Šta je novo?

Posle X ponovo

IONE

Cenjen
Učlanjen(a)
26.12.2009
Poruke
245
Poena
170
Posle desetak godina reših da se vratim na desktop računar.

Što više čitam i istražujem ulazim u začarani krug "i ovo mi je neophodno".

Računar bi se koristio za laganu varijantu video obrade, gledanje 4K videa, dosta otvorenih tabova u brauzeru.
Na računaru ne bi bile igrane igre i retko bi se isključivao.

Koliko novca bih trebao da izdvojim i na šta da obratim pažnju?

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
 
Za tako nesto gledaj Ryzen 7 ili 5 sada izasla je nova generacija 3xxx pa ja bi vijao nju , b450, 16 giga rama, ssd pod obavezno kuciste odaberi sam, sto se tice grafike ja bi isao na 1060 6 gb ili 1070 sve zavisi od tvog budzeta, i neko krsteno napajanje 600+ wati .

Ovako neka konfiguracija ti je oko 700-800 eura pod uslovom da uzimas sve novo.
 
SSD, minimum 600 napajanje i 16 kila RAM-a će biti gotovo sigurno...

Budžet je rastegljiv, izdvojiću onoliko koliko bude potrebno, samo bih da izbegnem davanje više novca bez potrebe.

Uzimao bih novo(radnje i oglasi) ili polovno sa nekim vidom garancije.

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
 
Ryzen 3000; 16gb 3000/3200mhz; bolje napajanje
 
EDIT: wall of text, sunce ti...

Ryzen 3700X (8-core umesto 6 zbog te video obrade, mada bi mogao da posluži i 3600/3600X ako je budžet tesan). Eventualno, Ryzen 2000 serija, ako je budžet problem, ipak su jeftiniji a rade posao (bar 1700X, poželjno 2700).

MSI B450 ploča - Tomahawk, Mortar ili Pro Carbon, ne znam koja od njih podržava update BIOSa bez procesora (neophodno za nove Ryzene na B450/X470 pločama). Alternativno, neka X470 ploča poput MSI X470 Pro Carbon ili ASRock Taichi. To je skuplja (i sigurnija) varijanta ako ćeš overklokovati 8-jezgarni procesor malo jače. Za normalnu upotrebu ili blagi OC B450 je dovoljna.

2x8 GB neke memorije na bar 3200 MHz. Ne mora da bude ništa besno...ima čak i 3600 MHz CL18 modula za pristojan novac. Alternativno 32 GB, opet zbog video obrade i gomile tabova...čisto da ne razmišljaš.

Napajanje: Seasonic Focus Plus Gold 650 na KP.

Kućište: zavisi od budžeta i ukusa, samo da je dobro provetreno. Najjeftinija a pristojna varijanta bi bila MS Cyclops V ili Winston za nekih 25-30€. Sledeće, Cooler Master MB511 sa mrežastom prednjom stranicom za nekih 6-7000. Dalje (bolje varijante), NZXT H500 ili Fractal Design Meshify C za nekih 75-90€ na KP.

Storage...bar 500 GB SSD u M.2 formatu za sistem i video obradu, poželjno 1 TB, velikim fajlovima prija ta brzina transfera. Jeftinija varijanta bi bila Crucial MX500, recimo, mada bih ja dodao par hiljada za Adata XPG SX8200 Pro (u varijanti od 500 GB), ako ga nađeš. Skuplja i brza varijanta bi bila Adata u verziji od 1 TB za 20 i kusur hiljada. Ili nešto između sa 1 TB Crucial MX500...
Definitivno bih uzeo veći HDD za te 4k filmove ili šta već, 4k video zauzima poprilično mesta. Recimo, ja sam na KP uzeo Toshiba P300 3TB drajv za nepunih 70€, što je sjajna cena.

Ah, da, kuler za procesor...preporučio bih ti neki aftermarket kuler, ne mora ništa skupo. Novi Ryzeni se ne greju mnogo ali je ipak tiše i hladnije nego sa stock kulerom. Jeftina i solidna varijanta: LC Power LC-CC-120 za nekih 20 i kusur evra. Malo skuplja i odlična varijanta (za OC i 8-core) - Arctic Freezer 34 eSports Duo za 40€. Nema potrebe za nečim jačim i skupljim, osim ako ne forsiraš overklok.

Što se grafike tiče...ako koristiš CUDA akceleraciju za obradu videa, ne bih išao ispod Nvidia 1050Ti 4GB. Optimalno, recimo, 1060 6GB. 1070 je još bolje ako se više oslanjaš na grafiku u radu ali možda je overkill...Problem s ovim kartama je što su jeftine polovne ali je vrko verovatno da su rudarile. Ako ti to ne smeta, juri po oglasima sa garancijom. Ne znam kakve su Nvidijine RTX karte za to, 1660 bi bila ok ako ti treba nova grafička, možda i overkill...U suštini, ako se obradom videa baviš samo "rekreativno", 16 GB RAM-a i 1050Ti ti je dovoljno. Nisam siguran kako starije i jeftinije karte izlaze na kraj sa 4k videom, X.265 i HEVC kodecima i slično...


Ne znam koliko si spreman da odvojiš, koliko bi da forsiraš mašinu i koliko si ozbiljan sa obradom videa, tako da...ovo je okvirno.
Budi spreman da dosta stvari pazariš preko KP, od "Mađara", jer je ponuda kod nas očajna a cene visoke...
 
Poslednja izmena:
Ione, casti coveka pivom... :)

TuturuTu on rmn7
 
Pivo a i pljeska su zasluženi [emoji3]

Nema ozbiljne obrade videa, ne zarađujem novac od toga.
Bitno mi je da mogu normalno da se "igram" sa obradom.

Obrada videa sa linka je bila patnja, dugo i mučno je bilo sastaviti ovako jednostavan video preko laptopa.

https://youtu.be/k_E8kGMyoos


Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
 
Ploce koje je jurodrivi preporucio podrzavaju flesovanje biosa preko fleske bez hardveraja, osim napajanja naravno.
 
Prodavnica na E..i će odraditi flesh biosa za nove ryzen procesore, ako budeš uzimao kod njih. Čitao sam kod njih na sajtu u komentarima, tako da nema frke sa tim.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno