Šta je novo?

Prečistač vazduha

Pisao je neko u drugoj temi kako koristi i kako je dosta dobar. Odmah zna da je upaljena cigara i slično.
I ja sam vrlo zainteresovan za isti, mada nisam siguran da će toliko pomoći za prašinu sa ulice.
 
Mene zanima odavno isti proizvod. Xiaomijev uređaj je sigorno dobar ali je prosto nemoguće pronaći prodavnicu sa pristojnim troškovima poštarine, ako uopšte šalju u SRB.
Sa druge strane, na Aliju (i ostlim prodavnicama) ima dosta alternativnih ponuđača i proizvođača koji se recimo bave samo prečišćačima vazduha.
Odlučio sam se da probam ovaj :
https://www.aliexpress.com/item/32967791015.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2dfd4c4d8whacD

Svestan činjenice da je predviđen za manje prostore i da je igračka u odnosu na ozbiljne uređaje.

Javiću utiske kad stigne.
 
Ne mogu dati uporedni test, ali kolege su pokupovale Delonghi AC75. Uzeli su (doduse kineski) merac kvaliteta, i zaista pravi razliku. Pogotovo sto smo u Nisu...
 
Ja furam pro verziju nekih par nedelja. Mislim da svi manje kašljemo.

Izuzetno je tih u auto mode-u, ok je aplikacija.

Srbija nije podržana kao tržište, ali izabereš Sloveniju i bog da te vidi.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Imajte na umu da velike cestice svi oni mogu lako da ociste, a to se lako i vidi i oseti (vidi se po tome koliko cesto morate da cistite filter, oseti po tome sto se manje lepi na kozi/licu a vecina moze i da vidi manje prasine/cestica na podu).

Ono sto je mnogo bitnije da li rade je kako resavaju mikro cestice. One se ne osete, ne mozemo primetiti razliku (sem ako je koncentracija bas bas velika), a najstetnije su.


To se jedino meracima moze videti.
 
Mene zanima odavno isti proizvod. Xiaomijev uređaj je sigorno dobar ali je prosto nemoguće pronaći prodavnicu sa pristojnim troškovima poštarine, ako uopšte šalju u SRB.
Sa druge strane, na Aliju (i ostlim prodavnicama) ima dosta alternativnih ponuđača i proizvođača koji se recimo bave samo prečišćačima vazduha.
Odlučio sam se da probam ovaj :
https://www.aliexpress.com/item/32967791015.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2dfd4c4d8whacD

Svestan činjenice da je predviđen za manje prostore i da je igračka u odnosu na ozbiljne uređaje.

Javiću utiske kad stigne.

U Srbiji mu je cena 25000 rsd, bar stoji online u domacoj radnji.
 
Xiaomi air purifier pro

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
Takođe koristim Pro model, izabrao sam ga zbog veće površine za koju je namenjen. Za mene spas, ima noćni mod i nemam više zapušen ujutru nos (ne mogu da držim otvorene prozore noću). Stan je na primetnom mestu i ima dosta prašine. Lakše se diše.
Evo šta pokazuje i šta znači :
d00e02c34d47a5247b875a8dc1c44aed.jpg

5466fda03d2d35fa845fcc3f52a964f6.jpg
 
Poslednja izmena:
Nocni mod je beskoristan, jedva vrti (barem kod mene na 2S), bolje ostavi na automatici, a ako je bucno onda rucno pa nesto sporiju brzinu.

Takodje, na 2S modelu je tako napravljeno da ako je ekran ukljucen senzor za vazduh radi 24/7 bez prestanka, a ako je iskljucen onda s vremena na vreme proveri (ne znam koji je tacno interval, ali je ispod minuta sigurno). Ukratko, ako se ostavlja ukljucen ekran, drasticno se skracuje zivotni vek senzora za kvalitet vazduha.
 
Poslednja izmena:
Vidiš PM2.5 na displeju 001 ujutru kada ustanem, radi noćni mod za sve pare na Pro. Probaj, vidi ujutru koliko je. Znaš i sam koliko to skače ako se zapali cigara ili spremaš ručak a ne otvoriš prozor zbog klime, tada da, na automatici zuju muški, računamo da noću i ne mora da bude bučan.
 
Nema to veze sa PM2.5, meni je u kojem god modu 001 ili neka slicna vrednost (kad radi celu noc), ali to je mera samo za PM2.5 cestice, prasinu i ostale krupnije ne detektuje, a u night mode-u bas sporo vrti ventilator, osim za minijaturnu sobu tesko da ima efekta.

Nece biti bucan, na 001 ce biti veoma tih na automatici, a opet ce praviti prilicno veci protok vazduha. Onaj indikator za filter ionako racuna iskljucivo sate rada, radio on na 5% gde nema PM2.5 cestica ili na 100% gde ocitava konstantnih 600+, on ce "kukati" za zamenu filtera posle istog broja radnih sati.
 
Poslednja izmena:
koliko cesto moraju da se menjaju filteri?
vidim da na mi srbija imaju dve vrste po 5.600 rsd. Da li su za dva modela ili jedan cistac koristi oba filtera u dva procesa?
 
Jel neko sa alergijama imao iskustva koliko precistaci pomazu?
 
@TwistedMind

Imas filtere kod severnih uvoznika za 30ak eura, nasi su bas nabili cenu. Koristi jedan filter naravno, ne dva. Filteri se menjaju zvanicno na 144 radnih dana (144*24h).

Nezvanicno, skines mu RFID chip i koristis dok ne vidis da se prepunio i da ne moze blagim usisavanjem da se ocisti.

Voda/izduvavanje nikako, kao ni usisavanje sa velikom jacinom.
 
Poslednja izmena:
Kako se to usisava malom jačinom?
Svaki usisivač vuče ili 0 ili 100%.
 
Kako se to usisava malom jačinom?
Svaki usisivač vuče ili 0 ili 100%.

zapravo imas vise nacina. da nisu izbrisali temu o usisivacima, znao bi :D
Imas bre usisivace sa potenciometrom koji smanjuju snagu. takodje na samoj drsci imas onaj otvor koji mozes da zatvoris ili otvoris koliko zelis. Tako usisivac vuce i vazduh pre kraja creva pa je osetno slabije (kao da je busno crevo).
Takodje postoje i oni usisivaci za mrvice koji su mnogo slabiji.
 
Ne valja kada rade na slabom. Malo bolje se nahvataju neke cestice na filter (jer ih jacina duvanja ne odbaci), medjutim kada duvaju jace prave dovoljan protok vazduha kroz prostoriju. Pricam naravno kada je zatvorena veci deo dana.
Promet vazduha kroz prostoriju je jako bitan, jer ovako on samo usisava ono sto padne nisko. A male, najopasnije na duze staze, cestice ne padaju uopste.
Preciznije, bitno je koliko jako izduvava, ne usisava :) Bitno je navise da izduvava (cistiji vazduh od onoga sto udje).


Sto se tice alergije, bitno je na sta ste alergicni. Oni ne mogu da ociste budj ili grinje, prosto nisu za to. Niti ustajalu prasinu, a to je ona na koju su ljudi najvise alergicni.
Medjutim, polen odlicno resavaju! To im je najveca prednost za alergicne osobe.

A prasina koja dolazi od spolja def. znaci sto ih usisavaju, ali ne koliko ovo ostalo. Jer ta prasina je redje ozbiljan alergen (sem kada sadrzi polen). Nije bezazlena naravno.


Imam mnogo jaci model cistaca vazduha vec 10 godina, vidim razliku itekako. Kostao je 700$ tada, sada je i vise. Oni su primarno pravljeni za Bliski Istok i JI Aziju (Koreja/Japan i tu okolo), zbog "zute kise".
Za nas je mnogo bitnije da dobro usisavaju ove sitne cestice. Za alergiju i vecu prasinu - svi rade koliko toliko. Ima i jeftinijih DeLonghi-a (imam jedan prostiji za manje prostorije gde se ne sedi, ali od kompa da cisti statiku - primarno je jonizator).

Obavezno gledajte da ima jonizator, mada ne verujem da i jedan od njih nema.
 
Kako se to usisava malom jačinom?
Svaki usisivač vuče ili 0 ili 100%.
Svaki usisivac koji sam koristio do sada je imao potenciometar, mada su to uglavnom jeftiniji modeli do 60-70e. Ovi skuplji i kvalitetniji nemaju potenciometar?
 
Prosla zima je u Nisu bila katastrofa sto se tice nivoa zagadjenosti vazduha. Postoji Android aplikacija koja prikuplja podatke sa automatskih mernih stanica, zove se SEPA, nju sam koristio prosle zime i Nis je uglavnom bio nivo 5, najvisi nivo, nekad nivo 4.
Za ovu planiram da kupim neki preciscivac za kucu, prasina mi nije problem, najvise me brinu mikronske cestice, produkti sagorevanja. Ima li neko ko je koristio preciscivac s ovom namerom, kako se pokazao, neko merenje mozda?
 
^ja sam mogu reci za utisak, jer nisam imao drugi merac. Filteri se za tili cas ucrne kada ima gara.
Koliko oni prociste dakle ne znam tacno, ali da urade poprilicno - da.
I mene zanima ako je neko merio nekim ozbiljnijim meracima.
 
nabavio sam xiaomi air purifier 2s...zanima me kako je najbolje ostaviti ga da radi i u kojem modu? da li je auto najbolje rešenje, ili manual pa da se stavi na najnižu brzinu? koliko vidim filter je baždaren na određeni broj dana i ako sam dobro razumeo svejedno je koji mod se koristi?

da li 2s praktično radi stalno ( ventilator naravno), ili se zaustavi ako je nivo pm2.5 u zelenom? čisto me zanima jel može da se nekako namesti da se uključuje prečišćavanje po potrebi...
 
Možeš da ga automatizujes. Meni je uglavnom na auto, mada kad varira količina čestica, prebacim na night da se ne bi drao previše.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
vidim da ima schedule, ali verovatno je najbolje da stalno radi...meni sad bar preko dana ne deluje bučno, tek sam ga priključio pre par sati i trenutno je pm nivo 23...

šta je po tebi bolje, night mode ili manuelno na najnižoj brzini?
 
Gde si ga uzeo i po kojoj ceni?

Da li je taj model najbolji ili je neka best buy varijanta?
 
Night mode je beskoristan, premali je protok vazduha.

Ja ga drzim na auto uglavnom, ako radi ceo dan ne menjam nista, a ako ga ukljucujem uvece onda ga pustim na manual na 40-50% snage 15-20m da procisti, onda prebacim na auto i tako ostavim.

Ja sam 2S platio 140e marta kod "uvoznika" :D
 
Poslednja izmena:
Gde si ga uzeo i po kojoj ceni?

Da li je taj model najbolji ili je neka best buy varijanta?

isto kod "uvoznika" za 140...

bolji je svakako od obicnog 2 modela, ima displej, bolji filter itd...pro model je veci ali mi ne treba za toliki prostor pa je za mene ovo best buy...2s je zvanicno za nekih 37 kvadrata...

sve zavisi da li je za pojedinacnu sobu ili za neki veci dnevni boravak/otvoren prostor, imas na netu specifikacije za svaki...najveci je valjda max ako se ne varam...

btw, da pitam jos jddnom kako koristite vase cistace 24/7, ili ga ukljucujete povremeno tokom dana, popodne /uvece, da li ga gasite tokom noci? kakva su vam tu iskustva, koliko ima smisla da radi stalno ili samo neki deo dana?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno