Šta je novo?

Unapredjivanje starog kompjutera

Prometheus

Poštovan
Učlanjen(a)
22.05.2015
Poruke
11
Poena
54
Pozdrav prijatelji,
potrebna mi je pomoc! :)

Ovako, imam stari kompjuter iz 2010 godine, nisam pri parama a zeleo bih da unapredim malo kompjuter za neke polovne delove ako je moguce.
Stanje je sledece:
Maticna ploca: P8H67 b3 revision,
Processor: Intel i3 2100 3.1Ghz
Graficka: Nvidia GTS 450
Ram: mix proizvodjaca 12Gb
Hard disk: Samsung ssd 128gb (ne znam tacno koje oznake dodatne)

E sada, hteo sam da ako je moguce unapredim graficku karticu jer je u poslednjih godinu dana pocela ozbiljno da baguje.
Gledao sam gtx 1050 4gb i rx 570 4gb (zapravo nisam ni siguran da li uopste moja maticna podrzava radeon graficke).
Sta sam saznao da kombinacija rx 570 sa mojim procesorom ozbiljno bottleneck-uje sto ne zelim, a nasao sam odlicnih ponuda na kupujem-prodajem za tipa ~10,000 din.
Da li mozete da mi predlozite neku opciju koja je moguca da ima vise video rama, zapravo minimum 2gb ali bih zeleo da to bude 4gb, ako je moguce bez tog bottleneck-ovanja.
Naravno ako moze i neki procesor da se unapredi ali opet pominjem nisam pri parama i ako moze da se nadje nesto polovno sto je mozda korisceno za majnovanje kripto valuta, jer sam istrazivao po internetu i cini mi se da delovi
kompjutera koji su korisceni za majnovanje nisu upste losi, a pritom mogu da se nadju za upola manje para u odnosu na nove komponente.

Hvala unapred!
Nadam se da nisam promasio mesto za temu. :)
 
U zavisnosti od stanja napajanja (i da li je menjano od 2010 :)) zavisi sta ce ti ljudi preporuciti. Rizik je da nesto ne ode u vecna lovista, jer ce upgrade uz performanse nesto povecati i potrosnju, a ako je napajanje matoro i vec na granici to moze biti kap koja ce preliti casu.

Od procesora sad imas po oglasima jeftino Sandy Bridge i5 2400 ili 2500 (20-30 Eura) i ne bi trebalo da imas osetan bottleneck u single player igrama i starijim multiplejer igrama.
Ako mozes malo da se pruzis imas i i7 2600 i Xeone E3 (gledaj od modela 1230 na gore, oni imaju HT) za oko 50 Eura, to ce pomoci i za multiplayer ili novije igre tipa BF, GTA...

Mnogi ce reci uzmi Ivy Bridge umesto Sandy Bridge, ali Ivy je brzi 5-7%, a po oglasima skuplji 20-50% - ne mogu da se slozim. Ako nadjes po dobroj ceni, onda OK, ako ne, bolje razliku preusmeri u bolje napajanje.

1050Ti je fin upgrade, ne trosi puno, ali je dosta dosta sporija od 570 (prosto kartica je iz klase iznad).
Ako nemas novca za napajanje, 1050Ti je bolji izbor (taman manje trosi od GTS450 koliko i7 vise trosi od i3 pa se to medjusobno potre). Takodje 1050Ti su retko koriscene za majning jer su prespore.
Ako je napajanje iole krsteno, 570 je drasticno brza karta i jede 1050Ti za dorucak.

edit:
Sad videh da si u medjuvremenu naveo napajanje. Da je novo, rekao bih slobodno da ides na 570, ali 4 god staro moze uz dosta opreza (pratiti napone u idle i load-u, koliko variraju).
 
Poslednja izmena:
Hvala na odvojenom vremenu i detaljnom objasnjenju.
Vec pokusavam da kombinujem i7 2600 sa rx570, mada me plasi sada napajanje... Cini mi se da nikada nisam imao problema sa istim mada dovoljno je jednom samo.. :)
Uzeo bih 1050ti mada tu me nervira sto polovne mogu da se nadju za 130-160e, a rx570 za 90e i jos su dosta sporije...
Ja jedine oglase koje gledam su preko kupujem-prodajem... Da li ima jos neki dobar sajt za polovne komponente?


edit: Ne znam samo kako da pratim promene u naponu u idle i load.
 
Poslednja izmena:
Taj LC Power ima 600W samo u kratkotrajnom vrsnom opterecenju, kontinualno je oko 450W na 25C. Ima i dve 12V grane po 20A (ajd da racunamo 15A ako je onih 20A maks. struja). To je oko 180W po grani.

Referentna RX570 ima deklarisan 120W cip TDP. Realno je to nesto vise (oko 130-140W sa VRM, memorijom i kulerom) ako NIJE overklokovana.
i5 2500 i i7 2600 imaju deklarisan 95W maks. TDP. Xeon-i sa parnim brojevima (1230, 1240, 1270) su sa 80W maks. Ako dodas plocu, memoriju, hard, par ventilatora i ovde ima oko 135-150W u full loadu (manje za i5 i Xeon, vise za i7). i7 2600 vuce oko 35-40W vise od tog i3 koji sad imas.

U principu ako napajanje nije akano - izdrzace. Licno bih i njega menjao nesto kasnije (ako se nema kes za odmah)...


1050Ti za 130e??? Ima ih na oglasima od 80, 85e. Poneka je majnovala, vecina nije. Moze malo da se probere.
RX570 isto krece od 85e, ali tu je vecina majnovala, tek poneka nije (na prste jedne ruke da se prebroje :)).
 
Bice ok taj LC za rx570, ja sam par meseci na istom furao rx580 pa mislim da ce 570icu bez problema. Naravno ne moras da klokujes bas :) 1050Ti realno ne vise od 70e, a rx570 je ipak osetno bolja . Svakako opet kao sto su ti rekli, zavisi u kakvom je stanju napajanje, pa razmisljaj o nekom apgrejdu malo kasnije.
 
U principu ti je Ostoja dao dobre savete. Ja sam do pre par dana koristio i7 2600 (i to bas na P8H67) i 1060 3gb i to je i dalje vrlo sposobna full hd gaming masina, za "esports" naslove i single player igre, za razliku od i5 2400/2500 koji su bukvalno na granici upotrebljivosti.
Sto se napajanja tice, ta konfiguracija bi trebala pod realnim gaming loadom da vuce oko 300w, tako da je LC600-12H sasvim dovoljno. Znam vise primera gde su ljudi terali 280x i Sandi procesore na njima duzi vremenski period bez problema, pa ako nije bas degradiralo tokom vremena, mozes ocekivati isto.
 
Poslednja izmena:
RX 470/570/480/580 nikako na napajanje tog tipa staro 4 godine.

Idi na i5 2400/2500 i GTX1060 3GB/6GB. One su dosta manji potrosaci od RX-eva.

edit: E da, trebace ti i cooler tipa LC-CC-95 (~1500din u prodavnicama).
 
Poslednja izmena:
Jos jednom hvala na odgovorima i pomoci.
Samo kako da proverim opterecenje napajanja u idle i load stanju? (sta zapravo znaci load stanje, to kad je ukljuceno vise programa?)
 
Ok. Mislim da sam se odlucio...
Za sada cu verovatno samo procesor da kupim i cini mi se da cu uzeti taj intel i7-2600, pa cu posle nekog vremena uzeti zajedno graficku i novo napajanje. Sam procesor je skoro duplo bolji od trenutnog kojeg imam i mislim da nece biti problem sa napajanjem ako samo to zamenim i da ce raditi bez problema.
Da li moze neki predlog za napajanje posto to ne bih uzimao polovno posto vidim koliko je krucijalno za funcionisanje svih komponenti.
 
Malo je nezgodno kad krenes da upgrade-ujes komp, pa se ispostavi da to trazi i neka ulaganja koja nisi planirao (napajanje, kuler).
Ali polako i redom i sve se to sredi, ne mora sve sad i odmah...

Poslusaj Radica i razmisli i o 1060. 3GB verzija "gadja" RX570, a 6GB RX580. Ugrubo AMD i odgovarajuca nVidia su tu negde po performansama- negde jedan bezi 15%, negde drugi, negde je razlika par %. Nvidia istorijski nesto malo bolje radi od AMDa na losijim procesorima (doduse ovo sam prestao da pratim pre 2-3 godine). I ne moras da menjas napajanje.

Ako prvo uzmes procesor primetices nesto bolji rad racunara i eventualno brze startovanje igara (tipa Civ 6). I dalje ces imati skoro identicne performanse u igrama jer te grafika koci.
Ako prvo uzmes grafiku neke igre ce poleteti (koje nisu CPU zahtevne), neke ce raditi nesto bolje nego sad na momente, a na momente isto kao i sad (CPU ne stigne da "nahrani" grafiku). Tako da je ovo malo vidniji upgrade.
Tek kombinacija obe stvari je "to".
 
Ja bas imam i5-2400, 8GB RAM, RX 570 4GB Aorus i GTA skoro sve na max u full hd radi ali procesor ume da ode na 100% u momentima pa je i7 pozeljan. Tekken 7 sve na ultra radi extra a procesor ne prelazi 50%, odlicna optimizacija Unreal Engina 4. Napajanje je neko matoro Delta iz ovog kucista:
https://postimg.cc/gallery/1h7d6hbxc/
600W ali je Delta vrh kvaliteta. Inace prelazim na Ryzen, cekam samo jos RAM da stigne.
Napajanje gledaj FSP ili Seasonic.
 
Ja sam skoro presao sa i3 3220 i radeon 7850 na i5 3570 i rx570. GTA mi je pre radio na nekim low medium podesavanjima FHD na oko 30-40 FPS , sada skoro sve very high, i oni denisty slideri na max FHD dobijam 45-60 fps. Napajanje sam uzeo drugo isto, FSP HEXA 85+ 650w. Imao sam Thermaltake 500w lite power, nisam hteo bas hteo da ga testiram, iako na prethodnim komponentama je radilo bez problema, a i jos ce raditi kod onog ko ga kupi za neku konfiguaciju manje potrosnje sigurno.
 
Posle nekog vremena istraživanja odlucio sam da pokušam sa i7 2600 + gtx 1060 3gb i dodao bih taj kuler na procesor LC-CC-95... zanima me da li i dalje treba da promenim napajanje jer vidim da isto ima i dalje po prodavnicama i košta oko 6-7 hiljada dinara... 600w a sobzirom da mi sve komponente ne vuku ni blizu maximuma, mislim da napajanje nije previše akano... jedino možda kada je za ovih koliko godina nestajala struja.. koliko god da to utiče na napajanje.
Dakle da li sa tom kombinacijom je potrebno menjanje ili ne?

(Planiram da ocistim napajanje od prašine ako nešto znaci ali to je to)
 
Pozdrav svima.
Crkla mi je grafika pre neki dan pa tražim zamenu.

Konfiguracija:
Amd Athlon x4 750k 3.4Ghz
8Gb RAM 1333Mhz
BIOSTAR A55ML2
Falcon 450W (koje ću verovatno uskoro zameniti za verziju od 600W)

Grafika koju sam imao bila je Radeon R7 250 1Gb.
Trenutno razmišljam da uzmem RX 560 2GB.
Šta vi mislite o tome i šta predlažete?
 
Pozdrav jos jednom.
Posle duzeg vremena uspeo sam da zavrsim sa sklapanjem racunara. Na kraju sam dodao procesor i7 2600, graficka EVGA gtx 1060 SC, i jos 4 gb rama za ukupno 16gb.
Sad da ne bi otvarao novu temu samo me interesuje kada igram neke igrice tipa GTAV ili Battlefield 1 ili Battlefield V, fps ne prelazi 60, tj izmedju 45 i 60 je a kada proveravam sa MSI Afterburner ni jedna od komponenti ne dolazi do 100%. Zbog cega ne mogu da dobijem vise fps? I da li nekako to mogu da promenim?
 
Da imas klasican Vsync ukljucen video bi samo 60/30/20/15 fps, ovako sumnjam na nesto drugo: proveri nVidia control panel, da nije slucajno Adaptive Vsync ukljucen. On ne dozvoljava da fps ode preko refresh rate-a monitora (verovatno 60Hz), ali se iskljuci sam kad FPS padne ispod 60. To bi trebalo da objasni FPS 45-60 a koji nikad ne prelazi 60.
 
Prvo nisi rekao na kojim detaljima igraš, isključi AA i slične stvari. Drugo, iz ličnog iskustva sa i5 2500K znam da dok se procesor ne klokuje bar na 4.4GHz, fps je katastrofa. Ti ne možeš da klokuješ taj i7 2600 (ili vrlo malo) pa mislim da je on problem za te CPU intensive igre koje si naveo. Trebao si da ideš na K verziju i pukneš ga na 4.5GHz i bilo bi dosta bolje stanje...
 
Pozdrav jos jednom.
Posle duzeg vremena uspeo sam da zavrsim sa sklapanjem racunara. Na kraju sam dodao procesor i7 2600, graficka EVGA gtx 1060 SC, i jos 4 gb rama za ukupno 16gb.
Sad da ne bi otvarao novu temu samo me interesuje kada igram neke igrice tipa GTAV ili Battlefield 1 ili Battlefield V, fps ne prelazi 60, tj izmedju 45 i 60 je a kada proveravam sa MSI Afterburner ni jedna od komponenti ne dolazi do 100%. Zbog cega ne mogu da dobijem vise fps? I da li nekako to mogu da promenim?
Postavi settings kao u ovom videu, pa probaj...
https://youtu.be/ez4vYnNNipw

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno