Šta je novo?

Prvi put kupujem kucni bioskop, kako vam deluje ovaj setup?

PapaStalin

Slavan
Učlanjen(a)
21.09.2004
Poruke
172
Poena
320
Narode, samo da se ne zaj. I glupo potrosim novce, kako vam deluje ovaj setup za nekoga ko je skroz nov, nema iskustva sa hi-fi zvukom

Namena filmovi, sekundarno muzika

Yamaha RX-V485 (oko 370 eur sa kp i godinu dana garancije, ili oko 470 u srbiji sa 2 godine garancije)

Ovaj risiver mi je zanimljiv zbog ethernet konekcije, komandi glasom itd. Na njega ide nvidia shield, sbb d3 uredjaj i racunar.

Pioneer 5.0 komplet zvucnika S-ES21TB

(oko 260 eur)

Jamo SUB 210 (oko 200 eur)

Da li je sve to vredno 850-950 eur? Hocu li imati (za pocetnika) odlican zvuk u prostoriji od 25m^2? Sedim na oko 2 metra od tva i zvucnika.

Da li ista znate o ovoj seriji zvucnika? Ne nalazim review na netu, to me malo brine. Mada jako hvale njihovu FS52 seriju, a ovo kao malo podseca vizuelno rofl.

Znam da vas mi pocetnici smaramo glupim pitanjima, ali *mjau**mjau**mjau* znaci mi da dobijem savet kad o ovome nista ne znam

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Takodje sam pocetnik i odmah da se ogradim, ne znam kakvi su ovi pioniri. Jamo sub bi trebalo da ti bude vise nego dovoljan. Yamaha je ok, iako je ovo na (nasu) zalost entry level risiver. Ja imam V385 koji mi tera Monitor audio bronze 1, bronze center, heco aktivni vufer i jbl control one satelite kao rear. Sve to jako lepo zvuci mada je realno risiver slab i moram dosta da ga odvrnem da bi sve to gruvalo kako treba - cime dugorocno rizikujem da ga sprzim [emoji16] Na tu temu samo obrati paznju na osetljivost zvucnika. Moji su 88db, a valjalo bi da su 90/92db jer onda fakticki sa manje snage na ulazu sviraju glasnije.

Sto se tvog odabira jos tice ja sam uglavnom nailazio na savete da za zvucnike (bez sub-a) treba da dam isto ili cise para nego za pojacalo/risiver, tako da me ova cena od 260eur za 5.0 bas i ne ubedjuje previse, ali opet, nisam ih cuo, mozda gresim.

P.s. ja sam novopeceni tata i na kraju ove avanture sam zakljucio da mi je bolje bilo da sam pare dao na neke hi end slusalice, posto 5.1 zvucnike imam prilike da odvrnem jednom u 6 meseci [emoji23]




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@pobesnelo_pile

cestitam, hahahh mogu da zamislim kako je sa bebom [emoji14]

Da, nazalost i ovi pionirci imaju malo slabiji sensitivity (84 db). Ali na 2 metra moci cu verovatno da imam oko 97db sa 40w snage (sto je polovina koju risiver navodno moze da isporuci). A s obzirom da zivim u zgradi, ne verujem da cu ikada ici preko toga :D

Poslusacu kako to zvuci u radnji, pa cemo da vidimo.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Probaću i ja malo da ti pomognem, nisam stručnjak niti imam veliko iskustvo ali možda mogu da te usmerim u kom pravcu da razmišljaš.

Što se tiče subwoofer-a tu nemaš mnogo opcija za te pare, Jamo je sasvim korektan u tom rangu. Ozbiljniji subwoofer-i su preko 1000€, ali to nemoj uopšte da te opterećuje jer će ti ovaj raditi posao.
Mislim da ti je Yamaha RX - V485 odličan izbor u tom cenovnom rangu. Inače je Yamaha možda i najbolja varijanta kod "jeftinijih" AV risivera, Pobesnelo_pile ima Yamaha RX - V385 što je klasa ispod ovog koje bi ti uzeo. Ja imam Yamaha RX- V477 što je isti model kao i ovaj koji si ti spomenuo ali iz 2014. godine. Nikad ga nisam puštao na više od 60% glasnoće, to bude prilično glasno i nema distorzije zvuka, barem ne u meri koju bih ja mogao da primetim.
Sad dolazimo do dela u kojem i ja "upadam u zamku" i kažem ti da probaš da izdvojiš više novaca za zvučnike (bez basa koji sam već spomenuo). Savet koji mogu da ti dam je da najveći deo para daš za frontalne zvučnike i centar, periferni za ovaj budžet o kojem govorimo su nebitni, njih uzmeš za ostatak para od frontalnih i centra. Mislim da ti mogu pomoći prodavci u prodavnicama Hi -Fi opreme, kako savetima šta ti je najbolje uzeti u nekom predviđenom cenovnom rangu, tako i što ti mogu pustiti da čuješ ono što bi kupio.

Na kraju najvažniji savet, uvek će biti nešto što je malo skuplje i malo bolje od onoga što bi ti uzeo ali ne dozvoli da te to opterećuje. Izaberi zvučnike koje možeš da priuštiš, koji ti se sviđaju kako zvuče, i UŽIVAJ!!!
 
Hvala boki na savetima!

Da, za Yamahu RX V485 sam procitao jako dobra iskustva. Najnizi cenovni rang za koji dobijem povezivanje na net i glasovnu kontrolu. Ideja mi je neka bila da probam sistem da integrisem sa google home uredjajem.

Ruku na srce, jeste to dosta para, oko 380 eur na KP. Jer uglavnom je savet da se za zvucnike da vise nego za risiver.

Ali *mjau**mjau**mjau* od neceg moram da krenem, a ne zelim bas da idem na varijantu onih logitech z906 aktivnih zvucnika, iako mi onda ne bi trebao risiver. Ali sve mi deluju maleno ti zvucnici. Ne znam kakva je razlika u realnim uslovima.

Ovi pioneer zvuvnici s-es21 imaju bas dva velika front zvucnika floorstandera, i male satelite. Deluju mocno, a za male novce relativno je ceo komplet. Necu da kazem, lepo je kad neko dodje u goste, vidi ogromne zvucnike, pa bude ljubomoran

Jedino ne znam ima li smisla uzimati ovaj sub za 200 eur. Svira do 38hz, a glavni front zvucnici vec i sami mogu do 40hz...
da li ce uopste se primetiti neka razlika? Ili da sacuvam jos koju hiljadu, pa pazarim nesto sto svira do 25hz?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Uzimas zvucnike da kad bi ti neko dosao bude ljubomoran?
 
Jedino ne znam ima li smisla uzimati ovaj sub za 200 eur. Svira do 38hz, a glavni front zvucnici vec i sami mogu do 40hz...
da li ce uopste se primetiti neka razlika? Ili da sacuvam jos koju hiljadu, pa pazarim nesto sto svira do 25hz?
А ти чујеш 25Hz или је и то за госте? Иначе имам класичне кутије са дупло већим звучницима који се наравно и не виде и никад нико није био љубоморан. ;) Можда зато што се не виде??
 
Ae ne prozivajte coveka ako vec necete da mu pomognete. Svi mi tehnomani volimo kad se neko divi nasim igrackama. Niceg loseg u tome nema..

Mislim da si dobio pravi savet par postova iznad. Risiver i jamo su ti dobri, batali pionire i skupi jos malo kinte za dobre frontove i centralni. Skokni do neke od ovih audio(filskih) radnji pa poslusaj nekoliko kandidata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja bih razmislio o nekom Yamahinom zvučnom projektoru sa subwooferom. Ysp 2700 na primer. Praktičnije, kompaktnije, odlično zvuči...

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
@vanbasten

Ma ne bre majkumu, uzimam zvucnike za filmove i muziku pre svega. Ali zar nije lepo kad neko dodje u goste da se divi i potajno bude ljubomoran? Sad me tu shejmujes ko kraljicu Sersi.


@calexx

E sad, za woofer si verovatno upravu. Nemam osecaj do koliko herca mogu da cujem, nikad ovu opremu nisam imao.
Nego sam laicki kontao, ako vec zvucnici idu do 40hz, koliko onda realno znaci ako woofer ide samo do 38hz


@Pobesnelo_pile

Hvala jos jednom na savetima, tako cu i da uradim, imam jos vremena, nisam zapeo da moram odmah da kupim, poslusacu u radnjama.


Hvala svima na savetima! Znas kad se u nesto skroz ne razumes, pa mi je bitno bilo da se ne zaje.bbem i puknem novce na glupost neku

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Да не пишем о томе да се то баш и не чује али је битнији податак о каквих се 38 или 40Hz ради. Сећам се давно када је кум куповао звучне кутије и у карактеристикама је писало нешто типа 20Hz-30kHz (-16dB) и ту је одмах јасно шта се колико чује. Боље 100-15k ±1dB него 20-30k без информације о одступању.
Али све ово нема везе са кућним биоскопом. ;)
 
Drugari, izvinite sto dizem temu iz mrtvih.

Ali evo sada tek skupih novce za ozvucenje.

Nasao sam polovan komplet 5.0 zvucnika

Jamo S 506

Da li je ovo ok kupovina za 270 eur?

Nameravam da za koji dan kupim i risiver yamaha rx-v485 koji moze da tera 6oma zvucnike, prema specifikaciji.

Brine me sto je ovo model zvucnika star kako vidim 10 godina. Ne razumem se uopste, pa ako neko procita, molim vas za savet da li cu se zajebbati, ili su ok zvucnici

Hvala, zivi bili. Srecni praznici!

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Pa bas hocu da uzmem 5.0 filmove lepo da gledam. Kao mali nista nisam imao, pa sam ostao zeljan

Nemam sada za woofer, pa ce to da priceka

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Bez subwoofera ko da nemas kucni bioskop. Imas polovnih koji ce da sviraju za sve pare. A moze da se nadje i po nesto sto ce da svira bas nisko. Koji je to sub koji svira od 40hz :)
 
Kupio sam ove polovne jamo zvucnike. Prvi put u zivotu da slusam vrhunski zvuk. Nije mi zao 270 eur sto sam pukao. Ne mogu da opisem razliku u odnosu na TV osim da je kao da slusas nekoga ko suska, guta slova dok prica, pa onda naidje neko ko lepo i razgovetno prica...

Mislio sam da uzmem i neki jeftin risiver polovan, ali sam procitao da ako ga povezem optickim kablom sa TVom, necu imati 5 kanalni zvuk i one napredne funkcije dolby



Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Ko ti je to rekao? Ako ti tv podrzava dts i dolby to ces imati i na risiveru. Pretpostavljam da ces koristiti tv i usb da gledas filmove. Kupis neki av risiver za 50-70e i uzivaj.
 
Купи што новији рисивер са хдми и подршком за хд звук (долби трухд и дтс хд мастер) мин.
 
Ako ima para sto da ne. Ja sam iz price zakljucio da je budzet problem.
 
Vec sam pisao, al da te podsetim, mozda pomogne, ja sam moju yamahu v371 platio polovnu 50eur i fercera za svih 50 [emoji85] dts, dolby, sve gura preko hdmi arc


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sad ne znam kakvi su tvoji muzički prohtevi, ali ja sam prezadovoljan geniusovim 5.1 modelom koji i sam koristim, za kucu mislim da ti ne treba nista jače, govorim ti to kao muzičar

Evo o ovim zvučnicima je reč, vidim po oglasima idu 70-100e polovni....

ecfb9eb619f67d851ee3f908b67e4a45.jpg
1eb69f7bf92224b7775f06e47d03234f.jpg

P. S. Ovo su neke random slike sa oglasa nisu moji.

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
Hvala svima na komentarima !

Budzet definitivno jeste glavno ogranicenje. Mislim mogu ja da se isprsim i za novi risiver, ali najradije ne bih :D
Nadao sam se da cu zvucnike uspeti da spustim sa 300eur na 200, ali nikako nisam mogao nize od 270 :(

Zato sada gledam da li stvarno mogu da prodjem sa risiverom od 50 evrica, kao sto kazu hunder i Pobesnelo_pile

Evo kakva je situacija (ahahah u glavi mi je glas Vesica sa youtuba)

Dobio sam na poklon Samsung Q60 TV i Nvidia shield uredjaj. Pord toga, na risiver bih kacio i SBBov d3 uredjaj, kao i PC
Nisam jos sve namestio, ali kontam da cu shield uglavnom da koristim. I zelim da imam 4k kvalitet, kada to vec tv podrzava.
Uglavnom cu konzumirati filmove i igre, pa tek onda muziku (osim ako me ne navuce ovaj novi kvalitet zvuka :D )

Ono sto citam na netu je da HDMI ARC NE podrzava nove audio formate dolby true hd, a da su (ako sam dobro razumeo), cak i stariji formati - dolby digital plus, ograniceni protokom kroz ARC.
To je jedini razlog zbog koga bih odabrao novi risiver, inace, da nema tog problema, mogao bih tri uredjaja da povezem HDMI kablom na TV, a da cetvrti HDMI konektor na TVu, koji je ARC, koristim da saljem zvuk na jeftin risiver.

Pogledajte molim vas prvi odgovor na ovom forumu, da li ja dobro razumem coveka, da je ARC jako ogranicen, i da ne daje dobar zvuk?
https://www.avsforum.com/forum/25-hdtv-technical/2901833-can-arc-handle-dolby-hd-atmos-dts-hd-x.html
 
Evo na primer Mandalorian, koga nameravam da gledam kada sredim sve, ima dolby digital plus. Da li ima ikakve sanse da provalim da li to moze preko ARCa da se pusti kako treba (a da TV ne downgrejduje zvuk)

Ako postoji mogucnost da se to testira na pravi nacin (neki softver da mi kaze imas taj i taj zvuk), zamolio bih prodavca da mi da jedan dan da istestiram sa jeftinim risiverom, pa ako radi super.

mando01.jpg
 
eARC je noviji standard i kroz njega može sve bez degradacije kvaliteta.
 
Ma znam bre, nego mi ovde pricamo o jeftinim polovnim risiverima. Cisto sumljam da podrzavaju eARC??

Hej a da li pored earc mora da se ima i hdmi 2.1 standard?

Proguglao sam malo, moj TV ne podrzava eARC *mjau**mjau**mjau*...

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
U slucaju da neko kuburi sa istim problemom, evo sta sam saznao...

Prvo definicije (meni je pomoglo jer prvi put u zivotu se sa ovim susrecem)

Dolby Atmos - najnoviji object based format zvuka, sa klasicnih kanala (5.1; 7.1...) presli su na pozicioniranje objekata u setupu koji im je dostupan, obicno se koriste zvucnici u plafonu itd. Ja ovo ne trazim, jer imam samo 5.1 zvucnike. Atmos NIJE kodek! U pitanju je metadata, koji se dodaje postojecim kodecima, kao sto je Lossy kodek Dolby Digital Plus (DD+), ili Lossless kodek Dolby TrueHD.

Dolby TrueHD - lossless kodek, potreban eARC, ne moze da ide preko standardnog ARC

Dolby Digital Plus (DD+) - lossy kodek. Zvanicna ARC specifikacija NE podrzava DD+. Vec samo 5.1 DD ili 5.1 DTS
MEDJUTIM preko ARC je ipak MOGUCE dobiti DD+ zvuk na NEKIM (ne tako starim) risiverima, pod uslovom da se ti risiveri ne drze striktno ARC zvanicne specifikacije, kao i pod uslovom da je taj DD+ strim ispod 640kbps (ogranicenje za klasican DD).
Netflixov DD+ strim jeste ispod 640kbps tako da mogu samo da pretpostavim da to nije neko katastrofa ogranicenje??

Dakle, iako imate risiver koji podrzava ARC, i koji moze da dekodira DD+ zvuk, ukoliko se taj risiver striktno drzi zvanicne ARC specifikacije, nece prihvatiti taj DD+ strim, jer tehnicki nije po specifikaciji.
Kako sam razumeo, noviji risiveri si skinuli ovo ogranicenje, pa prihvataju i DD+ zvuk, dok god je ispod 640kbps.

A ovo onda znaci da je preko ARC moguce dobiti i Dolby Atmos, koji ide preko DD+ kodeka (nije moguce preko dolby truehd kodeka)

E sad treba provaliti koji risiveri nisu "zakljucani" na zvanicnu ARC specifikaciju...
 
Al si ti predaleko otisao. Ono sto tebi treba sa tim zvucnicima zavrsava bilo koji risiver. A to je dolby i dts. Vidim pominjes Nvidia shield. Pa valjda ces sa nje da pustas filmove a ne sa tv. Ona ima sve sto ti treba. Cak i ako vezes optickim kablom ona ce sve te nove standarde da obradi i da isporuci. Doduse ako hoces raw signal onda moras da se malo vise ispruzis za av risiver. Tv iskljuci iz dalje diskusije. On je tu samo sliku da ti prikaze.
 
Slazem se sa hunderom. Nakaci to sve preko arc na neki jeftini risiver i uzivaj. To o cemu ti pricas je carobna suma u kojoj ces ocas posla da se izgubis i na kraju ces 90% vremena da brines o tome koji ti je kodek na izlazi, a10% da u stvari gledas i slusas nesto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala vam svima na savetima. Na kraju sam uzeo polovnu yamahu rx-v475 za 170eur. *mjau**mjau**mjau* nisam mogao da opravdam sebi cenu novog risivera. Nadam se da ce ovo da me sluzi godinama. Stvarno lepo zvuci, necu da kazem.

Pop...zdeo sam pokusavajuci da namestim cec i arc da radi be zezanja, dok nisam metodom eliminacije provalio da sbb-ov d3 mini uredjaj pravi problem ako je povezan (cak iako sam na drugom sorsu). Ali sta je tu je.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno