Šta je novo?

Prečistač vazduha

Imam opet pitanje, vrv glupo. Posto ste rekli da treba ruter da bih mogao da nakacim S2 na MiHome na telefonu, da li ruter mora da ima internet ili je dovoljno sto imam net na telefonu?
U tom stanu nemam ni jedan net, a posto za povezivanje S2 na MiHome na telefonu treba ruter, da li je obavezan i net na ruteru ili ne?
Hvala :D

Moras imati internet na ruteru:)

Mozda moze neki tether da se izvede sa telefona, pa da prikacis cistac na hotspot.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Dok ga ne kupim jel moze info, dal stvarno procisti duvanski dim i mirise od kuvanja? Zato bi ga najvise uzeo...
Mi ne pušimo ali skoro mi bili prijatelji, oboje zapalili i to relativno blizu Pro-a. Odmah otišlo preko 100. Za 5 minuta palo na 25 pa onda opet kad su zapalili otišlo gore. Dok smo ih ispratili duvan se više nije osećao u kući. Čitao sam kod nekih stranaca da se jedan žalio kako puši u kući i kako je filter počeo da mu smrdi posle nekoliko meseci, što me iskreno i ne čudi ako pokupi sav dim i katran iz vazduha. Kad se to sve zalepi na filter (ako stalno pušiš pored njega) onda verovatno neki miris mora da ostaje kakav god da je filter. Verovatno je jedini lek da se češće menja filter, slično sigurno i sa kuvanjem ako je blizu izvora jer u vazduh odlaze i masti od kuvanja - znate svi kako izgleda aspirator kada ga duže ne čistite i šta se sve zalepi za njega. Pretpostavljam da isto bude i sa filterom.
Ukratko - radi, ali kada su takva veća i konstatna zagađenja u pitanju filter verovatno mora mnogo češće da se menja (moja pretpostavka na 2-4 meseca, u zavisnosti od jačine zagađenja).
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ili kada vam dođu duvandžije, isključite prečistač, istrpite sat, dva, posle se izluftira kuća nekih pola sata i nema problema, katran i smola iz dima neće uništiti filter.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ja sam pisao na temi kako sam posle jednog rodjendana gde je ispaljeno 5-6 pakli cigara u zatvorenoj sobi sa Mi Air 2S ukljucenim morao da bacim filter. Sve vreme je duvao kao lud, poboljsao je situaciju drasticno, ali se filter usmrdeo i postao neupotrebljiv.

To je ujedno bio i poslednji rodjendan gde su cigare bile dozvoljene unutra :)
 
  • Like
Reagovanja: M J
Dodali su dosta delova grada na jednoj aplikaciji. Valjda na onoj aplikaciji koja pokazuje zagadjenje /100, valjda je koriste na blicu. Nemam instalirano ali sam video na tudjem telefonu, sutra cu proveriti koja je.
 
Te što puše treba isterati napolje da puše i smrde.
Nikad nisam dao u kući da se duvani, nek se ljuti ko oce. Gade mi se više sa tim cigarama, zabranio bi pod hitno u svakom zatvorenom prostoru da sw puši.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Od sajtova za pracenje zagadjenosti tu su:

- Air Visual
- Aqicn.org
- Beoeko(samo za BG)

Primetio sam da su ljudi poceli da nose maske po Bg-u. :D
 
Poslednja izmena:
I ja sam primetio, ali jako mali broj. Šteta što nije više.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Uz Air visual, koristim Brezzometer. Ona pokriva i manja mesta, tj. celu Srbiju, odakle kupi parametre vazduha ne znam.

Maske će da postanu deo autfita neminovno.
 
Poslednja izmena:
Zadnja dva dana zagadjenje na Novom Beogradu nikad gore, konstantno index preko 200. I pored filtra koji radi non stop, u stanu mi je aqi 50. Sto rece neko, inkompatibilno sa zivotom.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Rade procenu na osnovu satelitskih snimaka.

U AirVisual to i piše ispod rezultata.

21afb29600e8a122ca59a5580f91da1a.jpg


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Za Air Visual, ako se ne varam, kad kupiš njihov uredjaj za merenje koji košta oko 270e i umrežiš se postaješ contributor, pa i tvoji podaci služe za "big pic".
 
Air visual koristi ili podatke sa svojih uredjaja ili sa mernih stanica koke pripadaju drzavi ili koristi neki model i snimke sa satelita...
 
Korisite AirCare
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gorjan.airquality&hl=en

Valjda kao izvor koristi i neke nezvanicne merne stanice.

P.S. azurniji su od ostalih. U 10.05h vec ima merenje u 10.00h za razliku od AirVisual koji dosta kasne. Nije to bas mnogo bitno ali je preciznije.

Svidja mi se za sada, prvi da se tacno poklapa sa nasim zvanicnim podacima koje pratim:

http://www.amskv.sepa.gov.rs

Ima i za iOS evo link:

https://apps.apple.com/us/app/aircare-air-quality/id1190987663
 
Danas oko 3h sam izašao i isključio h3, tada je pokazivao tu oko 10... Malo pre se vratim i uklj. i pokazao je 80. Zatvoren stan sa novom stolarijom.
Hvala za info.
Ovo baš u nije pohvalno za prečistač jer ispada da samo "otera" čestice od merača ili da je to merenje ppm unutra nezahvalno jer meri sve... paru/mirise od kuvanja, kućnu prašinu itd.

Via mi8
 
Hvala za info.
Ovo baš u nije pohvalno za prečistač jer ispada da samo "otera" čestice od merača ili da je to merenje ppm unutra nezahvalno jer meri sve... paru/mirise od kuvanja, kućnu prašinu itd.

Via mi8

Iz tog razloga sam ja skeptican da icemu sluze precistaci vazduha. Ovde svi uzimaju njegova merenja ppm kao sveto pismo. Bilo bi dobro cuti nekog naucnika sta veli o air purifierima. Mislim da je placebo efekat najjaci ovde jer kao kupio si nesto pa to nesto sigurno radi nesto.
 
Poslednja izmena:
Naravno da će broj čestica porasti posle nekog vremena. Stanovi i kuće nisu hermetički zatvoreni pa da nikakav vazduh ne ulazi spolja ako su zatvoreni prozori.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Iz tog razloga sam ja skeptican da icemu sluze precistaci vazduha. Ovde svi uzimaju njegova merenja ppm kao sveto pismo. Bilo bi dobro cuti nekog naucnika sta veli o air purifierima. Mislim da je placebo efekat najjaci ovde jer kao kupio si nesto pa to nesto sigurno radi nesto.

molim te suzdrzi se od ovih komentara ;)

naravno da poraste broj cestica cim ne radi preciscac. A to da li radi ili ne ne treba ti naucnik, bilo ko ko se bavi sistemima ventilacije ti moze reci, takodje, uvek mozes da pogledas filter i svo *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* nakupljeno na njemu posle nekog vremena ;)

i kao sto rece commando, ni jedna prostorija stan kuca ili sta god nije hermeticki zatvorena
 
Ni jedna stolarija ne blokira 100% vazduh da spolja ulazi u stan, ne bi bilo dobro da je tako nešto moguće.
Čim napolju broj čestica raste, lagano raste i unutra, i obrnuto. Danas se kod mene to baš lepo videlo. Iako je stan zatvoren, nakon podneva kad je vazduh bio manje više OK, a aparat je lako održavao nivo na 6~7 čestica, kako se napolji stanje pogoršavalo tako je i aparat pokazivao sve više nivoe pa i pojačavao sa radom da bi stanje održao na niskom nivou.
 
Ako uzmemo prostor od 40kvm,to je nekih 100 kubika zapremine. Da li je moguće da ta mala razmena vazduha zbog nesavršenog dihtovanja može toliko povećati koncentraciju čestica za 3h?

Da li se može videti prljavština od tih mikronskih čestica ili je ipak u pitanju kućna prašina?



Via mi8
 
Pm2.5 čestice su 3% debljine dlake, i manje... One još manje prolaze kroz ćelijsku membranu. Njima je zazorčić na mojim ulaznim vratima mnogo veći nego Trijumfalna kapija.
 
Poslednja izmena:
Iz tog razloga sam ja skeptican da icemu sluze precistaci vazduha. Ovde svi uzimaju njegova merenja ppm kao sveto pismo. Bilo bi dobro cuti nekog naucnika sta veli o air purifierima. Mislim da je placebo efekat najjaci ovde jer kao kupio si nesto pa to nesto sigurno radi nesto.
Čistim filter i uređaj na svakih mesec dana. Danas je taj dan i evo kako izgleda taj placebo efekat Na drugoj slici se vidi delom očišćen filter u poređenju sa neočišćenim delom. Čistim ga inače samo mekom četkom.



 
@Joxy

Ajd još malo da razjasnimo [emoji3]

Mogu li filteri pojedinačno da se kupe, ili moraš da kupiš set od 2 komada?

Nešto mi to deluje da si ili stalno u plusu sa jednom vrstom filtera, ili u nekakvom raskoraku sa filterima koji ti trebaju...baš zbog toga što ti daju samo jednu vrstu rezerve...

Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom. [emoji4]
Nisam se detaljno raspitivao, samo znam cenu, ali pretpostavljam da set sadrzi tih 6 komada jedne vrste.
Moguce da se taj tip filtera brze trosi, pa iz tog razloga vec u pocetku ih ide toliko.
 
@pbogdanovic
Koliko puta nedeljno usisavas tu prostoriju i kojim usisvacem?
 
Obično jednom nedeljno, neki Moulinex. Malo je veći prostor moram da napomenem, nije samo jedna soba ali opet... Ovo je više bilo upućeno onima koji pišu o "placebo efektu", kao da ovi prečišćivači vazduha ne rade ništa.
 
A filter ipak ima mrezicu pre papirnog/rebrastog dela... To je dobro...

Ako cemo po kolicini skupljene prasine, onda su i moji ventilatori na PC kucistu preciscivaci vazduha :d


Ima li neko sa polenskom alergijom da mu je xiaomi pomogao (valjda nisu na trzistu od ove zime)?
 
Nazad
Vrh Dno