Envoy da kupim pivo
 
Ja popodne skupljam ram, videcu hoce li moci da se potera na 3600mhz, s' obzirom da je deklarisan na 3466mhz ne bi trebalo da bude problem...
 
@jurodivi Eeee ali 2x16 ne svetli lepo kao 4x8

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Ubacih mem, update-ovao sam BIOS na 3.7. Ovi moduli su Hynix C-die chipovi, videcemo sta osim defaultnog clocka mogu, samo da se pohvatam sa podesavanjima za Ryzen klokove. :)

snap812020122147AM.png
 
3600mhz uz dotegnute tajminge.

3600_mem.png
 
Ti nisi čitav, daješ pola solidnog kompjutera za 32GB memorije jer svetli i ima čipove čiju brzinu nećeš ni primetiti bez benchmarkovanja/štoperice...
I što reče Splinter, ako već hoćeš 32GB uzmi 2x16...

Iskreno, želim da se lično uverim u to. Ubeđivali su me da je NVME SSD čisto bacanje para pa sam imao klasičan M2 SATA 3 SSD, pa posle uzeo 970 EVO i razlika je bila drastična u onome što meni treba. Takođe su mi govorili da je prelazak sa i5 8500 na Ryzen 5 3600 čisto bacanje para, ali u onim stvarima koje mi trebaju razlika je i te kako primetna. Jednostavno me zanima ta različitost i sa memorijama ma kolika da je...

@NastyB ako već planiraš oc memorije bolje ti je 2x16 kao što kolege savetuju - stabilnije je kad imaš 2 modula umesto 4.
Svakako ti je bolja opcija prodati sve komponente pojedinačno (iako treba vremena) pa kupiti šta želiš...

Hmm, dan pre nego što će mi doći Ryzen mučni i5-8500 je ispustio dušu. Srećom, imao sam još godinu dana garancije pa mi sledi maltretiranje sa firmom koja gotovo sigurno neće ispoštovati garanciju, pa dok se pojurim sa udruženjima za zaštitu potrošača...
Svejedno, ionako sam mislio da kupim 2X8 odmah, a drugih 2X8 nešto kasnije, pa je to jedini razlog zašto ne mogu odmah 32GB. A opet, OVAJ VIDEO me je naterao da malo razmislim o svemu...
 
Ne treba nista da te cudi, pogledaj mu postove i rezonovanje iza odabira drugih komponenti u ostalim temama.
O esejima iza toga i glumatanje zrtve na forumu jer ga drugi "vredjaju i napadaju", kada u stvari pokusavaju da mu daju rezonske savete, bolje i da ne pricamo...
Ostavi ga da presipa iz supljeg u prazno, taman clanove postedis njegovih eseja i drame sa moderacijom i to je to... :)

Ja pišem eseje, napisa čovek koji je za duplo manje vremena napisao dva puta više postova od mene i ima ga u svakoj mogućoj temi...

Postaviš jedno pitanje na forumu o Ryzen 3000 procesorima ljudima koji imaju Rayzen 3000 CPU kolika je (iz iskustva) generacijska razlika između platformi i JEDINO što sam dobio su "rezonski" saveti šta da kupim. Ali APSOLUTNO SVAKI odgovor se odnosio na sve osim na ono što sam pitao. Pa, da me to zanimalo otišao bi u podtemu "ŠTA DA KUPIM" a ne tamo gde sam postavio pitanje. I da bih zaustavio dalju priču objasnim ZAŠTO želim BAŠ X570 matičnu i šta je ono što me zanima, objasnim detaljno, ali uzalud, nastavak je i dalje navala "rezonskih saveta".
Uostalom, kome smeta ništa lakše nego preskočiti čitanje ili staviti na IGNORE listu i kraj priče. Sve je bolje i pametnije od izigravanja sveznajućeg.
 
Crkao ti procesor jos dok je u garanciji?? [emoji44]

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Da, posle dve godine. Razumem da se to desilo prilikom nekog "mučenja" istog, nego sam zevao na internetu i iz čista mira izbaci (svetlo)plavi ekran sa greškom i čim sam uključio sledeći put, matična je radila, slike nije bilo na monitoru, ali čim su diskovi mirovali znao sam da nije u pitanju grafička, nego procesor. Zašto je tako zaista nemam pojma, nikad do sad mi se to nije desilo na ovaj način.
 
Najmanja sansa je da je cpu neispravan. Ako nemas uslova da odradis dijagnostiku, odnesi u neki servis.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ja pišem eseje, napisa čovek koji je za duplo manje vremena napisao dva puta više postova od mene i ima ga u svakoj mogućoj temi...

Postaviš jedno pitanje na forumu o Ryzen 3000 procesorima ljudima koji imaju Rayzen 3000 CPU kolika je (iz iskustva) generacijska razlika između platformi i JEDINO što sam dobio su "rezonski" saveti šta da kupim. Ali APSOLUTNO SVAKI odgovor se odnosio na sve osim na ono što sam pitao. Pa, da me to zanimalo otišao bi u podtemu "ŠTA DA KUPIM" a ne tamo gde sam postavio pitanje. I da bih zaustavio dalju priču objasnim ZAŠTO želim BAŠ X570 matičnu i šta je ono što me zanima, objasnim detaljno, ali uzalud, nastavak je i dalje navala "rezonskih saveta".
Uostalom, kome smeta ništa lakše nego preskočiti čitanje ili staviti na IGNORE listu i kraj priče. Sve je bolje i pametnije od izigravanja sveznajućeg.
Naglasi da tražiš samo lična iskustva u odnosu na pitanje.
 
Jbmliga, mislio sam da sam bio dovoljno jasan. Evo da citiram moje pitanje iz te teme:
"I onda se upitam ovo, za šta i vas koji ovo čitate pitam za savet - Ryzen 4000 generacija će biti poslednja sa AM4 podnožjem. Ma šta da urade sa 4000 serijom šanse da budu više od 10-15% brže sa trenutnom 7nm tehnologijom su poprilično upitne. Dakle, ono što mene zanima trenutno jeste da li je pametnije sada uzeti R5 3600 i X570 ili za nekoliko meseci platiti 50% više za nešto što je brže jedva 20%???? Mislim, ne sumnjam da će Ryzen 4000 serija (ne ovi APU-ovi koje najavljuju) biti brža, kao što ne sumnjam da će biti i mnogo skuplja. "

Naravno, mislio sam na to koliki je dobitak između generacija, tipa neko imao R5 1600 ili neki stariji Intel i prešao na Ryzen 3000 seriju (zato sam i postavio pitanje u toj temi) i da li mi je isplativo da čekam nekoliko meseci za novu kupovinu, a neću dobiti ne znam kakav boljitak zbog toga. Ili grešim, pa zato su me zanimala tuđa iskustva, a ne da li kupiti B550, B450 ili R7 3700X ili ne znam šta.
Ja znam da mi jači procesor od Ryzen 5 ili i5 serije ne treba za ono što radim. Imam neke pare na raspolaganju za to i tako se uklapam. Hteo sam, jednostavno, X570 da se jednom uverim kako izgleda imati najjači čipset neke generacije.
A pošto je ovo tema o memoriji, moja želja je Corsair Vengeance PRO ne zbog "sijanja" (ionako mi kompjuter stoji između stola i ormana pa se ne vidi bočna strana) jer sam video mnogo veoma pozitivnih review-ova, a moj ortak iz drugog grada (kojem verujem) kaže da moduli od 3200 lagano rade na 3800 frekvenciji bez trunke problema. I pominje (kao i mnogi ovde) da memorija koristi Samsung B-die čipove (iskreno, ne razumem se toliko u tu materiju da bih znao šta to znači, ali pametniji od mene kažu da je dobro).
Jednostavno, volim Corsair kao firmu, imao sam njihovo vodeno hlađenje (H50 koliko se sećam), a napajanje koje je sam uzeo pre 12 godina je imalo FRAPANTNU garanciju od sedam godina u državi u kojoj je EPS. I dan danas radi kao sat, jer su koristili Seasonic tehnologiju. Zato i ne sumnjam da su im memorije vrhunske, jer od Kingstona bežim kao đavo od krsta...
 
Poslednja izmena:
A zasto lepo ne prodas tu polukonfiguraciju i kupis memoriju, nego da menjas sve to sto imas za 32gb rama?
 
Jbmliga, mislio sam da sam bio dovoljno jasan. Evo da citiram moje pitanje iz te teme:
"I onda se upitam ovo, za šta i vas koji ovo čitate pitam za savet - Ryzen 4000 generacija će biti poslednja sa AM4 podnožjem. Ma šta da urade sa 4000 serijom šanse da budu više od 10-15% brže sa trenutnom 7nm tehnologijom su poprilično upitne. Dakle, ono što mene zanima trenutno jeste da li je pametnije sada uzeti R5 3600 i X570 ili za nekoliko meseci platiti 50% više za nešto što je brže jedva 20%???? Mislim, ne sumnjam da će Ryzen 4000 serija (ne ovi APU-ovi koje najavljuju) biti brža, kao što ne sumnjam da će biti i mnogo skuplja. "

Naravno, mislio sam na to koliki je dobitak između generacija, tipa neko imao R5 1600 ili neki stariji Intel i prešao na Ryzen 3000 seriju (zato sam i postavio pitanje u toj temi) i da li mi je isplativo da čekam nekoliko meseci za novu kupovinu, a neću dobiti ne znam kakav boljitak zbog toga. Ili grešim, pa zato su me zanimala tuđa iskustva, a ne da li kupiti B550, B450 ili R7 3700X ili ne znam šta.
Ja znam da mi jači procesor od Ryzen 5 ili i5 serije ne treba za ono što radim. Imam neke pare na raspolaganju za to i tako se uklapam. Hteo sam, jednostavno, X570 da se jednom uverim kako izgleda imati najjači čipset neke generacije.
A pošto je ovo tema o memoriji, moja želja je Corsair Vengeance PRO ne zbog "sijanja" (ionako mi kompjuter stoji između stola i ormana pa se ne vidi bočna strana) jer sam video mnogo veoma pozitivnih review-ova, a moj ortak iz drugog grada (kojem verujem) kaže da moduli od 3200 lagano rade na 3800 frekvenciji bez trunke problema. I pominje (kao i mnogi ovde) da memorija koristi Samsung B-die čipove (iskreno, ne razumem se toliko u tu materiju da bih znao šta to znači, ali pametniji od mene kažu da je dobro).
Jednostavno, volim Corsair kao firmu, imao sam njihovo vodeno hlađenje (H50 koliko se sećam), a napajanje koje je sam uzeo pre 12 godina je imalo FRAPANTNU garanciju od sedam godina u državi u kojoj je EPS. I dan danas radi kao sat, jer su koristili Seasonic tehnologiju. Zato i ne sumnjam da su im memorije vrhunske, jer od Kingstona bežim kao đavo od krsta...
Pa nešto od toga je tesno povezano kao npr. CPU i chipset pa čak i motherboard i memorija. Po svim izgledoma ništa od 4000 bar do decembra a sa dosdašnjim iskustvima je bolje sačekati kasniju proizvodnju i pad cena. To te već šalje u sredinu sledeće godine pa ako si voljan toliko da čekaš......
450/470 chipset čak i ako pojedini proizvođači obećavaju BIOS ipak će to na neki način biti budževina sa gubitkom nekih opcija. Znači da za dugoročno planiranje ostaju b550/x570 ploče a ja bih to podelio na do 8 i preko 8 jezgra za najbolji učinak.
Što se memorije tiče tu nema puno dileme, Ryzen 3000 i mnoge b450 i x470 ploče mogu lepo do i preko 4000MHz a 550/570 chipset ionako ne utiče na memoriju. Iako brzina memorija utiče na Ryzen-a ipak je to mali procenat na performanse celog systema pa dodaš na to da neki programi/igre lepo reaguju na brzinu memorije ostali su manje-više indiferentni. Nećeš napraviti raketu od nekog osrednjeg systema samo zbog brze memorije. 3600MHz će verovatno ostati best buy i sa 4000 Ryzen-om.
 
Poslednja izmena:
A zasto lepo ne prodas tu polukonfiguraciju i kupis memoriju, nego da menjas sve to sto imas za 32gb rama?

Pa, svejedno, ionako bi te pare potrošio na RAM. Ako neko ima neku jeftiniju varijantu za RAM, to se mene ne tiče. Na primer - lik mi nudio 250€ za CPU,MB,RAM i SSD. Ja bi to spucao ionako na RAM. Ako može da nabavi iz Nemačke/Mađarske to što mi treba za 150€ meni je apsolutno svejedno.

Što se memorije tiče tu nema puno dileme, Ryzen 3000 i mnoge b450 i x470 ploče mogu lepo do i preko 4000MHz a 550/570 chipset ionako ne utiče na memoriju. Iako brzina memorija utiče na Ryzen-a ipak je to mali procenat na performanse celog systema pa dodaš na to da neki programi/igre lepo reaguju na brzinu memorije ostali su manje-više indiferentni. Nećeš napraviti raketu od nekog osrednjeg systema samo zbog brze memorije. 3600MHz će verovatno ostati best buy i sa 4000 Ryzen-om.

Hvala. TO je ono što me je zanimalo i u temi o procesorima.
 
Da napisem iskustvo sa memorijom u ovoj temi.

Uzeo sam Tomahawk Max, R3600 i Gskill Ripjaws5 3200 2x8GB. A-XMP.

Sa vremena na vreme, i to samo kada je racunar hladan i prilikom startovanja, dobijao sam blue screen Page error, proces NT.

Windows Memory Check uvek davao OK rezultate.

Skinuo sam Memtest86 i startovao sa USBa, i dobio greske.

Iskljucim XMP, i nema gresaka, ali takt 2133.

f587eb861b5c6885546607f1e0c29ce9.jpg


Pise da je Memory speed 17.51 GB/s.

Izvadim jedan modul, pokrenem memtest, i brzina se popne na 21+GB/s.

Sada izvadim taj i stavim drugi modul, brzina 12+GB/s. Znaci u proseku oko 17, kako pokazuje kombinovano.

E sada, da li je to normalno? Mislim da bi oba modula iz pakovanja trebala da budu skroz ista, a da ovaj sporiji ubija performanse.

U svakom slucaju sam reklamirao memoriju, pa cu da vidim da li ce prihvatiti.

Inace pokusavao sam nesto sa Dram calc, ali nije mi bas uspelo, tako da sam privremeno batalio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
cachemem.png

Kupi danas Kingston 2x8 3600Mhz CL17.
Profil radi na punoj brzini bez problema 1600AF i Gigabyte B450M Aorus.
 
E sada, da li je to normalno? Mislim da bi oba modula iz pakovanja trebala da budu skroz ista, a da ovaj sporiji ubija performanse.
Naravno da nije.
Ne radi se o brzini.
1 modul je neispravan i tu nema pomoci do zamene istog.
 
cachemem.png

Uspeo jos malkice da zategnem.
Jednog dana kad predjem na 3700x bice još brže.
 
zašto bi uzimao 2x16 na ploču sa T-topology memorijskom topologijom? ok da ima b450 Tomahawk ili CH6, tako te daisy-chain ploče
 
Nazad
Vrh Dno