Šta je novo?

Čekanje da se uspostavi LAN konekcija na ruter

Vader

Čuven
Učlanjen(a)
05.06.2001
Poruke
2,737
Poena
705
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5700X, Arctic Freezer 34 eSpord Duo
Matična ploča
Gigabyte Aorus Elite V2
RAM
Corsair Vengeance LPX DDR4 32 GB
GPU
AMD 6700 XT PowerColor Red Devil
Storage
980 Pro 2 TB + 970 Evo 1 TB + WD Red 4 GB
PSU
Adata Core Reactor 850W
Kućište
NZXT H7 Flow Black
Na kablovskom internetu je bilo u redu, nakon toga na istom računaru na mTel VDSL-u je bilo u redu, ali nakon što sam prešao na mTel optiku koju su mi spojili preko nekog modema/rutera Huawei EchoLife HG8245H dešava se da kad upalim kompjuter trebam često da čekam minutama da bih dobio konekciju (čini mi se da je zadnjih dana stanje lošije). Rijetko kad je imam odmah čim se Windows podigne (kako je bilo uvijek do uvođenja optike). Uz to se dešava da se nekad nakon uspostavljanja konekcije ona izgubi pa je opet nema nekoliko minuta. Takođe sam i TV imao spojen preko LAN kabla pa je i na njemu nekad nestajala konekcija, pomagalo je resetovanje TV-a, sad je spojen na WiFi i čini mi se da je stanje bolje ali mislim da se opet desilo jednom il idva puta, zato ne znam da li je do rutera koji ima neki problem sa LAN konekcijama ili je do TV-a (Sony sa Androidom).

S obzirom da je do optike uspostavljanje i održavanje konekcije na kompjuteru bilo u redu ne vjerujem da može biti do moje mrežne karte, jer imam ploču Fatal1ty Killer sa tom nekom Killer LAN mrežnom kartom za koju mnogi kažu da imaju problema sa njom. Mijenjao sam drajvere više puta ali nije pomoglo, ali ako mi je radilo uredno do uvođenja optike računam da nije baš do mrežne karte, osim ako se baš ta karta nešto ne slaže najbolje sa baš ovim ruterom.

Da li se nekome desilo ovako nešto i ima li nekih ideja?

Da li se u ovakvoj situaciji može od mTela tražiti neki drugi modem/ruter?
 
ja imam problem sa kacenjem mrezne, ali sam provalio usleed cega: od kad sam instalirao daemon tools lite, kad upalim komp, vrti mi kruzic za mreznu kartu i vrti i vrti dok god se virtualni drajv od daemon-a ne podigne, cim iskoci daemon ikonica dole, odmah mi se poveze na ruter..... a sta ga daemon sprecava da se poveze, nemam pojma.....
 
Hvala na odgovoru, ali nemam Daemon (i zaboravio sam na taj program, a nekad sam ga koristio :) )
 
Ranije je na Huawei ADSL modemima bila opcija za PPPoE konekciju: Always i On demand. Pogledaj da nema nešto slično, pa stavi na Always.
 
Potražio sam to ali ta neka podešavanja za PPPoE su zakucana, ne mogu ih dirati. Dolazili su mi juče iz mTela i stekli utisak da je problem moja integrisana mrežna karta (ali kao što sam rekao radilo je ranije sa kablovskim intenretom). Odmah juče sam kupio neku TP Link TG-3468, stavim je u jedna od onih malih PCI-E slotova, Windows je ne vidi. Stavim je u drugi, Windows je vidi ali nema nikako konekcije kroz nju, stavim u treći, ne vidi je, stavim je u onaj crveni dugački PCI-E (vidio na nekom YouTube, nisam ni znao da to može), Windows je vidi ali takođe nema konekcije. Probao sam sve PCI-E slotove i ili je Windows ne vidi ili je vidi ali nema konekcije, ni sa TP Link drajverima. Pa vratim na integrisanu mrežnu kartu i tu radi, ali opet moram čekati i čekati da uhvati konekciju.

Ponio sam mrežnu kartu na posao pa ću je na pauzi vratiti, rekli su mi juče da je vratim ako ne bi radilo.

Da li ovo liči na neki problem sa njom ili sa pločom?

Da li bi bio problem sa uzmem PCI a ne PCI-E verziju?

Kada stavim neku ovakvu dodatnu da li moram deaktivirati onu integrisanu u BIOS-u? Radio sam i to ali nije pomoglo, ali me zanima mogu li obe biti aktivne pa da samo kabal spojim u jednu? I ako moram deaktivirati ovu integrisanu da li moram u BIOS-u ili je dovoljno da je deaktiviram u Windowsu (Disable na samoj karti u opcijama)?
 
Mozda je glupo ali da nije poceo Windows da zajebava? Mozda da probas neki virtual da dignes i vidis sta sedesava. Ako radi, onda ti Windows brljavi, jer kako je moguce da negde vidi mreznu tu dodatnu, negde ne.
 
Kupio sam ovaj put neku S-link PCI-E mrežnu kartu koja se predstavlja kao Realtek PCIe GbE Family, stavio sam najnovije drajvere sa sajta. Ni nju Windows ne vidi u nekim od PCIe slotova, a u nekima je vidi, i to mislim da je raspored slotova gdje je vidi a gdje ne vidi drugačiji u odnosu na onu TP Link TG-3468. Vidi je u jednom od ovih x16 slotova, ali stalno i sa njom imam onaj crveni X i poruku da network kabal nije ni spojen, a jeste. Probavao sam i sa deaktiviranom integrisanom kartom, ne pomaže. Vidim da u BIOS-u ovi x16 slotovi mogu da se stave kao Gen1, Gen2, Gen3 i Auto koji je default (šta god to značilo). Sve sam ih probao. Nema konekcije, ne svijetle ni LED lampice na mrežnoj karti. A kada kabal vratim na integrisanu kartu tu se konekcija pojavi, ali opet nakon x minuta čekanja, što je problem zbog kojeg sam i ganjao ove dodatne mrežne karte, ali se na integrisanoj konekcija bar uspostavi, dok na ovim dodatnim kartama nikako.

E sad da li je moguće da sam dobio mrtve karte oba puta? I ako su neispravne da li bi ih Windows uopšte vidio? Pošto ih vidi u nekim od slotova, ali nema protoka kroz njih, ponašaju se i javljaju da kabal nije spojen.

Ovo što kažeš da probam neki virtual, misliš li da instaliram neki Win na npr. VirtualBoxu-u? Kako da testiram sa njim? Da mrežni kabal prebacim na ovu dodatnu mrežnu kartu na kojoj nemam protoka i gledam da li će ga biti u guest virtuelnom windowsu?
 
Probao sam i to, instalirao sam Win10 u VirtualBox-u, kad nema konekcije na hostu nema ni na guest sistemu.
 
A da stavis staticku ip adresu na integrisanoj karti.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
Nisam probao. To stavim u podešavanjima za IPv4 za mrežnu kartu, a trebam li šta podešavati na ruteru (Huawei ruter je u pitanju)?
 
Ne treba.Ip adresa bi trebala da bude u sledecem opsegu:192.168.1.2-254.izaberi zadnji broj koji zelis.
Subnet mask je:255.255.255.0
Gateway 192.168.1.1
Prvi dns mozes staviti 192.168.1.1 ali mozes staviti i googlove dns 8.8.8.8
Drugi dns 8.8.4.4 ili prazan
Ovo vazi ako je ruter u mrezi 192.168.1.1

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
Ruter je na 192.168.100.1 pa sam prilagodio, stavio sam 192.168.100.2, za Gateway sam stavio 192.168.100.1, i ove Google DNS-ove. Valjda je to dobro, sa tim je sličica konekcije bila OK, ali nije bilo protoka (to se vidi i na Viber notifikaciji u Systray koja ima uzvičnik). Kada sam vratio na automatiku konekcija se vratila, ali opet nakon nekog vremena. Ikonica za konekciju je čas crvena (network cable unplugged) a čas žuti uzvičnik (identifying), prebacuje između jednog i drugog neko vrijeme, kao da se muči, a onda uspije da uspostavi konekciju.

Ne znam šta je ovo, ali da li bi ovo pomoglo? Bezopasno je da uradim ove komande?
 
A da li si siguran da je kabl od routera do lan karte ispravan.Probe radi zameni ga pa vidi.
Kod staticke ip adrese jos probaj da u prvi dns stavis adresu tvog routera umesto gulugulugulu dns

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
Na prvu je to upalilo, nakon što sam to unio konekcija se restovala i pojavila za koju sekundu, ponadao sam se i tu u windowsu uradio disable pa enable mrežne karte, ali tada je dugo ganjao konekciju, i mislim da je nije ni uhvatio na kraju. Par puta se desilo kada promjenim ta podešavanja (recimo vratim da je IP adresa dodijeljena automatski) konekcija se brzo uspostavi, čim primjeni nova podešavanja, ali ako nakon toga uradim disable i enable mrežne kartice to opet ide po starom, čeka se par minuta.

Idem sutra na put pa kad se vratim planiram donijeti neki laptop sa posla da ga spojim na isti ovaj mrežni kabal, ako se i na njemu bude ovako patio onda je do kabla ili rutera, a ako tu bude radilo kako treba onda je do kompjutera.

Mogao bih probati i samo kabal, ne znam u kakvom obliku ih prodaju, da li sa predifinisanim dužinama ili ja mogu da im kažem koliko mi treba, jer meni treba...morao bih da izmjerim prvo, možda 7-8 metara. Ovi iz mTela su mi to sproveli dole uz zid, i ukucali one male hepeke na svaki metar da drži kabal uz parket.
 
A da li si siguran da je kabl od routera do lan karte ispravan
Ispostavilo se da je problem bio upravo u kablu :S:

Cijelo vrijeme nisam sumnjao na kabal jer je jedno vrijeme radilo dobro, dok sam bio na VDSL-u i drugom ruteru, ali kada su me prebacili na optiku počelo je da zeza. Možda se tada negdje kabal oštetio.

Sumnjao sam na integrisanu mrežnu kartu a sad vidim da je ona još i odlična, jer ove PCI-E koje sam kupovao nisu uopšte mogle da uspostave konekciju, dok je integrisana mogla ali se prvo patila nekoliko minuta po uključivanju kompjutera.

A i bzina interneta je sada nešto veća, više puta sam mjerio, sa starim kablom je bila do 95 Mbps a sada je oko 110 Mpbs (imam paket od 100 Mbps).
 
Nazad
Vrh Dno