Šta je novo?

Prečistač vazduha

Pa to uskoro treba da bude do kraja nedelje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Šta mu znači ovo "područje efikasnosti 126m2 za sat vremena"?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ala ce se ovo prodavati na ovakve vesti kojima smo bombardovani svaki dan, kao i na cinjenicu su meteoroloski uslovi ove godine uzasni.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Ala ce se ovo prodavati na ovakve vesti kojima smo bombardovani svaki dan, kao i na cinjenicu su meteoroloski uslovi ove godine uzasni.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Idemo u off, ali kako samo kod nas loši meteorološki uslovi, a u normalnim zemljama Evrope i sveta nisu. Kod nas zagađenje 170, a po Evropi 50 maxumalno. Više je nase ponašanje, ali i nemar države koja bi da hoće prepolovila zaganjenje samo da zabrani upotrebu uglja u privatnim domaćinstvima.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Ala ce se ovo prodavati na ovakve vesti kojima smo bombardovani svaki dan, kao i na cinjenicu su meteoroloski uslovi ove godine uzasni.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ja se gušim svaki put kad otvorim prozor od kad sam počeo da pratim temu, taj neki fazon :)

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Idemo u off, ali kako samo kod nas loši meteorološki uslovi, a u normalnim zemljama Evrope i sveta nisu. Kod nas zagađenje 170, a po Evropi 50 maxumalno. Više je nase ponašanje, ali i nemar države koja bi da hoće prepolovila zaganjenje samo da zabrani upotrebu uglja u privatnim domaćinstvima.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk

Nije tacno da je samo kod nas sta je tebi? Svaki dan u top 20 je Sarajevo, Sofija, Krakov, Pristina i mi. Evo trenutno na airvisual Milano 10i (Normalna zemlja) :d a mi 16ti
 
Poslednja izmena:
Drugima se "desi", a kod nas svaki dan.
Dok spaljujemo ugalj tako ce nam biti.

BTW. Taj Milano ima industriju kao cela Srbija.
 
Licno ne kontam celu pricu oko domacinstava koja se greju na ugalj. Ako je pre 15-20god. zagadjenje bilo duplo manje a broj ljudi koji loze ugalj bio priblizno isti, sta se promenilo? U mom okruzenju gde nema centralnog gradskog grejanjanni gasa se samo smanjio broj onih koji loze ugalj, neki su presli na drva, neki na pelet, neki na struju, tako da sam siguran da problem ne lezi samo tu.
Ili je ugalj daleko losiji danas, ili u pelet i brikete trpaju ko zna sta, ili prosto nesto drugo utice na zagadjenje, toplane i sta vec, veci broj dizel vozila nego ranije, ili prosto kombinacija svega.
Da li neko ima info o kolicini utrosene elektricne enrgije leti i zimi? Posto leti problema sa zagadjenjem itekako ima ali u daleko manjoj meri, da li razlika u potrosnji objasnjava razliku u zagadjenju?
Vremenske prilike jesu drugacije i to je cinjenica, pa imali smo 2-3 kise za celu jesen! Sta da spere prljavstinu iz vazduha, plus slabo vetra, da ne pominjem da to ne ide na ruku ni poljoprivredi ni proizvodnji struje iz hidrocentrala.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Na 3h preciscivacu pise da je period trajanja filtera od 6-12 meseci. Koliki je period trajanja na Pro modelu?
I koliko kvadrata pokriva 3h?
 
Zavisi od upotrebe i zagađenja, nije realno očekivati 12 meseci za filter.

Što se tiče zagađenja, ne verujem da loženije toliko utiče, u gradovima se sada manje loži nego ranije, ima dosta novih zgrada koje su nikle kao pečurke i tu nema loženja, smanjio se broj kuća i domaćinstava koji su ložili drastično (ti ljudi su dobijali stanove na njihovim parcelama gde su zidali zgrade), dizale se zgrade, nema mi to logike stvarno, a zgrade i dalje niču. Što se tiče dizela ni to ne drži vodu, bilo bi zagađenje tokom cele godine, ovo je uveče drastično i pojačava se kada i inače ima najmanji broj vozila na ulici.
Meni sve ovo deluje da je u zadnje 2 godine više zagađena Srbija nego u zadnjih 50 godina. Mislite da Kinezi i ostala banda koja je pokupovala silne fabrike imaju filtere ? Sumnjam da Železara ima, boli njih uvo, dok su bili Ameri oni su kao neke i imali, kao, ali Kineze boli uvo, vetar to sve nosi.
 
U Nisu se lozi debelo, po centru mozda manje ali periferije koje su na vecoj visini loze. Skoro mi kaze jedan prijatelj njegov tast prvi put posle 100god kupio ugalj da se greje, kaze nema para za drva. Ko zna sta se jos lozi pored guma i stolarije. A tu su sve ove nove fabrike koje verovatno nemaju nikakve filtere. Kaze mi pulmolog u Leoniju radnici koji motaju kablove nemaju zastitne maske a morali bi jer kablovi imaju neki prah koji je stetan.
 
Ugalj se ipak više loži nego ranije i to ne po stanovima nego po kućama koje sada imaju centralno grejanje mnogo više nego ranije. Za centralno grejanje ako nemaš plin i ako ti je skup, ugalj se bira jer je jeftiniji i od peleta a za razliku od drva ne treba stalno da ložiš.
Pre par godina kada je bila ona kriza sa ruskim gasom i kada je gas poskupeo, mnogi su prešli na čvrsto gorivo i posle retko ko je vratio gasni kotao nazad.
Što se fabrika i Kineza tiče, u pravu ste ali takođe na to trebamo dodati najgore termoelektrane u Evropi koje imamo i veći broj vozila...


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo jedan podatak. Gradska bolnica u Valjevu se do skoro grejala na ugalj(sad su prešli na toplanu tek). Na dnevnom nivou su trošili oko 30t uglja.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

Prilozi

  • Average-Effectiveness-vs-Price-EN-1-1024x768.png
    Average-Effectiveness-vs-Price-EN-1-1024x768.png
    173.7 KB · Pregleda: 157
  • Mask-Effectiveness-vs-Price-EN-1-1024x768.png
    Mask-Effectiveness-vs-Price-EN-1-1024x768.png
    211.2 KB · Pregleda: 153
Poslednja izmena:
Licno ne kontam celu pricu oko domacinstava koja se greju na ugalj. Ako je pre 15-20god. zagadjenje bilo duplo manje a broj ljudi koji loze ugalj bio priblizno isti, sta se promenilo? U mom okruzenju gde nema centralnog gradskog grejanjanni gasa se samo smanjio broj onih koji loze ugalj, neki su presli na drva, neki na pelet, neki na struju, tako da sam siguran da problem ne lezi samo tu.
Ili je ugalj daleko losiji danas, ili u pelet i brikete trpaju ko zna sta, ili prosto nesto drugo utice na zagadjenje, toplane i sta vec, veci broj dizel vozila nego ranije, ili prosto kombinacija svega.
Da li neko ima info o kolicini utrosene elektricne enrgije leti i zimi? Posto leti problema sa zagadjenjem itekako ima ali u daleko manjoj meri, da li razlika u potrosnji objasnjava razliku u zagadjenju?
Vremenske prilike jesu drugacije i to je cinjenica, pa imali smo 2-3 kise za celu jesen! Sta da spere prljavstinu iz vazduha, plus slabo vetra, da ne pominjem da to ne ide na ruku ni poljoprivredi ni proizvodnji struje iz hidrocentrala.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
Sve i da znamo podatke o potrošnji električne energije u Srbiji po godišnjim dobima, malo nam to pomaže za ovu priču. Srbija mnogo EE izvozi, ali i uvozi, a to se teško može saznati.
 
Ne bi da budem smarac ali mnogo je tema pretrpana teorijama o zagadjenju. U Kinu idem 10ak godina i kvalitet vazduha im se znacajno promenio od kad su pozatvarali mnogo "prljavih" fabrika. Letos kad sam ulazio u BG sa Bubanj Potoka se ne vidi NBG, 31 stepen u 3 popodne a na vestima kazu magla. Vinče, Železare itd, dizelasi, grejanje, eps, nedostatak kosave itd svi zajedno dovedose do ovoga. Eto i ja se raspisah ali mislim da za to je pogodna odvojena tema.

Da bi video nesto o preciscivacima treba da skrolujem 80% o kvalitetu vazduha u srbiji. Neka neko otvori temu kvalitet vazduha pa tamo da nastavimo pricu a ovde da mozemo da se informisemo o preciscivacima vazduha.

Planiram da uzmem air purifier 3 od Xiaomia, zvanicna cena koliko sam se raspitao ce biti oko 200 eur. Uzimao bih vise njih pa bi mi na rate preko inteze na 6 rati odgovaralo. Sad me interesuje po vasem iskustvu ako 200 eur bude u Mi radnji koliko ce biti na KP. Pa da vidim da li mi se ta razlika isplati nasuprot rata ili ne.
 
To možemo samo da procenjujemo, ali evo neka "računica" :
Pre par dana, neko je ovde linkovao HU radnju koja prodaje i Pro i 3. Tamo je 3 oko 15% jeftiniji od Pro. Budući da je Pro trenutno 190 na KP, možda je realno očekivati 175 - 180 na KP.
 
Naleteo sam na Ali-ju ovaj "dodatak" za filtere koji navodno produžava veo filtera i skuplja krupnije čestice na sebe.
Da li je probao neko možda ili je glupost?

US $4.99 67%OFF | 10 PCS Electrostatic Cotton Anti-dust Air purifier Filter for xiaomi mi 1/2/2S hepa air filter Universal Air purifier PM2.5
https://a.aliexpress.com/_ocfov

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
ajd da ne pričamo o zagađenju vazduha ali ćemo da se bavim gatanjem cena na kp...ovo je već ne znam koji post na tu temu...
 
Ja definitivno moram da kupim neki prečišćivač, ćerkici je počelo da smeta ovo zagađenje, ubi se dete od kašlja čim se stan proluftira. Mislim da bi jedan uređaj možda mogao da mi pokrije stan jer je sve ukupno 44m2. Ako bih ga stavio u centar dnevne taman bi bio u sredini da prečišćava dnevnu, spavaću i trpezariju što mi je bitno. Razmišljam između Xiaomi Pro modela i 3H. Mislim da bi 3H poslužio jer bi ukupna površina za prečišćavanje bila manja od 40m2 a taman bi uređaj stajao u sredini gde se sva vrata susreću. Pošto sm nov u ovoj priči oko prečišćivača svaka sugestija bi mi značila. Dali uzeti Pro ili sačekati da se pojavi 3H kod nas.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Naleteo sam na Ali-ju ovaj "dodatak" za filtere koji navodno produžava veo filtera i skuplja krupnije čestice na sebe.
D

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
a li je probao neko možda ili je glupost?

US $4.99 67%OFF | 10 PCS Electrostatic Cotton Anti-dust Air purifier Filter for xiaomi mi 1/2/2S hepa air filter Universal Air purifier PM2.5
https://a.aliexpress.com/_ocfov

Glupost. Preko filtera se ne postavlja ništa, izuzetno ukoliko je proizvođač predvideo (neke posebne situacije, npr. ABEK+P2/P3).
Smanjuje se protok vazduha i na taj način kapacitet. Filter je tu da u sebe primi nečistoće, a ne da se sad i on štiti nekim predfilterom.
 
Ja definitivno moram da kupim neki prečišćivač, ćerkici je počelo da smeta ovo zagađenje, ubi se dete od kašlja čim se stan proluftira. Mislim da bi jedan uređaj možda mogao da mi pokrije stan jer je sve ukupno 44m2. Ako bih ga stavio u centar dnevne taman bi bio u sredini da prečišćava dnevnu, spavaću i trpezariju što mi je bitno. Razmišljam između Xiaomi Pro modela i 3H. Mislim da bi 3H poslužio jer bi ukupna površina za prečišćavanje bila manja od 40m2 a taman bi uređaj stajao u sredini gde se sva vrata susreću. Pošto sm nov u ovoj priči oko prečišćivača svaka sugestija bi mi značila. Dali uzeti Pro ili sačekati da se pojavi 3H kod nas.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
Provetriš dobro prostoriju od 20 kvadrata, sad kad je veliko zagađenje, zatvoriš prozore i uneseš uređaj. Pro prečisti za max 10 minuta (PM 2.5 padne sa ~100 na <10).
Seli ga iz prostorije u prostoriju po potrebi, prethodno proveravaj kada nikog nema u prostoriji.
Na tako mali stan, mislim da nema velike razlike u izboru modela.
 
Sta se desilo sa Xiaomi preciscivacima na KP?! Ima samo pro za 250e
 
Verovatno cveta prodaja pa ih više nema na stanju.
 
@maxy
@Rax032

Ja sam uzeo te pamucne filtere, batalio posle nekog vremena, imam trip da je slabiji protok zbog toga, a i uredjaj nije napravljen da radi s tim.

Jednom u 6-12 meseci zameniti filter nije skupa investicija za cist vazduh, a moze i komotno da potraje 12 meseci ako ne preciscava ogroman broj cestica, sto kod nas nije slucaj.

U Indiji i Kini (pojedinim regijama), gde je AQI 300+ konstantno ima smisla menjati na 6m..
 
Gde drzite preciscivace uglavnom? Na podu ili uzdignute na neku policu? Postoji li neki "guide" gde ih je najbolje pozicionirati?
 
Vođen logikom da je filter postavljen nisko, držim ga na podu, poštujem propisani razmak od zida.
 
Nazad
Vrh Dno