Šta je novo?

Plaćanje poreza za prodaju preko instagrama

Je l' može neko da mi objasni u kratke crte kako legalizovati i kolike su mesečne dažbine

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Za iznose vidi sa knjigovođom, a što se tiče otvaranja doo ili preduzetnika, imaš sve na sajtu APR-a, vrlo jednostavno i sažeto.
 
Znaci ja iz Kine mogu da donesem robu koja npr. ima vecu kolicinu neke toksicne materije nego sto je to kod nas dozovoljeno i da to prodajem na srpskom trzistu bez problema? I kad neko nastrada od toga ko snosi odgovornost?
Niko jer nije regulisano u praksi.
Npr u nemackoj nemas klasicnih srpskih kineskih radnji jer takva roba ni pod razno ne moze da udje na trziste, pogotovo el aparati koji su najveca opasnost.
Narucivao sam 10-ak stvari sa ali, bang i sl i vec sam 2x bio pozvan u carinu na "rasciscavanju radnji" (bukv. prevod) gde obrazlozis zasto i sta radis sa robom.
Da narucujem kao op, vec bih bio u zatvoru :)

Jedno je sta kazu zakoni u srb, praksa je totalno drugacija i primenjuju se uglavnom u eliminaciji konkurencije.
Pod takvim okolnostima mnogo bolje prolazi kao fizicko, jer je "prikriven" posto gura online prodaju.
Uz pametnu "raspodelu" niko mu nista ne moze.
Takodje sam se lomio pre 5+ god jer je previse robe i para prolazilo i zakon je to "tolerisao" do momenta kada je "neko" (svi znamo ko) preuzeo "trziste" i napravio masakr da bi pokazao ko je novi gazda.
Svi koji su tada presli u legalne tokove da bi izbegli posledice nisu izdrzali ni godinu dana i nabili sebi dugove.
Zakljucak izvucite sami.

...über rimini 7
 
Ovde se radi o krivicnom delu Nedozvoljena trgovina

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Treba to i da mu dokažu, što uopšte nije lako u ovom slučaju.
 
Ovde se radi o krivicnom delu Nedozvoljena trgovina

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Naravno i da je normalna drzava, primenjivalo bi se na sve.
Ovako imamo "madjare" na kp (a to je samo it) koji vrte milione na mesecnom nivou bez problema vec godinama a ovde solimo pamet coveku da bude posten...
Manimo se ljudi...

...über rimini 7
 
Slazem se samo delimično. Ako zelimo da zivimo u normalnoj drzavi onda moramo da se trudumo da se i ponasamo normalno kao i da razmisljamo normalno. Državu cine ljudi. Ako za sve kazemo "ma manite se ljudi" uhvaticemo se za glavu kad nepravda dodje kod nas. Izvinite ako je van teme i ovime i zavrsavam. Pozz

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Slazem se samo delimično. Ako zelimo da zivimo u normalnoj drzavi onda moramo da se trudumo da se i ponasamo normalno kao i da razmisljamo normalno. Državu cine ljudi. Ako za sve kazemo "ma manite se ljudi" uhvaticemo se za glavu kad nepravda dodje kod nas. Izvinite ako je van teme i ovime i zavrsavam. Pozz

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Možeš, ali posle nemojte da samo komentarišete kako je kod Gige laptop 200k, a kod mađara na KP 150 k, nego kupite kod Gige. To je neki početak normalnog ponašanja po toj tvojoj logici. Ja ipak mislim da bi nelojalna konkurencija trebalo sistematski da se suzbije. Na kraju bi i ovi legalni imali veće promete i mogli bi da spuste marže koje su sada visoke, jer imaju i visoke troškove, dok batica sa KP jedini trošak ima gorivo do Segedina i malo keša. Ne plaća carinu, PDV, ne razmišlja o špediciji, ne otvara skupe lokale u svakom kraju grada itd. Ko je tu lud? Zato je neko rekao to "manite se ljudi...". Nema šanse ovaj mali odjednom da se legalizuje, pored toliko divljaka sa KP, Instagrama, Fejzbuka i sličnih "marketa"

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Spustili bi marže taman onoliko koliko ih spuštaju i kompanije koje se bave trgovinom naftom i naftnim derivatima - dakle, ne bi ih spustili i zato su svima nama ljudi koji rade preko KP i drugih sajtova odlična varijanta koju treba da podržimo. Taksisi su takođe dobar primer, nikada ništa ne bi promenili, što se njih tiče. Tržište menjaju samo konkurencija i bes kupaca, a ne dobra volja i saosećajnost velikih trgovaca.
 
Pogrešno rezenunete. Prvi ovde pokretač teme bi da se legalizuje i radi pošteno. Zar vam to nešto ne govori ? Kao i velika većina koju znam lično. Ljudi pokušavaju, hoće, ali problemi i reket čine svoje da se brzo odustaje. Lepo vam je napisao @DukeLander šta je bilo pre 5 god.
 
1. Otvaranje firme, ne moze biti pausalnog tipa jer pausalcni ne mogu da se bave trgovinom na veliko/malo, tako da ostaje trgovinska radnja koja vodi robno knjigovodstvo i placa porez po knjigama ili drustva sa delimicnom odgovornoscu(DOO).
2. Uvoz vise ne moze da se vrsi narucivanjem i placanjem u formi fizickog lica vec se mora placati preko deviznog racuna firme i odraditi uvoz/spedicija/deklaracija/saglasnosti i atesti ako je u pitanju tehnicka roba
3. Prodaja preko interneta ne zahteva fiskalnu kasu, ali i dalje zahteva vodjenje robnog knjigovodstva, tj. ulaz/izlaz, roba koja se kupi se stavlja na lager, kako se prodaje skida se sa lagera, po zakonu od oko nove godine najkasnije jednom u 3 dana.
 
1. Otvaranje firme, ne moze biti pausalnog tipa jer pausalcni ne mogu da se bave trgovinom na veliko/malo, tako da ostaje trgovinska radnja koja vodi robno knjigovodstvo i placa porez po knjigama ili drustva sa delimicnom odgovornoscu(DOO).

Koliko se sećam za uvoz moraš da budeš DOO...
 
^atesti vec neko vreme ne trebaju za IT opremu, nego za radio/lasersku ili sta vec bese..
Naravno i da je normalna drzava, primenjivalo bi se na sve.
Ovako imamo "madjare" na kp (a to je samo it) koji vrte milione na mesecnom nivou bez problema vec godinama a ovde solimo pamet coveku da bude posten...
Manimo se ljudi...
Madjari rade manje/vise pouzece ili uzivo. OP kaze da mu ide na racun, a to je nesto skroz drugo.

Mene su vec koji put banke zvale da potvrdim poreklo novca iako nosim isplatnice iz drugih banaka (pro forme, ali moram da odem... srecom to uradim usput kada inace idem u banku). A to je novac koji nikada nije nevidjen, oduvek je bio na racunima. Ali cim je kes bio u igri, druga je prica.


Dakle, onome ko rece da se ovako/onako gleda 15.000e.. ne, gledaju se u duzem periodu, nebitno je da li je jedna ili vise njih, isti dan ili godina, postoji algoriam koji nije javni. I banka tu nema izbora.


Ja ne savetujem coveka na jednu ili drugu stranu. Ako radi kao Madjari, Duke je objasnio.
Ali ako mu to sve ide na racun - mnogo je manje sigurno od Madjara.
 
Da, u pravu si, i to jos preko studentskog racuna.
Morace da menja shemu.
I racun svakako, jer i da otvori, ne moze da koristi studentski za te radnje.

...über rimini 7
 
Dakle, onome ko rece da se ovako/onako gleda 15.000e.. ne, gledaju se u duzem periodu, nebitno je da li je jedna ili vise njih, isti dan ili godina, postoji algoriam koji nije javni. I banka tu nema izbora.


Nisam napisao "ovako/onako", nego zakonom propisane slučajeve u kojima se to proverava i prijavljuje. Ključna reć kod više transakcija je "povezane", i algoritam može samo time da se bavi, prepoznajući povezane transakcije. Gomila nepovezanih transakcija ne mora da se prijavljuje, niti će banka to da kontroliše (osim ukoliko nije reč o transakcijama koje se smatraju sumnjivim iz drugih razloga). Drugi relevantan propis su Smernice Narodne banke Srbije koje razrađuju odredbe Zakona i koje takođe propisuju niz situacija u kojima se transakcije koje vrše obveznici Zakona mogu smatrati transakcijama kod kojih postoji visok rizik od pranja novca i finansiranja terorizma, ali ni po tom propisu ono o čemu se govori na ovoj temi ne može da se smatra visokorozičnim ili sumnjivim transakcijama, niti transakcijama koje se obavezno prijavljuju Upravi za sprečavanja pranja novca.
 
Believe that, ali ne buni se kada te pitaju.
 
Ne bunim se, ja pišem ta pravila, doduše ne za banke, nego za druge obveznike po Zakonu o AML, pa sam detaljno upoznat. Banke imaju obavezu da vrše nasumične kontrole određenog procenta svojih klijenata, odnosno transakcija, tako da time mogu da budu zahvaćeni i oni čije transakcije ne potpadaju pod gore navedene slučajeve, tako da svakako i zbog toga, između ostalog, svaki klijent treba da se stara o svom poslovanju.
 
Ono sto pise u zakonu i praksa kod nas nikada nisu bili isto.

Ujedno, ako su poznata javno pravila, svako ih moze zaobici. Postoje nepisana pravila po kojima se to proverava.
 
Ne postoje nepisana pravila, jer bi to značilo da banke postupaju u skladu sa maštom i kreativnošću svojih službenika, već interne procedure koje nisu javno dostupne, ali koje moraju biti u skladu sa Zakonom i drugim propisima donetim na osnovu Zakona, plus Nacionalnom procenom rizika koju donosi Vlada.

Da ne vrtimo dalje u krug istu priču sad, ionako je već dovoljno skrenuta tema.
 
Ne odlucuju banke.
 
Odlučuju, jer Zakon obveznicima kaže da u skladu sa utvrđenim činjenicama klijente i stranke svrstavaju u najmanje jednu od tri grupe (niskog, srednjeg i visokog rizika), što znači da svaki obveznik, pa tako i banke, može da odredi da sve klijente i transakcije maksimalno kontroliše. Naravno, to se u praksi izbegava i svi gledaju da postupaju onako kako ime je dozvoljeno, bez otežavanja ionako komplikovanih procedura.
 
8 miliona i 6 miliona su dve potpuno odvojene stvari. 6 miliona dinara se ne sme preci u jednoj kalendarskoj godini - u suprotnom vise ne mozes biti pausalac. 8 miliona dinara se ne sme preci u poslednjih 365 dana (dakle u bilo kojih 365 dana) - u suprotnom se ulazi u sistem PDV-a.

p.s. ovo za 8 miliona ne vazi ukoliko izvozite usluge u inostranstvo. U tom slucaju ne morate (ali mozete ako zelite) uci u sistem PDV-a.

Da li mozes da pojasnis ovo za izvoz usluga? Ako sam razumeo ako izvozimo usluge nema limita za pausal?
 
^limit za pausal je 6m u kalendarskoj godini, end of story. Tu ima jos detalja u zavisnosti od lokalnih PU (recimo neke gledaju prvih 11m da ne bude >5.5m, a neke gledaju i mesecno, pa su imale neke kolege probleme).
8m je gornji limit PROMETA IZ SRBIJE u toku 365 dana, preko koga se mora u sistem PDVa. Promet van zemlje ne bi trebao nikako da udje u taj limit (cak ni ako zelis, ali u praksi sam cesto video da se koristi i onda svakog meseca kontrola firme, jer uvek imaju povracaj PDVa - izvoze sav promet, a iskoriste povracaj PDVa na opremu).
Odlučuju, jer Zakon obveznicima kaže da u skladu sa utvrđenim činjenicama klijente i stranke svrstavaju u najmanje jednu od tri grupe (niskog, srednjeg i visokog rizika), što znači da svaki obveznik, pa tako i banke, može da odredi da sve klijente i transakcije maksimalno kontroliše. Naravno, to se u praksi izbegava i svi gledaju da postupaju onako kako ime je dozvoljeno, bez otežavanja ionako komplikovanih procedura.
Ne sporim to. Kazem samo da algoritmi nisu javni i nisu nimalo prosti. Povezane transakcije mogu spanovati i godinu dana i vise. Ako je to nekim podaktom zabranjeno, javi na PM.
 
Dakle, kolega koji je otvorio temu može i dalje da se bavi prodajom s tim što mu se ovde na indirektan način savetuje da se isplata od slanja vrši "na ruke" a ne preko računa neke banke.
Odem povremeno da šaljem dokumenta u jednu kurirsku službu i ono što sam zaticao jeste da ljudi iz auta vade džakove i džakove garderobe, igračaka, obuće itd, i u razgovoru dok čekam saznam da oni predaju 50+ paketa skoro svakodnevno. Dakle, ako imaju otkup makar 1000 din od jednog paketa, i mesečno recimo nekih 1000 paketića, dakle samo u toku jednog meseca obrnu za otkup milionče. Ako sve to ide na račun sve, a oni i dalje rade nema ama baš nikakve kontrole.
Po ovome što ste kačili, sve i da on 12 meseci svakog meseca ima milionske prilive na račun u tom iznosu (oko 1 milion) a skida ih sa računa i troši na nabavku prodajnih proizvoda ne bi prešao 15 000 evra i to je to, nikom ništa ?
Sigurno da oni koji šalju televizore i telefone sa kp mesečno prelaze dosta više tu otkupnu sumu pa dolazim do zaključka da verovatno otkup ide u tom slučaju na ruke, roba u neke tuđe stanove, magacine u slučaju kontrole a da sa kurirskom službom imaju ugovore o slanju pa neće kurir da ih zove 50 puta za 50 otkupa već im donese sve odjednom (zato skoro niko od njih ne šalje post expressom, jer tamo svaki otkup ide kao posebna isplata).
Sa druge strane te kurirske službe (osim Pošte) za svaku naplaćenu dostavu uplaćuju državi pdv. Dakle, to je sve dosta zamršeno, što bi se država mešla u rad privatnih kompanija ako imaju milionske prilive pdv-a od njih? Ako bi se umešala, koliko bi provera trebalo obaviti jer je instagram, kp, Facebook prodaja uzela poprilično maha? Koliko bi vremena trebalo da se dokaže nešto nezakonito? Koliko njih što šalje ostavlja lažne podatke od imena, prezimena, brojeva telefona itd (lično sam video da kuriri privatnih kompanija ne proveravaju identitet onoga kome daju otkup, dakle bitno je da ti broj telefona funkcioniše a da li si ti Marko, Petar, Janko njih ne zanima). Koliko ti ljudi stvarno zarade, jer ako im x proizvod košta 800 din na ali expressu a oni ga prodaju za 1000, i imaju 1000 paketa i prihoda milion dinara njihova zarada svakako nije milion dinara nego 200 000. Ako registruju firmu porez bi platili na 200 000 ili na milion dinara?
Očekivao sam više uređenja te oblasti novim zakonom, osim tih pretnji proverama, kaznama, oni praktično nisu uradili ništa što bi podstaklo da neko iz sive pređe u zonu fer poslovanja.
Uostalom, imamo i zakon o radu i mogu na području Beograda da navedem odmah sada 10 preduzetnika koji imaju neprijavljene radnike. Znamo i da ih prijavim da verovatno ni ja ni radnik ne bismo dobro prošli jer ovo je Srbija ljudi. Tako da... Na ovu temu može da se piše i piše.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Odustao sam od računa, sada otkupninu dobijam na ruke, profit je oko 100000 mesečno i hoću da legalizujem, ako neko može da mi preporuči šta da radim, ili da kontakt od nekoga ko može da me posavetuje molim vas da mi pustite pp[emoji4]

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Jedini način da se legalizuješ je da otvoriš DOO, sam uvezeš te sitnice zvanično ili ih ovde kupiš od drugog uvoznika preko fakture.

Takodje, kod svake prodaje treba da izdaš račun.

Ukratko...
 
Poslednja izmena:
Mani se ćorava posla!
Jako je lepo od tebe što si pošten i hoćeš da se legalizuješ. I svaka ti čast kad uspeš da prodaš toliko sitnica sa aliexpresa da imaš toliki profit. Pogotovo danas kad neuporedivo više ljudi naručuje lično iz kine nego pre 5-6 i više godina. Ali kao što ti rekoše, robu tada moraš kupiti kao firma, dakle svi uvozni papiri, fakture... i dok platiš sve poreze, dažbine, reket... profit od 100000 to neće moći da pokrije. A toliki profit ćeš imati još uvek samo ako prodaješ robu koju si kupio na crno, što tebi neće biti problem. Ali ako svu robu koju prodaš uvezeš legalno, neće biti toliki sigurno.
Znam da je off, ali država osim poreza i ostalih dažbina udara i reket (i ko zna šta još, otuda tri tačke;)) Nama pre neki dan bio inspektor, ustvari bio je i kod komšija, dakle nebitno čime se firma bavi, i rekao da se izlog ako je izlepljen naplaćuje 35 din/kvm dnevno (i to po započetom kvadratu, i sam inspektor kaže nebuloza). Znači ako imate nalepljenu neku reklamu na sopstvenom izlogu koji je za dlaku veći od 3x3m, plaćate za tih 10 kvm 350 din dnevno. Valjda zvuči manje nego ako kažu 10000 mesečno. Ako to nije reket, onda stvarno ne znam šta je!

Nego moj ti je savet da odgledaš (ako slučajno nisi gledao:)) "The Godfather" sva tri dela! Kad su se legalizovali, onda su shvatili da je tek tu sve nelegalno:D živa istina, pogotovo u Srbiji!
 
Nazad
Vrh Dno