Šta je novo?

Preporuka za kompakt ili dslr aparat

pelezinho90

Cenjen
Učlanjen(a)
27.05.2013
Poruke
252
Poena
180
Pozdrav svima. Ovih dana razmisljam da kupim sebi neki fotoaparat. Stavio sam u naslovu i dslr ali sam ipak vise za kompakt. Koristio bih za licne potrebe,svakodnevno fotkanje,more,plaza,planina,poneki snimak... Hoću nesto bolje od kamere telefona. Cena do 40,50k.
 
Ako ces kompakt, vidi neki sony rx100 koji ti se uklapa u cenu. Za te pare verovatno nov mk1 ili možda mk2, ako ces polovan mozda može i mk3 da se nadje

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Rx 100 ima 6 ili 7 verzija, nisam pratio. Ja imam mk2 i sasvim je dobar. Gledaj kakve si mogućnosti alarata, a ne iz koje je godine. Nisam siguran za canon, trebalo bi da je dobar. Koja mu je cena? U svakom slucaju, ako uzimas kompakt, gledaj da je sa velikim senzorom, tj 1".

Edit: uporedio sam na brzinu canon i sony mk2, sony bar na papiru deluje bolje. Ne znam kakav je realno IQ na canonu. Koji god da uzmes, tesko da ces pogrešiti, to su sasvim solidni kompakti. U svakom slučaju ne zaleci se, pogledaj neki review, upoznaj se sa modelima pa vidi sta ti s uklapa u cenu.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ima nekoliko modela kompakata na tržištu sa 1" senzorom. Ako hoćeš da dobiješ zaista neki napredak u fotografijama u odnosu na telefon, gledaj neke od njih. Sony i Canon imaju nekoliko modela.
Tu su još i Panasonic i Oly sa nekim njihovim modelima sa većim senzorima, ali ne pratim nove modele.

Druga varijanta je da ideš na neki MILC sa cop senzorom, (Sony su najpopularniji). Ali to je već značajno glomaznije od 1" senzorskih kompakata.

Svakako nemoj kupovati "kompakte" sa maleckim senzorima i velikim zoomovima, koliko god ozbiljno izgledali gledano spolja. To je samo drugačije upakovan malecki kompakt.
 
Da, ako je kompakt u pitanju. Oni sa manjim senzorom nisu ništa bolji od mobilnih telefona, mada imaju npr. ogroman zoom ili 'profi' telo, ali je kvalitet fotki los.

Ako gledaš milc ili dslr, onda aps-c senzor.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Fuji ima APS-C senzor koji je veći od 1" senzora. Crop u odnosu na FF je 1.5x

1" senzoru je to samo naziv, nema on 1 inč, ime nema veze s veličinom. Prave dimenzije 1" su 13.2×8.8mm, crop u odnosu na FF je 2.7x. Dakle solidno manji senzor.

Obrati pažnju da gore pomenuti Fuji nema zoom. Objektiv mu je 28mm/f2.8 što može da bude ograničavajući faktor ako planiraš pejzaže i sl.
 
Sto se tice senzora 1",verovatno mislite da bude minimum toliko,sve preko je jos bolje?
Konkretno,mislim da ova 2 modela zadovoljavaju te kriterijume aps-c i 1",da li sam u pravu?

https://pcfoto.biz/canon-powershot-g9-x-mark-ii.html

https://pcfoto.biz/fuji-xf10.html

Za ovaj fuji pise da mu je senzor 23.5x15.6mm,a to je manje od 1".

Odredi kakav ti fotoaparat treba i odgovara. MILC ili DSLR jesu bolji od 1" kompakta, ali tipičam MILC je 2-3x glomazniji, a DSLR i mnogo više.

Pogledaj ovo poređenje: http://j.mp/2YQrVFM

To ti je prvi Sony RX100, pored njega jedan manji MILC sa APS senzorom, a pored je najmanji DSLR što postoji, sa najosnovnijim objektivom (i takođe APS senzorom).
Razmisli šta od ovog želiš da vučeš sa sobom. Ako nećeš biti napredni fotograf, nošenje DSLR-a sa sobom će jako brzo postati smaranje.
Napredni kompakt opet, mnogo češće će biti uz tebe.

Sony RX100 III i Canon G7X II su prst najdublje u pekmezu. Imaju najsvetlije objektive, dobre senzore i najmanje dimanzije. Canon g9x i Sony RX100I i II npr, imaju manje svetle objektive na tele delu.
Nisam ispratio šta slično nude Panasonic i Oly, ali imaju i oni slične aparate vredne razmatranja.
 
Poslednja izmena:
Ja kao napredni amater [emoji4] sam prvo uzeo dslr, pa zamenio za milc, pa na kraju i njega zamenio za sony rx100 mk2. Nisam primetio drastičan pad u kvalitetu fotki (uvek sam imao samo kit objektive) a aparat je mnogo češće sa mnom, i ne predstavlja teret, što je bitno npr kad imas malo dete, pa ti samo jos dslr fali uz sve što vučes...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Rasprodao ovih dana svoju Sony milc opremu, primetio sam da sam daleko manje slikao sa istim nego ranije.

Nekako sam najslobodniji bio sa RX100 IV koji sam najviše koristio prošle godine i koji sam prodao kad sam uzeo A6300.

Dakle, ovih dana pada kupovina, najverovatnije prelazim na RX100 VA, ali ne znam šta eventualno da gledam kao alternativu. Gledao LX100 II, ali me odbija AF za video koji je koliko vidim dosta lošiji i u poređenju sa RX100 IV koji sam ranije imao. Plus ekran se ne rotira, a nema ni ND filter koji je na RX-u fenomenalna stvarčica.

Fuji XT10 mi ne odgovara zbog fiksnog objektiva, kao ni Ricoh GRIII.

Jedino ovaj novi Canon G7X III ili G5X II deluje kao dobra alternativa, objektiv je 24-100mm ili 24-120mm 1.8-2.8 što je bolje nego na RX100 VA, imaju touchscreen, duže snima 4K video i G7X III ima 3.5mm ulaz za mikrofon, ali nešto mora da nedostaje - senzor nema PDAF, samo je contrast detect, verovatno isti kao u RX100 IV i nema EyeAF, dakle mora nešto da nedostaje :wall: A i u prodaju kreće tek u avgustu.
 
Poslednja izmena:
Da se sad i ja ubacim u priču. :)

Korisnik koji je imao ranije DSLR (odavno), nije početnik i zna koliki je to aparat sa objektivom. Sad ima malo dete i želi da kupi nešto do 600€ za svakodnevno fotkanje ali da kvalitet fotki bude dobar.

Novo jedino dolazi u obzir.

Prosledio sam mu link koji je @NShappy postavio za poređenje veličine aparata, pa sam ga pustio da malko razmišlja o tome. :)

Šta bi bila preporuka u ovom cenovnom rangu?
 
Poslednja izmena:
Taj Panasonic ima micro 4/3 senzor, sto je dosta vece od 1" u sonyju i skoro blizu aps-c senzorima u crop dslr-ovima. Mogao bi da bude zanimljiv sto se tice kvaliteta slike, zavisi i kakva mu je optika. Neka nadje neki reviewe pa vidi.
 
Koja je svrha tog Panasonic kompakta?

Veličine je kao Sony A6xxx ili Fuji X-Tx0 sa kit objektivima koji su APS-C mirrorlessi koji imaju PDAF, njima makar možeš da menjaš objektiv i u sličnom su cenovnom rangu.

RX100 je makar mali pa može stvarno da stane u džep, ovo je iste veličine kao i mirrorlessi, samo ne možeš da menjaš objektiv a opet imaš manji senzor.

Drugo, ako uzima da slika klince, nemoj da uzima nešto što nema dobar (vrlo brz) AF - klinci u većini slučajeva nisu mirni duže op par sekundi :) - ako hoće da ih slika dok se igraju, trče, skaču i sl. AF je jedan od primarnih kriterijuma, a taj Panasonic je samo contrast detect.

Vezano za to, ne bih uzimao RX100 ispod V/VA serije, imao sam ranije RX100 IV, sada imam RX100 VA, ogromna je razlika u brzini AF, baš zbog sam i zamenio IV, a VA mu se ne uklapa u budžet.

Ako mu je kompaktnost bitna (a s decom uglavnom jeste jer kad vučeš gomilu stvari za decu, najmanje što ti treba je još ranac ili torba s foto opremom) najbolje nek ujuri neki polovan A6300, kit 16-50 i posle neki prime prema ukusu (35 ili 50 1.8 ili Sigme 1.4) ili ekvivalent tome kod Fuji-a.
 
Poslednja izmena:
Taj Panasonic ima micro 4/3 senzor, sto je dosta vece od 1" u sonyju i skoro blizu aps-c senzorima u crop dslr-ovima. Mogao bi da bude zanimljiv sto se tice kvaliteta slike, zavisi i kakva mu je optika. Neka nadje neki reviewe pa vidi.

Ima m4/3 senzor, ali koliko se sećam, ne koristi ga celog.
Ali opet, efektivna površina koja se koristi, jeste nešto veća od 1" senzora...

Sve u svemu, što se kompakata tiče, jes' tačno. Osim RX100 i Canonovih pandana da 1" senzorima, nema mnogo svrhe uzimati neki drugi.
Sledeća vrednost su MILC-evi Sony-ja ili Canona.
Oly i Panasonic MILC-ovi su takođe tu negde, ali ko će sve to ispratiti...
 
@mighty78
to vezano za veličinu ovog panasonica i milca je i meni palo na pamet dok sam čitao review, i slažem se sa tobom. Dopao mi se retro look aparata i tražilo koje nisam imao ni na samusngu ni na sonyju pa sam prevideo veličinu. :)
 
RX100 od serije III pa naviše ima EVF, jeste mali, ali sasvim upotrebljiv na jakom suncu, na moru mi je baš značio.
A6xxx i Fuji takođe, ako ćeš na veće gabarite.
 
Vezano za to, ne bih uzimao RX100 ispod V/VA serije, imao sam ranije RX100 IV, sada imam RX100 VA, ogromna je razlika u brzini AF, baš zbog sam i zamenio IV, a VA mu se ne uklapa u budžet.

Hvala za sve što si napisao za pomenuti Panasonic, ja nisam ni obraćao pažnju na njegovu veličinu.

RX100 VA sam video da imaš i da ga koristiš ali on je njemu baš iznad budžeta (gledaju se domaće prodavnice).
 
Nazad
Vrh Dno