Šta je novo?

Pomoc oko Ryzen-a

Marezz

Slavan
Učlanjen(a)
14.11.2010
Poruke
1,403
Poena
225
Zdravo narode,

Plan je da se kupi Ryzen 7 2700 posto je dosta pojeftinio, ili mozda cak i Ryzen 7 3700X ukoliko cena ne bude previsoka, tu ce cena da presudi..E sad, ne mogu da se odlucim za plocu i za RAM, troumim se izmedju MSI B450 / X470 Gaming Pro Carbon i ASrock X470 Taichi.
Sto se RAM-a tice, gledao sam G.Skill Aegis, vidim da je osetno jeftiniji od ostalih, ali je na 3000MHz i CL 16.. Sta bi ste mi preporucili za plocu i jel ima neki krsten RAM da radi na 3600MHz a da je povoljan?
 
Idi na Taichi.

A ram ti je nebitan, sve su to zanemarljive nijanse. Bitno da ne ides na 2400Mhz. :D
Znaci sta god ti od 2933-3200Mhz cenovno odgovara.
 
Poslednja izmena:
Eh, 3600 ne donosi ubrzanje u odnosu na 2600, samo jedno ~18-20%, sitnica...
Sto se tice problema, tu si upravu, zato cekam da se pojave B450 ili B550 ploce koje zvanicno podrzavaju R3000 (MSI vec izbacio B450 MAX serije za svoje B450 ploce)
 
Skoro je bio MSI-ev stream oko Ryzena 3000 i B450 ploča. Dole sam preveo glavne crte iz reddit teme (lik koji je pratio stream je izvukao glavne stvari).

- Tomahawk će ostati na lite bios-u. Neće biti update-ovan za 3000 seriju na click 5 (sa grafikama, itd).
- Moguće da neće biti oc profila sa lite bios-em. Navodno MSI pokušava da sredi i to, ali ko zna...
- MSI je navodno napokon svestan problema koji se javlja sa Tomahawk pločama (a verovatno i drugim pločama) - cpu debug problem. Nadaju se da će imati uskoro više informacija.
- "Stare" B450 ploče će imati podršku za Ryzena do 2020. godine.
- Zvaničan stav MSI-a je da ko je kupio B450 ploču, da je vrati i da kupi MAX ploču.

Original tekst/link, plus komentari: https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/ch9qud/msi_livestream_conclusion/

tldr; MSI ukakio stvari, obećao jedno - na kraju ispalo drugo, osećaj prevare, ne kupovati MSI ploče za Ryzena (utisci ljudi koji su gledali stream)
 
Poslednja izmena:
Da je vrati i kupi MAX, koji lol. Pa ako ce da vrate pare, ja cu rado da vratim :) Bas su pojeli sto se ne jede. Sto se tice ovog Lite biosa, meni daleko bolji nego onaj jezivi sa grafikom. Bilo bi lepo da ima tih oc profila, al moze i bez njih da se zivi. Samo te probleme sa ramom da ispeglaju. Meni inace bas Predator 3200 odlicno radi sa 1700x trenutno i Mortar B450M, cak i na 3466, ali sam sve rucno podesavao, uz xmp mi je pucao prajm.
 
Šta si radio prodatoru? :)
Hoću sutra i ja da ga dignem na 3466Mhz, pa rekoh da vidim za latencije i napon. Čisto da imam nešto oko čega da se baziram ovako na prvi pogled.
 
Ryzen dram calculator sam koristio. Rock solid mi je sa 3200 fast ili 3466 safe podesavanjima. Za 3466 sam uneo kao da je to deklarisana brzina memorije, iako je pisalo da tako ne treba :d Zato sam se drzao safe preporuke.
 
Rucno namesti Predatora, jako lepo se klokuje, kod mene je cl15 kit 3000MHz na 3200MHz (nisam probao vise, nemam potrebe za time) a latencije su 14 17 17 36... Gledao sam klip gde ide bez problema na 3466MHz ali kao sto rekoh ne treba mi to...
 
Cek, kakva je na kraju situacija sa podrskom za nove procesore na X470 i B450 plocama? Na kojima rade dobro a na kojima ne?
 
Ako pogledaš https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/ situacija je očajna. Mada su to sve uglavnom MSI B450 Tomahawk ploče. Za X470 se retko ko žali.

Ja sam odustao od kupovine Ryzen 3600 i uzeo sam na kraju Ryzen 2600. U odnosu na trenutni FX-6100 to je monumentalni skok :)
 
Obzirom na glupost koju je MSI napravio, njihove maticne otpadaju kao izbor.. A stvarno je steta, jer su mnogo dobre.. Sad mi jedino preostaje X470 Taichi kao izbor.

Sto sam vise citao/gledao o novim procesorima, to mi je teze da se odlucim. Ne mogu da procenim koliko su R5 3600 i R7 3700X bolji od R7 2700.. R2700 je sada jako povoljan, i nisam siguran da li je 3700X dobar izbor obzirom da je tipa ~20% brzi a ~150 evra skuplji?
 
Neces valjda plocu skuplju od procesora?
:D
 
msi b450 max verzije, spremne za r3000, koje bi trebalo da budu dostupne do kraja sedmice, ili pak sledece.
kupis tomahawk max ili mortar max, ustedis kes za nesto drugo. Ja cu sebi da uzmem jednu od te dve, ubacim najverovatnije 3700x unutru(pare sam spremio za 3900x i x570, ali sam se predomislio, jer mi iskreno ne treba, cak mi i 3600 vrsi posao, ali ajde).
 
Hmm, verovatno ce tako i biti.. Ne znam samo za RAM sta da radim.. Voleo bih nesto sto moze da se potera na 3600MHz CL16 a da mi ne unisti novcanik.. Ili pak da idem na onaj jeftini G.Skill Aegis 3000MHz CL 16.. Uf >.<
 
Ima Aegisa na Iponu samo je cena skocila na 76e, a bila je 67e, i dalje je najjeftiniji kit.
 
I ako moze neka preporuka za dobro napajanje. Hteo sam da kupim Seasonic Focus Plus 750W Platinum, ali sam procitao da ima problema sa nekim grafickim kartama.. Nesto u tom rangu po kvalitetu i ceni ako ima.
 
Gold je isplativiji izbor, budu osetno skuplja platinum izdanja a nisu neki dobici. Sva je prilika da ti je i 650w sasvim dovoljno i sada a i za future proof gledajući sadašnji trend poboljšavanja efikasnosti.

Problema je valjda bilo i to samo sa Vegom i jednim izdanjem Asus 970-ke. Mimo tih grafa bi trebalo da radi sve očekivano. Navodno problema od januara više i nema, sad da li je samo kablovima sređeno ili još nešto promenjeno ne znam.

Verujem da je Focus Plus i pored toga jedno od najboljih napajanja za taj novac. Možeš na SS Prime da baciš pogled mada mislim da je veća razlika u ceni.
Mimo njega ja sam skoro uzeo BeQuiet Straight Power 11, čisto zato jer mi je mađar dao 5g (na serijski broj ali više na reč) garancije. Corsair RMx serije su sjajne isto a EVGA kada sam gledao bili su po meni nepravedno skuplji od ostalih navedenih. Sve su to high end napajanja, teško napraviti grešku u izboru tu.
 
Uf.. Jel moze neki predlog za pristupacan RAM koji sigurno moze da ide na stabilnih 3600MHz?

Da ne ispadam Kingston bot, ali imas predator 3200 16gb u domacoj radnji, po ceni od 100e, 10 godina garancije. Radi na 3466 sa cl16 sto ti kolega rev moze potvrditi:)


Uz prvi ryzen koji sam kupio upario sam Aegis memoriju, jer sam zapeo za 3000mhz a sustini bukvalno svaka memorija koju sam probao stize aegis na istim latencijama i voltazi. Da ne pominjem da ona nema hladnjake nego samo nalepnicu, sto jos podstice razocaranje.
 
Poslednja izmena:
Narucio sam na kraju Patriot Viper Steel 2x8GB 3600MHz CL17, 104 evra. Sad jos da prelomim u odluci za CPU, dvoumim se izmedju R7 2700, R5 3600 i R7 3700X.. Ovaj poslednji duplo skuplji ali nisam siguran da li je bas toliko i isplatljiviji..

Pored toga da vidim neku pristupacnu B450 plocu, verovatno MSI Tomahawk ili Mortar kad izadju MAX verzije, a napajanje bih bas voleo to Seasonic Focus Plus 750W Platinum. Jedino me brinu ti problemi koji se pominju na netu, po meni nedopustivo za napajanje tog ranga :/
 
Onaj ko je narucio Patriot Viper Steel 3600 c17 je narucio, nema vise. Za 104e kod F ili 98 kod nekih drugih, najbolji kit ubedljivo za pare. Za entuzijaste ima trident z 3600 c15 bdie , oko 180e.

@Marez
Seasonic Focus Plus Gold 850w, razlika mala izmedju 750 i 850, a platinum kao sto rece kosta, nista ne donosi u odnosu na gold, cisto bacanje para.

Ima i Cors rm1000x koji je majnovao, ostalo 7 godina garancije. Cena smesna, toliko cu reci.
 
Poslednja izmena:
dvoumim se izmedju R7 2700, R5 3600 i R7 3700X.. Ovaj poslednji duplo skuplji ali nisam siguran da li je bas toliko i isplatljiviji..

Zavisi za šta ti treba. Za igre i all-round, 3600. Ako ti trebaju jezgra za nešto i možeš da daš kintu, 3700X. Ako ti trebaju jezgra i budžet je tesan ili ti se ne daje extra za 3000 seriju (2000 serija se više isplati, realno, osetna je razlika u ceni), onda 2700...prosto.
 
Narode, dosao sam do sledece konfiguracije:

Ryzen 5 3600 220 eur
MSI B450 Tomahawk MAX 111 eur
Patriot Viper Steel 2x8GB 3600MHz CL17 104 eur (vec naruceno)
Seasonic Focus Plus Gold 750W 118 eur

Jel ovo ok, da narucujem?
 
Nazad
Vrh Dno