Šta je novo?

Cudan problem sa internet brzinom

M!ST!CX

Slavan
Učlanjen(a)
18.12.2004
Poruke
2,309
Poena
380
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD TR2 2920X @4.3GHz Full Custom Watercooling
Matična ploča
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
GPU
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING
Storage
Samsung M.2 NVMe 950 PRO 512GB + GIGABYTE M.2 NVMe 512GB + Samsung SSD 850 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 1TB + Samsung SSD 860 EVO 1TB + QNAP TS-431P2 @ 12TB
Zvuk
Logitech Z-5500 Digital
PSU
EVGA SuperNOVA G2 850W
Kućište
Phanteks Enthoo Evolv X
Monitor
27" 27GP850 Nano IPS 180Hz + 27" LG 4K UK650-W + 27" ACER V276HL
Miš & tastatura
Corsair K70 MK.2 & Razer Lancehead Tournament Edition @ Razer Gigantus
Ostale periferije
Razer Nari 7.1
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A34 5G
Pametni uređaji
Samsung Galaxy watch 3 45mm
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pre par dana sam primetio da mi download iz browsera ide jako sporo, imam 100Mb(~12MB/s) internet, a browser mi je skidao 2MB/s, ali nisam nesto obracao paznju, mislio sam da SBB nesto cacka i posto je sve ostalo radilo kako treba, reko, nece to dugo trajati. Juce kada sam skidao nove NV drivere sam naisao na isti problem, download ide 2MB/s u bilo kom pretrazivacu (FF, Chrome, Edge), e tu sam vec poceo da se nerviram jer sam provalio da je ovo ocigledno problem koji nece sam da nestane. Da ne davim, evo u kratkim crtama kakvi su rezultati:
PC
------
speedtest/ bilo koji internet speed test = OK
surf svi browseri (FF, Chrome, Edge)=OK
4k/8k video svi browseri (FF, Chrome, Edge)=OK
DL svi browseri (FF, Chrome, Edge)= ~2MB/s
ping u online igrama= nepromenjen
qBittorrent = 11MB/s (par % odstupanja ali da kazemo maks brzina)
download igara preko Battle.net = ~2MB/s
download igara preko EPIC = 10/11MB/s (par % odstupanja ali da kazemo maks brzina)
download igara preko uPlay = 11MB/s (par % odstupanja ali da kazemo maks brzina)
download igara preko Steam 12MB/s (par % odstupanja ali da kazemo maks brzina)

Notebook/mobilni @ WIFI
----------
sve radi maks brzinom


Gledajuci sve ovo, rekao bih da problem nije (ili mozda nekim cudom jeste?) do SBBa, vec da je do mog racunara.
Da napomenem par stvari, restart mog rutera nije pomogao, restart SBB rutera nije pomogao, restart racunara nije pomogao, ipconfig /flushdns nije pomogao (ovo reko da probam cisto za svaki slucaj), ovako postavljeno internet mi je radio savrseno od kad je postavljen, pre 10 meseci, ne instaliram stalno nove programe, odavno sam podesio sve kako mi odgovara i ne cackam po opcijama niti se pravim pametan sa cackanjem po WINu, ako nesto radi, nema potrebe da diram, inace sam od onih zaludjenika da stalno imam nesto updatovano, tako da i prica o zastarelim driverima nema pokrice. TL DR nista nisam dirao, nista novo nisam instalirao, nemam viruse, samo od sebe se pojavilo.
Ima li neko ideju sta bi moglo da bude?
 
Poslednja izmena:
Antivirus?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Odradi merenje sa Speedtest by Ookla, i ovde okači rezultate. Da li radiš možda backup Win jednom mesečno ? Ako radiš, vrati se na predhodni mesec kada je sve lepo radilo.
 
Poslednja izmena:
@iceAge Virus nemam, ali iz predostroznosti svake nedelje radim AV scan + malwarebytes premium.
@vladat1 slika u attachu
@galebns69 osim ako WIN 10 nema neki skriveni net limiter koji se misterizno aktivirao pre par dana, nemam nista
 

Prilozi

  • Annotation 2019-07-10 143555.jpg
    Annotation 2019-07-10 143555.jpg
    35.5 KB · Pregleda: 92
https://testmy.net/
Probaj ovde...
Neko je to okacio, ovde i s njim sam video da zaista ima dosta oscilacije u dwld/upl, dok kod Ookl-e sve skoro idealno.
pozz
 
@M!ST!CX do windowsa je, šta se tačno zabagovalo iskreno ne bih znao, prvi put vidim ovakvu situaciju. Restore point ili system image ako imaš vrati na staro, ako ne po svoj prilici moraćeš ići na reinstal.
Možeš i butovati Sergei Strelec pa iz dotičnog "živog" windowsa probati browsere i download iz njih, radiće sve ok.
 
Meni problem sa brzinom pravi bitdefender antivirus softver, zato sam te pitao da nemas neki instalirani. U linux sve normalno, ali pod win10 problem sa brzinom.
Inace, sav softver je originalan, bez narodnih varijanti.
A jesi li probao neki internet speed testfile? Probaj tako download pa vidi da li postiže željene brzine.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Да ли си пробао неки download manager, мени се повремено свуда дешавало да један дл иде спорије али када се повежу више њих менаџером, ради нормално. Можда и понеки сајт ограничи брзину по конекцији.
 
probaj nekoi download manager koji skida sa vise konekcija ka serveru
 
Moze i te kako...
Isto je i kod mene, preko browser-a uzas dl, preko managera sa vise konekcija ide max.
Problem je do provajdera, bar kod mene.

Probaj xdm dl manager, kod mene se super pokazao

TuturuTu on rmn7
 
To lako može i preko speedtest sajta da proveri. Imaju već par meseci opciju za single ili multi konekcije.

Neka stavi na single i vidi koliko izvlači.
 
Мислим да понеки сајт такође ограничи брзину по конекцији па овај тест не мора да буде 100% сигуран. Сад сам проверио моје брзине, на сингл конекцији је за нијансу спорије, практично небитно. Мулти мери 319/99 (пакет 320/100) а сингл 312/96 ... отприлике.
 
Moze i te kako...
Isto je i kod mene, preko browser-a uzas dl, preko managera sa vise konekcija ide max.
Problem je do provajdera, bar kod mene.
Kod njega je radilo sve ok, znači mala je šansa da je provajder. Još manja zato što isključivo browseri na dotičnom računaru imaju problem, na svim ostalim uredjajima prilikom downloada preko browsera nema problema.
 
PC:
-----
Kwl-J7WwR.6gWWIKoQX.png

NOTEBOOK:
--------
EbIugJceu.h8XgC87D-.png


opet sam testirao brzinu downloada na notebooku, skida maks brzinom, znaci na zalost nije do SBBa, vec je nesto do mene.

Edit: testirao sam upravo u virtuelnoj masini, win 7, ista brzina downloada, oko 2.2MB/s
 
Poslednja izmena:
Pa virtualni OS "ide kroz" host OS i drajvere za mrežu i kroz antivirus i firewall programe.
Bootuj sa fleša neki Linux distro u "Live CD" režimu pa testiraj Chrome /Firefox...
Time ćeš eliminisati postojeću Windows instalaciju a testirati ispravnost WiFi mrežne (ili LAN mrežne i LAN kabla).

Mislim da ti je vremenski najisplativija varijanta da radiš clean install Windows 10.

Pre toga možeš sa nečim poput Macrium Reflect da za svaki slučaj odradiš image postojeće "loše?" Windows instalacije... u slučaju da se ispostavi da i sveža instalacija brljavi identično onda možeš i da vratiš taj image stare instalacije da ne moraš za bzvz sve programe i podešavanja opet ručno. Pa da dalje juriš šta je tačno problem...

Kad spomenuh WiFi mrežnu : da li si testirao da li se isto ponaša browser download brzina i kad si na LAN kablu?
I ako imaš od koga da pozajmiš USB>WiFi adapter testiraj i sa adapterom.

Takođe proveri da nije slučajno tvoja kućna konekcija obeležena kao "metered connection"..
 
Poslednja izmena:
Bootuj sa fleša neki Linux distro u "Live CD" režimu pa testiraj Chrome /Firefox...
Može i iz linuxa, zašto da ne. Već sam mu predložio da butuje Sergei Strelec i učini isto to, ali mislim da mu nije poznato šta je u pitanju.
 
povezan notebook preko LANa koji ide u moj racunar, net download radi kako bi trebalo (da, ugasio sam WIFI, ako neko mozda pomisli da sam ubo kabl a ostao na WIFI :D ).
Proverih konekcija nije metered.
Reinstall Wina ne dolazi u obzir sve i da mi ovo zauvek ostane, previse stvari imam instalirano, sto oko posla, sto programa + WIN je radio fantasticno, racunar nikada ne gasim a restartujem samo kad win update to trazi, inace je po par nedelja upaljen, sve radi savrseno. Ponovno podesavanje programa bi trajalo danima. Internet radi polovicno na racunaru, znaci do sistema je, a hocu da saznam sta je.
Ne bih da zvucim nezahvalno i tvrdoglavo ali, ne vidim poentu bootovanja nekog Linux distroa, jer ocigledno je da je do mog Wina, kabl daje maks brzinu, LAN na ploci radi jer daje u game clientima maks brzinu a i u speed net testovima, znaci nije ni HW greska,
 
Reinstal kažeš nije opcija, ako ti nije uključen system restore i nemaš napravljen system image od ranije tada i nemaš nekih opcija osim ga koristiš kakav jeste. Problem je prilično egzotičan...
p.s. Kolega nije botovao sa live linuxom, predložio ga je u istu svrhu (dijagnostike) kao i ja live windows (to jest Sergei Strelec).
 
^ Upravo odradio sve, nista, i dalje isto.
 
Pošto si verovatno i ranije koristio virtualne OS software (VMware, VirtualBox...) i OpenVPN i slična čudesa možda da si probao da privremeno disable-uješ sve te "virtualne mrežne" (TUN / TAP adaptere) i vidiš da li ima ikakvog efekta.

Ne mogu više da se setim šta se tačno kod mene jednom prilikom izdešavalo ali bio je neki "gremlin" da mi je beše samo LAN saobraćaju / saobraćaju ka localhost http serveru "išao" iz ko zna kog razloga prvo kroz neki od VMware adaptera pa tek onda kroz fizičku mrežnu zbog čega je žestoko kilavo odgovarao server.
 
Upravo sam pogasio sve network adaptere za VMware i nista, mada vec duze vreme ne koristim VM jer mi trenutno nisu potrebne za posao (a i ne mogu da igram PUBG sa upaljenim VM, ne da anty cheat sistem :D ).
 
Poslednja izmena:
Pisao sam iznad moj problem. S obzirom da mi bitdefender istice za dve nedelje rekoh da pokusam da vratim brzinu interneta na win sa njim pre nego li kupim drugi antivirus.
Definitivno usporava brzinu download-a, ali nije on krivac za veliko usporenje koje sam imao (brzina mi je 400/160 a na win je bila cca 80/160). Kada sam iskljucio dva cloud servisa, one drive i google drve sync, brzina se vratila na oko 350/150. Nisam gasio torent, tako da je ovo ok. Ne znam koji gremlini su se umešali u pricu...
Jos neka podešavanja u firewall sam doterao tako da je sad manje/vise sve u redu.
I instalirao sam speedtest app na win.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da dodam jos par stvari, koje sam mozda zaboravio, od AVa koristim Windows Security i Windows Firewall, Malwarebytes upalim jednom u nedelju dana, iz predostroznosti skeniram i ugasim. Koristim One Drive i Mega, od tih Cloud sistema, koje sam upravo ugasio da vidim da li ce biti promene i nista, na zalost. Takodje, gasio sam i AV i FW i nista.
 
Nazad
Vrh Dno