Šta je novo?

Plex na HiFi

ymiljan

Čuven
Učlanjen(a)
26.02.2002
Poruke
755
Poena
620
Nisam siguran da li je podforum dobar, ali bi mi dosta pomoglo ako može neko da mi objasni šta mi treba da bih dobio zvuk iz Plexa na pojačalo/zvučnike. Može i samo u grubim crtama, pa ću istraživati dalje. Čitam neredovno već skoro godinu dana tekstove oko toga, ali se ispostavlja da nemam mnogo vremena da bih studirao (i diplomirao) HiFi opremu.

Stanje je trenutno sledeće:

Sa QNAP-a se pušta video materijal na smart TV (različite sobe, rastojanje 10+ metara), preko Plex app. Veza je LAN, s tim da postoje problemi sa mrežom na TV (network cable is disconnected poruka i slično), pa se koristi i WiFi. Kod TV-a trenutno ne postoji ništa od HiFi opreme, a planiram kupovinu pa me interesuje šta treba da kupim da bi video i dalje (naravno) išao na TV-u ali da zvuk odlazi na pojačalo i, shodno tome, i na zvučnike (koje takođe treba kupiti).

LAN kabl je provučen prilikom gradnje (hoću da kažem da ne postoji mogućnost puštanja kablova po podu, a trenutno ni mogućnost bušenja zidova). Dakle, da li bi ovo radilo sa nekim mrežnim pojačalom, ili bi moralo nešto sa WiFi varijantom? Od opreme bih još kupio CD player koji, verujem, ne ometa celu priču.
 
treba ti dobar AV risiver, koji ćeš povezati saTV preko HDMI audio return porta (ARC).
moraćeš da napišeš koj TV poseduješ, kako bismo utvrdili da li tvoj tv uopšte ima taj port.

alternativno, AVR možeš povezati sa TV preko optičkog SPDIF kabla, ali ćeš tako biti ograničen na lossy višekanalne standarde i LPCM.

pošto nameravaš da zvuk puštaš u različitim sobama, trebaće ti risiver sa multi-zone podrškom.

ali o tom potom, napiši prvo tačne modele televizora koje poseduješ, pa idemo dalje.
čudan je i taj problem sa cable disconnected. pitanje je kako si ti to povezivao.
 
Hvala na odgovoru, evo još podataka:

TV je Samsung UE55MU6172UXXH, i koliko vidim na prvi pogled, podržava ARC. U (radnoj) sobi gde je QNAP je samo PC, tako da tu nema problema što se tiče konekcije, drugim rečima, ne nameravam da puštam zvuk u različitim sobama, samo dnevnoj.

Što se tiče cable disconnected. LAN je urađen tokom izgradnje, pa su mi na raspolaganju samo utičnice, međutim čitam na netu da neki modeli Samsung i LG televizora imaju isti ovaj problem kao i moj TV da se diskonektuju sa LAN a odmah zatim i konektuju. Nekada je ovaj interval između diskonekcije i konekcije jako kratak i ne ometa Plex (ili YT) a nekada potpuno zaustavi reprodukciju, pa mora da se prebaci na WiFi (što onda teže ide kada je veći kvalitet u pitanju).
 
Najjednostavnije rešenje je iz TV povezati spdif ili HDMI kabl u pojačalo, i to će bez puno mudrosti da radi.
Ali nisam siguran kako plex obrađuje taj zvuk.

Lan disconnected je sasvim sigurno do mrezne karte TV pa ako tV ima podršku za wifi na 5ghz eto načina da to resis.



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
sad nam samo kaži budžet koji si namenio za tu pogodnost i imamo sve podatke.
 
Recimo da bi bilo dobro da se taj deo opreme kupi za oko 1500. Zvučnici koji su estetski odgovarajući su Monitor Audio Silver 200 npr. Ono što još ne razumem je funkcija stereo risivera u odnosu na AV risiver. Da li je razlika samo u stereo/5.1 ili ima još razlika. Da li su risiveri koji odgovaraju u npr. cenovniku 4audio Yamaha RXV/RXA?
 
Pretpostavljam da jesu. Ako preferiraš neku posebnu radnju trebalo bi i to da napomeneš.
Višekanalni risiveri se od dvokanalnih prvenstveno razlikuju u broju kanala.

Što se monitor silver 200 modela tiče, predviđeni budžet bi bio dovoljan za par pomenutih. U navedenoj radnji.

Vis- a-vis risivera, moj tradicionalan predlog je Denon AVR-X2500H
 
Poslednja izmena:
Hvala puno na odgovorima. Ne preferiram radnju, već sam došao do tog cenovnika i gledao opremu "kroz" taj cenovnik a i oni su mi fizički bili najbliži.
Ako sam dobro našao, ovaj Denonov risiver imaju u Svetogorskoj, ima li još negde sem na oglasima?
 
Ima u radnji na G i na još par mjesta. Lično bih ti savetovao da pojuriš preko amazona, tamo je 400e okruglo (klirens).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno