Šta je novo?

Servisi za dostavu: Donesi, Wolt, Glovo

Imas kod restorana onaj ljibicasti znakic u donjem desnom uglu. Pa da isplati se ko 3 i vise puta narucuje mesecno mialim da su zato i podigli cene dostave i kod mene su glovo dostavr za 50 do 100 din skuplji od wolta.
 
A da li je premium vezano za adresu ili korisnika? Recimo naručujem na kuću ili na posao?
Sad sam pogledao neke od restorana iz kojih poručujem, svi imaju Prime logo.
 
Prime je vezan za adresu isto koliko je i dostupnost restorana vezana za adresu. Znači ako neki restoran dostavlja na tvoju adresu, biće svakako besplatna dostava ako taj restoran ima Prime i ti imaš Prime. A ako ne dostavlja na tvoju adresu, svakako ne možeš normalno da naručiš odatle, jedino da koristiš opciju "Bilo šta" gde se uvek plaća dostava i to skuplje nego inače. Dakle, mislim da bi se moglo reći da Prime tehnički nije vezan ni za adresu ni za korisnika, nego za restorane - restoran koji ima Prime će uvek imati besplatnu dostavu za sve Prime korisnike na svim adresama u okviru zone koju su odredili za dostavu. U tvom slučaju najbolje je da prosto uneseš obe adrese (kuća i posao) i vidiš ponudu restorana za svaku.
 
OK shvatio. Vezano je za korisnika.
 
E2D9EB9D-408B-4883-97F5-A76EED4CDAF5.png

Puko Glovo danas? Radi li Wolt, zna li neko?
 
^Trenutno piše "Dostava samo iz obližnjih restorana i prodavnica" ma šta to značilo. Ne znam da li je čitav dan tako.
 
Skrati se zona dostave kada je veliki kijamet, kiša ili bilo kakvo dešavanje koje utiče na saobraćaj, tj. puteve.
Isto se radi i kada ima mnogo porudžbina.

A ovo za glovo, no comment. Ne znam kada će ljudi da provale da se dopisuju sa troll nalogom.
 
Mogao je i irvase da upregne.
 
Juče poručim neke pljeskavice preko Glova i trebale mi tri. Kliknem jednu i odaberem priloge, i za drugu i treću nema opcije za različite priloge. Na kraju sam pobrisao priloge i poručio prazne. Veliki propust u aplikaciji ili ja ne znam kako se to radi
 
Biće da ne znaš.

Kada izabereš jednu i dodaš je u korpu, isti postupkom izabereš drugu, pa treću i svaka je sa različitim prilozima.
 
Na iOS-u to nije radilo prosle nedelje, svaki put su bili stikliranni originalni.
Inace, moram i ovde da izrazim svoje nezadovoljstvo Glovom. Od kada su se pojavili, mozda su tri dostave prosle bez problema sveukupno. Placao sam prime od samog pocetka do vikenda, kada ga ugasih jer stvarno nema smisla ovaj bezobrazluk trpeti i jos placati.
U poslednjih pet porudzbina, u tri porudzbine je falila neka stvar - prva dva puta mi je restoran uredno javio da nema, nije naplatio, ali glovo nikada nije vratio razliku u parama. doduse, nisam ni imao zivaca da cimam support. treci put je naplacena stvar i jednostavno nije bila tu. Cimao sam im support 2-3 puta, samo su iskulirali. Tada sam i ugasio prime. Onaj jedan put kada je stiglo sve sto treba, slusao sam lika iz dostave kako 3 minuta ubedjuje zenu na spratu iznad mene da je ona narucila moju hranu.
I poslednja porudzbina, juce (doduse tek sam sad primetio problem), narucio 10 limenki kokakole, i djubrad su 'ladno poslala 10 manjih limenki. (narucene i naplacene limenke od 330ml, poslate limenke od 250).
Mislim da cu sada da rizikujem i narucujem preko njih, samo da bih mogao posle da cimam direktno banku da traze pare nazad, to valjda nece moci da izbegnu.
 
.
Pozdrav svima!
Od 8. decembra kada god pokusam nesto da narucim od Glova izbaci mi poruku "Constraints violation". Znam sta to znaci na engleskom jeziku, ali mi nije jasno sta to znaci kod narucivanja preko Glova. Da li neko ima ista iskustva i da li ste shvatili o cemu je rec?
Unapred hvala.
 
Poručio malopre preko Glova iz meka, pola sa spiska nema. Čizevi za decu napisao sam bez ikakvih priloga, oni sve stavili, pomfrit fali, pavlaka fali ... Nije do Glova kapiram, kontaktirao sam ih, poslao slike i refund sve. Prijatno iznenađen
 
Jel neko zna nesto o Mr.D? Vidim ide reklama na N1, Mr.D dostava USKORO.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Glovo vec duze vreme ima jedan ozbiljan bug na iOS aplikaciji (bar na manjim ekranima - posto ja imam iPhone SE iz 2016. godine).
Naime, u velikom broju restorana, kada udjes ne mozes uopste da skrolujes da vidis meni. Onaj "header" na vrhu im nije interaktivan i ne prima input za scroll, a deo koji prima scroll gesture input im je malo ispod ekrana, tako da uopste ne mozes da vidis meni niti narucis bilo sta.
Kao sto rekoh, ne desava se problem za sve restorane, ali na previse njih se desava. Recimo juce nisam mogao da porucim (preko iOS aplikacije) iz Intergalactic Diner zbog ovog problema.
 
Dešava se to često i meni, a imam Iphone 13PM. Npr. u Idei ili Maksiju, samo nestane onaj header meni. Do pre par nedelja, jedino rešenje bi bilo da resetujem aplikaciju. Vidim da je kod Idee odnedavno uveden i navigacioni meni na dnu stranice, vrv. kako bi se rešio ovaj problem.
 
Mr.D je online dostava sa sedištem u Južnoj Africi izgleda. Deluje da je standardan copy-paste glovo/wolt platforme.
 
^Šta je kod Donesi bilo drugačije?
 
U odnosu na Glovo mnogo je toga bilo drugačije kod Donesi, počev od mogućnosti da se unese napomena za porudžbinu a ne da alergičnom na jaja stigne jaje na pici, mogućnosti da se ostavi zaseban komentar u rečima nakon realizovane porudžbine, mogućnosti da se vide tuđa mišljenja, nekada ranije i fotografije porudžbine na web verziji, loyalty program uz popuste koji je nestao uvođenjem Glova, tačno vreme dostave a ne 30-90min pa bude 100 na kraju... Donesi je za Glovo i Wolt bio pet koraka ispred svog vremena.
 
To za vreme dostave mi nikada nije bila korisna informacija, jer bez obzira šta piše, nakon porudžbine dobijem neko drugo vreme, a isporuka bude u neko treće vreme. Prosto je takav posao. Ne može restoran u realnom vremenu da menja vreme potrebno da spreme proizvod, a sama isporuka zavisi od previše faktora. Bolje da piše opsega, pa se nadam da će da ubodu taj vremenski okvir.
Ostalo ima smisla da je bilo bolje.

Meni samo nije jasno šta se promenilo, pa Glovo ima toliki broj grešaka za isporuke iz istih restorana odakle je Donesi radi bez greške i vreme isporuke se drastično povećalo.
To prosto ne može da ima veze sa samom platformom, jer je njen uticaj na vreme isporuke baš mali.
 
U odnosu na Glovo mnogo je toga bilo drugačije kod Donesi, počev od mogućnosti da se unese napomena za porudžbinu a ne da alergičnom na jaja stigne jaje na pici, mogućnosti da se ostavi zaseban komentar u rečima nakon realizovane porudžbine, mogućnosti da se vide tuđa mišljenja, nekada ranije i fotografije porudžbine na web verziji, loyalty program uz popuste koji je nestao uvođenjem Glova, tačno vreme dostave a ne 30-90min pa bude 100 na kraju... Donesi je za Glovo i Wolt bio pet koraka ispred svog vremena.
1. Evo ti skrinšot mesta gde uneseš da si alergičan na jaja, u poslednjem koraku pred naručivanje na Glovu:

1641402318375.png
1641402338595.png

Ovo polje je uglavnom dostupno, ali vidim da kod nekih restorana nema te opcije, recimo kod McDonald's-a, ne znam zašto. Možda neki navodno mogu da prave samo neka standardna jela i ne mogu da izbacuju sastojke. Ali kod McDonald's-a za svaki proizvod možeš prilikom samog dodavanja da izabereš da npr. želiš čizburger bez krastavca.

2. Za komentare si u pravu, a ukidanje fotografija je svakako uradio već Donesi, tako da se ne radi samo o tome da je neka druga firma smanjila funkcije, nego je i sam po sebi Donesi to radio, a stalno ih uzdižete kao da su oni mnogo brinuli o nama.

3. "Loyalty program" je podržavao jedan i po restoran. Poeni praktično nisu služili ni za šta, a ljudi su se toliko žalili što su izgubili poene, kao da su ne znam šta izgubili. Izgleda da su se vezali nekako za to, mislili su da grade neku lojalnost prema sajtu, pa im je žao da izgube virtuelne internet poene. Ja prvi sam bio dijamantski član (poslednji nivo), postao sam taj najviši nivo malo pre nestanka Donesija. Nisam uopšte kukao, zato što ti poeni nisu služili apsolutno ničemu. Jedini restoran koji je u mojoj oblasti nudio popuste za te nivoe članstva je prestao sa radom pre više godina. Tako da nisam imao nijednu korist od tih poena. Najčudnije mi je što su oni godinama obećavali neke zanimljive stvari u vezi sa tim poenima i nikad nisu sproveli, a ljudi opet toliko brane Donesi i misle da su ti poeni mnogo dobri, a bukvalno nisu mogli da se koriste. Nije mi jasno.

4. Tačno vreme dostave? Pa prodisao sam otkad su došli Glovo i Wolt, jer tek od tad uopšte postoji koncept relativno tačnog vremena dostave! Algoritam prati proseke i nudi približna vremena dostave, a osim toga postoji praćenje narudžbine uživo i konstantna procena za koliko minuta stiže dostavljač. Dakle, upravo u ovoj sferi su ovi novi servisi "pet koraka ispred" Donesija, ne razumem kako si mogao da napišeš potpuno suprotno! Kad sam naručivao sa Donesija (ne restorane koji su išli preko "Donesi dostave" nego sa sopstvenom dostavom), piše mi 60 minuta, a stigne za 90-120. I to je bila redovna pojava. Danas je to nemoguće sa Glovo/Wolt dostavljačima.

Jedino mi pada na pamet da koristiš Glovo da bi naručio iz restorana sa sopstvenom dostavom, ali to onda nema nikakve veze sa Glovom, već je isto sve kao sa Donesijem i jedino možeš da kriviš restoran i njihove dostavljače. Inače, naručivanje iz restorana sa sopstvenom dostavom je samo po sebi vrlo loša ideja, jer restorani prosto imaju ograničen broj dostavljača (najčešće jednog ili dva), pa ako ti je zaposleni dostavljač pre 5 minuta "pobegao" tj. krenuo u dostavu nekom drugom, na drugi kraj grada, moraš lepo da čekaš da se vrati sa te dostave, pa da pokupi tvoju. Dok kod novih servisa, uvek dolazi dostavljač da brzo preuzme narudžbinu otprilike čim je spremna. Ako slučajno nema dovoljno dostavljača u sistemu, nećeš ni biti u mogućnosti da naručiš iz datog restorana, jer algoritam izračuna da bi vreme čekanja bilo preveliko i mušterija ne bi bila zadovoljna tj. ne bi se ispunio željeni standard brzine dostave. Tada sistem smanji krug dostave na samo najbliže adrese oko restorana.

Posebno je nejasno što si u istu rečenicu stavio Wolt, koji nema nikakve veze sa dostavljačima koji su zaposleni u restoranu tj. uopšte ne radi samo naručivanje bez dostave, kao Glovo i Donesi, već koriste isključivo svoju dostavu, pa dostava jednostavno ne može da traje preko sat vremena ili dva, jer je tako organizovan sistem da ćeš uvek dobiti hranu za oko 25-55 minuta. Prosto ne može sporije od toga, jer ti sistem uopšte neće dozvoliti da naručiš ako je proračunato vreme duže od toga. Tako da ne znam kako je mogao Donesi da bude "pet koraka ispred svog vremena" u odnosu na Wolt, što se tiče vremena dostave...

Inače, osim viđenja stvari iz perspektive nas korisnika, vlasnici restorana nisu voleli Donesi ništa više nego Glovo, sećam se bezbrojnih pokušaja dostavljača da me ubede da ne naručujem preko Donesi sajta nego direktno da ih zovem telefonom. Kasnije su imali i svoje sajtove/aplikacije, pa su u to ubeđivali, plus su nudili niže cene tako, što je protiv Donesi pravila partnera. Poenta je da ne znam odakle tolika ljubav prema Donesiju, jer meni je subjektivno skoro sve daleko bolje sada nego što je bilo u vreme Donesija, osim nedostatka komentara i osim podrške na Glovu koja ume da bude frustrirajuća, dok je na Donesiju bila veoma kvalitetna i ljubazna podrška. Ali, na Woltu je podrška takođe veoma kvalitetna i ljubazna, po mom mišljenju još više nego Donesi, tako da je za mene Wolt blizu savršenog servisa.

Komentari mi iskreno ne nedostaju previše, zato što često umeju da budu obmanjujući, recimo jer je restoran jednom zeznuo neko jelo jednom korisniku, a onda njih 1000 čita taj jedan komentar i ne naruči to jelo, a u stvari to jelo je sasvim OK, nego im se jednom desila greška. Ako ima više komentara koji kritikuju istu stvar, onda je to već nešto drugo, ali ta informacija se i sada može okvirno dobiti kroz procentualne rejtinge za restorane. Svakako restorani i dalje dobijaju fidbek od korisnika i mogu precizno da vide šta korisnicima smeta i kako mogu da se poboljšaju ubuduće. Tako da, ne treba zanemariti ni tu delimičnu funkciju ostavljanja komentara, jeste da nisu javni, ali direktno restoranu pošaljete kritiku. A nije da im je nešto mnogo bolje zbog toga što nisu javni komentari, jer će im i dalje padati rejting ako se ne obaziru na kritike.
 
Mr.D je online dostava sa sedištem u Južnoj Africi izgleda. Deluje da je standardan copy-paste glovo/wolt platforme.
Mislim da to nije ista platforma. To mislim samo za to sto je drugaciji logo, tako da mozda gresim. Iskreno meni logo iz nekog razloga deluje da ima veze sa D Express
 
@mnt
Očigledno imamo različita iskustva, ja ne znam šta drugo da pomislim. Na Donesi smo kao porodica bili članovi od 2008. godine, promenili smo od tada 2 lokacije življenja, dve opštine a samim tim i restorane koji dostavljaju. Do odlaska Donesi smo imali ukupno 2 (slovima DVA) loša iskustva i to oba puta na opštini Čukarica, na Starom Gradu nijednom, na taj način da je hrana jednom dostavljena umesto za sat vremena, za dva sata, a drugi put nije ni dostavljena. Od kako je došao Glovo, evo gledam porudžbine, samo u poslednih mesec dana dva puta se desilo da dostava kasni jednom 35 a drugi put 40 minuta, Wolt nam jednom nije dostavio, završili smo sa povraćajem novca i odlaskom u pekaru. To su restorani sa Glovo/Wolt dostavom (Glovo Prime smo pretplatnici) gde u procesu "odbrojavanja" aplikacija povećava minutažu očekivanog vremena pripreme. Ne poručujemo teletinu ispod sača već uglavnom picu, roštilj ili kineze, tako da nemojmo o procesu pripremanja hrane, uvek je isto, to je fast food a ne tradicionalna seoska kuhinja na kašiku i šerpu (a i da je to, to se sprema na lonac a ne po porciji). Na to polje sa alergijama niti jednom nismo naišli do sada, sreća te niko nije alergičan ali eto ja lično mrzim jaje na pici jer jajetu nije mesto na pici, to samo u Srbiji i Makedoniji ima. Hoću da mogu da napišem šta želim da se izbaci, rešiju picu, zapečenije meso od girosa kad se sreže i sl. Ovde toga nema. Dijamantsko članstvo je moglo da bude bolje ali smo s vremena na vreme dobijali kodove za popust u restoranima koje koristimo, sada nijedan osim onog za dobrodošlicu. Hoću i da mogu da napišem utisak jer je daleko manje pristrasan od onoga na Google Maps, na Glovo mora da kupiš nešto stvarno da bi ocenio, na GM mogu sad da napišem da sam jela u Grandu na Kopu a u životu ne bih ušla tamo...
Možda je čudan splet okolnosti, možda se tako namešta, možda je nostalgija ne znam, ali je naše iskustvo bilo mnogo bolje od ovog sadašnjeg. Takođe, Prime je odlučio da poskupi nakon prvog meseca bez da ikoga obaveste, to su stvari zbog kojih se recimo o čas posla raskine bilo koji ugovor (neobaveštavanje klijenata o promeni uslova). Ja imam svoje razloge i razumem i tvoje objašnjenje, ali nam se iskustva ne poklapaju, prosto je. Nije mi ispod nokta oduzet Donesi i koristim Glovo i dalje ali imam i pravo da mislim da može mnogo bolje i da mi je nešto drugo bilo bolje.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
U odnosu na Glovo mnogo je toga bilo drugačije kod Donesi, počev od mogućnosti da se unese napomena za porudžbinu a ne da alergičnom na jaja stigne jaje na pici, mogućnosti da se ostavi zaseban komentar u rečima nakon realizovane porudžbine, mogućnosti da se vide tuđa mišljenja, nekada ranije i fotografije porudžbine na web verziji, loyalty program uz popuste koji je nestao uvođenjem Glova, tačno vreme dostave a ne 30-90min pa bude 100 na kraju... Donesi je za Glovo i Wolt bio pet koraka ispred svog vremena.
Pa št je onda Glowo dobio kupovinom Donesi, ako nisu preuzeli app i know how? Ovaj uzeo pare i opet može da pokrene biznis.
 
Kako su je ubili kad ovo nije taxi da postoji ograničen broj dostavljača. Stari Donesi se vrati pod novim imenom.
 
Preuzeli su sve koji su radili za Donesi, za pocetak. S druge strane, verujem da postoji neka stavka koju su ubacili u kupoprodajni ugovor da vlasnik ne moze da potera isti biznis u XY vremenu - bar bi mi to bilo logicno.
 
Upravo to gore napisano - mislim, to je neka logična stvar za očekivati. Drugo, uzeli su userbase, što je ovde najvrednije zapravo.

Sad novi igrač treba da pridobije prvo restorane uslovima, a zatim i korisnike.
 
Nazad
Vrh Dno