Šta je novo?

Plaćanje poreza za prodaju preko instagrama

Miksat

Poštovan
Učlanjen(a)
03.03.2016
Poruke
610
Poena
80
Pozdrav, prodajem neke sitnice sa aliexpressa preko instagrama. Šaljem post expressom I pare mi se vraćaju na račun u banci (unicredit studentski račun), suma novca koja leže na račun varira mesečno od 200 do 300 hiljada dinara. Da li je potrebno da otvaram firmu ili plaćam porez ili šta već da mi ne bi stigla neka kazna za sivu ekonomiju. Hvala unapred

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Misliš li da stotine ljudi koji prodaju preko Instagrama/Fejsbuka/Kupujem prodajem imaju registrovane firme?
Kršenje zakona postoji ali dok se to u praksi ne reguliše mislim da će proći još dosta vremena.
Iskreno, ne znam ni kako bi to funkcionisalo kroz firmu.
 
Naravno da je potrebno - registruje se preduzetnička radnja uz delatnost prodaje na malo putem interneta, za koju nije potrebna fiskalna kasa.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Bilo je reči skoro u medijima da će pooštriti kontrolu baš prodaje preko socijalnih mreža tipa Instagram i sl. Čovek verovatno zato i pita.
 
Uostalom, to uopšte nisu tako mali prometi...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Naravno da je potrebno - registruje se preduzetnička radnja uz delatnost prodaje na malo putem interneta, za koju nije potrebna fiskalna kasa.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Predglog gde ovo završiti, sam ili preko agencije? Ima li neko da preporuči agenciju? Koliki su troškovi ovakve firme?
 
Imaš PM

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Šta će Vam agencija? Na sajtu APR-a imate taksativno navedeno sve što vam je potrebno da otvorite preduzetničku radnju, sa svim naknadama i postupkom. Nema potrebe da vam to neko naplati nekoliko hiljada dinara. https://apr.gov.rs/регистри/предузетници/упутства/оснивање.1083.html

5zxlaAx.png

Imaj u vidu da to donosi dodatne troškove, svakog meseca paušalni porez, s tim što vidim da sad ima neka akcija da se prvih godinu dana ne plaća ništa ako ste duže od 6 meseci na birou ili skoro završili fakultet... Takođe, ako pređete limit od 8 miliona dinara godišnjeg prometa ulazite u sistem PDV-a, a to kasnije drugačije izgleda knjigovodstveno. O tome više u knjigovodstvenoj agenciji.
 
Poslednja izmena:
8 miliona i 6 miliona su dve potpuno odvojene stvari. 6 miliona dinara se ne sme preci u jednoj kalendarskoj godini - u suprotnom vise ne mozes biti pausalac. 8 miliona dinara se ne sme preci u poslednjih 365 dana (dakle u bilo kojih 365 dana) - u suprotnom se ulazi u sistem PDV-a.

p.s. ovo za 8 miliona ne vazi ukoliko izvozite usluge u inostranstvo. U tom slucaju ne morate (ali mozete ako zelite) uci u sistem PDV-a.
 
Poslednja izmena:
Ne moras, nego sta prodajes kad ti je tolika zarada?[emoji849]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Zarada? Cim prodaje fizicku robu tesko da je zarada i 20% toga.
A onda vec dolazimo do toga da pausal ne bi bio isplativ jer bi pola zarade pojeo pausal.

Mada bi i PR obican uzeo veliki zalogaj, cak i da moze sve da opravda ostalo troskivima i ide na minimalac.

Predlog? Nemam pametan predlog, sve varijante su skupe.. ali takav promet je cudno da banke vec nisu prijavile za proveru (pranja novca, a onda PU pokrece i ostale provere).
 
Razbijes na par clanova porodice i izgubi se...
Vrv tako radi i uvoz, inace bi odavno imao posete na kucnu adresu.

...über rimini 7
 
Alfa, mislim da grešiš za zaradu - tu su margine mnogo veće, tipa 30-50%...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
A kako to funkcionise ako se ide na preduzetnika s isplatom licne zarade? Zar ne treba ta roba da se kao neki ulaz na odgovarajuci nacin provuce kroz knjige? Nemam pojma kako to funkcionise pa zato pitam. Malo mi je neobicno da svako moze da donese robu iz npr. Kine i provuce je kroz knjige. Valjda postoje neki standardi kvaliteta koji moraju da se ispostuju da bi moglo da se prodaje na nasem trzistu?
 
Uzmeš platiš konsultacije knjigovođi 2-3k din i on te posavetuje šta ti je najbolje činiti.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Alfa, mislim da grešiš za zaradu - tu su margine mnogo veće, tipa 30-50%...
Iskreno se nadam da si u pravu :) Ali iz isksutvo nesto malo ljudi koje znam da se bave time (nista blizu ove cifre...) nije to toliko.

Uvoz vecine stvari ide bez ikakve kontrole. Ni atesta ni nicega. Udje u knjige kao ulaz, kada se proda izlaz i to je to. Ako je uvoz mozda je cak i isplativo biti u sistemu PDVa (moze da se odbije ulazni PDV i naplati kupcu ista suma, ali to mora da proceni sam gde je sredina).
 
Znaci ja iz Kine mogu da donesem robu koja npr. ima vecu kolicinu neke toksicne materije nego sto je to kod nas dozovoljeno i da to prodajem na srpskom trzistu bez problema? I kad neko nastrada od toga ko snosi odgovornost?
 
Znaci ja iz Kine mogu da donesem robu koja npr. ima vecu kolicinu neke toksicne materije nego sto je to kod nas dozovoljeno i da to prodajem na srpskom trzistu bez problema? I kad neko nastrada od toga ko snosi odgovornost?

Ti. Ti si dužan da uradiš deklaracije, na kojima će pisati ko je uvoznik, poreklo robe, sastav itd.

Što se tiče inspekcije - to zavisi šta uvoziš. Imaš razne kontrole prilikom uvoza, a u zavisnosti od tipa robe to ide ili ne ide na kontrolu.

Definitivno ti treba knjigovođa, a koliko vidim i špediter. Tj. u zavisnosti kako se registruješ špediter ti verovatno ne gine.
 
Poslednja izmena:
Ne treba meni niko, ja sam samo postavio pitanje kako to funkcionise. Nisam ja autor teme :d
 
ali takav promet je cudno da banke vec nisu prijavile za proveru (pranja novca, a onda PU pokrece i ostale provere).

Koliko znam poreskoj treba dokaz tj. predmet trgovine, znači da kupcu poreska mora oduzeti kupljenu stvar i da kupac mora svedočiti. Kupac (ljudi) se ne opraštaju od stvari koje su platili pa makar i to bile i one silikonske maske za telefon sa Ali, a tek nešto skuplje.
Pitanje, kako poreska da dokaže trgovinu tj. da mu nisu uplatili zato što je dobar čovek?
 
Poslednja izmena:
Ovo i i nisu neki veliki prometi koji bi u banci palili alarme za pranje novca. Tek na 15.000 evra ide obaveza prijavljivanja transakcija Upravi za sprečavanje pranja novca, tako da su ovo sitne stvari za banku.
 
Veliki broj transakcija na/sa racuna fizickog lica se takodje mora prijaviti, samo je pitanje koliko su banke azurne i koliki je taj broj transakcija.

Dakle - legalno treba da se prijavi radnja, placaju porezi... u praksi svaka cast ako nije jos to bilo trazeno.
 
Zašto da otvara radnju? Kao fizičko lice bolje prolazi. Ne znam kako bi poreska tu dokazala trgovinu, što sam već napisao gore. Njemu i da uđu u stan to su sitnice sa Ali, mogu samo da ga imaju za neovlašćeno skladištenje (ako je naivan i drži u stanu robu).
Druga star npr. šaneri, oni imaju pun stan garderobe, dovoljno je da upadnu u stan koji je pun robe odnosno dokaza. Oni najviše guraju prodaju preko FBi i Insta.
 
Poslednja izmena:
Ali ne guraju uplate na racun uglavnom.

Pitanje nije kolika je sansa da nesto urade, to je vec predlog da nesto radi nelegalno.
Odgovor da li treba da otvori firmu, sa legalne strane je dobio. Sta ce raditi i da li u praksi ima razlike je nesto drugo.
 
Veliki broj transakcija na/sa racuna fizickog lica se takodje mora prijaviti, samo je pitanje koliko su banke azurne i koliki je taj broj transakcija.

Dakle - legalno treba da se prijavi radnja, placaju porezi... u praksi svaka cast ako nije jos to bilo trazeno.

Ma jok. Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma kaže ovako:

Radnje i mere iz člana 7. ovog zakona obveznik vrši:

1) pri uspostavljanju poslovnog odnosa sa strankom;
2) pri vršenju transakcije u iznosu od 15.000 evra ili više u dinarskoj protivvrednosti, po zvaničnom srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan izvršenja transakcije (u daljem tekstu: u dinarskoj protivvrednosti), bez obzira na to da li se radi o jednoj ili više međusobno povezanih transakcija, u slučaju kada poslovni odnos nije uspostavljen;
3) pri prenosu novčanih sredstava u skladu sa čl. 11-15. ovog zakona, u slučaju kada poslovni odnos nije uspostavljen;
4) kada u vezi sa strankom ili transakcijom postoje osnovi sumnje da se radi o pranju novca ili finansiranju terorizma;
5) kada postoji sumnja u istinitost ili verodostojnost pribavljenih podataka o stranci i stvarnom vlasniku.



Ovde banka već ima uspostavljen poslovni odnos, tako da je on kao vlasnik računa već prošao proceduru. Transakcije u iznosu od 15k+ evra ne vrši, nije ni blizu toga, ni ukupno, ni kroz više povezanih transakcija, tačka 3. se takođe ne primenjuje, nema nikakvih sumnji u pranje novca ili finansiranje terorizma, niti sumnji u verodostojnost podataka o stranci i stvarnom vlasniku, jer je sve podatke već dao, pokazao ličnu kartu, nema pitanja ko je pravi vlasnik itd.

Poreska uprava i tužilaštvo mogu da budu zainteresovani ovde, ali Uprava za sprečavanje pranja novca i NBS teško, niti bi imalo logike da banku trigeruju ovakve stvari.
 
Nemojmo offtopic toliko..
 
Ali ne guraju uplate na racun uglavnom.

Pitanje nije kolika je sansa da nesto urade, to je vec predlog da nesto radi nelegalno.
Odgovor da li treba da otvori firmu, sa legalne strane je dobio. Sta ce raditi i da li u praksi ima razlike je nesto drugo.



Idu i preko računa i kurirske službe (jer šalju poštom), što je još gore (ako piše šta stvarno šalje). Poreska ode u kurirsku službu i izvuče sve šta je slao + uplate i zvekne pdv nije plaćen (i ovde mu je minus ako je otvorio firmu, opet bolje kao fizičko lice, uplatili mi jer sam dobar čovek). Opet ako je naveo da šalje "polovne papuče ili kugla koja proriče budućnost" a poreska nema dokaza jer kupac neće da se odrekne kupljenog artikla ili kaže da nema, ne seća se, greška... Šta mu mogu? Iz mog iskustva za te cifre bolje prolazi kao fizičko lice.
Zanimljiva tema, dajte još mišljenja.
 
Poslednja izmena:
Može da dobije kaznu od između 50 i 150k ako se kao fizičko lice bavi trgovinom, a nema svojstvo trgovca u skladu sa Zakonom o trgovini, plus krivičnu prijavu za nedozvoljenu trgovinu, za šta se kažnjava novčano ili do dve godine zatvora.
 
Nazad
Vrh Dno