Šta je novo?

Dobar optički zoom za ~300€?

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,783
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Evo malo drugačije teme.

Želim noviji telefon sa što većim optičkim zoomom i OISom. Razlog je prost - K Zoom me je navikao na tu opciju i shvatio sam koliko znači za pojedine kadrove (kada slikaš životinje npr). Znam da postoje telefoni sa 2x tele zoomom, ali koji su to modeli oko 300€ a da imaju barem 3x ili 4x?

Što se tiče ostalih stvari, stvarno nemam nikakve prohteve - instaliram Nova Launcher i ako mogu da nabacam shortcut za baterijsku lampu na neko dugme taj UI je za mene top. Ne treba mi Android 9 i sl... jedino bih cenio dobru bateriju i wide kameru ako je moguće.

Da je cenovni rang malo drugačiji... Oppo 10x Zoom bi bio van svake konkurencije sa 5x optičkim + 2x digitalnim.
 
Ok. Onda ispod 400?

Tipa Huawei P20 Pro je jedan - ima li još nešto?

I pogubio sam se sa ovim novim Honorima isto na tu temu.
 
Mi8, 2x optički zum.
 
Nijedan drugi mob nema takvu optiku niti uopšte može da se poredi. K-zoom je u stvari digitalni aparat sa ubačenim mobilnim telefonom.
Ne pričam napamet, kolega sa posla ga ima, dosta smo se igrali sa njim, menjali i rom....
Kada je oštetio mehaniku, našao je preko neta jedan kome je bio polomljen ekran, kupio ga je i vršio transplantaciju.

Kupi kompaktni digitalac sa 10+ zumom (Panasonic, Canon/Nikon...), i koristi mob koji ti se sviđa.
 
Poslednja izmena:
Zna to čovek ali bi hteo što bolji zum na telefonu za što manje para. Barem pretpostavljam da je ta situacija.

Ja kad budem sledeći telefon uzimao obavezno biram sa optičkim zumom, ostale stvari mi ne trebaju od multilens telefona ali zoom mi često zatreba. Na sreću meni je dovoljan i 2x tako da sledeće godine kad budem menjao telefon neće biti problema u izboru, K20 Pro je već na tržištu od onoga što mi odgovara a izaćiće još neki do tada.
 
Nijedan drugi mob nema takvu optiku niti uopšte može da se poredi. K-zoom je u stvari digitalni aparat sa ubačenim mobilnim telefonom.

Kupi kompaktni digitalac sa 10+ zumom (Panasonic, Canon/Nikon...), i koristi mob koji ti se sviđa.

Znam šta je K Zoom :) zato sam ga i bio kupio pre nekih mesec dana. Ali... prespor je za 2019. Google Maps jedva funkcioniše i vreme ga je pregazilo hardverski :(
I prosto mi je neverovatno da su kompletno odustali od ideje digitalac sa Androidom u medjuvremenu.

Razmišljao sam i o Hasselblad modu za Z Play ali pomisao da telefon sa objektivom poprima +300 grama je ipak problem za svakodnevno nošenje.

Ideja mi je da fotkam u trenutku. Digitalac moram namenski da vučem sa sobom i narušava spontanost.

Da mi nije problem da bacim +500€ za Oppo 10x zoom ne bih ni otvorio temu i onda rekoh da vidim postoje li telefoni sa 3x zoom a da nisu flagship.

Hardverski meni skoro da i ne treba jači telefon od recimo Redmi 6/7. Problem je što premium kamere uvek guraju u paketu sa najjačim hardverom pa se ponadao da se neko zeznuo pa ubacio dobru zoom kameru i u mid-segment.
 
Spontanost sa mobilnim telefonom u ruci. To je kontradiktornost. Još ako ti stvarno treba zum, svetlosne godine si daleko od toga.
(Stvarnu spontanost imao sam sa k800 - jedan pokret prstom i jedan klik, sve u pola sekunde).
Rekao sam kompaktni digitalac. Kupi i kompaktni mobilni. Ili čekaj da Oppo-u padne cena.
Preporuke ti piše dugogodišnji vlasnik DMC-TZ3 aparata i malo manje :))) Sonija XZ2 compact.

P.S. K-zoom može i dalje da bude vrlo upotrebljiv kao android, pomenuo sam ti ubacivanje custom rom-a. Proguglaj.
Jedino što stvarno može da ga koči je baterija i mehanika.

P.P.S. Dobar optički zum su senzor, mehanika, sočivo i firmver.
 
Poslednja izmena:
Ako ipak resis da uzmes kompakt aparat, ja sam pre izvesnog vremena uzeo sony rx100 mk2 od clana foruma, aparat je odlican za te pare, pre njega sam imao milc samsung nx300 sa kit objektivom, i skoro da nema razlike u kvalitetu fotografija, nekad me cak sony iznenadi koliko je dobar. Ima i multi frame iso za nocne fotke, i dobiju se upotrebljive fotke cak i na iso 6400 i 12800. (Upotrebljive u odnosu na mobilni telefon, a nekad cak i bolje od samsunga na iso 12800 npr.)
 
To mu odavno predlazemo ali ne vredi.. ili kompakt (sa 1'' senzorom i ''normalnim'' zoom-om) ili da nastavi da koristi K Zoom, makar sa custom ROM-om.
 
Ne znam zašto je teško razumeti da dodatni gadžet prosto nije opcija... Eventualno bi Sony DSC-QX10 fazon ( https://www.amazon.com/Sony-Smartphone-Attachable-4-45-44-5mm-Lens-Style/dp/B00EVIJWXS ) mogao da bude neki prelazni kompromis.

A kad kažem spontanost mislim na to da vidim kadar koji želim da slikam a da ga ne narušim. Primera radi: https://www.instagram.com/p/By5ulBpo16b/?utm_source=ig_web_copy_link

Da sam se približio ovoj statui, imao bih i svoju senku i senku od telefona na slici.

Na stranu da li ovo ima ili nema objektivan umetnički kvalitet, meni se dopada pa nek ispadnem šminker i hipster 100 puta jer šaljem link sa instagrama. Ok sam sa tim. Slikam za sebe, ne takmičim se, instagram vidim kao neku vrstu ličnog dnevnika koji želim da podelim prvo sa sobom a zatim sa ostalima i usput učim šta me interesuje (ako me interesuje).

Znam da K Zoom ima i optiku i senzor i svašta i ne očekujem od telefona taj kvalitet slike. A sa druge strane, podigao se kvalitet, pa verujem da se ta razlika dosta smanjila. I zato je negde istina da više tražim opcije K Zooma nego kvalitet. Nisam i nemam nameru da budem profi fotograf, ali se nadam da je moguće razumeti da i amateri mogu da požele neke naprednije funkcije.

Proguglaću custom ROM - TouchWiz u 2019toj je prestao da bude upotrebljiv iskreno a i ova 4000mAh čudovišta su nas razmazila iskreno.

A za Oppo 10x Zoom ili Honor 20 Pro, naravno da čekam - i dok čekam, sve što sam rekao jeste da bih se zadovoljio sa nekim 3x zumom u medjuvremenu i zato pitam da li postoji nešto ~300€ sa takvom opcijom.

Zato ajde da probamo da popišemo modele koji imaju bar 3x zoom pa da ih lovim po oglasima:
Huawei Mate 20 Pro
Honor 20 Pro
 
Poslednja izmena:
Prvo ti moras da razumes da je nemoguce naci all in one uredjaj (smartfon) koji u potpunosti menja K Zoom, pa jos za 300e, tako nesto ne postoji i zato vec mesecima, mozda i godinama trazis zamenu :)

Da kupis neki ''obican'' android do 300e i nosas K Zoom, ni to nije idealna opcija, vise se isplati nositi takav telefon i RX100 MK2 npr. To je skuplja, verovatno i (naj)bolja opcija ali i dalje nije idealna, ergonomija (uz nosenje 2 uredjaja po dzepovima) bi ti smetala.

Ovi androidi ''sa optickim zoom-om'' odnosno sa kvazi-telephoto objektivima sa malim (1.3.x'') senzorima jednostavno ne mogu da pridju K Zoom na tom polju koje je tebi najbitnije. Ne kazem da su neupotrebljivi nego da je njihov hardver inferioran u odnosu na K Zoom.

Moraces da napravis ozbiljne kompromise, ja bih 10x pre prihvatio da nosim RX100 mk2/3 (odlican foto/video kvalitet ''iz dzepa'', uz normalne zoom mogucnosti ) i neki dobar android do 300e nego samo neki multi-cam android koji po foto kvalitetu ne moze da pridje kompaktu sa 1'' senzorom, posebno ne kada je zumiranje i low-light fotografisanje u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Ma razumem. Samo tražim neku dovoljno dobru alternativu - second best. Spreman sam da žrtvujem lupam sad, 40% kvaliteta radi komfora 2 aparata u jednom.

I napisao u poruci - ako nema ~300€, onda idemo dalje ima li do ~400? Nema?

Ako idemo do 500... onda cu stvarno da vucaram K Zoom kao gadget i da sačekam Oppo :D
 
Poslednja izmena:
Za traženu cifru ništa dobro nećeš naći. Uglavnom je to tele 2x zum koji pravi ništa posebno slike, dodatna kamera kao čist marketinški trik. Bolje sačekaj Reno 10x zoom ili pad cene P30 Pro.
 
@wladymeer problem je ne postoji dovoljno dobra alternativa, K-Zoom je bio hibrid kompakt fotoaparata i pametnog telefona. Pazari fotoaparat, pazari mobilni sada koji možeš ili sačekaj. Nije jednostavna odluka ali takva je situacija.


Uzmes neki od ovih 48mpx, pa kropujes kasnije?
Tih 48mpx je namenjeno za pixel binning, efektivno ih ne treba gledati kao 48mpx jer nisu to.
 
Mate 20 pro ce ti zavrsiti posao, ima odlican zum, i odlicno stabilizuje u trenutku zuma. Ako uspem da napravim vrh fotkicu bez tripoda onda sa tripodom ces biti sigurno prezadovoljan. Neces naci bolje za manje novca.
 
Okej a Honor 20 Pro, jel ima istu kameru? Posto vidim da se spominje 3x zoom isto.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Sačekaj još malo. Možda cena Mate 20 Pro ili P30 pro naglo padne usled neke odluke Google-a i sl. Do tada furaj K-Zoom.
 
Nazad
Vrh Dno