Šta je novo?

Konfiguracija za posao

JohnnyB

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2007
Poruke
524
Poena
345
Zdravo,

Pošto već dugo nisam pratio dešavanja na PC tržištu, treba mi savet.
Naime, hoću nov PC za rad u programima Rhino i AutoCAD, kao i u nekim specijalizovanim programima sa puno proračuna, tako da mi je potrebno i dosta jezgara (za spec. programe) kao i što brža (Rhino, Cad).
ponekad bi iskoristio za igranje nekih igara iz PC Game Pass (pretežno strategije, imam Xbox, pa to mozda nije ni bitno). Monitor mi je 1080p.

E, sad, za CPU sam stavio Ryzen 2700, ali nadam se da bi mu mozda pala cena kad izadje serija 3000. ne znam koliko bi bolje bilo sacekati 3600...
Za hladnjak jos nisam video sta bih, ostavio sam stock jer nisam pogledao sta bi moglo da stane u kuciste (max height je 140mm).
Za storage mi je dovoljan 1TB jer mi treba samo da bude velicine koliki mi je OneDrive I ceo bi se sinhronizovao tu. Razmisljao sam o SSD, ali je jos uvek skup od 1TB, a razliku bi mogao da ulozim u sistemski NVMe.
Sistemski je mali, ali dovoljan za rad. NVMe veceg kapaciteta su jos uvek skupi, a mislim da mi za sistem i tih par programa i jednu do dve igre ne treba vise.

MB: Asrock Fatal1ty B450 Gaming ITX/ac - 105EUR
CPU: Ryzen 2700 - 205EUR
GPU: MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC GDDR5 - 165EUR
RAM: Corsair Vengeance 2x16GB 3000Mhz CL16 - 140EUR
PSU: SEASONIC Focus Plus 650 Gold 650W - 95EUR
CASE: Thermaltake Core V1 (Snow Edition) - 50EUR
SSD (SYSTEM): WD Black 250Gb NVMe - 55EUR
HDD (Data): WD Blue WD10EZEX 1TB 7200RPM 64MB - 40EUR

Ukupno je to 855eur, pa eto, to je neki budzet, tj. oko 100k + preko koliko je potrebno.

Cene su s KP.

Svaka ideja je dobrodosla.
 
Pa jedino da sačekaš do izlaska 3xxx ryzena, to je još 10ak dana...
 
Generalno nemam zamerki osim na kuciste. Ruzno mi je (subjektivno), ima pleksi koji je tiha jeza (objektivno) i mislim da ima kvalitetnijih za slicne pare. Ja bih uzeo na oglasima Fractal Node 304 recimo. Sve ostalo je bombon.

Sto se Ryzena 3000 tice, sacekaj tih dve nedelje, neces umreti. Ja isto cekam da vidim sta ce biti, iako su cene za 2xxx sad objektivno smesne, mogu da idu samo dole. A mozda se i 3000 pokaze odlicno i ne bude preskup pa resis da uzmes 3600 ili 3700, ko zna.
 
Poslednja izmena:
Sad razmišljam, da li bi možda bilo bolje ssd 1tb za 90eur, pa na njemu sistem i podaci, dok malo ne padnu i cene za nvme, pa da onda samo prebacim sistem kad ga uzmem, a ssd ostavim za storage. Da, verovatno ću sačekati r3000, zato sma krenuo malo ranije s planiranjem. Najveći problem s kućištem je što ga trenutno nem ana stanju, samo crno. Krajem jula bi trebalo da ga bude, prema rečima uvoznika.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Naruči od Mađara Silverstone SG13, ista cena, mnogo manje kućište. Jedino što nećeš imati toliko mesta za CPU kuler kao u V1...ako ti nije problem, uzmi neki jeftini 120mm AIO, idealno za SG13. Imaćeš malo muke da provedeš sve kablove i creva od kulera ali nije problem, uz malo strpljenja (osim ako uzmeš jedno od napajanja koje preporučujem, biće lakše sa njima).

Možeš i slabije napajanje, 550W je sasvim dovoljno za ovo. Čak i 450W. Idealno napajanje za SG13 bi bio Seasonic SGX serija, ako nađeš 450 ili 550W verziju. Ako ne, Silverstone SX500-LG v2.0 nije loše. To su SFX-L napajanja, manjih dimenzija od standardnih ATX, sa kraćim kablovima, dobra za mala kućišta poput SG13. Pošto su manja od standardnih, moći ćeš da staviš bolji vazdušni kuler (ako ne voliš vodena) poput Noctue L12s.

Nije ti neophodan NVME, razlike u performansama u realnom radu su skoro neprimetne. Bolje uloži u 1TB SSD (Crucial MX500, recimo), značiće mnogo više. Ako si baš zapeo za NVME, ja bih uzeo Adata XPG SX8200 Pro.

Zaboravih: umesto ASRocka, uzmi ili MSI B450i (ako planiraš jači overklok) ili Gigabyte B450-i (ako nećeš mnogo da klokneš procesor). ASRock ima najslabiju naponsku sekciju od AM4 ITX ploča.
 
Poslednja izmena:
Ja bih pre uvek imao sistem na jednom a podatke na drugom za ne daj boze ako je vec za posao i to externi. Ili 128gb sistemski i 480gb/koliko vec za podatke. Taj jedan moze da bude u problemu i sta onda?! Nit mozes da radis, nemas podatke za posao, ne mozes sistem dignuti...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Samo jedan SSD od 1TB i vozi. 256GB je malo za sistemski sa svim tim programima. A pošto ti je sve na OneDrive-u, i ako crkne disk, imaš sve podatke. Naravno, one najbitnije treba redovno bekapovati na eksterni HDD
 
@jurodivi: Jedna od stvari za koju sam skoro siguran da cu uzeti je navedeno kuciste. Pogledao sam taj Silverstone i puno mi se stvari ne svidja.
SS: max CPU Cooler 61mm, max PSU length 150mm. Prednji vent 120/140mm.
TT: max CPU Cooler 140mm, maxPSU length 200mm. Prednji vent 200mm, sto znaci mnogo sporiji RPM za isti protok.
Jos subjektivni osecaj lepote... :)

Da, sto se tice napajanja, pomislio sam da je mozda prejako, zato i postavljam pitanja :)

To sa diskovima jos nisam nacisto, koliko je sta brze, zaista ne znam. Po spec mi je NVMe delovao brzi, zaista ne znam... Ne insitiram na njima, tu mi svaki savet zlata vredi.
Nekako mi je steta da taj M.2 slot zvrji prazan...

Sto se tice podataka, nije problem jer se odmah sve cuva na oneDrive + imam eksterni od 1TB koji na dnevnom nivou pravi backup.
Zato bih i razdvojio sto brzi sistemski + 1TB nekog storidza (koji bi se bekapovao na Onedrive + eksterni).

E, sad, ploca... Ne znam, citao sam svasta. Na tom's hardware su bas nahvalili taj ASRock (inace gotivim ASRock).
Gledao sam i taj MSI, isto mi je veoma dopadljiv.
E, sad, tu ima jedan veliki problem: ako budem hteo Ryzen 3000, moram da updejtujem bios, sto na MSI moze bez proc, a na ASRock ne.
TO mi je bas veliki problem.
Prednosti ASRock (po meni): intel LAN, 5.1 audio (MSI 2.1), 3 Fan headera (MSI 2), USB-C nazad
Mane ASRock (po meni): BIOS Update, Slabije hladjenje chipseta (koliko sam procitao)

komentar za graficku? neki bolji predlog?

Edit: Dok ja otkucam poruku, stigne brdo odgovora :)
 
Poslednja izmena:
B450 Fatal1ty je dobra ploca, jako hvaljena i verovatno neces pogresiti sa njom, a sve b450 ce dobiti apdejt za 3xxx, ne brini. Ili idi na MSI b450 Gaming pro Carbon AC/Tomahawk (u zavisnosti od budzeta). Napajanje je extra, od viska ne booli glava :)
 
@Weedman:

U pitanju je ITX mašina.

@JohnnyB:

ASRock je dosta korišćen i ima svojih prednosti ali ima i najgori VRM u klasi. Zato sam pomenuo MSI ako hoćeš jači overclock, jer ima najbolji VRM (i najgori set featuresa, avaj). Asus Strix B450i isto ima dobar VRM ali košta previše. Gigabyte je negde između, uzmi i njega u obzir...
Jesi li siguran da ti ne treba CPU da apdejtuješ BIOS na MSI?

Ako ti se sviđa V1 a ne SG13, ok...radiće posao. Naložen sam na SFF pa je meni lično V1 prevelik, ali ne kupujem ja, je li :) Fazon je što nemaš neki izbor 200mm ventova, pogotovo kod nas. Imaš Noctuu koja je dobra ali veoma skupa i mislim da ima Cooler master koji je jeftiniji ali je meh. Silverstone ima dobre 180mm ventove ali ne mogu da se setim da li pasuju na 200mm mount. Lično, radije bih dobar 140mm (ili 2x120) fan nego prosečan 200mm...
Inače, SG13 prima duža napajanja od 150mm (tvoj Seasonic je 140mm) i ako se koristi SFX ili SFX-L napajanje (poput ona dva koja sam pomenuo), imaš više mesta za vazdušni cooler (Noctua L12s staje).
Ako uzimaš V1, gledaj da staviš mrežastu stranicu gore, umesto na stranu. Turi mrežaste gore i kod grafike a onu sa plexiglasom preko puta grafike...

NVME jeste brži ali ne toliko da se primeti pri normalnoj upotrebi. Više znači kod upisa gomile velikih fajlova na redovnoj bazi...razlika u ceni je mala kod 250 i 500GB ali na 1TB se itekako primeti i ne isplati se.
Što se tiče koliko i čega, vidi sam...možeš da uzmeš 500GB sistemski SSD (256 može da postane tesno, ako radiš sa CAD i slično) i 1-3TB HDD (imaš kod Fante na KP Toshiba P300 od 3TB za svega 60 i kusur evra, puna kapa). Ili 1TB SSD za sve plus taj externi i OneDrive za backup. Razmisli pa...

Grafika je ok, ako misliš da će ti zadovoljiti potrebe. Za strategije je dovoljno dobra, one više napinju procesor.

što se tiče kulera za V1, imaš Noctua U9S (92mm ali hladi odlično), Cryorig H7 (solidan kuler) ili ako hoćeš baš dobro vazdušno hlađenje, Noctua C14s (obavezno mrežasta stranica gore, ne pasuje na svaku ploču).

EDIT: Ok, izbor 200mm ventova nije toliko mali ali moraš da juriš spolja...BitFenix Spectre Pro, Phanteks, NZXT i Thermaltake imaju po neki...
 
Poslednja izmena:
u pravu si, na ovoj ploci nema flash bios button izgleda, kao na ostalim MSI plocama :/
Gygabite ista prica, znaci za sve mora CPU da flesujem bios, ako ubacujem ryzen 3000

Da, za hladjenje jos nisam video sta I kako…
Treba videti i sta ima kod nas an trzistu...
 
posto su izasli ryzeni 3000, pravim mali update:

- skoro sigurno uzimam r3600
- samo jedan SSD I to: Crucial 1TB MX500 M.2 SATA M.2 2280 CT1000MX500SSD4
- napajanje: SEASONIC Focus Plus 550 Gold 550W

najveci problem je dostupnost rama od 3nedelje I update BIOSa na ploci.
Niko ne zeli da apdejtuje BIOS na ploci za mene. OK, da nema CPU, sve ok, ali kao ne radimo to...
Smor
 
Znam da neki prodavci sa KP-a rade apdejt biosa za par stotina dinara ukoliko se uzme kod njih.
U pitanju je Intel platforma ali mogu da ih pitam da li bi radli i za Rajzen.
 
Nazad
Vrh Dno